vytisknout velikost písma Vybíráme vánoční světelné dekorace na zahradu

Plánujete koupit vánoční osvětlení zahrady v podobě různobarevných a blikajících žároviček? Trh nabízí docela slušný výběr dekoračních světýlek, stačí si jen vybrat a vánočně doladit atmosféru zahrady.

Rozzářená vánoční zahrada

Svátečně osvětlená zahrada má své neopakovatelné kouzlo. Holé větve stromů najednou vypadají jako posypané třpytivými hvězdičkami, a když ještě napadne trochu sněhu, je atmosféra Vánoc naprosto neopakovatelná.
 
K oblíbené dekoraci venkovních prostor patří světelné řetězy, girlandy, závěsy či krápníky s čirými, bílými nebo barevnými žárovičkami, které svítí buď trvale, nebo mají programovatelný systém změny barvy nebo blikajících efektů.

Klepněte pro větší obrázek
Barevné nebo bílé žárovičky se pěkně vyjímají na holých větvích stromů

Pro manipulaci jsou nejvýhodnější světelné řetězy. Pokud praskne žárovka, snadno ji vyměníte, kromě toho můžete například kombinovat barvy. U světelných závěsů je situace zcela jiná.

Na stromeček se nehodí, ale jako prostorová dekorace na balkon či terasu se bohatě uplatní. Jejich velkou výhodou je možnost vyměnit poškozený pramen za jiný.

V široké nabídce světelných dekorací jsou nejoblíbenější girlandy s efektovým ovladačem. Dostanete je v provedení LED nebo s minižárovkami v široké barevné škále a nejrůznějších délkách.

Pro výzdobu vyšších stromů a rozlehlých venkovních prostor se vyrábí girlandy samonosné, jež se upevní přímo na objekt. Jedinou nevýhodou je světelný zdroj – klasické žárovky, což provoz výzdoby výrazně prodraží, a proto se používají spíše k profesionální výzdobě měst a obcí.

Letošním trendem je LEDové osvětlení

Vánoční osvětlení s LED diodami v letošním roce slaví naprostý triumf. Jejich výhodou je vysoká svítivost, malá spotřeba energie a dlouhá životnost. Jediné, co koupi tohoto osvětlení prodraží, je napájecí sada, která obsahuje převodník, připojovací konektor a koncovku.

Vybrat si některý z typů osvětlení je celkem snadné. Můžete mít světla s drobnými LED diodami, rozměrný svítící závěs, třpytivé rampouchy, girlandy i světelné kabely, jež se dají tvarovat do různých tvarů podle fantazie. Většinu z nabízených výrobků jde napojovat do libovolné délky a barevně kombinovat.

Klepněte pro větší obrázek
Světelná dekorace s LED diodami je sice dražší, ale na spotřebě proudu ušetříte

Svítící vánoční stromek Rasmus se na pultech dlouho neohřeje. V žebříčcích prodávanosti kraluje na prvních místech a není se co divit. Nejmenší stromek měří sto deset centimetrů, což je příjemná výška pro to, aby se vešel téměř kamkoliv na zahradu, ke vchodu u domu nebo na terasu.

Dokonce jde zcela snadno umístit do květináče, a to díky speciálnímu úchytu. Pravidelně rozmístěné mléčně bílé LED diody na stromku vypadají jako ledové ozdoby, což navozuje tu pravou zimní atmosféru.

Je určen pro venkovní použití, má pětimetrový přívodní kabel a venkovní trafo. Velikost stromku si lze vybrat až do výšky sto osmdesáti centimetrů.

Podle čeho osvětlení vybírat

Pro venkovní výzdobu zásadně vybírejte jen výrobky určené pro použití v exteriéru! Taková svítidla musí být mnohem odolnější a dobře odizolovaná kvůli vlhkému zimnímu počasí. Informace o způsobu použití musí být vyznačena na obalu i v návodu přiloženém k výrobku.

Klepněte pro větší obrázek
Pro osvětlení zahrady jsou LED diody vhodnější a lépe odolávají nepřízni počasí

Nejčastější příčinou zkratů bývají především zástrčky, které nesmějí být v České republice používány, neboť neprošly příslušným procesem povinné homologace. Další závadou, jež se u nekvalitních výrobků často vyskytuje, je nedostatečná izolace drátů vodících elektrický proud či používání žárovek ve světelném řetězu s napětím odpovídajícím zcela jinému druhu výrobku.

Shrnuto a podtrženo: za levné zboží u stánku můžete sice ušetřit pár korun, ale nikdo vám potřebnou kvalitu nezaručí. Kromě toho bývá pozdější reklamace velmi problematická a mnohdy i zcela nemožná, neboť jste si koupili nelegálně dovezené zboží, a pak je pozdě honit bycha.

Česká obchodní inspekce už letos na trhu zjistila vadný výrobek asijské provenience a pravděpodobně na něho narazíte v některé z tržnic. Konkrétně se jedná o vánoční elektrický řetěz označený jako typ 100L-4 WCC.

Měl by se používat výhradně v interiéru, ale toto vyznačení na výrobku chybí. Kromě toho řetěz nesplňuje základní technické požadavky na elektrická zařízení nízkého napětí. Přívodní kabely jsou velmi slabé a mají nedostatečnou izolaci.

Klepněte pro větší obrázek
Nenechte se nalákat nízkou cenou. Mohli byste přijít o celý majetek nebo i život

Nalezené závady na svítícím vánočním řetězu kontroloři České obchodní inspekce kvalifikovali jako vysoce nebezpečné (hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem a v horším případě i požár).

Kolik peněz chcete prosvítit?

Záleží na tom, co máte v úmyslu světelnou dekorací ozdobit: zda stromy, keře, balkon, nebo dokonce celou zahradu a dům k tomu. Některá osvětlení se dají kombinovat nebo napojovat do délky až několika desítek metrů, někdo se spokojí jen s osvětleným stromkem u vchodu.

Ceny jednotlivých typů se liší podle druhu a osvětlovacího zdroje. Ve vyšší cenové hladině se pohybují světelné dekorace s LED diodami, ale zato vedou v porovnání nákladů za elektřinu. Minižárovka spotřebuje 75 W za jednu hodinu, ale LED dioda pouze 8,8 W. Tak si jednoduše spočítáte, co je pro vás výhodnější.

Druh osvětlení Barva Délka/Výška Cena
Zdroj mikrožárovky
Světelné krápníky bílá, modrá 12 m 1 367 Kč
Světelný řetěz bílý nebo barevné kombinace 10 m 900 Kč
Světelný závěs bílá 1,5 m x 2,5 m 3 777 Kč
Vánoční osvětlení venkovní bílá 6 m 1 023 Kč
Vánoční osvětlení venkovní bílá 12 m 1 076 Kč
Zdroj LED diody
Girlanda různé barvy 5 m 675 Kč
Girlanda s efekty, 8 programů bílá 10 m 1 499 Kč
Girlanda Sněhové vločky bílá/modrá 3,5 m 898 Kč
Osvětlení na stromek s blikáním bílá 12 m 2 712 Kč
Osvětlení na stromek s 10 programy oranžová, modrá, bílá, zelená, červená 20 m 1 743 Kč
Světelný kabel bílá a různé barvy 6/10/30 m 107 až 440 Kč/metr
Světelný řetěz bílá, červená nebo modrá 20 m 2606 až 3559 Kč
Svítící vánoční stromeček bílá 1,1 až 1,8 m 1 892 Kč
Světelný závěs bílá 1,5 m x 2,5 m 7 200 Kč
Napájecí sada pro LED kabel   351 Kč
Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak připravit rybízové víno

Jak připravit rybízové víno

Pokud vám na zahradě roste několik keřů rybízu a letos vás čeká bohatá sklizeň, popřemýšlejte, jak plody zpracovat. Jednu z mnoha variant představuje rybízové víno, které bývá označováno za nejchutnější mezi ovocnými.

3.  7.  2018 |
Pět nejlepších receptů z cukety naslano i nasladko

Pět nejlepších receptů z cukety naslano i nas…

Cukety se těší velké oblibě, navíc vypěstovat je zvládne i začátečník. Když je velká úroda, co pak s nimi? Tady je pět skvělých receptů.

27.  6.  2018 | | 2 N/A
Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Záhonové i nádobové hortenzie mají podobné nároky. Pokud nekvetou, bývá příčinou pěstitelská chyba. Podívejte se na jejich přehled a zjistěte, co vaší rostlině pomůže.

6.  6.  2018 |
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

20.  6.  2018 |
Jak správně provést letní řez ovocných stromů a keřů

Jak správně provést letní řez ovocných stromů…

Prořezáváte ovocné stromy a keře až po sezoně? Tak to je chyba. Letní řez totiž omezuje bujení a podporuje tvorbu květních pupenů, a díky tomu přispívá k bohatší a kvalitnější úrodě. Kdy přesně prořezat jabloně, hrušky, meruňky a další dřeviny, jak postupovat a na co určitě nezapomenout?

11.  7.  2018 |