vytisknout velikost písma Vysadíte pár růžových keříků a už budete mít na záhoně půl Hollywoodu

Zahradničení není jen lopota a strachování se, kde co uschne a jestli nám „zmrzlí muži“ nenadělají paseku. Je to i radost a hra. Pokud plánujete udělat nový růžový záhon, vyberte třeba ty se slavnými jmény. Můžete pak tvrdit, že jste si dali odpolední kávu vedle Liz Taylor a Edith Piaf anebo že Barbra Streisand začala úžasně vonět.
Vysadíte pár růžových keříků a už budete mít na záhoně půl Hollywoodu

Jméno po vnučce

Už dlouho je zvykem, že úspěšní pěstitelé své rostliny pojmenovávají, podobně jako třeba objevitelé nových planet. Na začátku 20. století tak slavný americký šlechtitel Charles Perkins (1840–1924) dal jedné růži jméno po své vnučce. Dorothy tedy byla nejen jeho holčička, ale taky nádherná růžová růže.

Královny květin dostávaly jména i po skutečných královnách, třeba po popravené Anně Boleynové nebo Marii Terezii. Můžete si ovšem vysadit třeba Královnu Alžbětu neboli Queen Elizabeth a další panovnice. Své růže mají taky známí klasikové, třeba Wolfgang Amadeus Mozart, ale i jeho manželka Constanze, houslový virtuóz Niccolo Paganini nebo Johann Wolfgang Goethe.

Herci vedle zpěváků

Od poloviny dvacátého století stalo módou dávat jména populárních herců či zpěváků. A tak se na záhonu mohou potkat Brigitte Bardot, Audrey Hepburn, Brenda Lee, Catherine Deneuve, Claudia Cardinale, Gina Lollobrigida nebo Marilyn Monroe. Společnost jim budou dělat třeba herci Cary Grant a Charlie Chaplin nebo spisovatelky Agatha Christie a Astrid Lindgren.

Co se pojmenovávání růží týče, jméno vybírá většinou sám pěstitel. Ovšem například americká „růžová“ společnost American Rose Society si klade za podmínku, aby žijící člověk, po němž má nést rostlina název, k tomu dal souhlas.

Nejkrásnější růže: Pokochejte se jejich krásou ve fotogalerii

Nejkrásnější růže: Pokochejte se jejich krásou ve fotogalerii

Co udělat v květnu?

  • Pořád je ještě čas na nákup a výsadbu růží. Dobře zkontrolujte, jak vypadají sazenice, jestli nemají například uschlé výhony. Zdravá rostlina vám už v létě vykvete.
  • Vyberte jí světlé stanoviště se sluncem, které ovšem nemusí mít celý den. Stín pro ni není ideální.
  • Růže milují lehkou propustnou zeminu. Nemusíte se jich vzdát ale ani v případě, že máte na záhoně těžkou jílovitou půdu. „Načechrejte“ ji přidáním písku, vyzrálého kompostu, kvalitního zahradního substrátu nebo speciálního substrátu pro růže.
  • Sázejte do dostatečné hloubky, místo štěpování má přijít pod zeminu. Keříky nesázejte příliš natěsno, potřebují kolem sebe dostatek prostoru.
  • Zasazenou růži prolijte a další dny ji nezapomeňte zalívat. Prostokořenné sazenice nechte nasát vodu ještě před zasazením. S  hnojením nových růží ale počkejte.
  • Také starší rostliny, které už máte na zahradě delší čas, zalívejte a pohnojte je.
  • Začněte růže kontrolovat, jestli už se na nich neobjevily mšice.
  • Letos růže vyrašily velmi brzy a pak často bohužel pomrzly. Proto bude nutné někde ještě přistoupit k řezu.
Klepněte pro větší obrázek

Aktuální číslo Blesk Hobby seženete na novinových stáncích, nebo si ho můžete objednat v tištěné či elektronické podobě v iKiosku. Doručení je až do schránky, poštovné je zdarma.  Dnes objednáte, zítra ho máte ve schránce. 

Text: Olga Trešlová

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

včera | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče