vytisknout velikost písma Vypěstujte si vlastní čaj

Naprosto běžně se doma pěstují citrusy, z nichž si pro radost utrhneme pár kousků šťavnatých plodů. Dnešní experiment vám nabízí něco zcela jiného – čaj z vlastní úrody, který budete mít stále po ruce.

List čajovníku voní dálkami

Čajovník je rostlinou s velmi dlouhou historií, která sahá do doby tři až pět století před naším letopočtem. Jeho původním domovem je Čína, odkud se jeho pěstování rozšířilo do tropických a subtropických oblastí všech světadílů.

Klepněte pro větší obrázek
Na čajových plantážích se pěstují se především kříženci

Čajovník (Camellia sinensis) je stálezelený keř nebo strom, dorůstá výšky od dvou do patnácti metrů a má tuhé, kožovité listy s pilovitým okrajem, jež bývají v mládí na rubu světlé a stříbřitě ochmýřené.

Kvete velkými bílými květy s výrazně vystouplými žlutými tyčinkami. Ve volné přírodě jsou květy opylovány včelami, ale při pěstování v bytě je nutné provést opylení štětečkem. Plody jsou dřevnaté trojpouzdré tobolky se třemi hnědými, kulatými semeny.

Klepněte pro větší obrázek
Pohled na rozlehlé čajovníkové plantáže

Čajovník se pěstuje stejně jako kamélie

Někdo tvrdí, že čajovník je nenáročná rostlina. Ano, je to pravda, ale pokud jí dopřejeme odpovídající podmínky. Patří mezi víceméně chladnomilné rostliny. V zimě dobře snáší i teploty kolem nuly, vhodné je rozmezí pět až dvanáct stupňů.

Optimální je vyšší vzdušná vlhkost, kyselejší substrát (například pro azalky) a zálivka měkkou vodou. Rostliny nikdy nenecháme zcela přeschnout, ale nikdy je také nesmíme přelít!

Klepněte pro větší obrázek
Mladým rostlinkám prospívá letnění

Čajovník potřebuje dostatek světla, ale sluneční úpal není to pravé, vhodnější je světlo rozptýlené a lehký polostín. Podmínkou úspěšného zimování je studená světlá místnost s teplotou do patnácti stupňů Celsia nebo raději ještě méně.

Mladé rostliny čajovníku je vhodné přesadit za dva až tři roky do nepatrně větší nádoby, než byla původní. Pozor však na poškození kořenového balu, čajovník okamžitě shodí listy.

Trvá pak velmi dlouho, než se vzpamatuje, pokud vůbec. Starším rostlinám prospěje letnění na přistíněném místě v zahradě nebo na balkoně, kde mohou být od června až do příchodu mrazíků.

Ze semen nebo z řízků?

Oba způsoby množení jsou možné, záleží na vás, jaký materiál seženete. Semena se doporučuje před výsevem namočit na dva až tři dny do vlažné vody a potom zasít do rašeliny nebo kokosového substrátu.

Výsev umístěte na místo s teplotou dvacet až pětadvacet stupňů Celsia, kde za dva až čtyři týdny semínka vyklíčí. Semenáčky začněte zaštipovat asi po půl roce, získáte tak první čerstvé čajové lístky a rostlinka pěkně zkošatí.

Klepněte pro větší obrázek
Semenáčky zpočátku rostou velmi rychle 

Řízky čajovníku se v běžném zahradnictví neprodávají. Zájemci je získávají výměnou nebo pátrají na internetových stránkách pěstitelů exotických rostlin po přebytcích. Podaří-li se vám řízky sehnat, měly by být čerstvé, nezaschlé a hlavně bez škůdců.

V každém případě se doporučuje namočit je do stimulátoru, oklepnout a nasázet do malých květináčků naplněných vzdušným substrátem (kokos, rašelina).

Řízkovancům zajistěte vyšší vzdušnou vlhkost a přiměřeně je zalévejte. Pozor na přelití, na to jsou mladé rostlinky čajovníku zvlášť náchylné, snesou spíš sucho a vlhký vzduch.

Poučte se z omylu druhých

Jak už bylo uvedeno, čajovník je stejně (ne)náročný jako kamélie, a přece se pěstitelé dopouštějí stále stejných chyb. Nejčastěji se vyskytují poruchy růstu po náhlých změnách prostředí, suchém vzduchu, při nedostatku světla či naopak umístění čajovníku na plné slunce.

Neobvyklý nebývá ani jev, kdy čajovník roste „jako z vody“ a najednou začnou listy hnědnout a opadávat. Příčinou je vysoká pH hodnota půdy, neboť pěstitelé zapomínají na to, že čajovník zásadně nesnáší v půdě vápno.

Zálivka tvrdou vodou vykonala své. Pak může být poslední záchranou okamžité přesazení do nového kyselého substrátu a zálivka výhradně měkkou vodou.

Čajovník většinou trpí fyziologickými chorobami, může se vyskytnout i virová skvrnitost a z chorob puklice a sviluška jako následek umístění rostliny v suchém prostředí. Tehdy pomůže příslušný postřik (Actellit) a zvýšení vzdušné vlhkosti.

Konečně! Domácí sklizeň čajových lístků

První čajové lístky se na plantážích sklízí za tři až pět let, ale my tak dlouho čekat nemusíme. Pro kvalitní čaj se sbírají mladé koncové lístky, které je před upotřebením potřeba usušit. Postup je stejný jako například u léčivých bylin, co nešetrněji.

Lístky sušíme rozprostřené v tenké vrstvě tak, aby si zachovaly barvu i aroma. K tomu využijeme elektrickou troubu zapnutou na nejnižší stupeň či sušičku ovoce. Sesychací poměr je zhruba jedna ku pěti.

Vlastní příprava čaje je klasická. Dále neupravené, usušené čajové lístky odborníci doporučují zalít vařící vodou o teplotě osmdesáti stupňů a nechat louhovat dvě minuty. Ne déle, neboť pak čaj ztrácí vůni a hořkne.

Klepněte pro větší obrázek
Chuť čaje z čerstvě natrhaných lístků bude úplně jiná, než jste zvyklí 

Čaj blahodárně působí na zažívací trakt, je výborným termoregulátorem a především je známý antioxidačním účinkem, který organismus chrání před civilizačními chorobami včetně zhoubné rakoviny.

V nefermentované formě obsahuje proteiny, aminokyseliny, cukry, kyselinu askorbovou, vitaminy skupiny B, kofein, glykosidy, třísloviny, organické kyseliny, vitaminy C, E a skupiny B, sacharidy, silice.

Z minerálních látek draslík, fluor, hořčík, vápník a sloučeniny zinku a mědi. Obsah kofeinu má povzbuzující účinky, zvyšuje koncentraci a zahání únavu.

Kde čajovník koupit?

Vzrostlé rostliny čajovníku nabízí subtropické zahradnictví Kruh za sto čtyřicet korun. Objednat si poštou jeden kus však nelze, neboť vyřizují objednávky pouze nad sto padesát korun, což je zhruba cena jedné rostliny.

Schůdnější cestou je zajet do zahradnictví přímo nebo se domluvit ještě s jiným zájemcem a objednat víc rostlin najednou. Sehnat semínka už je o trochu horší, i když finančně méně náročné. Pět kusů semen za třicet korun nabízí katalog exotických rostlin na stránkách Bambusária.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Nejkrásnější jarní věnce na dveře. Inspirujte se!

Nejkrásnější jarní věnce na dveře. Inspirujte…

Pokud na vašich vchodových dveřích ještě stále visí vánoční věnec, je nejvyšší čas vyměnit ho za jarní. Rozkvetlá dekorace vchod nejen hezky ozdobí, ale při každém odchodu a příchodu domů vám zlepší náladu. Podívejte se pro inspiraci do naší velké fotogalerie, kde najdete více než padesát těch nejkrásnějších věnců z celého světa.

10.  3.  2018 |
Jak uložit knížky? Podívejte se na kreativní knihovny z celého světa

Jak uložit knížky? Podívejte se na kreativní …

Pokud stejně jako já nedokážete plně ocenit elektronickou čtečku a preferujete stále papírovou klasiku, určitě často řešíte, jak knihy uložit. Ať už máte stovky knih či jen pár kousků, našli jsme pro vás ty nejzajímavější nápady a tipy, kam s nimi. Inspirujte se v naší fotogalerii.

21.  2.  2018 |
Předpěstujte si rajčata, papriky a okurky. Ušetříte a budete mít silné sazenice

Předpěstujte si rajčata, papriky a okurky. Uš…

Nedáte dopustit na zeleninu z vlastní sklizně, ale sazenice pořizujete na trhu nebo v zahradnictví? Zkuste letos udělat změnu. Sadbu si předpěstujte. Nejenže vás to vyjde podstatně levněji, ale zároveň budete mít kvalitní a silné sazeničky.

14.  3.  2018 |
Vypěstujte si vlastní goji neboli kustovnici čínskou

Vypěstujte si vlastní goji neboli kustovnici …

Goji je již několik století neoddělitelnou součástí tradiční čínské medicíny. U nás se drobné plody podobné brusinkám začínají prosazovat jako přírodní antioxidant, který vás zbaví nejrůznějších neduhů.

8.  3.  2018 |
Co pěstovat na severním balkóně, aby kvetl od jara až do podzimu

Co pěstovat na severním balkóně, aby kvetl od…

Přemýšlíte, jaké květiny do truhlíků na severní stranu vybrat a bude se jim tam vůbec dařit? Poradíme, které druhy rostlin snáší stín. Budete se divit, co jich je!

6.  3.  2018 |