vytisknout velikost písma Jak sázet česnek na podzim? Vše o výběru sadby, moření a sázení

Chcete si letos vysadit česnek a řešíte správný postup? Poradíme vám, jakou sadbu česneku koupit, jak se o ni postarat, než ji vysadíte, jak připravit záhon a také podle čeho poznat, že pro sázení česneku nastal ten nejvhodnější čas.

Abyste se v příštím roce dočkali kvalitní sklizně, věnujte čas už samotnému výběru sadby. Kupte si česnek pro tyto účely vypěstovaný, tedy česnek sadbový.

Není nad český česnek: Jak jej vypěstovat

Není nad český česnek: Jak jej vypěstovat

Jaký česnek na sadbu vybrat?

Produkce povolených odrůd se řídí zákonem č. 219/2003 Sb., díky čemuž máte jako nakupující jistotu, že si pořizujete sadbu zdravou a kvalitní, vhodnou do našich podmínek, takže si do zahrady nezavlečete žádné škůdce ani choroby, kterých byste se později zbavovali jen velmi obtížně a zdlouhavě.

Velikost jednotlivých stroužků nehraje v dobrých podmínkách žádnou roli, sázejte bez obav malé i velké, narostou z nich cibule srovnatelné velikosti. Pokud však budete pěstovat česnek v sušší oblasti, je vhodnější upřednostnit stroužky větší, které umožní rostlinám rychlejší start spojený s lepším využitím zimní vláhy.

Jak skladovat česnek na zimu: Který způsob je pro vás nejlepší?

Jak skladovat česnek na zimu: Který způsob je pro vás nejlepší?

Kdy sázet česnek? Záleží na teplotě půdy

Rozhodnout správně, kdy výsadbu provést, je vůbec největším uměním a spolu s kvalitní sadbou a dobře připraveným záhonem představuje základ dobré úrody. Platí základní poučka, že česnek se nesází do té doby, než teplota půdy trvale klesne pod 9 stupňů Celsia. Ještě jednou to nejpodstatnější: Jedná se o teplotu půdy, nikoliv teplotu vzduchu, a o pokles trvalý.

V posledních letech, kdy nás počasí překvapuje více než dřív a relativní teplo může být ještě o Vánocích, bývá o to náročnější určit nejvhodnější dobu výsadby. Nebojte se proto vyčkávat. Vhodnější je nechat sadbu až na zimní měsíce (půda samozřejmě nesmí být zmrzlá), než se do ní pustit za každou cenu už na podzim.

Termín byste podle teploty, dlouhodobější předpovědi a svých zkušeností měli vybrat tak, aby stroužky po výsadbě dobře zakořenily, ale nadzemní zelené části vykoukly až na jaře. Při vyšších teplotách napadá rostliny fuzariová hniloba, která je příčinou jejich pozdějšího zakrnění, vadnutí, případně i odumírání. Tato běžně se vyskytující houbová choroba se projevuje hlavně v těžších půdách v teplých vlhkých letech, při nižších teplotách není aktivní.

Česnek: Lék, životabudič i afrodiziakum

Česnek: Lék, životabudič i afrodiziakum

Záhon pro česnek vyžaduje dobrou přípravu

Česnek potřebuje slunné, teplé a vzdušné místo, půdu s dostatkem humusu a vápna. Roste na písčitých i těžkých půdách. Řadí se mezi plodiny druhé trati, dopřejte mu proto dostatek živin. Před výsadbou přihnojte zeminu kompostem, uleželým hnojem, močůvkou, zvolit lze i zelené hnojení. Vyvarujte se naopak přímého hnojení organickými hnojivy a přehnojování dusíkem. Aplikovat se dají i hnojiva průmyslová s dostatkem síry, a naopak nízkým obsahem chloru, v nichž je přítomen draslík ve formě síranu draselného, což splňuje například Cererit.

Česnek, stejně jako další cibuloviny (cibule, pažitka, pór), je tak trošku primadona, která si žádá speciální zacházení. Na stejné místo by se neměl sázet dříve než po čtyřech až pěti letech, a pokud jej napadla bílá sklerociová hniloba (choroba, proti níž není dosud známa žádná účinná ochrana), pak počítejte s alespoň desetiletou pauzou. 

Známý pěstitel sadby Jan Kozák doporučuje aplikaci mikrobiálního přípravku Rizocore ve formě granulí, kombinujícího kultury mykorhizních hub a bakterií, který napomáhá vitalitě rostlin, ochraně i rozvoji jejich kořenů a zpřístupnění živin. Používá se po rozpuštění ve vodě jako postřik či zálivka. Jakmile uděláte rýhy, do nichž česnek umístíte, zeminu dobře prolijte či postříkejte a výsadbu zahrňte. Podruhé aplikujte na jaře, jakmile rostliny vzejdou.

Jak vyrobit česnekovou tinkturu: Sníží krevní tlak, cukr i cholesterol

Jak vyrobit česnekovou tinkturu: Sníží krevní tlak, cukr i cholesterol

Moření česneku před výsadbou: Jak na to?

Abyste v co největší míře předešli různým chorobám a zlepšili odolnost a zdravotní stav česneku, doporučují pěstitelé mořit stroužky prostředkem Síra SK 520 / Sulka New / Sulka K / Sulka Extra coby náhrady původního prostředku Sulka (kapalný sirný koncentrát s obsahem bezchloridového draslíku a dusíku). Poté ještě použijte přírodní produkt Lignohumát, který pozitivně ovlivňuje příjem živin (nebo alespoň stroužkům dopřejte půlhodinovou lázeň ve vodě). Pokud jste česnek mořili už v létě (v této době se ošetřují palice vcelku), těsně před výsadbou ho rozdělte na jednotlivé stroužky a namočte je do Lignohumátu.

Budete-li česnek poprvé mořit až těsně před výsadbou, použijte nejdříve Sulku K či podobný prostředek (do mořicí jíchy vkládejte jednotlivé stroužky, které z palice oddělíte právě v tuto chvíli) a po odkapání ještě stroužky namočte do roztoku Lignohumátu. Těsně poté česnek vysaďte.

Připomeňme si však, že ani moření neuchrání česnek od všech chorob a škůdců, a právě proto je tak důležité správné načasování výsadby zdravých, nepoškozených stroužků do nezamořené, vhodně připravené půdy.  

Není nad český česnek: Jak jej vypěstovat

Není nad český česnek: Jak jej vypěstovat

Jak daleko od sebe se česnek sází?

Přiměřená vzdálenost řádků je taková, která vám umožní udržet osázenou plochu bez plevelů a dobře prokypřenou. Většinou to bývá kolem pětadvaceti až padesáti centimetrů.

Stroužky vysazujte asi osm až patnáct centimetrů od sebe a dostatečně hluboko – měly by být v záhonu zcela ukryté, nad nimi zhruba šesti- až deseticentimetrová vrstva půdy – čím později česnek sázíte, tím méně hluboko můžete. Platí, že hlubší výsadba chrání rostlinu před teplotními i vlhkostními výkyvy.

Česnek, rajčata, chléb: S čím vším vám umí pomoct mikrovlnka?

Česnek, rajčata, chléb: S čím vším vám umí pomoct mikrovlnka?

Další pravidla pro úspěšné pěstování česneku

Při výsadbě odborníci nedoporučují používat sázecí kolík, protože stroužek pak zůstává bez přímého kontaktu se zeminou, takže hůře zakořeňuje. Na lehčích půdách stačí naznačit si řádky a stroužky ručně zapíchnout co nejhlouběji, na půdách těžších vyhlubte rýhy a stroužky umístěte na jejich dno. Po zahrnutí půdu ještě utužte.

Při pěstování česneku v menším množství se doporučuje tzv. orientovaná sadba. Co to znamená? Stroužky do záhonu neumísťujte dle libosti, ale podpučím směrem dolů, z něj potom porostou kořeny, a vrcholem stroužku nahoru, aby rychle zakořenily a nedošlo ke snížení výnosů. Podpučí je ta širší část na stroužku. Jedním směrem pak orientujte i bříška všech stroužků, zajistíte tak shodnou orientaci všech rostlin, která vede k větší přehlednosti výsadby a snazší péči o ni.

Jak snadno a rychle oloupat větší množství česneku

Jak snadno a rychle oloupat větší množství česneku

Sázejte jarní česnek a šalotku. V březnu je ideální čas

Sázejte jarní česnek a šalotku. V březnu je ideální čas

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak a čím ohraničit záhony v zahradě? Inspirujte se v galerii!

Jak a čím ohraničit záhony v zahradě? Inspiru…

Lemy záhonů patří k tradičním prvkům zahradního designu. Pomáhají tvarovat záhony, brání dešti vyplavovat z nich zeminu, oddělují cestičky od trávníků. Tradičními materiály pro lemy jsou dřevo, beton, kámen nebo cihla, ale zapojíte-li fantazii, můžete záhony obroubit i skleněnými láhvemi či zbytky talířů.

26.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
LemyZáhon
Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
KachnyDrůbežChov slepic
Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada