vytisknout velikost písma Vybíráme pohovku pro každodenní spaní. Kterou zvolit, aby záda nebolela

Kvalitní spánek je důležitý a i člověk, který je okolnostmi nucen spát každý den na pohovce, na něj má právo. Základem je vybrat kvalitní sedačku.

Důvodů, které nás nutí spát každý den na pohovce, může být mnoho. Ať už jde o rozbroje v rodině, chrápajícího partnera, nebo skutečnost, že máme doma málo místa a nic jiného nám zkrátka nezbývá, je nutné, aby se dotyčný spáč dobře vyspal. Protože důkladný odpočinek určuje kvalitu života, bez spánku nemáme energii na práci ani na zábavu.

Ne na všech rozkládacích pohovkách se ale dobře vyspíte. Pokud pohovka není určena na každodenní spaní, může mít hned několik neduhů, které kvalitu vašeho spánku výrazně sníží. Například když je sedák pohovky měkčí než opěradlo, po rozložení pak bude nestejnoměrně tvrdé i lůžko. Dalším neduhem, který velmi sníží kvalitu spánku, je nerovnost sedačky, ať už jde o kraje vytočené vzhůru, či různé knoflíky a ozdůbky. Co vše je tedy třeba ohlídat? 

Krásná křesla do 2000 korun: Které si vyberete?

Krásná křesla do 2000 korun: Které si vyberete?

Snadná manipulace

U pohovek pro každodenní spaní je důležitá snadná manipulace. Abyste mohli pohovku každý den proměnit v lůžko, měla by mít kvalitní mechanismus, který zajistí snadné a rychlé rozložení. Kromě toho ovšem potřebujete kolem pohovky dostatek místa, abyste rozložení mohli provést. Záleží tedy na tom, zda se ložní plocha vysouvá směrem vpřed, či naopak potřebujete sklopit opěradlo. Při rozkládání by nemělo nic skřípat ani drhnout.

Aby vám sedačka dlouho vydržela, musí být rozkládací mechanismus, respektive celá konstrukce, kvalitní a pevný. Rozhodně se vyhněte konstrukcím z vyztuženého papíru a dřevotřísky, volte kvalitnější masiv nebo kov. Za takové řešení si sice připlatíte, ale vydrží vám násobně déle. Pokud už při zkoušení v obchodě nabudete dojmu, že kvalita sedačky není taková, jaká se prezentuje, raději ji nekupujte.

Kontinentální postel by ocenila i princezna na hrášku. V čem se liší od běžné postele?

Kontinentální postel by ocenila i princezna na hrášku. V čem se liší od běžné postele?

Pohovku pro každodenní spaní by měl pohodlně rozložit jeden člověk. Pokud je potřeba dvou lidí, můžete se někdy dostat do tísně, když partner nebude doma. Přece nechcete pak zvonit u sousedů, aby pomohli.

Plocha pro spaní

Pohodlí je klíčové, takže plocha pro spánek by měla být zcela rovná. Pohovky, které jsou sice rozkládací, ale nejsou vhodné ke každodennímu spaní, mají plochu pro spaní tvořenou z jednotlivých polštářů nebo se lůžko zcela neotevře a má tvar spíše jakéhosi V. Ani jedna varianta není pro kvalitní spánek vhodná.

Pohovka by naopak měla mít masivní konstrukci, na níž bude položená matrace. Kvalita matrace by pro každodenní spaní měla být rozhodujícím parametrem. Nejlepší je ze studené neboli polyuretanové pěny s objemovou hustotou minimálně 30 kg/m3. Má-li matrace nižší hustotu, je pocitově měkčí a rychleji se proleží. Obrátíte-li se na přímo na výrobce, dostanete možnost zvolit si matraci na míru pro vaše záda.

Jak vybrat správnou matraci, aby vás už záda nebolela

Jak vybrat správnou matraci, aby vás už záda nebolela



Velikost spací plochy závisí na počtu osob, které na ní budou nocovat. Jeden člověk potřebuje na pohodlný spánek alespoň 80 centimetrů na šířku, dva lidé pak logicky 160 centimetrů. Délka postele by pro normálně vzrostlého člověka měla být dva metry. Je lepší, když je matrace vložená volně, protože pak je při jejím opotřebování snadné ji vyměnit, což může výrazně prodloužit celkovou životnost výrobku.

Úložný prostor

Jestli nemáte jiné místo, kam ukládat lůžkoviny, chtějte úložný prostor, aby bylo kam peřiny přes den skrýt. Ale i kdybyste náhodou měli nějaký peřiňák, úložný prostor v gauči je prostě skvělá věc.

Pohodlí i pro sezení

Aby byla pohovka pohodlná i pro sedící, měla by být vybavená opěrnými polštáři a pevnými područkami.

Snadná údržba

Protože pohovka bude sloužit ve dne, v noci, potřebujete takovou, která se bude snadno udržovat. A to zejména v případě, že máte malé děti nebo domácí mazlíčky. Údržbu bez chemikálií oceníte nejen vy, ale i děti. Potahy by proto měly být pratelné, ještě lepší je povrchová úprava aquaclean, kterou stačí udržovat hadříkem s čistou vodou.

Investice do škrabadla ochrání před kočičími drápky oblíbený gauč i drahý koberec. Jaké vybrat?

Investice do škrabadla ochrání před kočičími drápky oblíbený gauč i drahý koberec. Jaké vybrat?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeříkový sirup

Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeřík…

Nepropásněte krátkou dobu, kdy kvete šeřík, a nasbírejte si jeho vonné květy. Poradíme vám, jak je uchovat a pochutnat si na nich: Připravte si šeříkový sirup nebo léčivý šeříkový čaj. Sirup využijete i při přípravě sladkých dobrot.

11.  5.  2023 |
Lenka Chvostová
Krok za krokemDIYVýrobaZajímavostiRecepty