vytisknout velikost písma Vybíráme zahradní lavičku: Jakou koupit a za kolik?

I ten nejpilnější zahradník si potřebuje někdy odpočinout a k tomu se výborně hodí zahradní lavička. Aby vám dlouho vydržela, vybírejte pečlivě, třeba z naší galerie.

Posezení ve stínu uprostřed rozkvetlé zahrady přináší po rušném dni skutečný relax. Proto můžeme s klidem říct, že žádná zahrada není dokonalá, pokud v ní chybí zahradní lavička, na které by mohl člověk odpočívat. Jestliže lavičku vyberete dobře, stane se ústředním místem vaší zelené oázy, místem, kam se budete rádi vracet a zvát si tam návštěvy. Proto vybírejte pečlivě a dbejte na následující kritéria.

Posezení na balkon: Vybrali jsme pro vás 35 stylových a praktických kousků nábytku

Posezení na balkon: Vybrali jsme pro vás 35 stylových a praktických kousků nábytku

Kolik lidí bude lavičku využívat?

Nejdříve si odpovězte na otázku, kolik lidí bude vlastně na lavičce pravidelně sedat? Některé jsou totiž široké pouhý jeden metr, což umožní pohodlné posezení dvou lidí. Pokud budou na lavici pravidelně sedávat tři osoby, doporučujeme šířku lavice 180 centimetrů. Aby se na lavici dobře sedělo, zaměřte se i na její výšku, šířku sedací plochy, výšku opěradla a také područky, které pomohou při vstávání.

Křesla, koberce i polštáře, které vydrží venku i v dešti. Kde a za kolik je koupit?

Křesla, koberce i polštáře, které vydrží venku i v dešti. Kde a za kolik je koupit?

Styl lavičky je též důležitý, vyberete-li takovou, která neladí se zbytkem zahrady, bude působit jako pěst na oko. Je vaše zahrada užitková, nebo okrasná? Bydlíte ve staré vile, nebo moderní hranaté novostavbě? Kromě stylu vyberte i vhodné místo. Bude se hodit alespoň částečné zastínění a rozhodně plocha, na kterou není vidět od sousedů. Umístěte tento kousek zahradního nábytku k oblíbeným rostlinám, abyste při odpočinku mohli dýchat jejich vůni a zrak zklidnil pohled na ně.

Materiál je důležitý

Pokud nechcete při každém deštíku uklízet lavičku pod přístřešek, zaměřte se při jejím výběru i na materiál. Měl by být odolný, například z plastu či umělého ratanu. Takové lavice jsou lehké, snadno se přenášejí a jsou poměrně levné.

Klasikou jsou pak lavičky, které kombinují dřevo a kov, luxusnějším dojmem působí lavičky z exotického dřeva. Bývají dražší a dřevo je nutné pravidelně ošetřovat, jinak časem podlehne vlivům počasí. Nejdéle vydrží lavice kovové, které jsou ale těžké, takže se na přenášení příliš nehodí, a vzhledem k použitému materiálu jsou i poměrně drahé. Aby byla kovová lavička pohodlná, je třeba ji dovybavit podsedáky či polštáři.

Nádherná proměna zahrady: Z nudného pozemku vytvořili architekti moderní oázu klidu a pohody

Nádherná proměna zahrady: Z nudného pozemku vytvořili architekti moderní oázu klidu a pohody

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny
Jak pěstovat kanadské borůvky: 7 chyb, které nesmíte dělat

Jak pěstovat kanadské borůvky: 7 chyb, které …

Kanadské borůvky patří k jedněm z nejoblíbenějších druhů drobného ovoce, které si můžete vypěstovat na zahradě, ale i v květináči na balkoně. Aby rostliny bohatě plodily, potřebují zajistit specifické pěstební podmínky a vhodnou péči.

24.  7.  2021 |
Kateřina Hradová
Pěstování