vytisknout velikost písma Vyplatí se nová okna? Jak dlouho nám budou sloužit?

Rozhodnete-li se pořídit si nová okna, očekáváte, že vydrží alespoň několik desítek let. Jaká je skutečná životnost oken a dveří? Co dělat, aby okna vydržela dlouho pěkná a funkční?
Vyplatí se nová okna? Jak dlouho nám budou sloužit?

Pro všechny typy moderních oken platí, že pokud se k nim budete dobře chovat a budete jim věnovat alespoň minimální péči, kterou doporučuje výrobce, mají potenciál sloužit spolehlivě desítky let.

U oken ze všech typů materiálu by mělo být samozřejmostí pravidelné umývání. U dřevěných oken musíte počítat i s péčí o jejich lazuru. Pozornost byste měli vždy věnovat stavu těsnění a kování. V návodu od výrobce by mělo být uvedeno jak o okna pečovat.

Zjistit stav kování, promazat jej a případně seřídit podle návodu je velice jednoduché a zajistíte, že okna budou dobře těsnit i fungovat. Minimální péče o kování je nutná u všech typů oken a nevyplatí se ji podceňovat. Pokud okna drhnou, jdou těžko zavírat nebo jimi v zimě táhne, není něco v pořádku. Části kování se mohou opotřebovat či dokonce poškodit. To má pak samozřejmě vliv nejen na správnou funkci oken, ale i na jejich životnost.

Zásadní vliv na izolaci oken má těsnění. Nemělo by být poškozené, ztrouchnivělé, zdeformované či dokonce vytržené z oken. Není problém těsnění u oken vyměnit, ale měli byste vědět, jaký typ a velikost potřebujete, případně výměnu svěřit odbornému servisu dodavatele. Nevhodné těsnění může totiž okna i poškodit.

Aby okna dlouho dobře vypadala

Plastová okna nevyžadují žádnou speciální péči o povrch, a to ani v případě, že jde o barevné provedení. Stačí je běžným způsobem umýt. Vyvarovat byste se měli mechanickému poničení plastového povrchu, pokreslení fixami, poleptání atd.

Pokud se něco takového stane, vyplatí se využít odborný servis, který má prostředky, jak škody minimalizovat. Plastová okna jsou oblíbená právě pro jejich bezúdržbovost. Určitou nevýhodou ale může být náročnější oprava po poškození.

Klepněte pro větší obrázek

Dřevěná okna vyžadují péči o lazuru. Pokud si vyberete kvalitní okna s vícevrstvou povrchovou úpravou, bývá péče jednodušší. V zásadě platí, že dvakrát do roka byste měli lazuru ošetřit doporučeným balzámem na dřevo. Po pěti až deseti letech bývá nutný renovační nátěr.

Záleží ale na tom, kde jsou okna umístěna. Nejvíce trpí okna vystavená přímému slunci a stékání deště. Životnost dřevěných oken rozhodně zvýší rámová a křídlová hliníková okapnice, která chrání okna na nejcitlivějších místech.

Problém s údržbou lazury dřevěných oken řeší hliníkové opláštění. U dřevohliníkových oken je ale třeba počítat s vyšší cenou. Nejodolnější jsou hliníková okna, a to jak z hlediska pevnosti a tvarové stability, tak z hlediska účinků slunce a deště. Na tyto povrchy musíte dát pozor během přestaveb, aby nedošlo k jejich poškození materiálem obsahujícím vápno.

Jak dlouho okna vydrží

Plastová okna mají potenciál vydržet při šetrném zacházení padesát let i více. Je samozřejmě důležité zvolit kvalitní výrobek. Vyplatí se také zajímat se, kdo a kde okna vyrobil, abyste se v případě problémů mohli obrátit na výrobce.

Dřevěná okna vydrží v případě správné péče i sto let nebo déle. Podobné je to i u dřevohliníkových a hliníkových oken. Faktická životnost nových oken je tak skutečně desítky let, a pokud si vyberete kvalitní výrobek, budou to okna na celý život.

Morální životnost oken

Na trh přicházejí nové vylepšené výrobky. Současně se zvyšují požadavky na tepelnou izolaci. Energetické štítky budov jsou již realitou a tak je otázkou, zda za několik desítek let budou současná okna svými vlastnostmi dostačovat. To samozřejmě nezajistí žádný výrobce. Sami vidíte, jaký posun zaznamenalo okenářství jen v posledních pěti či deseti letech.

Hovoříme-li o životnosti z pohledu aktuálnosti vlastností, pak u všech typů oken může jít o dvacet či třicet let. V úvahu pak kromě výměny přicházejí možnosti okna vylepšit například novým izolačním zasklením s lepšími vlastnostmi, pokud to samozřejmě profilový systém umožní.

Připraveno z materiálů společnosti Vekra

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Kupte si adventní svícen místo věnce, vydrží vám roky. Jaký, kde a za kolik?

Kupte si adventní svícen místo věnce, vydrží …

Zapalování svíček během adventních nedělí je krásný zvyk, který předznamenává blížící se Vánoce a který vytvoří doma tu pravou vánoční atmosféru. Pokud vás neoslovují adventní věnce nebo nemáte čas je vyrábět a nechcete každý rok kupovat nový, pořiďte si adventní svícen. Kde ho koupit a za kolik?

26.  11.  2021 |
Lucie Kořistová
Advent
Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte si ho za pár korun!

Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte…

Letos začíná advent 28. listopadu, tedy za týden. S ním přichází i čas zapálit první svíčku na adventním věnci. Pokud ho ještě nemáte, nepanikařte. Vyrobit si ho můžete i rychle a levně, jen z toho, co máte doma. Pro inspiraci pro vás máme více než padesát fotek.

20.  11.  2021 |
Lenka Chvostová
Adventní věnecVánoce 2017VěnecDIYDekoraceVýrobaInteriérVánoce
Plíseň v květináči: Kde se bere a jak se jí zbavit

Plíseň v květináči: Kde se bere a jak se jí z…

Našli jste v květináči plíseň a nevíte si teď rady, co s ní? Vysvětlíme vám, jakými způsoby se jí můžete zbavit a především, co dělat do budoucna preventivně, aby se opět nerozšířila.

20.  11.  2021 |
Kateřina Hradová
Pěstování
Znáte drátovec? Tato rostlina bude krásná v bytě i na zahradě, skvěle ladí k vřesu

Znáte drátovec? Tato rostlina bude krásná v b…

Má maličké stříbrné lístečky, zhruba jen půl centimetru velké, a rozvětvené stonky. To vše v bílo stříbrné barvě, takže rostlina připomíná hodně zamotaný drát. Svým originálním vzhledem tak vytvoří luxusní dekoraci doma i na zahradě.

21.  11.  2021 |
Lucie Kořistová
Drátovec
Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svátků. Jak se vám líbí?

Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svát…

Jsou roztomilí, vousatí, s obrovským bambulatým nosem a čepicí naraženou přes oči. Kdo alespoň jednoho nemá letos doma, jako by snad ani nebyl. Tyhle malé roztomilé vánoční postavičky, které si oblíbily nejen děti, ale i dospělí, totiž rozzáří vaše Vánoce! Inspiraci najdete ve fotogalerii.

21.  11.  2021 |
Lenka Chvostová
Vánoční skřítekVánoční dekoraceVánoce