5
Fotogalerie

Výsadba jahod na příští rok

Čeká-li vás příprava záhonů a sadba jahod, máte opravdu nejvyšší čas. Pokud nezanedbáte žádný z kroků, můžete se již příští léto těšit z úrody krásných a velkých červených plodů, které mají vysoký obsah látek prospěšných našemu zdraví.

Jahody obsahují velké množství vitaminů A, B, C, E; krom toho také velmi důležitou vlákninu, organické kyseliny a minerály. Plodům je vlastní vysoký obsah vody a velmi malý podíl cukru, takže konzumace několika plodů denně přispívá ke zdraví našeho organismu. Více o pěstování jahod napsala Irena Forejtová v tomto článku. 

jahody_1.jpg
Správná péče se odrazí na úrodě 

Zelené hnojení 

Nejprve vyberte záhony, kam budete chtít jahody nasadit. Ty nejlépe rostou po bramborách, okurkách, cuketě; zkrátka tam, kde je velmi dobrá ornice. Jahody vyžadují kvalitní především vrchní deseticentimetrovou vrstvu půdy, protože koření velmi mělce.  

jahody_5.jpg
Aby jahody dobře rostly, připravte jim kvalitní půdu

Jakmile jste si záhony zvolili, můžete začít s přípravou, samozřejmě až po ukončení vegetační doby předplodin, které na nich rostly. Nejdříve použijte rostliny pro zelené hnojení s velmi rychlým růstem, jako je řeřicha, řepka nebo hořčice. Po vyvinutí rostlinek do výšky zhruba deseti centimetrů je posekejte a zaryjte. 

Přidejte další materiál 

Na větších plochách si můžete pomoci rotavátorem či malotraktorem s obracecím pluhem. Při správném nastavení jde práce velmi rychle. K obohacení půdy o dusíkaté a uhlíkaté sloučeniny přidejte nadrobno posekanou trávu, proleželý chlévský hnůj nebo i drobné rozdrcené kousky větví, získané drtičem zahradního odpadu.  

jahody_2.jpg
Odrůda 'Ostara' je velice vhodná pro zisk nových rostlin – velmi silně odnožuje 

Poté nechte celý záhon slehnout, nejvhodnější doba je zhruba čtrnáct dní. Vrchní vrstvu důkladně rozhrabejte a nakypřete železnými hráběmi a připravte si drobný rozleželý kompost, jenž použijete na vršek záhonu jako velmi kvalitní základ pro zakořenění rostlin.

Sázejte... 

Po provedení všech důležitých prací se pusťte do vlastního sázení nových rostlin. Ty by měly mít řádně vyvinuté minimálně čtyři listy a kořenový systém. Kořeny nijak nezakracujte, rostliny na nové stanoviště přenášejte s neporušeným balem například v malé bedýnce. 

jahody_3.jpg
Takto mohou vypadat vaše záhony s jahodami už příští jaro

Většinu odrůd jahod sázejte ve sponu třicet krát třicet centimetrů, existují však výjimky. Odrůda 'Ostara' snese kratší vzdálenosti mezi sazenicemi, bujně rostoucí 'Karmen' se sytě červenými plody naopak velmi bujně roste a vyžaduje co nejvíce místa. V jejím případě zvolte spon čtyřicet krát čtyřicet centimetrů. 

Pokud vysadíte malé a nedostatečně vyvinuté sazenice, nebudete mít po zimě důvod k radosti. Slabé rostliny většinou vymrzají a do jara nepřežijí. Důležitým činitelem růstu je též ponechání mladých rostlin v klidu, což znamená nekypřit a neodplevelovat je.  

jahody_4.jpg
Pokud máte rozrostlé sazenice s vyvinutým kořenovým systémem, zvyšuje se pravděpodobnost, že se bez problémů uchytí

Záhon vyčistíte až společně s přesazováním. Po ukončení sázení vydatně jahody zalévejte, aby kvalitně zakořenily. Zesílí tak ještě před nástupem mrazů.

Doporučujeme

Články odjinud