vytisknout velikost písma Vše, co potřebujete vědět o samozavlažovacích truhlících

Samozavlažovací truhlík pomůže zahradníkům začátečníkům, protože rostliny v něm zasazené si berou přesně tolik vody, kolik potřebují. Nehrozí jim tedy přelití ani uschnutí.

S květinami na terase či v domácnosti je jedna velká potíž – každá z nich má jiné požadavky na zalévání, takže pokud zaléváte všechny stejně, jedna uschne, ale druhá je přelitá tak, že jí začnou zahnívat kořeny. Odhadnout, kolik vody každá rostlina potřebuje, může být pro začátečníky složité.

Jestli také toužíte po zeleni kolem sebe, ale nejste schopní nárokům jednotlivých rostlin vyhovět, vyzkoušejte samozavlažovací truhlíky či květináče. Ty se o vláhu pro rostliny postarají za vás, ale i do nich budete muset občas nalít vodu. Důležité je, že zdaleka ne tak často jako do běžného květináče.

Samozavlažovací květináče na bylinky ušetří starosti se zaléváním. Jaké koupit?

Samozavlažovací květináče na bylinky ušetří starosti se zaléváním. Jaké koupit?

Zásobník na vodu je základ

Samozavlažovací květináč či truhlík vypadá na první pohled zcela běžně. Skládá se ze dvou nádob, kdy v první je zemina, v níž jsou zasazeny rostliny. Na tu nasedá další nádoba s prostorem pro vodu. To, aby se voda dostala ke kořenům, zajistí zavlažovací knoty nebo vzlínací dutiny. Jsou spolu s roštem pro přístup vzduchu umístěné ve speciální plastové vložce, která bývá buď vyjímatelná, nebo je přímou součástí nádoby. Rostliny si vezmou jen tolik vody, kolik potřebují. Díky tomuto systému tak květiny, bylinky a zelenina nestojí přímo ve vodě a nedochází k jejich přemokření.

Založte si bylinkovou zahrádku, ať má vaše jídlo chuť. Inspirujte se v galerii

Založte si bylinkovou zahrádku, ať má vaše jídlo chuť. Inspirujte se v galerii

Aby systém dobře fungoval, je důležitý poměr zeminy a vody, který se doporučuje v poměru dva ku třem. Protože je v nádobě menší množství zeminy než v běžných truhlících, doporučuje se přidávat hnojivo pro správný růst a vývoj rostlin. Ovšem zásobníky velkých truhlíků pojmou i dvacet litrů vody. Nádoby obvykle mají i nějaký přepad, kterým odteče přebytečná voda, a také hladinoměr ukazující množství vody v zásobníku.

Samozavlažovací nádoby najdete v různých velikostech. Důležité je vybrat správnou velikost květináče a řídit se návodem.

Jaro je tu! 50 tipů, jak osázet truhlíky a květináče

Jaro je tu! 50 tipů, jak osázet truhlíky a květináče

Jak často dolévat

Jednoznačná odpověď na otázku, jak často dolévat vodu do zásobníků, neexistuje. Závisí na počasí, okolní teplotě, světové straně, velikosti zásobníku i zasazených rostlinách. I v těch největších vedrech by ale voda měla rostlinám stačit na tři dny. O nutnosti doplnění vás v každém případě bude informovat měřák hladiny.

Do samozavlažovacích nádob můžete zasadit v podstatě téměř cokoliv. Například bylinky, které potřebujete v kuchyni, orchideje, pokojové rostliny, ale i plodovou zeleninu, keříkové ovoce či rostliny na balkon. Ať už jde o letničky, trvalky, či dřeviny, všem se bude v samozavlažovacích truhlících a květináčích dařit. Jediné rostliny, kterým tento způsob pěstování nesvědčí, jsou suchomilné rostliny a sukulenty.

35 venkovních jarních dekorací, které ozdobí váš dům a zahradu. Inspirujte se

35 venkovních jarních dekorací, které ozdobí váš dům a zahradu. Inspirujte se

Až rostliny zasadíte a dosypete zeminu, prolijte zeminu shora. Suchá zemina se musí pořádně provlhčit. Doporučené množství vody sledujte na měřáku. Pokud truhlík přelijete nebo do něj naprší, voda sama vyteče odtokovými kanálky. Se zaléváním shora pokračujte, dokud si rostliny nevytvoří dostatečný kořenový systém.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
KachnyDrůbežChov slepic
Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov či chatka. Inspirujte se!

Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov č…

Bydlení v maringotce či jiném malém prostoru naučí člověka rozpoznat, co z věcí opravdu potřebuje. Pokochejte se, jak krásně a útulně to může vypadat! Pokud koketujete s myšlenkou minimalismu, vyzkoušejte se třeba jen na pár dní zabydlet v maringotce, abyste zjistili, jestli je to pro vás to pravé.

10.  3.  2023 |
Kateřina Hradová
Maringotka
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika