vytisknout velikost písma Vybíráme zahradní svítidla

Pobyt v zahradě se denně prodlužuje, a vy si tak můžete dopřát venkovní posezení do pozdních večerních hodin. Pohled na zahradu rozjasní vhodné osvětlení. Jaké možnosti nabízí trh a jak vybírat?

K čemu světla na zahradě

Rozsvícená místa v zahradě slouží jako dekorace, funkčně pomáhají při osvětlení přístupových cest, prostorů, kde jde o naši bezpečnost (například místo kolem venkovního krbu či grilu), a také brání v nepozorovaném pohybu zlodějů a vandalů na soukromém pozemku. Díky estetickému osvětlení si můžete vytvořit příjemné prostředí, romantické, tajemné nebo barevné - podle toho, co se vám líbí nejvíce.

Klepněte pro větší obrázek
Ve tmě oceníte osvětlenou přístupovou cestu

Intimní atmosféra při svíčkách

Nevšední atmosféru vnesou do zahrad svíčky, louče a keramické lampy na svítilnový olej. Venkovní svíčky se liší od interiérových pouze větším rozměrem a silnějším knotem, aby mohly dobře plát i za mírně větrného počasí.

Menší svítidla z vosku se vyrábějí přímo v nádobách s vyšším okrajem, který je chrání před větrem. Dobře poslouží lucerny, kam můžete vložit třeba i snadno vyměnitelnou čajovou svíčku. Tato svítidla si můžete rozvěsit různě po stromech a keřích.

Klepněte pro větší obrázek
Venkovní svíčky vybírejte tak, aby odpovídaly celkovému stylu vaší zahrady

K výhodám tohoto svícení patří vosk s obsahem silic, jež odpuzují komáry a další nepříjemný hmyz. K nevýhodám se řadí oheň sám, který může být snadným nebezpečím pro rychle hořlavé věci v okolí.

Klepněte pro větší obrázek
Světlo ohně, plameny svíček i petrolejka dodají vaší zahradě nádech romantiky

Elektrická svítidla

V nabídce elektrických svítidel s použitím standardního či nízkého napětí najdete širokou škálu produktů. Při použití nízkého napětí se využívá dvanáct nebo dvacet čtyři voltů a kabely není nutné zakopávat hluboko do země.

Nízké napětí využijeme hlavně při osvětlování bazénů, fontán, jezírek, všude tam, kde se vyskytuje voda. Použití standardního napětí s sebou nese vyšší riziko úrazu elektrickým proudem a realizace by se měla provádět za odborného dozoru elektrotechnika.

Solární osvětlení

Svícení díky solární energii má řadu výhod. Lákavá je především skutečnost, že svítíte zdarma, protože lampy využívají k dobití pouze denní sluneční světlo. Lampy mají zabudovaná světelná čidla, díky kterým se samy rozsvítí za setmění.

Klepněte pro větší obrázek
Solární světla lze zabudovat přímo do země

Na jedno nabití vydrží lampa svítit několik hodin. Další výhodou je to, že k zabudování těchto svítidel do zahrady nebudete potřebovat žádné kabely a dráty. Pro solární energii hovoří i skutečnost, že přes zimu, kdy jsou lampy vystaveny nepříznivým klimatickým podmínkám, je můžeme uschovat  - a na jaře zase snadno umístit do zahrady.

Výběr svítidel

Pokud se rozhodujete, který typ svítidla zvolit, neposuzujte je jenom podle ceny, ale zajímejte se především o kvalitu. Materiál by měl být odolný vůči venkovním vlivům, tělesa těsná proti prachu a vodě, vyrobená tak, aby s nimi šlo jednoduše manipulovat a aby byla zaručena lehká údržba pro čas jejich výměny a čištění.

Svítidlo musí být ověřeno značkou pro provoz ve venkovním prostředí. Nejlevněji pořídímě svítidla z plastu, ale s kovovými se srovnávat nedají, protože ve srovnání s nimi rychle zastarávají a křehnou vlivem mrazů a vysokých letních teplot. Kovové lampy vypadají v zahradě přirozeněji a vydrží až desítky let.

Klepněte pro větší obrázek
Ze zahraničí se k nám postupně dostává i možnost ozvláštnit si zahradu třeba kameny, na nichž se v noci rozsvítí díky slunečním paprskům různé motivy

Z hlediska tvarů si vybírejte spíše jednoduché koule, válce a hranoly, které tolik neodvádí pozornost od zahrady, jež je v tomto případě dominantním cílem. Pamatujte, že méně je někdy více. To platí i o výběru barvy: odstíny bílé, šedivé či černé vypadají v zahradě lépe než křiklavé tóny.

Rady do světlem zalité zahrady

 • pokud vhodně nasvítíte temné pozadí, vynikne dekorativní předmět nebo okrasný keř
 • chcete-li nasvítit vybraný strom, světla pod něj umístěte při zemi, aby směřovala vzhůru
 • k osvícení chodníků a cestiček dobře poslouží malé svítilny s tlumeným světlem
 • pokud chcete zastrašit zloděje, instalujte si místo celonočního svícení čidla pohybu, protože ta vás vyjdou levněji
 • vyhněte se reflektorům na příjezdové cestě; pravidlem je, že osvětlení by nikdy nemělo oslňovat řidiče ani chodce
 • bodová světla se hodí k osvětlení zahrad, parků, trávníků a také k vnějšímu osvětlení staveb
 • bazény a jezírka nasviťte reflektory umístěnými těsně pod hladinou v horizontálním směru
Klepněte pro větší obrázek
Osvětlená vodní hladina vypadá přímo kouzelně
 • tekoucí vodu ve fontánách, vodotryscích a malých vodopádech nasviťte reflektory instalovanými těsně pod vodní hladinou, ale umístěnými vertikálně - tak, aby svítily proti dopadající vodě
 • altány a pergoly osvětlete bodovými reflektory smařujícími do horních konstrukcí
 • terasy je vhodné prosvítit nástěnnými nebo zapuštěnými svítidly
 • v různých místech zahrady můžete použít přenosné světelné stojany
Pro představu o cenách a vlastnostech zahradních svítidel jsme pro vás vytvořili tabulku, která vám pomůže  v základní orientaci. Pro lepší představu jsme volili odlišné typy svítidel.
 
název svítidla typ svítidla záruka cena
Bergamo nástrčná světla
  solární neuvedeno cca 700 Kč
svítivost max. 8 hodin, aku: NiCd 2,4 V/600 mAh, průměr krytu (víka): 140 mm, prostředek svícení: bílá vysoce výkonná LED
Detroit - venkovní nástěnná lucerna
  nástěnná neuvedeno cca 315 Kč
žárovka klasic E27, 60 W, IP 44, rozměr: šířka 160 mm, výška 260 mm
Gardena plovoucí svítidlo FL 160
  vodní, nízké napětí neuvedeno cca 1390 Kč
kompletně zainstalované, s halogenovou žárovkou 5 W, přípojným kabelem 7,5 m a spojkou pro konektor
Massive 01503/01/42
  samostatně stojící 36 měsíců cca 1900-2300 Kč
příkon svět. zdroje 100 W, výška 1275 mm, průměr 220 mm
Massive 01622/01/30
  samostatně stojící 36 měsíců cca 1950-2350 Kč
pouze pro úspornou žárovku max. 20 W, výška 405 mm, šířka 170 mm
Massive 16171/47/15
  samostatně stojící 24 měsíců cca 450-480 Kč
příkon svět. zdroje 15 W, šířka 125 mm, výška 410 mm, osazení klasická žárovka
Solární lampa CLASSIC
  solární 24 měsíců cca 1190 Kč
zdroj světla: vysoce svítivá dioda bílé barvy, konstruována k zabodnutí do půdy, bodec cca 6 cm, doba svitu max. 20 hodin
Solární lampa ROUND
  solární 24 měsíců cca 99 Kč
světelné čidlo, na jedno nabití vydrží svítit až 8 hodin
Solární lampa UNIVERSE 20 cm
  solární 24 měsíců cca 1760 Kč
designová světla na zeď a zem, světelný výkon skrze 4 nové čipové vysoce výkonné LED vysokého technického standardu
Solární svítící koule 7barevná
  solární 24 měsíců cca 770 Kč
zdroj světla: vysoce svítivá emisní dioda, průměr koule 140 mm, doba svitu max. 20 hodin
Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i poskytne soukromí. Jak ji vybrat?

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i po…

Jak slunce postupně nabírá na intenzitě, začínáme vyhledávat stín. Na balkoně či terase nám pomohou zástěny, které lze instalovat z různých stran. Díky nim se navíc odcloníte od nežádoucích pohledů a získáte nenahraditelný pocit soukromí na čerstvém vzduchu. Na trhu jsou zástěny ratanové, dřevěné, bambusové i plastové. Jak vybrat?

1.  5.  2021 |
Kateřina Hradová
Domácnost
Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů jak na útulný balkon

Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů…

Balkon nemusí sloužit jen k věšení prádla. Chytře vybraný nábytek a vhodné doplňky promění těch pár čtverečních metrů v nejoblíbenější místo vašeho bytu. Nevěříte? Vybrali jsme pro vás ty nejlepší nápady z Pinterestu, tak se inspirujte k velké proměně a léto může začít.

7.  5.  2021 |
Lucie Kořistová
Balkon
15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petunie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

3.  3.  2021 |
Irena Forejtová
Balkon
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |
Petra Nachtmanová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny
Jaké trvalky vybrat do stínu?

Jaké trvalky vybrat do stínu?

Stinná místa v blízkosti budov, často orientovaná severním směrem nebo nacházející se pod vyššími stromy, trápí leckterého zahrádkáře. Poradíme vám, kterým trvalkám se daří právě ve stínu nebo polostínu. Které spolehlivě porostou tam, kde se nedaří ani trávníku, které dát na záhon?

4.  5.  2021 |
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradyZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyPlánování a architekturaOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče