Vychytávky pro domácí chov drůbeže | Foto: iStock

Foto: iStock

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

Při chovu slepic a kuřat je důležité ptákům zajistit dostatečný prostor pro výběh. Je ale nutné oddělit tento prostor od zbytku zahrady, protože ptáci po sobě nechávají trus a dokážou zlikvidovat trávník i záhony. 

Pokračování 2 / 25

Tunely pro slepice vytvoříte z pletiva, které bude podpírat jednoduchá konstrukce. Ta může být například z PVC trubek, vysloužilých kovových obručí, ale i dřevěných latí. 

Pokračování 3 / 25

Důležité je pletivo či sítě dobře připevnit k zemi, aby kuřata a slepice neutíkaly z tunelu pryč. 

Pokračování 4 / 25

Výběh pro slepice je ale možné udělat z jakékoli pevné konstrukce, kterou potáhnete jemným pletivem. Musíte jen promyslet umístění dvířek, abyste prostor mohli pravidelně čistit. 

Pokračování 5 / 25

Pokud se už vaše děti nehoupají na houpačkách, nebo neskáčou na trampolíně, můžete zbytky snadno proměnit ve výběh pro slepice. Stačí jen konstrukci potáhnout jemným pletivem a vymyslet zastřešení.

Pokračování 6 / 25

Jakákoli zvířata, stejně tak slepice, kachny i husy, musí mít neustálý přístup k čerstvé vodě. Jednoduchým způsobem podle videa pro ně můžete vyrobit pítko, na které budete potřebovat barel na vodu a PVC potrubí s tvarovkami, „koleny“. Pítko připomíná fyzikální pokus ze školy, kdy dochází k vyrovnání atmosférického tlaku vzduchu a hydrostatického tlaku vody. Jev způsobí, že se voda sama doplňuje z barelu uprostřed a nevyteče najednou.

Pokračování 7 / 25

Stejný princip bude fungovat i u pítka z obyčejné plastové láhve. Takových nádobek si můžete vyrobit celou řadu. Do jiných pak nasypte krmení.

Pokračování 8 / 25

Kurník uděláte v podstatě z jakékoli kůlny nebo přístřešku. Musí být suchý a měl by větrat, aby v něm v létě nebylo horko a zvířata se nepřehřála. Důležité také je, aby měl bidýlka, na kterých budou slepice hřadovat. 

Pokračování 9 / 25

Bidýlka můžete vyrobit velmi jednoduše. Například na velký špalek připevníte větve do tvaru hvězdice. Ta by měla být umístěná asi půl metru až jeden metr nad zemí. 

Pokračování 10 / 25

Pokud máte výběh pro slepice dostatečně vysoký, vztyčte uprostřed kůl, na který přivrtáte malé „poličky“ z dřevěných plátů. Kovové součástky ale zakryjte, nebo je umístěte na spodní stranu, protože během velkých mrazů či velkých veder by mohly popálit ptačí pařáty.

Pokračování 11 / 25

Vzdálenost jednotlivých bidýlek záleží na tom, jak velké plemeno ptáků chováte, protože slepice by se neměly dotýkat ocasy. 

Pokračování 12 / 25

Slepičí kukaně či hnízda můžete vytvořit ze starých pneumatik. Dáte dvě na sebe a vyříznete vchod. Nakonec přiklopte střechu, například z překližky.

Pokračování 13 / 25

Z pneumatik snadno vytvoříte i místo, kde se slepice mohou popelit. To pomáhá drůbeži udržovat peří v čistotě a v dobrém stavu. Pneumatiky umístěte pod stříšku a nasypte do nich dřevěný popel, promíchaný se suchým pískem a jemnou hlínou.

Pokračování 14 / 25

V krmítku by ptáci měli mít neustále něco na zob. Ideální je směs obilí a semínek. Aby slepice potravu nerozházely a neznečistily, vyrobte uzavíratelné krmítko. Slepice jsou pozoruhodně chytrá zvířata, takže se brzy naučí, že se k jídlu dostanou, když svojí vahou zmáčknou páku.

Pokračování 15 / 25

Jednodušší možností, jak zařídit, aby si slepice potravu nerozházely, je využití trubky o větším průměru. Z obou stran potrubí zakryjte a vyvrtejte do něj otvory, z nichž se ptáci budou krmit.

Pokračování 16 / 25

Zbyla vám z rekonstrukce plastová okapová roura? Tak tu také můžete proměnit na krmítko, ale nezapomeňte vytvořit i podstavec.

Pokračování 17 / 25

Menší ptáci mohou mít krmítko z plastového kbelíku, do něhož vyříznete otvory.

Pokračování 18 / 25

Krmítko z PVC trubek menšího průměru. Na konce trubek připojte tvarovky o úhlu 90 stupňů, trubky poté připevníte na podložku, jednu vedle druhé. 

Pokračování 19 / 25

Také z obyčejné plastové bedny s víkem, do níž přiděláte malá kolínka, velká tak akorát pro slepičí hlavu, může být skvělé krmítko.

Pokračování 20 / 25

Kachny nejsou citlivé na chlad, jejich přístřešek tedy není třeba zateplovat. Ohrožuje je ale ptačí chřipka, a tak voliéra, která na přístřešek navazuje, musí být z drobného pletiva, aby se do ní nedostali divoce žijící ptáci, kteří by nemoc mohli přenášet.

Pokračování 21 / 25

Když jsou káčata či housata malá, musí být pořád pod dozorem, aby se někam nezatoulala a nezranila. Pořád ale potřebují přístup k vodě. Pro jejich bezpečné útočiště můžete použít konstrukci, kterou máte na fóliovník, nebo si podobnou vytvořte. Myslete na zavírací vrátka, abyste mohli výběh pravidelně čistit. 

Pokračování 22 / 25

Přístřešek pro kachny by měl být tak velký, aby zvířata měla dost prostoru, jeden metr čtvereční podlahové plochy vystačí pro tři až čtyři zvířata podle plemene. Jezírko kachny ocení, ale stejně nezbytný je neustálý přístup k čerstvé vodě. 

Pokračování 23 / 25

Jezírko přitom není třeba složitě hloubit, využijte například starou kovovou vanu, která ještě stojí v mnoha českých zahradách. 

Pokračování 24 / 25

Bude vypadat krásně, když ji obložíte kameny, po kterých se kachny dostanou pohodlně k vodě. Dobře jim poslouží i rampa z dřevěných kulatin, která jim usnadní vystupování na břeh.

Pokračování 25 / 25

Okolí takové malé nádrže může být pěkným místem, když přidáte pár květin. Aby je ptáci nezkrmili, vybírejte druhy, které nepatří do jejich jídelníčku, zároveň by pro ně ale neměly být jedovaté.

Doporučujeme

Články odjinud