Žádná novinka
Pěstování hub má tradici dlouhou několik staletí, hlavně v Asii a v Japonsku, kde se některé druhy pěstují ve velkém. U nás jsou to hlavně žampiony (ze soukromých žampionáren), které pak lze běžně koupit v supermarketech i na tržnicích. V menším se na prodej pěstuje i hlíva ústřičná, dřevokazná houba, hodící se ke kuchyňskému zpracování.
Co můžeme pěstovat?
Kromě zmíněných žampionů a hlívy se dá v domácích podmínkách pěstovat několik dalších druhů hub. Třeba se vám některá zalíbí už podle názvu – límcovka obrovská, penízovka sametonohá, houževnatec jedlý, Jidášovo ucho nebo například polnička topolová.

K pěstování hub nemusíte mít prostorné sklepy, stačí menší krabice
Žampiony, jak je neznáte
Málokdo ví, že žampiony jsou výborným léčebným prostředkem na jednu z nejrozšířenějších civilizačních nemocí – alergii. Pomáhají i při léčbě atopického ekzému a lupénky – stačí pouhá konzumace plodnic. Nezapomeňte však, že kloboučky se neloupou. Jíst se dají i natenko nakrájené syrové plátky pokladené na chleba s máslem.
A porostou...
Pěstovat žampiony doma můžete buď ve sklepě, nebo v bedničkách (třeba ve skleníku pod parapetem). Pěstební prostory musíte vydezinfikovat (stačí Savo) a na plochu k pěstování rozprostřít koupený substrát určený pro žampiony. Se substrátem jste si určitě koupili i sadbu žampionů, která se na něj uloží, přimáčkne a v teple asi kolem dvaceti čtyř stupňů se nechá prorůst mycelium povrchem.

Chcete-li s domácím pěstováním hub začít, zkuste žampiony
V teple to trvá tak dva týdny, v chladu se rozrůstá mycelium déle. Vzniklý bílý povlak se pak ručně rozhrábne, mírně přehrne zeminou a přitlačí, teplota se postupně snižuje k sedmnácti stupňům a za pár týdnů můžete sklízet. Jednodušší však je koupit bloky ve fólii se substrátem a přesným návodem k pěstování, souprava obsahuje všechno, co je k pěstování potřeba.
Hlíva ústřičná kazí dřevo
V žádném případě vám však nezkazí chuť. Je to dřevokazná houba s vynikajícím aroma i chutí, vhodná do polévek či na guláš. Nezanedbatelné nejsou ani její léčebné účinky. V asijské medicíně má tradičně svoje místo, protože snižuje hladinu cholesterolu, a podle nejnovějších výzkumů zpomaluje také růst nádorů. Je vhodná pro pacienty s cukrovkou, vysokým tlakem, při potížích s nadváhou, také posiluje imunitní systém.
Pěstuje se snadno
Kupte si samotnou sadbu a pak připravte vlastní pěstební místo. Stačí k tomu padesátilitrový silnější polyetylenový pytel, do kterého napěchujete řezanou slámu (pšenice, oves, ječmen). Tu dvakrát propařte vařící vodou. Vylijte, v rozích pytle sestřihněte otvory, jimiž bude sláma sát vodu z nádoby (musíte ovšem pytel později postavit do nějakého lavoru). Slámu vysypte, načechrejte a pak skládejte do pytle: vrstva slámy, vrstva sadby, vrstva slámy … až po okraj.

"Dršťkovou" polévku z hlívy nerozpoznáte od té pravé ani chutí, ani pohledem
Vše upěchujte a pytel zavažte, dejte ho do tmavé místnosti s teplotou kolem necelých dvaceti stupňů. Za pár týdnů proroste sláma bílými pavučinkami. Potom postavte pytel do nádoby s vodou a na světlo. Zanedlouho začnou vyrůstat plodnice; aby mohly růst ven, nařízněte nad nimi v pytli malý otvor, jímž prorostou trsy hlívy. Houba se neřeže, ale vylamuje, a protože plodí ve vlnách, mějte trpělivost, sklidíte nejméně dvakrát.
Hotové bloky
Koupit můžete hotové bloky substrátu s očkovacími kolíky hlívy, většinou je to sada dvou balíčků se vším potřebným. Do fóliového bloku uděláte malé otvory po obvodu, kolíčky zasunete dovnitř a otvor zalepíte. Další postup je stejný jak u velkých slaměných pytlů. V době, kdy začínají růst plodnice, uvolněte otvory, přeneste bloky na světlo a raději je zavěste do stínu na strom – hlívu vám tak nesežerou ani slimáci, ani myši. Přesný návod k pěstování je samozřejmostí při každém nákupu houbové sadby.
Máte zájem o něco jiného?
Chcete-li zkusit něco méně obvyklého, pěstujte třeba límcovku obrovskou. Nejvhodnější doba pro založení „její“ zahrádky je teď na podzim. Houba je to atraktivní už vzhledem – podobá se bedle vysokou nohou a kloboukem, který může měřit i přes dvacet centimetrů v průměru. Sadbu koupíte například u pana Kubelky ve Svinčanech číslo 29 (Přelouč).
Pěstujte ji na dlouhé slámě (nic neřezat!) z žita nebo ječmene, kterou musíte řádně prolévat vodou, a to tak dlouho, až je úplně „nacucaná“. Poté do pytle napěchujte vrstvu slámy, rozdrobte sadbu, opět přidejte vrstvu slámy, sadbu … pytel zavažte a uložte na světle v teple kolem dvaceti stupňů.

Rozšířená pověra, že límcovka má nakyslou chuť, není pravdivá
Asi po pěti šesti týdnech, kdy prorůstá podhoubí, pytel rozvažte a povrch obsahu zasypte pěti centimetry zahradní zeminy. Zakryjte vrstvou novin a kropte, nic nesmí přeschnout. Límcovka plodí ve vlnách, z jednoho metru čtverečního můžete sklidit mezi šesti až osmi kilogramy plodnic.
Zkuste další druhy
Houževnatá je známá houba shiitake, jež se běžně prodává v marketech. Japonci ji pěstují několik staletí, u nás se prvně objevila před dvaceti lety. Přisuzuje se jí schopnost zpomalit stárnutí, příznivě vypadají i výzkumy týkající se léčebných účinků v boji proti AIDS. Má hodně vitaminů skupiny B, proto by se měla konzumovat hlavně syrová – nejlépe v salátech. Je to dřevokazná houba, poroste tedy dobře také v propařených pilinách s otrubami.

Houba shiitake bývá pro své léčivé vlastnosti označována jako houba dlouhověkosti či elixír života
Penízovku najdete v lese
Můžete si kus napadeného dřeva vzít domů a na špalku v pilinách pěstovat penízovku. Chce hodně vlhka a vzdušné vlhkosti, na teplotu náročná příliš není. K jejímu pěstování se prodávají i keramické nádoby s úzkým hrdlem – stačí naplnit pilinami listnatých stromů, zakrýt fólií a pěstovat podle návodu.
Polnička topolová a Jidášovo ucho
Jsou to další dvě dřevokazné houby, jež se ale pěstují spíše jako zajímavost. Polnička začne růst i na špalíku z prkének zavázeném ve fólii. Potřebuje dostatek tepla a je jedno, zda bude ve tmě, nebo na světle. Než proroste podhoubí, uběhnou obvykle skoro tři měsíce. Stačí zajistit teplotu kolem dvaceti stupňů a můžete ji pěstovat venku na dřevě. Na zimu ji zakryjte nebo schovejte špalíky do sklepa.

Polnička topolová roste především v jižní Evropě, u nás se objevuje vzácně
U Jidášova ucha (možná znáte pod názvem černá houba) je potřeba dodržet při pěstování vyšší teploty po celou dobu růstu. V přírodě ho lze najít na starých odumřelých kmenech černého bezu, na živém dřevu nikdy neroste.
Hříbky na zahradě jen výjimečně
Snad každý to zkoušel, ale téměř nikdo neuspěl: přenést hřibovité houby z lesa a pěstovat je u domu se moc nedaří. Štěstí mají ti, co bydlí v těsné blízkosti háje nebo lesa, pak se někdy houby samy „přestěhují“ až do zahrady. K modřínům se vám klidně přesunou klouzky, pod břízy křemenáče a bedla se objeví i na kompostu.
Mohlo by vás zajímat, že:
- žampionový substrát pro pěstování o váze asi osm kilo pořídíte o něco dráž než za stokorunu, hlívový substrát je lehčí a o něco málo dražší;
- koupíte-li si plodnice hlívy v obchodě, nevyhazujte je proto, že vypadají jako plesnivé; jsou to naklíčené výtrusy houby, které při manipulaci nebo přepravě napadaly na spodní;
- hodně informací získáte na www.jedlehouby.cz – na těchto stránkách si můžete i vybrat a nakoupit sadbu několika druhů hub.