Výběr bazénu: 2 otázky, které byste si měli položit jako první
- Nejprve si ujasněte, kam na zahradě bazén umístíte. Nejlepší je slunečné místo v otevřeném prostoru, bazén by určitě neměl být pod stromy, kde je stín a navíc do něj budou padat nečistoty. Až budete vědět, kam bazén přijde, můžete řešit typ a velikost bazénu.
- Další věc: Chcete nadzemní bazén, nebo investujete do bazénu, který je zapuštěný v zemi? Obě varianty mají svá pro a proti, takže jde o to, co bude vyhovovat právě vám. Čtěte dál a určitě to zjistíte.
Nadzemní bazény: Levnější, ale méně komfortní
Pro koho: Nadzemní bazén ocení rodiny, které chtějí svým ratolestem dopřát něco většího, než jen dětský nafukovací bazének, ale zároveň mají omezený rozpočet. Za částku kolem dvou tisíc korun se dá pořídit bazén s nafukovacím prstencem. Ten má zpevněné stěny a nahoře po obvodu prstenec, který stačí nafouknout. Cena klasického nadzemního bazénu s pevnou konstrukcí pak začíná zhruba na třech tisících.
Výhody: Kromě příznivé ceny je velkým plusem jednoduchá montáž. Stačí srovnat plochu, kde má být bazén umístěn a zpevnit ji pískem či dlažbou nebo ji alespoň překrýt plachtou. U prstencového bazénu pak už jen kompresorem nafouknete prstenec, čímž se stěny samy zvednou a můžete napouštět vodu. Nadzemní bazén s pevnou konstrukcí by vám měl složit a zprovoznit prodejce a rovnou vám také vysvětlit, jak se o něj máte starat.
Nevýhody: I když si můžete vybrat z různých velikostí a hloubek, pokud si chcete na své zahradě pořádně zaplavat, nadzemní bazén vám asi stačit nebude. Navíc přístup do vody je obtížnějších než u bazénů, které jsou v zemi, což může vadit třeba seniorům. Nadzemní bazény se většinou nedají zastřešit a na zimu je potřeba je uklidit.
Bazény do země: Náročnější výstavba, lepší koupání
Pro koho: Zapuštěný bazén ocení rodiny, které chtějí dětem dopřát pořádnou zábavu včetně skákání do vody, a zvolí ho i ti, co si chtějí na zahradě pořádně zaplavat. Tento typ je určitě pro lidi, kteří se rozhodli do bazénu investovat. U zapuštěných bazénů se cena pohybuje v řádech desetitisíců a může se pochopitelně vyšplhat i výš.
Výhody: Pokud zvolíte dostatečnou délku (doporučuje se 6 metrů) a přidáte protiproud, ve svém bazénu si kvalitně zaplavete. Navíc si ho můžete nechat zastřešit, což vám prodlouží koupací sezonu od jara do podzimu. Do zapuštěného bazénu se snadno vstupuje, což ocení senioři i lidé s pohybovými potížemi, kteří si vlastní koupání pořizují, aby mohli ve vodě rehabilitovat. Další výhodou je to, že na trhu je velké množství tvarů a barev bazénů, takže si vyberou i ti, kteří si potrpí na design.
Nevýhody: Musíte počítat s náročnější výstavbou. Je potřeba vyhloubit jámu, na což je lepší si objednat firmu s technikou. (Drnovku a svrchní vrstvu půdy použijte do kompostu a spodní, neúrodnou vrstvu zužitkujte třeba do zavážky.) Upravit se musí také okolí bazénu, nejlépe sem dát dlažbu. Samotná montáž bazénu i příslušenství vyžaduje velkou dávku odbornosti a měl by ji zajistit váš dodavatel. Počítejte také s tím, že po skončení sezóny je potřeba bazén zazimovat a na jaře opět zprovoznit.
Bazénové příslušenství: Co je nutností a co můžete oželet?
Příslušenství k bazénu je kapitola sama pro sebe. Na trhu najdete množství různých prvků a v prvním kole byste si měli ujasnit, co je určitě potřeba si pořídit a co je nadstandard.
Bazénová filtrace patří k základním prvkům, které zajišťují správnou kvalitu vody. Je potřeba ke každému bazénu – nadzemnímu i zapuštěnému.
Bazénová chemie, jako např. chlorové tablety, mořská sůl do bazénu (solinátor), přípravky potlačující růst řas a zakalení, také patří k základní výbavě. Pořiďte si také testery pro zjišťování chemické rovnováhy vody (pH, tvrdost).
Pro čištění bazénu potřebujete skimmer, který z hladiny sbírá hrubé nečistoty a dále čisticí prostředky na usazeniny na stěnách bazénu. S nečistotami si poradí i bazénový vysavač. Ten může být ruční, nadstandardem je pak vysavač automatický, který se o vše postará sám.
Ohřev vody sice není nutný, ale velice oblíbený. Mezi časté způsoby patří ohřev vody tepelným čerpadlem, solární ohřev nebo tepelný výměník, který je napojený na vytápění domu.
Krycí plachtu určitě potřebujete na zazimování zapuštěného bazénu. Velmi praktická je ale i solární plachta, kterou přikryjete hladinu, když se nekoupete. Díky tomu z vody neuniká teplo, plachta navíc zesiluje sluneční záření, takže za hezkého počasí bude díky ní voda teplejší.
Zastřešení vám prodlouží koupací sezonu o několik měsíců a bazén si budete užívat třeba i za deště. Střecha může mít různý tvar a výšku – od nízké, kterou zvolíte, pokud máte bazén hlavně na plavání, až po vysokou, pod kterou se vám vejde třeba i posezení. Kolem bazénu tak vznikne plnohodnotný relaxační prostor.
Protiproud vám ze zahradního bazénu udělá místo pro plavecký trénink a bavit bude i vaše děti. Podívejte se zde, jak ho správně vybrat.