vytisknout velikost písma Vyplatí se nová okna? Jak dlouho nám budou sloužit?

Rozhodnete-li se pořídit si nová okna, očekáváte, že vydrží alespoň několik desítek let. Jaká je skutečná životnost oken a dveří? Co dělat, aby okna vydržela dlouho pěkná a funkční?
Vyplatí se nová okna? Jak dlouho nám budou sloužit?

Pro všechny typy moderních oken platí, že pokud se k nim budete dobře chovat a budete jim věnovat alespoň minimální péči, kterou doporučuje výrobce, mají potenciál sloužit spolehlivě desítky let.

U oken ze všech typů materiálu by mělo být samozřejmostí pravidelné umývání. U dřevěných oken musíte počítat i s péčí o jejich lazuru. Pozornost byste měli vždy věnovat stavu těsnění a kování. V návodu od výrobce by mělo být uvedeno jak o okna pečovat.

Zjistit stav kování, promazat jej a případně seřídit podle návodu je velice jednoduché a zajistíte, že okna budou dobře těsnit i fungovat. Minimální péče o kování je nutná u všech typů oken a nevyplatí se ji podceňovat. Pokud okna drhnou, jdou těžko zavírat nebo jimi v zimě táhne, není něco v pořádku. Části kování se mohou opotřebovat či dokonce poškodit. To má pak samozřejmě vliv nejen na správnou funkci oken, ale i na jejich životnost.

Zásadní vliv na izolaci oken má těsnění. Nemělo by být poškozené, ztrouchnivělé, zdeformované či dokonce vytržené z oken. Není problém těsnění u oken vyměnit, ale měli byste vědět, jaký typ a velikost potřebujete, případně výměnu svěřit odbornému servisu dodavatele. Nevhodné těsnění může totiž okna i poškodit.

Aby okna dlouho dobře vypadala

Plastová okna nevyžadují žádnou speciální péči o povrch, a to ani v případě, že jde o barevné provedení. Stačí je běžným způsobem umýt. Vyvarovat byste se měli mechanickému poničení plastového povrchu, pokreslení fixami, poleptání atd.

Pokud se něco takového stane, vyplatí se využít odborný servis, který má prostředky, jak škody minimalizovat. Plastová okna jsou oblíbená právě pro jejich bezúdržbovost. Určitou nevýhodou ale může být náročnější oprava po poškození.

Klepněte pro větší obrázek

Dřevěná okna vyžadují péči o lazuru. Pokud si vyberete kvalitní okna s vícevrstvou povrchovou úpravou, bývá péče jednodušší. V zásadě platí, že dvakrát do roka byste měli lazuru ošetřit doporučeným balzámem na dřevo. Po pěti až deseti letech bývá nutný renovační nátěr.

Záleží ale na tom, kde jsou okna umístěna. Nejvíce trpí okna vystavená přímému slunci a stékání deště. Životnost dřevěných oken rozhodně zvýší rámová a křídlová hliníková okapnice, která chrání okna na nejcitlivějších místech.

Problém s údržbou lazury dřevěných oken řeší hliníkové opláštění. U dřevohliníkových oken je ale třeba počítat s vyšší cenou. Nejodolnější jsou hliníková okna, a to jak z hlediska pevnosti a tvarové stability, tak z hlediska účinků slunce a deště. Na tyto povrchy musíte dát pozor během přestaveb, aby nedošlo k jejich poškození materiálem obsahujícím vápno.

Jak dlouho okna vydrží

Plastová okna mají potenciál vydržet při šetrném zacházení padesát let i více. Je samozřejmě důležité zvolit kvalitní výrobek. Vyplatí se také zajímat se, kdo a kde okna vyrobil, abyste se v případě problémů mohli obrátit na výrobce.

Dřevěná okna vydrží v případě správné péče i sto let nebo déle. Podobné je to i u dřevohliníkových a hliníkových oken. Faktická životnost nových oken je tak skutečně desítky let, a pokud si vyberete kvalitní výrobek, budou to okna na celý život.

Morální životnost oken

Na trh přicházejí nové vylepšené výrobky. Současně se zvyšují požadavky na tepelnou izolaci. Energetické štítky budov jsou již realitou a tak je otázkou, zda za několik desítek let budou současná okna svými vlastnostmi dostačovat. To samozřejmě nezajistí žádný výrobce. Sami vidíte, jaký posun zaznamenalo okenářství jen v posledních pěti či deseti letech.

Hovoříme-li o životnosti z pohledu aktuálnosti vlastností, pak u všech typů oken může jít o dvacet či třicet let. V úvahu pak kromě výměny přicházejí možnosti okna vylepšit například novým izolačním zasklením s lepšími vlastnostmi, pokud to samozřejmě profilový systém umožní.

Připraveno z materiálů společnosti Vekra

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Málo prostoru v kuchyni? Nevadí! Inspirujte se, jak si zařídit dokonalou kuchyň

Málo prostoru v kuchyni? Nevadí! Inspirujte s…

Když máte hodně prostoru, je snadné zařídit kuchyň, kam se vejde vše potřebné. V malé kuchyni to ale může být pěkný oříšek. Našli jsme pro vás ty nejlepší malé kuchyně z Pinterestu, abyste se mohli inspirovat a vytvořit si malý ráj i u vás doma.

17.  1.  2021 |
Jak vyrobit lojovou kouli pro sýkorky a další ptáčky

Jak vyrobit lojovou kouli pro sýkorky a další…

Zima je tu. Venku sněží, teploty padají pod nulu. Je proto ten pravý čas začít přikrmovat venkovní ptactvo. Radost opeřencům uděláte lojovou koulí plnou semínek, kterou podle našeho návodu snadno můžete vyrobit doma.

10.  1.  2021 |
Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.

11.  12.  2020 |
8 kuchyňských vychytávek, které prostě musíte mít

8 kuchyňských vychytávek, které prostě musíte…

Jak si co nejvíc usnadnit život a vaření v kuchyni? S těmito vychytávkami to půjde snadno a vy si budete říkat, jak jste bez nich doteď mohli žít!

3.  1.  2021 |
Nejlepší novoroční přání: Texty pro SMS i papírová péefka

Nejlepší novoroční přání: Texty pro SMS i pap…

Také pokaždé nevíte, co poslední den roku napsat do přání rodině, známým, přátelům a kamarádům? Přestaňte ztrácet čas přemýšlením a vyberte si některý z už hotových veršovaných textů, které jsme pro vás našli. A pokud raději než SMS či zprávu na Messengeru preferujete vlastnoručně vyrobené papírové přání, máme pro vás v galerii pár fotek pro inspiraci.

29.  12.  2020 |