Nákupní seznam začínajícího akvaristy. Co potřebujete, když chcete mít doma akvárium? | Foto: iStock

Foto: iStock

Nákupní seznam začínajícího akvaristy. Co potřebujete, když chcete mít doma akvárium?

Viděli jste někde krásné akvárium a nadchla vás myšlenka, že byste si kousek podvodní přírody pořídili domů i vy, ale neumíte si představit, co všechno potřebujete koupit a kolik vás to vlastně bude stát? Náš nákupní seznam vás seznámí s tím, jaké základní vybavení a příslušenství pro založení akvária potřebujete. Zjistíte také, jakou finanční částku si do začátku musíte nachystat.

Akvaristika je poměrně věda. Aby se vašim rybkám dobře dařilo a rostliny prospívaly, je potřeba o ně správně pečovat. Neméně důležité je vytvoření správného zázemí, díky němuž bude celý akvarijní ekosystém v rovnováze. Pro začátek je nejdůležitější rozhodnout se, jak bude vaše akvárium vypadat a jaké ryby a rostliny v něm chcete mít. Podle toho budete volit velikost akvária, druhy rostlin a substrát.

S největší pravděpodobností na vašem nákupním seznamu nesmí chybět:

Co je potřeba k založení akvária?

Vhodné akvárium

Nejdříve se rozhodněte, jaké rybičky a rostliny chcete mít a kolik jich bude. Podle toho se vybírá správná velikost akvária. Podstatná bude jeho výsledná váha: Skříňka pod akváriem musí být natolik stabilní, aby je celé bez problémů unesla. Větší akvária mají většinou svoji vlastní skříň, která je zároveň místem, kam se ukryje filtr, tlakové láhve s CO₂ a další doplňky.

Doporučuje se, aby akvárium bylo spíše obdélníkového či čtvercového tvaru. V kulatých akváriích jsou rybičky zmatené a nejsou tak spokojené.

Mnoho akvaristických obchodů nabízí předem sestavné akvaristické sety. Jejich součástí je akvárium, osvětlení, filtr a topítko. Vy pak dokoupíte dekorace, substrát, rostliny, rybičky a další základní příslušenství. Pokud se rozhodnete pro nákup této sady, soustřeďte svoji pozornost na osvětlení. Často je výhodná cena setů vykoupená nekvalitním světlem.

Osvětlení

Kvalitní světlo je základ, má vliv na vitalitu ryb i rostlin a ovlivňuje také růst řas. Zapomeňte proto na staré zářivky a sáhněte raději po LED osvětlení. Výhodou je nejenom větší úspora energie, ale také delší životnost a možnost využití několika světelných módů. Moderní osvětlení vám dovolí střídat různé teploty i barvy světla. Dokáže také pracovat s intenzitou osvětlení a nabízí efekty stmívání nebo rozednívání. Použité světlo by mělo být rozptýlené po celém dnu, aby prosvítilo všechny kouty, rohy i strany. Pokud tedy budete mít světlo dostatečně velké a přes celou šíři akvária, máte vyhráno.

Velice praktické je pořízení spínacích hodin. Jednoduše tak vyřešíte pravidelné zapínání a vypínání světla po potřebné době. Zpočátku bude světlo svítit zhruba 6 hodin, později až 10 hodin.

Filtr

Úkolem filtru je pohlcení plovoucích nečistot a odbourání škodlivých látek. Správně zvolený filtr ovlivňuje kvalitu vody v akváriu: jeho objem by měl odpovídat asi 5 % objemu akvária. Menší akvária mohou mít filtr přímo uvnitř ve vodě, větší potřebují vnější filtr, do kterého je voda z akvária přiváděná hadicemi.  

Filtr nikdy nevypínejte, musí pracovat 24 hodin 7 dní v týdnu. Jeho vypnutím by došlo ke snížení úrovně kyslíku v akváriu, což může mít za následek úmrtí ryb a znehodnocení rostlin.

Pokud nemáte pouze malé akvárium s jednoduchým bio molitanovým filtrem, měl by mít váš filtr tři stupně filtrace:

  • Mechanická – hrubý nebo jemně zrnitý filtr. Pohltí největší nečistoty jako např. zbytky jídla.
  • Chemická – speciální filtr. Odstraňuje látky, které zabarvují a zakalují vodu.
  • Biologická – nejdůležitější filtr. Do vody vpravuje prospěšné bakterie, které odbourají nečistoty, čpavek, dusitany a dusičnany. Díky této vrstvě bude voda křišťálově čistá.

Počítejte s tím, že celý filtr je nutné pravidelně čistit, přibližně každý měsíc. Jednotlivé vrstvy potřebují proprat a zbavit nečistot a usazenin. Při údržbě se řiďte danými pravidly, abyste akváriu spíše neuškodili. Z filtrace je třeba odstranit pouze nežádoucí bakterie a nečistoty, prospěšné bakterie musí ve filtru zůstat. Doporučuje se tedy propírat jednotlivé části filtru v předem odpuštěné akvarijní vodě.

Substrát

Jaký substrát a jeho jednotlivé vrstvy zvolíte, záleží především na cílovém vzhledu a zaměření vašeho akvária. Vyberete-li tmavý substrát, vytvoříte rybičkám příjemnější a přirozenější prostředí. Díky němu se nebudete tolik trápit, když ho pokryjí nevzhledné řasy.

Množství substrátu si můžete orientačně spočítat pomocí následujícího vzorce (hodnoty jsou v cm): 
(délka akvária × šířka akvária × požadovaná výška substrátu) ÷ 1 000 =
kolik litrů substrátu potřebujeme

Akvaristiky nabízejí nepřeberné množství substrátů, písků, štěrků a výživných podloží. Základní rozdělení substrátů je:

  • Substrát z páleného jílu – díky němu budou rostliny ve výborné kondici. Výhodou je, že v akváriu vydrží několik let bez obměny. Nevýhodou je jeho malá váha – nemůžete s ním tvarovat podloží do požadovaného vzhledu. Zakoupit můžete varianty s obsahem živin nebo bez nich.
  • Křemičitý písek, štěrk – zvolte jej, pokud chcete mít akvárium s minimem rostlin. Toto podloží totiž neobsahuje žádné živiny. Pozor na to, aby neobsahoval vápenec – mohli byste uškodit rybám.
  • Zásobní substrát pod písky a pálené jíly – protože jsou písky a pálené jíly velice lehké, nelze do nich zasadit rostliny. Z tohoto důvodu musíte pod jejich vrstvu položit také vrstvu zásobního substrátu.

Topení

Máte-li akvárium umístěné v běžně vytápěné místnosti, mimo průvan či jiný zdroj chladu, topení zřejmě nebudete potřebovat. Voda v akváriu by měla mít teplotu 20–22 °C. V první fázi vám tedy postačí pouze teploměr, abyste zjistili, zda topení pořizovat.

Některé ryby však potřebují teplejší vodu. Jsou to např. terčovci, kteří vyžadují vodu teplou 28 °C. Nepřistupujte tedy k vaší fauně a flóře v akváriu hromadně, ale akceptujte potřeby všech živých komponentů akvária.

Dekorace

Jedná se o nejrůznější kameny, kořeny, tunely a dřeva. Akvaristiky nabízejí nespočet různých druhů barevně a tvarově odlišných. Snažte se je vybírat tak, aby ladily s použitým substrátem. Akvária jsou krásná, pokud jejich vzhled působí naprosto přirozeně a přírodně. Vyvarujte se proto použití plastových dekorací.

Před prvním vložením do akvária je potřeba dekoraci vyvařit. Předejdete tak nežádoucímu zabarvení či zakalení akvarijní vody. Pokud dekorace znečistí vodu i po vyvaření, nepanikařte. Rybičkám ani rostlinám to nijak neublíží. Jediný problém je nepěkný pohled na akvárium.

Rostliny, řasokoule

Rostlinám se v akváriu daří, pokud mají dostatek světla, CO₂ a živin. Dodržíte-li tyto tři základní pravidla, můžete zasadit téměř každou rostlinu. Konečný výběr podléhá vašemu osobnímu vkusu, ale také zaměření akvária. V zásadě platí, že je lepší zasadit méně druhů po více kusech. Náročné rostliny budou vyžadovat dostatek oxidu uhličitého. Ten můžete doplňovat speciálními roztoky nebo lze použít tlakové láhve s CO₂ a prostřednictvím hadic jej do akvária přivést.

Trendy jsou nyní řasokoule. Jedná se o druh zelené řasy, která v akváriích svým kulatým vzhledem působí velice dekorativně. Jejich životnost je až 100 let. Jak se o řasokoule starat, poradíme zde.

Příslušenství

Abyste dokázali akvárium udržet v čistotě a ryby s rostlinami prospívaly, neobjedete se bez dalšího příslušenství. Může se jednat o odkalovací zvon, kýbl, pinzetu, nůžky, držáky hadic, síťku, stěrku na řasy a spínací hodiny. Své využití najdou také testery kvality vody nebo hnojiva. Samozřejmostí je pak krmivo pro rybičky. 

Voda

Pokud byste rybičkám nalili běžnou kohoutkovou vodu, můžete je velice rychle usmrtit. Proto je potřeba upravit vodu speciálním přípravkem, který z ní odstraní chlór a další nežádoucí látky. V případě, že nechcete používat chemii, nechte vodu před nalitím do akvária odstát. Doporučuje se 24 hodin.

Kvalitu vody je potřeba neustále sledovat a testovat. Správnou filtrací zajistíte rovnováhu kyslíku a oxidu uhličitého. Výsledné a kvalitní pH by se mělo pohybovat v rozmezí 6,6–7,2. 

Fauna – rybičky, šneci, krevety

Výběr rybiček podléhá velikosti a tvaru akvária. Všichni obyvatelé by spolu měli vycházet, neměli se navzájem požírat nebo si škodit jiným způsobem. Nezapomínejte také na to, že se vám do akvária vejde jen určitý počet rybiček. Každý obyvatel musí mít pro svůj zdravý růst a kvalitní život vlastní prostor.

Můžete pořídit také šneky. Ti jsou známí pro své čisticí účinky. Často se ale přemnožují a pak vám v akváriu nadělají paseku.

Kolik stojí akvárium?

Finanční částku, kterou v akvaristice utratíte, ovlivňuje především velikost akvária, jeho zaměření a kvalita techniky. Menší setová akvária o objemu 30 litrů zařídíte zhruba za 6000 Kč. Jedná se o konečnou částku včetně rybiček a rostlin. Tato varianta je vhodná pro začínající akvaristy. Větší akvária, např. o objemu 250 litrů, zařídíte za cenu od 8000 do 40 000 Kč. Platí zde, že cenu přímo ovlivňuje kvalita použitých součástí a jednotlivých komponentů. Za mořská akvária o objemu 300 litrů si zaplatíte více než 80 000 Kč.

Akvárium si můžete zařídit sami nebo můžete oslovit jednu z mnoha specializovaných firem, které se instalací a vybavením akvárií na klíč zabývají.  

Doporučujeme

Články odjinud