Vše o pěstování bambusů na zahradě i doma

Většina bambusů pochází z teplejších oblastí, zejména tropů a subtropů, a jen velmi málo z nich má domov v mírném pásmu. Přesto se bambusům daří v zahradách i bytě.

Co jsou to bambusy

Bambusy patří do čeledi lipnicovitých – trav (Poaceae), podčeledi bambusovitých (Bambuseae) a jsou jediné, které se řadí mezi dřeviny. Existuje řada rodů a druhů bambusů, jejichž počet se pohybuje mezi šesti až sedmi sty. Bambusy se od sebe liší nejen různými tvary listů a tloušťkou stébel, ale jsou druhy nízké, které pokrývají půdu, ale i druhy vysoké, které dorůstají do výšky kolem padesáti metrů, neboť bambusy patří k nejrychleji rostoucím rostlinám. Rostou v tropické Americe a Africe, ale rovněž i ve značných nadmořských výškách – např. v Jižní Americe až ve výšce 4700 m nad mořem.

Pokračování 2 / 7

Rostlina učených mužů

Ve své domovině, staré Číně, je bambus nejobdivovanější rostlinou vzdělanců, protože ztělesňuje kultivovanost ducha i zevnějšku. Je symbolem vznešenosti, oddanosti, ušlechtilosti a dokonalosti muže. Obdivována je linie kmene, jeho ohyb ve větru, jemnost a struktura listoví. Patří zde mezi takzvanou čtveřici urozených spolu s chryzantémou, slivoní a borovicí. Prastaré čínské přísloví říká: „Bez masa člověk hubne, bez bambusu pozbývá ušlechtilosti.“ První zmínky o pěstování bambusů se dochovaly na svitcích z Číny z doby 2000 let př. n. l. Odtud pak byly mnohem později importovány do Japonska. První bambusy se objevily v Evropě až v 18. století, kdy byly sazenice dovezeny spolu s kořením.

Pokračování 3 / 7

Bambusy na zahradě

Pro dobrý růst potřebují bambusy dostatek světla a tepla. Stanoviště by mělo být také chráněno před severními a východními větry. Některé druhy, jako Phyllostachys a Semiarundinaria, vyžadují plné slunce a během růstu dlouhé teplé období. Středně vysoké bambusy, např. Pseudosasa a Indocalamus, jsou méně náročné. Polostinné až stinné partie vyhovují podrostovým druhům Sasa stejně jako vysokohorským Fargesiím.

Bambusy vyžadují lehkou propustnou půdu, bohatou na živiny a organickou hmotu, s mírně kyselou až neutrální reakcí. Zálivka by měla být vydatná, ale musíme dát pozor na přemokření. Hnojíme na jaře hnojivem s vyšším obsahem dusíku.

Pokračování 4 / 7

Nejlepší dobou k výsadbě je jaro

Nejvhodnější termín pro výsadbu bambusů je období časného jara. Pro lepší adaptaci bambusů na nové prostředí a jejich důkladné zakořenění do příchodu zimy se doporučuje vysazovat rostliny pěstované v kontejnerech. Čerstvě vysazené rostliny důkladně zalijeme a okolí pokryjeme mulčem.

Většina druhů bambusů je schopna přežít zimu v našich podmínkách. Před zimou je však nutné pokrýt povrch substrátu vrstvou suchého listí, kůry nebo suché trávy. V prvních dvou letech výsadbu dostatečně pravidelně zaléváme. I později vyžadují bambusy zvláště v době růstu vydatnou závlahu, nikdy však nevysazujeme bambusy do trvale zamokřených míst.

Pokračování 5 / 7

Pozor na agresivní druhy bambusů

Výběžkaté druhy mají neuvěřitelnou schopnost se šířit z místa výsadby do svého okolí prostřednictvím podzemních oddenků. Přílišnému rozrůstání výběžkatých bambusů zabráníme jejich pravidelným obrýváním nebo vytvořením tzv. kořenových bariér, které vytvoříme z pásu fólie o šířce 65 cm a síle 1 mm. Ty zapustíme okolo rostlin a necháme vyčnívat asi centimetrový okraj nad povrch půdy. Fólii zamaskujeme nasypanými oblázky nebo drcenou kůrou.

Pokračování 6 / 7

Bambusy v bytě

V bytě lze bambus pěstovat dvěma způsoby. V květinářství často prodávají stonek bambusu jako ozdobu do řezaných kytic. To je asi nejlevnější způsob, jak se k této rostlině dostat. Pěstování ve vodě je nejsnazší. Stonek bambusu dáme do vázy s vodou, kterou měníme každé dva týdny. Stonek postupem času vytvoří kořínky. Když začnou být husté, stačí je zastřihnout nůžkami. Na podzim a na jaře je dobré odstranit stará a suchá stébla. Tím vznikne více prostoru pro nové výhonky.

Druhým způsobem je pěstování bambusů v květináči. Jako substrát používáme čistou rašelinu. Zaléváme jednou až dvakrát týdně. Na jaře přihnojujeme hnojivem pro pokojové rostliny.

A na závěr jedna zajímavost: V Číně je zvykem, že na Nový rok si lidé dávají bambus pro štěstí. Snad někdy bambus přinese štěstí i vám.

Pokračování 7 / 7

bambusy_iStock-114379217.jpgbambus_zahrada_iStock-157394919.jpgbambusy_iStock-579143770.jpg

Doporučujeme

Články odjinud