Vyrobte si mramorovaná vajíčka pomocí pěny na holení

K Velikonocům neodmyslitelně patří zdobení vajíček. Pokud vás ale už omrzely obyčejné barvy, obtisky i barvení v cibulových slupkách, buďte kreativní a vyzkoušejte tuhle originální metodu.

Mramorování pěnou na holení vás nebude stát moc energie ani času. Nepotřebujete k němu nic speciálního. Vše máte doma, a pokud náhodou ne, koupíte to v každém obchodě. Pozor ale, abyste použili skutečně pěnu, ne gel na holení, s tím by výroba mramorovaných kraslic nefungovala.

Jak obarvit vajíčka pomocí pěny na holení? Podívejte se na video v úvodu článku!

Na mramorování vajec nepotřebujete nic speciálního

 •  vajíčka
 •  nejlevnější pěnu na holení
 •  tekuté potravinářské barvy
 •  menší pekáček nebo skleněnou zapékací misku
 •  špejle nebo párátka
 •  tenké gumové rukavice
 •  kus kartonu nebo třeba pečicí papír
 •  kuchyňské papírové utěrky

Jen správný postup zaručí úspěch: Jak na to?

 1. Nejdříve uvařte natvrdo dostatečný počet vajíček. Množství nepodceňte, protože brzy zjistíte, že zdobení vás neskutečně baví, a budete chtít vytvářet stále nové a nové barevné kombinace.
   
 2. Následně do připraveného pekáčku nastříkejte všemi směry pěnu na holení. Nešetřete s ní. Vrstva by měla být alespoň tři centimetry vysoká. Nakonec povrch uhlaďte stěrkou nebo rukou.
   
 3. Pak si vezměte do ruky barvy a od každé postupně na pěnu kápněte několik kapek. Dopředu si promyslete, jaká barevná kombinace se vám bude líbit. Nikdy však nekombinujte více než čtyři barvy. Po smíchání by totiž mohly ve výsledku vytvořit nehezkou zelenohnědou barvu.
   
 4. Vzniklé tečky nakonec opatrně promíchejte špejlí nebo párátkem.
   
 5. Vajíčko vezměte do ruky, do vzniklé mramorové pěny ho opatrně ponořte, a opatrně ho v ní nejlépe jedním směrem vyválejte tak, aby bylo celé důkladně pokryté.
   
 6. Obalené vajíčko pak položte na kus kartonu nebo pečicí papír a nechte zaschnout. Stačí 4–10 minut. Pokud ale chcete, aby byl vzor výraznější, počkejte klidně půl hodiny.
   
 7. Nakonec pěnu kuchyňskou papírovou utěrkou opatrně odstraňte, ale neotírejte ji. Vzor, který jste tak pracně na kraslici vytvořili, by se mohl rozmazat.

Doporučujeme

Články odjinud