Vypěstujte si angínovník: Vyléčí bolest v krku, kašel i zánět močových cest

Nejenže nahradí předražené pilulky, sáčky pro přípravu horkých nápojů a sirupy z lékárny, ale zároveň vám tahle dekorativní květina ozdobí byt od června až do září nádhernými oranžovočervenými květy. Poradíme vám, jak angínovník čínský pěstovat a správně o něj pečovat.

Belamcanda chinensis pochází, jak už název napovídá, z Číny. Roste ale také ve Vietnamu, Indii, Japonsku a na Filipínách. Pěstuje se jako okrasná rostlina a díky svým léčivým účinkům také jako léčivka. Nejčastěji se používají čerstvé listy, sušené pak i oddenek a semena. Má blahodárné účinky na hlasivky a hojí také sliznice, proto je často používán právě v boji s angínou. Navíc obsahuje i látky, které umí rozpouštět hleny. Účinně tak působí například proti kašli, poradí si ze záněty horních cest dýchacích. To ale zdaleka není vše. Používá se při virových onemocněních, revmatismu, snižuje horečku, potlačuje zánět. Pomáhá při nadýmání a zácpě a protože působí i močopudně, lze jej užívat i při chorobách ledvin a močových cest. Údajně má dokonce i protinádorové účinky.

Pokračování 2 / 5

Začněte od semínek

iStock-477847593.jpgTa se vysévají od ledna do března, takže máte ještě dost času. Můžete je získat od někoho, kdo už rostlinu má, koupit je ve specializovaných prodejnách nebo si je objednejte přes internet. I když mají velmi dobrou klíčivost, můžete jim pomoci narušením povrchu pilníkem nebo jejich namočením do vody na jeden až dva dny před výsevem.

Nejvhodnější pro výsev a následné vyklíčení jsou rašelinové tablety, které pak se semenáčkem usadíte přímo do připraveného květináče. Použít ale můžete i substrát s vyšším podílem rašeliny. Semínka jen položte na povrch, nepřihrnujte je ani nezasypávejte hlínou. Pro vyklíčení potřebují vyšší teplotu, klíčí na povrchu substrátu ohřátého na 16–30°C. Pokud nemáte domácí miniskleník, můžete substrát zahřát v mikrovlnné troubě a pak zakrýt stříškou z ustřižené PET lahve. Teď musíte být trpěliví. První rostlinky se objevují po dvou týdnech, mohou ale klíčit až dva měsíce.

Pokračování 3 / 5

Poroste vám doma i na zahradě

Semenáčky přesaďte do květináče. Nezapomeňte ale na drenážní vrstvu. Angínovník sice miluje vlhkost, nesnáší ale přemokření. Substrát zvolte výživný, měl by být dobře propustný s podílem písku a neutrálním pH. Pokud nové rostliny chcete zasadit ven, počkejte s tím, až se oteplí. Ty vzrostlé a dobře zakořeněné jsou mrazuvzdorné, vydrží až -20 °C. Přesto je lepší je před zimou přikrýt chvojím, slámou nebo obalit netkanou textilií. Stanoviště zvolte slunné. Při pěstování v exteriéru mu stačí částečně slunné stanoviště, dobře snáší i teplo od radiátorů. I jako pokojová hrnková rostlina prospívá skvěle.

Pokračování 4 / 5

Pozor na zálivku a dostatek živin

iStock-491518824.jpgAť už budete angínovník pěstovat na zahradě nebo v bytě, nezapomínejte na pravidelnou zálivku. Substrát by měl být stále vlhký, rostliny ale nesmí být podmáčené. Zapamatujte si, že právě udržování mírně vlhké zeminy znamená polovinu úspěchu. Při pěstování na záhonku nemusíte tuto trvalku přihnojovat. Pokud jí ale chcete přeci jen dopřát nějakou tu výživu navíc, použijte malé množství kravského hnoje. Při pěstování v truhlíku či květináči jí ale musíte dostatek živin zajistit prostřednictvím plného tekutého hnojiva. V období aktivního růstu stačí rostliny pohnojit jedenkrát za dva měsíce, v období květu i častěji.

Pokračování 5 / 5

Jak angínovník správně užívat

Je to opravdu snadné. Při prvních bolestech v krku jen odstřihněte asi tři centimetry špičky listu, žvýkejte ho po dobu asi půl minuty a pak vyplivněte. Asi vás překvapí štiplavá chuť, celá pusa se vám doslova „rozhoří“. Okamžitě byste ale měli pocítit úlevu jako při použití znecitlivujících krčních sprejů a bonbonů. Opakujte maximálně šestkrát za den. Listy, oddenky i semena můžete také naložit do lihu a zředěnou tinkturu pak používat jako kloktadlo. Z oddenků si můžete také připravit odvar.

Protože jsou účinné látky obsažené v této bylině opravdu silné, může u citlivých jedinců výjimečně dojít k alergické reakci. Pokud zpozorujete příznaky, jako jsou silné pálení, otoky krku, dýchacích cest a sliznic, ve žvýkaní listů nepokračujte. Stejné příznaky se mohou projevit i při předávkování. V žádném případě proto nepřekračujte doporučenou denní dávku a žádné části rostliny nikdy nepolykejte. U malých dětí pak tuto léčivku raději nepoužívejte vůbec.

Doporučujeme

Články odjinud