vytisknout velikost písma Vysadíte pár růžových keříků a už budete mít na záhoně půl Hollywoodu

Zahradničení není jen lopota a strachování se, kde co uschne a jestli nám „zmrzlí muži“ nenadělají paseku. Je to i radost a hra. Pokud plánujete udělat nový růžový záhon, vyberte třeba ty se slavnými jmény. Můžete pak tvrdit, že jste si dali odpolední kávu vedle Liz Taylor a Edith Piaf anebo že Barbra Streisand začala úžasně vonět.
Vysadíte pár růžových keříků a už budete mít na záhoně půl Hollywoodu

Jméno po vnučce

Už dlouho je zvykem, že úspěšní pěstitelé své rostliny pojmenovávají, podobně jako třeba objevitelé nových planet. Na začátku 20. století tak slavný americký šlechtitel Charles Perkins (1840–1924) dal jedné růži jméno po své vnučce. Dorothy tedy byla nejen jeho holčička, ale taky nádherná růžová růže.

Královny květin dostávaly jména i po skutečných královnách, třeba po popravené Anně Boleynové nebo Marii Terezii. Můžete si ovšem vysadit třeba Královnu Alžbětu neboli Queen Elizabeth a další panovnice. Své růže mají taky známí klasikové, třeba Wolfgang Amadeus Mozart, ale i jeho manželka Constanze, houslový virtuóz Niccolo Paganini nebo Johann Wolfgang Goethe.

Herci vedle zpěváků

Od poloviny dvacátého století stalo módou dávat jména populárních herců či zpěváků. A tak se na záhonu mohou potkat Brigitte Bardot, Audrey Hepburn, Brenda Lee, Catherine Deneuve, Claudia Cardinale, Gina Lollobrigida nebo Marilyn Monroe. Společnost jim budou dělat třeba herci Cary Grant a Charlie Chaplin nebo spisovatelky Agatha Christie a Astrid Lindgren.

Co se pojmenovávání růží týče, jméno vybírá většinou sám pěstitel. Ovšem například americká „růžová“ společnost American Rose Society si klade za podmínku, aby žijící člověk, po němž má nést rostlina název, k tomu dal souhlas.

Nejkrásnější růže: Pokochejte se jejich krásou ve fotogalerii

Nejkrásnější růže: Pokochejte se jejich krásou ve fotogalerii

Co udělat v květnu?

  • Pořád je ještě čas na nákup a výsadbu růží. Dobře zkontrolujte, jak vypadají sazenice, jestli nemají například uschlé výhony. Zdravá rostlina vám už v létě vykvete.
  • Vyberte jí světlé stanoviště se sluncem, které ovšem nemusí mít celý den. Stín pro ni není ideální.
  • Růže milují lehkou propustnou zeminu. Nemusíte se jich vzdát ale ani v případě, že máte na záhoně těžkou jílovitou půdu. „Načechrejte“ ji přidáním písku, vyzrálého kompostu, kvalitního zahradního substrátu nebo speciálního substrátu pro růže.
  • Sázejte do dostatečné hloubky, místo štěpování má přijít pod zeminu. Keříky nesázejte příliš natěsno, potřebují kolem sebe dostatek prostoru.
  • Zasazenou růži prolijte a další dny ji nezapomeňte zalívat. Prostokořenné sazenice nechte nasát vodu ještě před zasazením. S  hnojením nových růží ale počkejte.
  • Také starší rostliny, které už máte na zahradě delší čas, zalívejte a pohnojte je.
  • Začněte růže kontrolovat, jestli už se na nich neobjevily mšice.
  • Letos růže vyrašily velmi brzy a pak často bohužel pomrzly. Proto bude nutné někde ještě přistoupit k řezu.
Klepněte pro větší obrázek

Aktuální číslo Blesk Hobby seženete na novinových stáncích, nebo si ho můžete objednat v tištěné či elektronické podobě v iKiosku. Doručení je až do schránky, poštovné je zdarma.  Dnes objednáte, zítra ho máte ve schránce. 

Text: Olga Trešlová

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů jak na útulný balkon

Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů…

Balkon nemusí sloužit jen k věšení prádla. Chytře vybraný nábytek a vhodné doplňky promění těch pár čtverečních metrů v nejoblíbenější místo vašeho bytu. Nevěříte? Vybrali jsme pro vás ty nejlepší nápady z Pinterestu, tak se inspirujte k velké proměně a léto může začít.

7.  5.  2021 |
Lucie Kořistová
Balkon
15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petunie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

3.  3.  2021 |
Irena Forejtová
Balkon
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |
Petra Nachtmanová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny
Jaké trvalky vybrat do stínu?

Jaké trvalky vybrat do stínu?

Stinná místa v blízkosti budov, často orientovaná severním směrem nebo nacházející se pod vyššími stromy, trápí leckterého zahrádkáře. Poradíme vám, kterým trvalkám se daří právě ve stínu nebo polostínu. Které spolehlivě porostou tam, kde se nedaří ani trávníku, které dát na záhon?

4.  5.  2021 |
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradyZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyPlánování a architekturaOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Trpaslíci na zahradě nemusí být kýč: Jak je vtipně usadit do zahrady? Inspirujte se

Trpaslíci na zahradě nemusí být kýč: Jak je v…

Fenomén trpaslíků a zahradních sošek může být pro jednoho branou do kouzelného světa fantazie, pro druhého jen hrozný kýč. Není však trpaslík jako trpaslík a vkusnou ozdobu do zahrady si může vybrat každý. Inspirujte se!

9.  5.  2021 |
Lucie Kořistová
Zahradní trpaslík