vytisknout velikost písma Vysaďte a ostříhejte růže

Blíží se čas věnovat růžím jarní péči, ať už jde o růže na záhonu, v předzahrádce, na pergole či u zdi. Poradíme vám, jak správně udělat jarní řez a kolik místa budete při nové výsadbě potřebovat.
Vysaďte a ostříhejte růže

Výsadba růží: Vyberte slunný záhon, a pokud je třeba, přidejte živiny

S výsadbou růží můžeme začít, jakmile půda rozmrzne. Pro pěstování růží jsou nejvhodnější slunné záhony s hlinitopísčitou  půdou, kde bohatě vykvetou, takže jejich krása plně vynikne. Místa trvale zastíněná a větrné oblasti nejsou pro růže vhodné.

V nárocích na půdu jsou parkové růže skromnější než růže záhonové, pro které je dobré vylepšit lehké písčité nebo těžké jílovité půdy. Suché půdy se dají zkvalitnit tím, že se do nich přimíchá zetlelá chlévská mrva nebo zahradní kompost. Tím zvýšíme obsah živin, propustnost a vlhkost půdy.

Vzdálenost výsadby:

 • Miniaturní růže – 30 cm (asi 11 ks na 1 čtvereční metr)
 • Slabě rostoucí mnohokvěté růže – 40 cm (6 ks na 1 čtvereční metr)
 • Velkokvěté růže – 45 cm (5 ks na 1 čtvereční metr)
 • Půdopokryvné růže a vzrůstné velkokvěté – 50 cm (4 ks na 1 čtvereční metr)
 • Sadové růže slabě rostoucí – na vzdálenost 1 m
 • Pnoucí růže – 1,2 až 2 m
 • Stromkové růže – 1 m

Přímo ke kořenům pak nikdy nesmíme dát ani sypké hnojivo nebo čerstvý hnůj. Ten totiž kořeny popálí. Při výsadbě pamatujeme i na to, že kolenový krček musí být v místě očkování asi 2,5 cm pod úrovní půdy. Jinak hrozí, že růže zplaní.

Postup výsadby je v mnoha ohledech shodný u sazenic z kontejneru a růží volnokořenných. 

Nechte rozkvést svůj plot růžemi

Nechte rozkvést svůj plot růžemi

Růže v kontejneru

Růže v kontejneru lze sázet kdykoli během vegetace. Před výsadbou sazenici vyjmeme z kontejneru a bal namočíme do vody, aby se kořeny dostatečně nasákly, ale jen do té míry, aby se zemní bal nerozpadl. Jáma pro sazenici musí být široká tak, aby se do ní kořeny pohodlně rozprostřely. Na dno nasypeme kompost nebo zeminu pro růže, která již obsahuje zásobní hnojivo. Sazenici pak zasypeme zemí, dobře přišlápneme a v pravidelných intervalech zaléváme.

Ibišek čínská růže: exotický krasavec, který vás nadchne

Ibišek čínská růže: exotický krasavec, který vás nadchne

Růže s balem

Pro výsadbu prostokořenných (nekontejnerovaných) sazenic je nejvhodnější doba na jaře před rašením. Několik hodin před výsadbou konce kořenů upravíme šikmým řezem, poškozené a polámané kořeny odřízneme, abychom zabránili vzniku hniloby, a sazenici ponoříme až po kořenový krček do vody.

Nadzemní výhony sestřihneme na tři očka, neboť tím omezíme vypařování a růžím zůstane více síly pro tvorbu kořenů. Do jámy přiměřené velikosti nalijeme vodu, necháme vsáknout, vložíme sazenici (krček musí být ponořen pod půdou) a dále postupujeme jako u sazenic z kontejneru.

Nadzemní výhony pak přihrneme půdou tak, aby ze země vyčnívaly jen konce výhonů. Tak je sazenice chráněna proti mrazu a slunci, dokud  nezakoření. Jakmile začne růže rašit, keř odkopčíme a v období sucha zaléváme. U stromkových růží je postup výsadby naprosto stejný. Rozdíl je pouze v řezu, kdy se výhony zkrátí přibližně na délku dvaceti centimetrů.

Vyznáte se v prodávaných substrátech?

Vyznáte se v prodávaných substrátech?

Jarní řez růží: Kdy a jak?

Jakmile v březnu nehrozí silnější mráz, od keřů růží odhrneme zeminu a jednotlivé rostliny důkladně ze všech stran prohlédneme. Nejprve odstraníme namrzlé, nemocné a suché výhonky a také ty, které keř zahušťují nebo rostou do středu keře.

Nezbytným vybavením pro řez růží jsou dobře nabroušené nůžky a pilka na prořezání silnějších nebo starých výhonů. Kdo si není jistý čím začít, měl by vědět, že růže kvetou na mladých jednoletých výhonech, které na jaře vyrůstají z oček. Řez vedeme zahradnickými nůžkami kolmo asi 5 mm nad očkem, které musí směřovat vždy ven z keře.

Řezem můžeme ovlivnit dobu květu a doslova ho načasovat. Podle počasí růže řežeme od konce března do poloviny dubna. Pokud začneme s řezem dříve, kvetení tak urychlíme a růže nám pokvetou již v polovině června. Pozdějším řezem kvetení posuneme obvykle do druhé poloviny měsíce.

Řez růží podle druhu

 • Čajohybridy – na 2 až 4 očka
 • Velkokvěté floribundy – 4 až 6 oček
 • Floribundy – 5 až 7 oček
 • Polyanthahybridy – ponecháme 30 cm vysoké
 • Polyantky – na výšku 40 cm (1/2 celkové výšky)
 • Růže miniaturní, sadové, půdopokryvné a pnoucí – výhony nezkracujeme, pouze odstraníme poškozené výhony a ty, které porost zahušťují.
 • Růže stromkové – ponecháváme délku větví 15 až 20 cm (asi polovina korunky).
 • Růže smuteční (převislé stromkové) – ponecháváme delší větve, pouze probíráme a průběžně zmlazujeme.
Vyberte si nůžky pro každou příležitost

Vyberte si nůžky pro každou příležitost

Řez keřových, popínavých a stromkových růží

U keřových růží platí, že staré zdřevnatělé výhony odstraníme celé a ponecháme  jen nové mladé jednoleté, které zkrátíme na 3 až 4 očka. Poznáme je podle toho, že jsou hladké a svěže zelené.

Zásadou u řezu popínavých růží je, že hlavní výhony ponecháme, pokud nejsou namrzlé, zlomené či suché. Děláme jen probírku. Odstraníme výhony, které keř zahušťují, křižují se nebo se nedají vyvázat.

Stromkové růže se v podstatě stříhají úplně stejně jako ty keřové, záleží však u nich na tvaru korunky. Proto ji řezem upravíme do kulovitého tvaru tak, že výhony zkrátíme na délku asi 15 až 20 cm. Odstraníme také všechny vyrůstající plané výhony pod korunkou, a to nejen na jaře, ale i během celého roku.

Růže: jejich choroby a škůdci

Růže: jejich choroby a škůdci

Rostliny vhodné do vázy: růže a frézie

Rostliny vhodné do vázy: růže a frézie

 

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou nejlepší texty pro SMS i klasická velikonoční přání

Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou ne…

Vánoce a Velikonoce jsou dva okamžiky v roce, kdy ještě posíláme pohled s přáním. I když mnohem více si dnes už na své blízké vzpomeneme SMSkou. Co pořád dokola psát? Tady jsou vtipná, milá, hravá přání. Je jen na vás, které z nich pošlete. Z naší nabídky si vybere každý. Najdete je níže v článku.

31.  3.  2021 |
Velikonoční tvoření: 300 nejkrásnějších velikonočních dekorací. Inspirujte se

Velikonoční tvoření: 300 nejkrásnějších velik…

Baví vás barvit vajíčka, toužíte po velikonočním věnci na dveře, krásném rozkvetlém zátiší nebo jen hledáte program na odpoledne s dětmi – máme pro vás nespočet nejrůznějších dekorací a výrobků, které si na Velikonoce 2021 můžete vyrobit. Mrkněte do galerie v úvodu článku, níže v článku pak si projděte další desítky jednoduchých i sofistikovaných nápadů. Určitě vám udělají radost.

27.  3.  2021 |
Šanta kočičí: Jak ji pěstovat a k čemu využít

Šanta kočičí: Jak ji pěstovat a k čemu využít…

Trvalka šanta kočičí se čím dál častěji uplatňuje v okrasných výsadbách. Nenáročná rostlina, vzhledově připomínající levanduli či yzop, má podobné nároky na pěstování a stejně jako uvedené druhy má i ona léčivé účinky. Navíc, máte-li doma kočku, uvidíte, jak si šantu zamiluje. Ne nadarmo je její druhové jméno kočičí.

27.  3.  2021 |
Videonávod: Jak se plete pomlázka

Videonávod: Jak se plete pomlázka

Chcete na Velikonoce překvapit vlastnoručně upletenou pomlázkou, ale nevíte, jak na to? Pusťte si náš videonávod nebo si správný postup prohlédněte v praktické fotogalerii. S naší pomocí to určitě zvládnete!

2.  4.  2021 | | 3 N/A
Ty nejkrásnější velikonoční věnce, které na svých dveřích rozhodně musíte mít

Ty nejkrásnější velikonoční věnce, které na s…

Věnec na dveřích vás příjemně naladí při každém příchodu domů. Právě teď je nejvyšší čas vytvořit nějaký s velikonoční tématikou. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější kousky. Inspirujte se!

31.  3.  2021 |