Vzor dodá malé koupelně hloubku. Foto: iStock

Vzor dodá malé koupelně hloubku. | Foto: iStock

Zajímavě obložená zeď kolem zrcadla. Foto: iStock

Zajímavě obložená zeď kolem zrcadla. | Foto: iStock

Drahé dlaždice si nechte na drobné detaily. Foto: iStock

Drahé dlaždice si nechte na drobné detaily. | Foto: iStock

Nesmrtelná černobílá kombinace. Foto: iStock

Nesmrtelná černobílá kombinace. | Foto: iStock

Drahé dlaždice si nechte na drobné detaily. Foto: iStock

Drahé dlaždice si nechte na drobné detaily. | Foto: iStock

Dlaždice až ke stropu. Foto: iStock

Dlaždice až ke stropu. | Foto: iStock

Zajímavě obložená zeď kolem zrcadla. Foto: iStock

Zajímavě obložená zeď kolem zrcadla. | Foto: iStock

Vyberte si malé dlaždice, aby koupelna působila větší. Foto: iStock

Vyberte si malé dlaždice, aby koupelna působila větší. | Foto: iStock

Zajímavě obložená zeď kolem zrcadla. Foto: iStock
Drahé dlaždice si nechte na drobné detaily. Foto: iStock
Nesmrtelná černobílá kombinace. Foto: iStock
Drahé dlaždice si nechte na drobné detaily. Foto: iStock
8
Fotogalerie

Vybíráme obklady do malé koupelny. 9 nápadů, které vás nadchnou

Chystáte se rekonstruovat koupelnu? V tom případě byste se měli dobře zamyslet, jaké dlaždice zvolíte. Zejména v případě malých koupelen je totiž barva a styl obkladů rozhodující prvek, který určí, zda bude koupelna působit vzdušně a útulně, nebo jako tmavá jeskyně.

Renovace koupelny může být příjemně adrenalinový zážitek, ale také se může velmi snadno změnit v noční můru, hlavně v okamžicích, kdy se něco nedaří podle plánu. Těžké chvíle ale můžete při rekonstrukci zažít i jindy – třeba když se máte rozhodnout, jak vymalujete stěny, jaké koupíte vybavení a jaké zvolíte obklady. Poslední rozhodnutí je nejdůležitější, protože vše ostatní můžete vyměnit, ale obklady jsou trvalé.

Zejména v případě malých či členitých koupelen je design dlaždic důležitý, protože buď prostoru pomůže, nebo mu velmi uškodí. Při výběru se zaměřte nejen na barvu, ale i na tvar či velikost. Je to velké rozhodnutí, které když konečně uděláte, posunete vaši rekonstrukci výrazně k cíli a navrhování zbytku prostoru bude hračka. Máme pro vás několik nápadů, jak využít dlaždice ku prospěchu malé koupelny.

Sestavte dlaždice do vzorů

Bílé obdélníkové dlaždice mohou být neuvěřitelně nudné – to když na zeď nalepíte jeden obdélník za druhým. Nebo můžete místo toho vytvořit zajímavý vzor, který rázem obyčejné obkladačky promění ve skvělý designový prvek.

Jednobarevné obdélníkové dlaždice můžete uspořádat například do vzoru rybí kosti, který se hodí nejen na podlahu, ale i na zeď. Na bílé dlaždice použijte jednoduchou tmavě šedou spárovací hmotu, abyste zachovali moderní minimalistickou atmosféru, která bude ladit se zbytkem vašeho bytu.

Vyberte si malé dlaždice, aby koupelna působila větší

Malé dlaždice prospějí malé koupelně, aby vypadala větší. Je to hlavně díky velkému množství spárovací hmoty, která oklame zrak i mozek a přiměje vás, abyste si mysleli, že je před vámi více čtverečních metrů než ve skutečnosti.

Drahé dlaždice si nechte na drobné detaily

Pokud je kompletní vydláždění koupelny mramorem mimo váš rozpočet, využijte svůj oblíbený design jen jako akcent – třeba jako pozadí pro vestavěnou polici nebo na podlahu do sprchového koutu či kolem zrcadla. Méně je zkrátka více.

Bílé stěny, černá podlaha

Malé koupelně dáte nadčasový vzhled, když si dopřejete černou dlažbu na podlahu a doplníte ji tmavou spárovací hmotou. Aby byl efekt ještě lepší, sáhněte po neobvykle tvarovaných dlaždicích, jako jsou například šestiúhelníky. Přidejte další doplňky v bílo černé kombinaci, jako jsou závěsy a držáky na zubní kartáčky, abyste koupelně dodali ještě více stylu.

Zajímavě obložená zeď kolem zrcadla

Pokud nemáte v plánu koupelnu celou rekonstruovat, je důležité, abyste udělali něco, co nedá příliš práce, ale bude mít velký efekt. Takovým trikem je například obložení zdi kolem zrcadla. Bude to právě tato zeď, která vytvoří dominantu celé koupelny a která bude přitahovat pozornost. Ošálí tak zrak.

Dlaždice až ke stropu

Působivý vzhled malé koupelny vytvoříte použitím dlaždic bílé nebo jiné světlé barvy s vysokým leskem, které nalepíte od podlahy až ke stropu. Lesklé dlaždice, které odráží světlo, projasní místnost, takže se obzvlášť hodí do koupelen, kde chybí okno a které působí temně.

Vzor dodá malé koupelně hloubku

Není pravda, že si malé koupelny nemohou dovolit trendy vzory. Pokud dobře zvolíte, dodají takové dlaždice místnosti hloubku a opticky zvětší prostor. Barvy na zdech pak musí vzor na zemi podpořit, nejlépe stejnými odstíny nebo neutrálními tóny. Tak bude koupelna vypadat jako jeden celek.

Obložte i bok vany

Při nákupu materiálů pro renovaci koupelny nezapomeňte připočítat dostatek dlaždic na obložení zděného soklu, do kterého je zapuštěna vana. Vytvoříte tak dojem prostoru, který byl navržen na míru. Držte se klasické kombinace dlaždic a spár a nadčasového vzhledu, abyste nezvolili vzor, z něhož budete za pár měsíců zoufalí.

Zvýrazněte architektonické detaily koupelny

Pokud má vaše koupelna nějaké zajímavé architektonické detaily, nechte je vyniknout! Zvýrazněte tyto jedinečné prvky například pomocí výrazně barevných či vzorovaných dlaždic, abyste z nich udělali dominantu prostoru. Uvidíte, že se vám tahle úprava tak zalíbí, že budete hledat zábavné detaily i v jiných místnostech, abyste je zvýraznili.

Doporučujeme

Články odjinud