12
Fotogalerie

Vypěstujte si netradiční plodovou a kořenovou zeleninu

Máte letní pohodu spojenou s chutí dobře vyzrálého melounu? Vězte, že nejste sami: obliba jeho pěstování u nás v poslední době roste. Teplá léta dělají své a zlepšená technologie pěstování umocňuje v kombinaci s ranými odrůdami šance na úspěch.

Vodní meloun je zelenina z čeledi tykvovitých, pro kterou jsou charakteristické vysoké nároky na teplo, světlo a stejně tak vodu. Osivo začíná klíčit při teplotě půdy od 12 do 15 stupňů Celsia, optimální teplota pro růst a zdárný vývoj rostlin je 28 stupňů.

Že u nás melouny neporostou? Jde to!

Pokud se do jejich pěstování chcete letos pustit, připravte si zdravou a silnou sadbu. Během dubna vysejte v chráněných prostorech osivo, nejlépe přímo do květináče po dvou až třech semínkách. Základem je vybrat vhodnou odrůdu. Platí, že čím více se podmínky vaší zahrádky vzdalují od optima, tím ranější odrůdu vyberte.

Sazenicím zajistěte teploty nad osmnáct stupňů Celsia, před výsadbou ale sadbu otužte. Vyberte pro ni správné místo a dobře je připravte. Vhodný je záhřevný pozemek osluněný v průběhu celého dne. Melouny vyžadují hluboké, propustné, na humus a živiny bohaté půdy. Jestli máte možnost, přihnojte je maštalním hnojem.

primaorange.jpg
Vodní melouny se už dají pěstovat i v našich klimatických podmínkách, přesvědčete se o tom; foto: Semo

Pozemek namulčujte černou netkanou textilií nebo černou polyetylénovou folií. Mulčování prohřeje půdu, podpoří růst a vývoj rostlin, ušetří vláhu a v neposlední řadě zabrání růstu plevelů. Díky němu dosáhnete uspíšení první sklizně a zvýšení výnosu.

Novinkou letošního roku od firmy Semo je odrůda 'Primaorange F1'. Tento raný hybrid má nezvyklou jasně oranžovou dužninu, která obsahuje velmi málo semen. Plody kulovitého tvaru dorůstají hmotnosti od dvou a půl do čtyř kilogramů. Pokožka plodů je zelená s tmavými pruhy. Obsah cukru je okolo jedenácti až dvanácti procent.

Lilek, nejteplomilnější zelenina z teplomilných

Jestliže si rádi pochutnáte na doma vypěstovaném lilku, semena už jistě máte vysetá – optimální pro tento počin je totiž období od poloviny února do začátku března. Pro sezonu 2013 představila firma Moravoseed odrůdy 'Laura' a 'Nero'.

Laura.jpg
Nejen pro odrůdu 'Laura' platí, že na rostlinách je vhodné nechat čtyři hlavní výhony; foto: Moraviaseed 

První zmíněná je poloraná, se zelenou barvou dužniny. Její plody jsou velké, kulovité, tmavě fialové, bez skvrn a pruhů se středním leskem. 'Nero' se řadí k odrůdám raným až poloraným. Má středně velké, kyjovité, velmi tmavě fialové a silně lesklé plody, jež jsou bez skvrn a pruhů. Jejich dužnina je zelenavá.

Sazenice i starší rostliny potřebují dostatek tepla, nejvhodnější je umístit je do fóliovníku nebo skleníku. Lilkům se bude dařit v hlubší, humózní, a především dobře zpracované půdě. Při pěstování lilků nezapomeňte, že stejně jako rajčata vytvářejí postranní výhony, které je potřeba pravidelně odstraňovat.

Nero.jpg
Po nasazení plodů udělejte jejich probírku: nechte jich kolem pěti až sedmi a zbytek odstraňte. Na fotografii je odrůda 'Nero'; foto: Moraviaseed

Salátová řepa prospěje vašemu zdraví

Salátová řepa se dá přirovnat k zásobárně zdraví prospěšných látek. Bulva je bohatá na vlákninu nerozpustnou, která napomáhá hladké funkci zažívacího ústrojenství, i rozpustnou, jež snižuje obsah cukru a cholesterolu v krvi.

Červená barviva pomáhají snižovat krevní tlak, působí proti kornatění cév a podporují činnost jater. Lékařské studie jim přisuzují antikarcinogenní účinek. Vysoký obsah minerálních látek (železo, hořčík, draslík) podporuje krevní oběh.

monopoly_2.jpg monopoly.jpg
'Monopoly'; foto: Semo 

Řepa také povzbuzuje činnost žaludku a střev, stimuluje aktivitu jater a žlučníku. Prospívá při léčbě hypertenze, arteriosklerózy a dalších onemocnění srdce a krevního oběhu. Z dietetického hlediska je nejzdravější syrová.

Obvyklejší je ale její tepelná úprava, ať už se jedná o vaření, konzervování či přípravu v mikrovlnné troubě. Protože tato zelenina obsahuje hodně přírodních cukrů, je zvlášť výborná pečená, kdy se cukry, na rozdíl od vaření, nevyplavují do vody.

Semínko řepy je vlastně seschlý plod (klubíčko), obsahující tři až pět semen – proto to jednocení řepy v minulosti. V současné době je osivo většiny odrůd obrušované, aby v plodu zůstalo jedno, maximálně dvě semena. Geneticky jednoklíčková řepa má v klubíčku pouze jedno klíčivé semínko – následující odrůdy mají právě tuto vlastnost.

monorubra.jpg monorubra_2.jpg
'Monorubra'; foto: Semo 

'Monopoly' mají dobře vybarvené, kulovité bulvy intenzivně červené barvy. Semena vysévejte v dubnu až květnu do sponu 30 na 8 centimetrů, může být přesný a včasný, protože díky jednoklíčkovému osivu odpadá jednocení. Tato poloraná odrůda odolná proti vybíhání vyžaduje rovnoměrnou závlahu.

'Monorubra' je výnosná odrůda s válcovitým tvarem bulvy vhodná pro všechny způsoby využití i pro zimní skladování. K jejím kladům patří adaptabilita na různé pěstitelské podmínky a stabilní výnos.

Hybridní 'Pablo F1' s dobrou odolností k chorobám se hodí pro přímý konzum, konzervárenské zpracování a k pěstování baby bulviček. Jemná dužnina má výbornou chuť. Osivo je dodáváno jako separované, vlastnostmi shodné s jednoklíčkovou řepou.

pablo.jpg pablo_2.jpg
Semenáčky řepy jsou celkem odolné k nízkým teplotám. Semena můžete vysévat od poloviny dubna. Pozor na déletrvající nízké teploty – můžou způsobit vybíhání do květu

Znáte kvaku neboli kolník?

V dnešní době už docela zapomenutý tuřín, jak zní název této kořenové zeleniny, patřil v minulosti k základním plodinám. Před objevením Nového Světa byl využíván jako příloha k pokrmům místo dnes daleko běžnějších brambor. Obsahuje devadesát procent vody a ve zbývající sušině jsou vlákniny, bílkoviny, tuky, vitamin C, karoten a množství vápníku.

helenor_2.jpg helenor_3.jpg
Tuříny mají hojivé a léčivé účinky při chorobách zažívacího ústrojí

Historie tuřínu, patřícímu k rodu brukvovitých, sahá hluboko do dějin lidstva. Jako kulturní rostlina je znám asi čtyři tisíce let, kdy byl pěstován starověkými národy ve Středozemí.

U nás byl až v roce 1959 vyšlechtěn polokrmný tuřín jemnější chuti 'Milevský'. Je vhodný pro drobné pěstitele, připravit z něj můžete zelí, saláty či přílohu k masu. Novinkou je moderní žlutomasá odrůda 'Helenor', určená pro přímý konzum, tepelnou úpravu i skladování. Dá se pěstovat i ve vyšších polohách, její kulatá bulva je na temeni červená.

helenor_1.jpg
Vegetační doba tuřínů je od výsevu 145 až 160 dní; foto: Semo 

A jak tuřín vlastně chutná? Zasyrova je křehký a pikantní, stejně jako jsou ředkvičky nebo kedlubny. Povařením v zeleninovém vývaru s máslem a kmínem se přemění na jemnou zeleninu.

Výborný a přitom jednoduchý je novodobý recept – tuřín opečený na olivovém oleji. Zvenku je zkaramelizovaný a nasládlý, ale uvnitř, kde je ještě syrový, stále pikantní. Vyzkoušejte i další recepty: 

Tuřínová polévka

Oloupejte a nastrouhejte jeden velký nebo dva menší tuříny. Vzniklou kaši spařte vřelou vodou a nechte vařit. Do uvařené přidejte tolik vody, kolik má být polévky. Povařte v ní i několik rozkrájených brambor. Polévku zahustěte mlékem s trochou mouky a rozkvedlaným vejcem. Před podáváním osolte a opepřete.

Dušený tuřín

Tuřín nakrájejte na malé kostky, osolte je a poduste ve vývaru z kostí a zeleniny. Do kyselé smetany vmíchejte jednu lžičku plnotučné hořčice, osolte a směsí zalijte dušený tuřín a nakonec pokrm posypte strouhaným sýrem.

Doporučujeme

Články odjinud