Vrtejte snadno a rychle!

Vrtejte snadno a rychle!

Málokdo si třeba na přivrtání poličky objedná řemeslníka. Vrtačky se totiž staly běžnou součástí našich domácností a kromě vrtání navíc zastanou i další práci. Jde jen o to, vybrat si z množství produktů na trhu.

V zásadě si můžete vybrat mezi víceméně bytelným kladivem, elektrickou „šňůrovou“ vrtačkou a vrtačkou akumulátorovou. Dopředu si rozmyslete, jak často a na jaké práce ji chcete používat, a podle toho pak přizpůsobte částku, kterou hodláte do nákupu investovat.

Jestliže půjde jen o jednu poličku, zvládnete to i levným neznačkovým modelem. Bude vám to ovšem trvat déle, trochu se zapotíte a může se dost dobře stát, že za rok vyhoří vrtačce motor. Problém je v tom, že nevíte, kdy začne nářadí v rukou stávkovat a vy budete muset odejít od rozdělané práce. Na druhou stranu je škoda, aby v garáži leželo a bez užitku stárlo poloprofesionální nářadí, které nevyužijete.

Dbejte na ergonomii

Jedním z hlavních kritérií výběru by mělo být to, jak vám vrtačka sedne do ruky a jak je vyvážená. Vyšší hmotnost není vždy na překážku, a může navíc svědčit třeba o použití kovové odolnější převodovky namísto plastové. Samozřejmostí by měla být ergonomická rukojeť s materiálem tlumícím rázy a chvění. Dobré je integrované osvětlení, které zejména oceníte, když si při práci „pro jistotu“ vypnete přívod elektrické energie.

Půjčení je řešení

Vrtací, sekací či kombinovaná kladiva využijete pouze při rozsáhlejší rekonstrukci bytu či domu a je zbytečné mít je jen tak po ruce. Nástroje pro kutily v ceně okolo tří tisíc korun k tomu ostatně ani nejsou určené a poloprofi a profi nářadí znamená i šestkrát větší výdaj. Lze si je ale pochopitelně zapůjčit, kvalitní značku poskytnou specializované firmy podle délky zápůjčky za čtyři až pět set korun za den (plus záloha v ceně přístroje), což je doporučitelné řešení pro nárazovou příležitost.

Obliba akumulátorových vrtaček roste, protože Li-on články posunuly využitelnost nářadí „na baterky“ o velký kus dopředu v hmotnosti, rychlosti nabíjení i kapacitě. Zatím jsou dražší, ale cena postupně klesá. Nejnižší napětí akumulátoru 3,6 V se používá jen pro akušroubováky, napětí kolem 10 V náleží vrtacím šroubovákům, ale v kategorii hobby nářadí se setkáte i s napětím 18 V – takové pak zastane většinu kutilských prací, na které si troufnete doma. Na jedno nabití tak zavrtáte dvě až tři stovky vrutů. Počítejte také s tím, že pokud si akumulátorovou vrtačku pořídíte na chatu bez proudu, budete ji muset také někdy nabít.

Pro běžné denní využití by vás spíš měly zajímat příklepové vrtačky do zásuvky. Vrtačky do příkonu 500 W jsou určeny pro kutilské práce. Při vrtání do panelů byste se s nimi ovšem příliš nadřeli – tady potřebujete alespoň 700 W. Ale ani výkonnější vrtačka z kategorie hobby není určena pro permanentní zatížení.

Zajímejte se i o to, jakým příklepem je vrtačka vybavena. Starší, mechanický, je pomalejší a najdete ho v univerzálním nářadí, elektro-pneumatický pracuje na principu přetlaku a podtlaku vzduchu. Systém je rychlejší a intenzita rázů je udávána v joulech, pro profesionální kategorii 3 a více. Navíc na něj není třeba tlačit.

Nové vrtačky se také obejdou bez sklíčidla. Postačí nasazení vrtáku a pootočení objímky rychloupínacího sklíčidla, systém SDS (původně Steck, Dreh, Sitzt, dnes Special Direct System) používaný u pneumatických kladiv zase pracuje s vyfrézovanými drážkami ve stopce vrtáku, které zapadnou do sklíčidla vrtačky. Pravý a levý chod je samozřejmostí, otočná destička s uhlíky pro stejný výkon vlevo i vpravo bývá spíše ve vyšších kategoriích.

Bity a vrtáky

Druhým úkolem je pak koupě odpovídajících vrtáků. Dobrá vrtačka se špatným vrtákem totiž předvede daleko horší výsledek než průměrná s vrtákem kvalitním. Platí to jak o vrtácích, tak o bitech (nástavcích pro šroubování). V sadách většinou nebývají příliš materiálově kvalitní nástroje, důležitý je i výběr správného nástavce pro daný vrut.

Jedním z vodítek výběru může být cena, i když to platí spíš ve specializovaných prodejnách. Investice nelitujte, dobrý bit vydrží zašroubovat stovky vrutů, aniž by se opotřebil a poškodil jejich hlavy. Při nákupu bitů byste měli znát model nářadí a materiál. Běžné bity pro upevňování vrutů do dřeva jsou z chrom-vanadiové oceli, k šroubování do kovu slouží ty z legované oceli s tenkou vrstvou nitridu titanu (odolné proti otěru) a nitridu zirkonia s houževnatějšími hranami.

Vrták nepoužívejte jinak, než je doporučeno, například vrták do železa na dřevo, dodržujte doporučené otáčky, vrtačku pravidelně mažte i chlaďte apod. V případě vrtáků vám orientace podle ceny moc nepomůže. Nakupujte proto ve specializovaných prodejnách, kde vám dobře poradí s konkrétním výběrem.

Bez detektoru ani ránu

Především ve starší zástavbě se neobejdete při vrtání a sekání bez kontroly rozvodů. Tady rozhodně platí „dvakrát měř a jednou vrtej“. Detektor Bosch PMD 10, který jsme použili při testu, detekuje kromě vodovodních rozvodů i elektrické vedení pod napětím, kovové rámy a výztuže i dřevěné konstrukce suchých zdí. Pět tlačítek ovládá zapnutí a vypnutí, zvolení akustického signálu, podsvícení displeje a detekční módy „kov“ i „suché zdi“. Kalibruje se automaticky a výsledky hledání signalizuje zvukem a změnou barvy LED kroužku.


Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Doporučujeme

Články odjinud