Jméno po vnučce
Už dlouho je zvykem, že úspěšní pěstitelé své rostliny pojmenovávají, podobně jako třeba objevitelé nových planet. Na začátku 20. století tak slavný americký šlechtitel Charles Perkins (1840–1924) dal jedné růži jméno po své vnučce. Dorothy tedy byla nejen jeho holčička, ale taky nádherná růžová růže.
Královny květin dostávaly jména i po skutečných královnách, třeba po popravené Anně Boleynové nebo Marii Terezii. Můžete si ovšem vysadit třeba Královnu Alžbětu neboli Queen Elizabeth a další panovnice. Své růže mají taky známí klasikové, třeba Wolfgang Amadeus Mozart, ale i jeho manželka Constanze, houslový virtuóz Niccolo Paganini nebo Johann Wolfgang Goethe.
Herci vedle zpěváků
Od poloviny dvacátého století stalo módou dávat jména populárních herců či zpěváků. A tak se na záhonu mohou potkat Brigitte Bardot, Audrey Hepburn, Brenda Lee, Catherine Deneuve, Claudia Cardinale, Gina Lollobrigida nebo Marilyn Monroe. Společnost jim budou dělat třeba herci Cary Grant a Charlie Chaplin nebo spisovatelky Agatha Christie a Astrid Lindgren.
Co se pojmenovávání růží týče, jméno vybírá většinou sám pěstitel. Ovšem například americká „růžová“ společnost American Rose Society si klade za podmínku, aby žijící člověk, po němž má nést rostlina název, k tomu dal souhlas.
Co udělat v květnu?
- Pořád je ještě čas na nákup a výsadbu růží. Dobře zkontrolujte, jak vypadají sazenice, jestli nemají například uschlé výhony. Zdravá rostlina vám už v létě vykvete.
- Vyberte jí světlé stanoviště se sluncem, které ovšem nemusí mít celý den. Stín pro ni není ideální.
- Růže milují lehkou propustnou zeminu. Nemusíte se jich vzdát ale ani v případě, že máte na záhoně těžkou jílovitou půdu. „Načechrejte“ ji přidáním písku, vyzrálého kompostu, kvalitního zahradního substrátu nebo speciálního substrátu pro růže.
- Sázejte do dostatečné hloubky, místo štěpování má přijít pod zeminu. Keříky nesázejte příliš natěsno, potřebují kolem sebe dostatek prostoru.
- Zasazenou růži prolijte a další dny ji nezapomeňte zalívat. Prostokořenné sazenice nechte nasát vodu ještě před zasazením. S hnojením nových růží ale počkejte.
- Také starší rostliny, které už máte na zahradě delší čas, zalívejte a pohnojte je.
- Začněte růže kontrolovat, jestli už se na nich neobjevily mšice.
- Letos růže vyrašily velmi brzy a pak často bohužel pomrzly. Proto bude nutné někde ještě přistoupit k řezu.

Aktuální číslo Blesk Hobby seženete na novinových stáncích, nebo si ho můžete objednat v tištěné či elektronické podobě v iKiosku. Doručení je až do schránky, poštovné je zdarma. Dnes objednáte, zítra ho máte ve schránce.
Text: Olga Trešlová