vytisknout velikost písma Vysadíte pár růžových keříků a už budete mít na záhoně půl Hollywoodu

Zahradničení není jen lopota a strachování se, kde co uschne a jestli nám „zmrzlí muži“ nenadělají paseku. Je to i radost a hra. Pokud plánujete udělat nový růžový záhon, vyberte třeba ty se slavnými jmény. Můžete pak tvrdit, že jste si dali odpolední kávu vedle Liz Taylor a Edith Piaf anebo že Barbra Streisand začala úžasně vonět.
Vysadíte pár růžových keříků a už budete mít na záhoně půl Hollywoodu

Jméno po vnučce

Už dlouho je zvykem, že úspěšní pěstitelé své rostliny pojmenovávají, podobně jako třeba objevitelé nových planet. Na začátku 20. století tak slavný americký šlechtitel Charles Perkins (1840–1924) dal jedné růži jméno po své vnučce. Dorothy tedy byla nejen jeho holčička, ale taky nádherná růžová růže.

Královny květin dostávaly jména i po skutečných královnách, třeba po popravené Anně Boleynové nebo Marii Terezii. Můžete si ovšem vysadit třeba Královnu Alžbětu neboli Queen Elizabeth a další panovnice. Své růže mají taky známí klasikové, třeba Wolfgang Amadeus Mozart, ale i jeho manželka Constanze, houslový virtuóz Niccolo Paganini nebo Johann Wolfgang Goethe.

Herci vedle zpěváků

Od poloviny dvacátého století stalo módou dávat jména populárních herců či zpěváků. A tak se na záhonu mohou potkat Brigitte Bardot, Audrey Hepburn, Brenda Lee, Catherine Deneuve, Claudia Cardinale, Gina Lollobrigida nebo Marilyn Monroe. Společnost jim budou dělat třeba herci Cary Grant a Charlie Chaplin nebo spisovatelky Agatha Christie a Astrid Lindgren.

Co se pojmenovávání růží týče, jméno vybírá většinou sám pěstitel. Ovšem například americká „růžová“ společnost American Rose Society si klade za podmínku, aby žijící člověk, po němž má nést rostlina název, k tomu dal souhlas.

Nejkrásnější růže: Pokochejte se jejich krásou ve fotogalerii

Nejkrásnější růže: Pokochejte se jejich krásou ve fotogalerii

Co udělat v květnu?

  • Pořád je ještě čas na nákup a výsadbu růží. Dobře zkontrolujte, jak vypadají sazenice, jestli nemají například uschlé výhony. Zdravá rostlina vám už v létě vykvete.
  • Vyberte jí světlé stanoviště se sluncem, které ovšem nemusí mít celý den. Stín pro ni není ideální.
  • Růže milují lehkou propustnou zeminu. Nemusíte se jich vzdát ale ani v případě, že máte na záhoně těžkou jílovitou půdu. „Načechrejte“ ji přidáním písku, vyzrálého kompostu, kvalitního zahradního substrátu nebo speciálního substrátu pro růže.
  • Sázejte do dostatečné hloubky, místo štěpování má přijít pod zeminu. Keříky nesázejte příliš natěsno, potřebují kolem sebe dostatek prostoru.
  • Zasazenou růži prolijte a další dny ji nezapomeňte zalívat. Prostokořenné sazenice nechte nasát vodu ještě před zasazením. S  hnojením nových růží ale počkejte.
  • Také starší rostliny, které už máte na zahradě delší čas, zalívejte a pohnojte je.
  • Začněte růže kontrolovat, jestli už se na nich neobjevily mšice.
  • Letos růže vyrašily velmi brzy a pak často bohužel pomrzly. Proto bude nutné někde ještě přistoupit k řezu.
Klepněte pro větší obrázek

Aktuální číslo Blesk Hobby seženete na novinových stáncích, nebo si ho můžete objednat v tištěné či elektronické podobě v iKiosku. Doručení je až do schránky, poštovné je zdarma.  Dnes objednáte, zítra ho máte ve schránce. 

Text: Olga Trešlová

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

V posledních dnech prší, není žádné extrémní vedro, a tak se můžeme těšit na první houby. V Česku už rostou hřiby i kozáky, nicméně pro některé druhy hub je pořád ještě sucho. Také v některých oblastech republiky je natolik suchá půda, že na houby nemá smysl vyrážet. Kde tedy už letos sbírat houby?

3.  6.  2020 |
Posezení na balkon: Vybrali jsme pro vás 35 stylových a praktických kousků nábytku

Posezení na balkon: Vybrali jsme pro vás 35 s…

Posnídat venku nebo si po příchodu z práce na sluníčku vypít kávu? Relax na čerstvém vzduchu si můžete dopřát, i když bydlíte v bytě s malým balkonem. Pořiďte pár kousků nového, stylového nábytku a letní sezona může začít. Inspiraci najdete v galerii.

17.  4.  2020 |
Recept, který musíte vyzkoušet: Bezinková limonáda

Recept, který musíte vyzkoušet: Bezinková lim…

Květy bezu černého si možná běžně sušíte nebo z nich děláte bezinkový sirup. Vyzkoušeli jste ale už někdy domácí bezinkovou limonádu? Pokud ne, neváhejte a pusťte se do její přípravy. Je výborná a ve vedru vás osvěží.

5.  6.  2020 | | 2 N/A
Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušetřit? Přehled míst v celé ČR

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušet…

Milujete čerstvé jahody? Pokud člověk nemá zahradu a nechce jahody kupovat v obchodě, nabízí se samosběr jahod. Přinášíme vám přehled míst v jednotlivých krajích České republiky, kde si můžete nasbírat jahody. Situace k 1. červnu 2020.

2.  6.  2020 |
Zásady úspěšného pěstování rajčat na balkoně

Zásady úspěšného pěstování rajčat na balkoně

Někteří z vás nemají k dispozici zahradu, a přesto by rádi vypěstovali vlastní rajská jablíčka. Máte-li balkon, je problém vyřešen – musíte jen vědět, jak se o rostliny správně postarat.

22.  5.  2020 | | 2 N/A