Při chovu slepic a kuřat je důležité ptákům zajistit dostatečný prostor pro výběh. Je ale nutné oddělit tento prostor od zbytku zahrady, protože ptáci po sobě nechávají trus a dokážou zlikvidovat trávník i záhony.
Tunely pro slepice vytvoříte z pletiva, které bude podpírat jednoduchá konstrukce. Ta může být například z PVC trubek, vysloužilých kovových obručí, ale i dřevěných latí.
Důležité je pletivo či sítě dobře připevnit k zemi, aby kuřata a slepice neutíkaly z tunelu pryč.
Výběh pro slepice je ale možné udělat z jakékoli pevné konstrukce, kterou potáhnete jemným pletivem. Musíte jen promyslet umístění dvířek, abyste prostor mohli pravidelně čistit.
Pokud se už vaše děti nehoupají na houpačkách, nebo neskáčou na trampolíně, můžete zbytky snadno proměnit ve výběh pro slepice. Stačí jen konstrukci potáhnout jemným pletivem a vymyslet zastřešení.
Jakákoli zvířata, stejně tak slepice, kachny i husy, musí mít neustálý přístup k čerstvé vodě. Jednoduchým způsobem podle videa pro ně můžete vyrobit pítko, na které budete potřebovat barel na vodu a PVC potrubí s tvarovkami, „koleny“. Pítko připomíná fyzikální pokus ze školy, kdy dochází k vyrovnání atmosférického tlaku vzduchu a hydrostatického tlaku vody. Jev způsobí, že se voda sama doplňuje z barelu uprostřed a nevyteče najednou.
Stejný princip bude fungovat i u pítka z obyčejné plastové láhve. Takových nádobek si můžete vyrobit celou řadu. Do jiných pak nasypte krmení.
Kurník uděláte v podstatě z jakékoli kůlny nebo přístřešku. Musí být suchý a měl by větrat, aby v něm v létě nebylo horko a zvířata se nepřehřála. Důležité také je, aby měl bidýlka, na kterých budou slepice hřadovat.
Bidýlka můžete vyrobit velmi jednoduše. Například na velký špalek připevníte větve do tvaru hvězdice. Ta by měla být umístěná asi půl metru až jeden metr nad zemí.
Pokud máte výběh pro slepice dostatečně vysoký, vztyčte uprostřed kůl, na který přivrtáte malé „poličky“ z dřevěných plátů. Kovové součástky ale zakryjte, nebo je umístěte na spodní stranu, protože během velkých mrazů či velkých veder by mohly popálit ptačí pařáty.
Vzdálenost jednotlivých bidýlek záleží na tom, jak velké plemeno ptáků chováte, protože slepice by se neměly dotýkat ocasy.
Slepičí kukaně či hnízda můžete vytvořit ze starých pneumatik. Dáte dvě na sebe a vyříznete vchod. Nakonec přiklopte střechu, například z překližky.
Z pneumatik snadno vytvoříte i místo, kde se slepice mohou popelit. To pomáhá drůbeži udržovat peří v čistotě a v dobrém stavu. Pneumatiky umístěte pod stříšku a nasypte do nich dřevěný popel, promíchaný se suchým pískem a jemnou hlínou.
V krmítku by ptáci měli mít neustále něco na zob. Ideální je směs obilí a semínek. Aby slepice potravu nerozházely a neznečistily, vyrobte uzavíratelné krmítko. Slepice jsou pozoruhodně chytrá zvířata, takže se brzy naučí, že se k jídlu dostanou, když svojí vahou zmáčknou páku.
Jednodušší možností, jak zařídit, aby si slepice potravu nerozházely, je využití trubky o větším průměru. Z obou stran potrubí zakryjte a vyvrtejte do něj otvory, z nichž se ptáci budou krmit.
Zbyla vám z rekonstrukce plastová okapová roura? Tak tu také můžete proměnit na krmítko, ale nezapomeňte vytvořit i podstavec.
Menší ptáci mohou mít krmítko z plastového kbelíku, do něhož vyříznete otvory.
Krmítko z PVC trubek menšího průměru. Na konce trubek připojte tvarovky o úhlu 90 stupňů, trubky poté připevníte na podložku, jednu vedle druhé.
Také z obyčejné plastové bedny s víkem, do níž přiděláte malá kolínka, velká tak akorát pro slepičí hlavu, může být skvělé krmítko.
Kachny nejsou citlivé na chlad, jejich přístřešek tedy není třeba zateplovat. Ohrožuje je ale ptačí chřipka, a tak voliéra, která na přístřešek navazuje, musí být z drobného pletiva, aby se do ní nedostali divoce žijící ptáci, kteří by nemoc mohli přenášet.
Když jsou káčata či housata malá, musí být pořád pod dozorem, aby se někam nezatoulala a nezranila. Pořád ale potřebují přístup k vodě. Pro jejich bezpečné útočiště můžete použít konstrukci, kterou máte na fóliovník, nebo si podobnou vytvořte. Myslete na zavírací vrátka, abyste mohli výběh pravidelně čistit.
Přístřešek pro kachny by měl být tak velký, aby zvířata měla dost prostoru, jeden metr čtvereční podlahové plochy vystačí pro tři až čtyři zvířata podle plemene. Jezírko kachny ocení, ale stejně nezbytný je neustálý přístup k čerstvé vodě.
Jezírko přitom není třeba složitě hloubit, využijte například starou kovovou vanu, která ještě stojí v mnoha českých zahradách.
Bude vypadat krásně, když ji obložíte kameny, po kterých se kachny dostanou pohodlně k vodě. Dobře jim poslouží i rampa z dřevěných kulatin, která jim usnadní vystupování na břeh.
Okolí takové malé nádrže může být pěkným místem, když přidáte pár květin. Aby je ptáci nezkrmili, vybírejte druhy, které nepatří do jejich jídelníčku, zároveň by pro ně ale neměly být jedovaté.