vytisknout velikost písma Vysadíte pár růžových keříků a už budete mít na záhoně půl Hollywoodu

Zahradničení není jen lopota a strachování se, kde co uschne a jestli nám „zmrzlí muži“ nenadělají paseku. Je to i radost a hra. Pokud plánujete udělat nový růžový záhon, vyberte třeba ty se slavnými jmény. Můžete pak tvrdit, že jste si dali odpolední kávu vedle Liz Taylor a Edith Piaf anebo že Barbra Streisand začala úžasně vonět.
Vysadíte pár růžových keříků a už budete mít na záhoně půl Hollywoodu

Jméno po vnučce

Už dlouho je zvykem, že úspěšní pěstitelé své rostliny pojmenovávají, podobně jako třeba objevitelé nových planet. Na začátku 20. století tak slavný americký šlechtitel Charles Perkins (1840–1924) dal jedné růži jméno po své vnučce. Dorothy tedy byla nejen jeho holčička, ale taky nádherná růžová růže.

Královny květin dostávaly jména i po skutečných královnách, třeba po popravené Anně Boleynové nebo Marii Terezii. Můžete si ovšem vysadit třeba Královnu Alžbětu neboli Queen Elizabeth a další panovnice. Své růže mají taky známí klasikové, třeba Wolfgang Amadeus Mozart, ale i jeho manželka Constanze, houslový virtuóz Niccolo Paganini nebo Johann Wolfgang Goethe.

Herci vedle zpěváků

Od poloviny dvacátého století stalo módou dávat jména populárních herců či zpěváků. A tak se na záhonu mohou potkat Brigitte Bardot, Audrey Hepburn, Brenda Lee, Catherine Deneuve, Claudia Cardinale, Gina Lollobrigida nebo Marilyn Monroe. Společnost jim budou dělat třeba herci Cary Grant a Charlie Chaplin nebo spisovatelky Agatha Christie a Astrid Lindgren.

Co se pojmenovávání růží týče, jméno vybírá většinou sám pěstitel. Ovšem například americká „růžová“ společnost American Rose Society si klade za podmínku, aby žijící člověk, po němž má nést rostlina název, k tomu dal souhlas.

Nejkrásnější růže: Pokochejte se jejich krásou ve fotogalerii

Nejkrásnější růže: Pokochejte se jejich krásou ve fotogalerii

Co udělat v květnu?

  • Pořád je ještě čas na nákup a výsadbu růží. Dobře zkontrolujte, jak vypadají sazenice, jestli nemají například uschlé výhony. Zdravá rostlina vám už v létě vykvete.
  • Vyberte jí světlé stanoviště se sluncem, které ovšem nemusí mít celý den. Stín pro ni není ideální.
  • Růže milují lehkou propustnou zeminu. Nemusíte se jich vzdát ale ani v případě, že máte na záhoně těžkou jílovitou půdu. „Načechrejte“ ji přidáním písku, vyzrálého kompostu, kvalitního zahradního substrátu nebo speciálního substrátu pro růže.
  • Sázejte do dostatečné hloubky, místo štěpování má přijít pod zeminu. Keříky nesázejte příliš natěsno, potřebují kolem sebe dostatek prostoru.
  • Zasazenou růži prolijte a další dny ji nezapomeňte zalívat. Prostokořenné sazenice nechte nasát vodu ještě před zasazením. S  hnojením nových růží ale počkejte.
  • Také starší rostliny, které už máte na zahradě delší čas, zalívejte a pohnojte je.
  • Začněte růže kontrolovat, jestli už se na nich neobjevily mšice.
  • Letos růže vyrašily velmi brzy a pak často bohužel pomrzly. Proto bude nutné někde ještě přistoupit k řezu.
Klepněte pro větší obrázek

Aktuální číslo Blesk Hobby seženete na novinových stáncích, nebo si ho můžete objednat v tištěné či elektronické podobě v iKiosku. Doručení je až do schránky, poštovné je zdarma.  Dnes objednáte, zítra ho máte ve schránce. 

Text: Olga Trešlová

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si na něm můžete už za měsíc

Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si…

Také tak milujete kysané zelí? Kromě toho, že je chutné, je doslova nabité vitamíny a minerály. A i když se dá koupit v každém obchodě, nad to domácí není. Naložte si ho podle našeho návodu a už nikdy nebudete chtít jiné.

6.  10.  2020 |
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Za dvě hodiny 700 křemenáčů osikových. Takový úlovek se povedl tento týden dvěma kamarádům na Benešovsku. Je jasné, že houby už zase rostou jak o život, i když samozřejmě ne úplně všude. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky?

10.  9.  2020 |
Jak sušit šípky v sušičce, troubě a na slunci. Plus tipy na správné skladování

Jak sušit šípky v sušičce, troubě a na slunci…

Pokud se poohlížíte po nějakém přírodním produktu na podporu imunity, je šípek tou pravou trefou do černého, protože obsahuje obrovské množství blahodárných látek. Poradíme vám, jak šípky správně sušit, ať už v sušičce, v troubě nebo na slunci, a jak je uchovávat, aby vydržely co nejdéle.

10.  10.  2020 |
Nejkrásnější podzimní dekorace do interiéru i na dveře

Nejkrásnější podzimní dekorace do interiéru i…

Nenechte si zkazit náladu sychravým počasím. Raději využijte dary, které nám podzimní příroda nabízí, a pusťte se do výroby nějaké krásné dekorace. Inspiraci najdete v galerii.

14.  10.  2020 |
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |