vytisknout velikost písma Voňavá a nenáročná meduňka je tajným lékem proti stresu

Meduňka lékařská je nenápadná bylina podobná mátě, které se ale vyplatí věnovat pozornost kvůli jejím léčivým účinkům. Krásně voní a uklidňuje.

Meduňku lékařskou, latinsky Melissa officinalis, lze pěstovat velmi snadno. Chová se totiž jako plevel, takže pokud ji někde zasadíte, už se o ni nemusíte vůbec starat. Nejraději má neutrální, propustnou půdu a polostinné stanoviště. Přes léto ji můžete jednou za 14 dní přihnojit. Až na podzim uschne, ostříhejte ji. Kořeny bez problémů přezimují a na jaře znovu obrazí. V chladnějších oblastech je můžete přehrnout mulčovací kůrou či listím.

Máta: voní nejen po mentolu, ale i zázvoru či čokoládě. Jak ji pěstovat?

Máta: voní nejen po mentolu, ale i zázvoru či čokoládě. Jak ji pěstovat?

Nať sbíráme před rozkvětem

Meduňka kvete drobnými, nenápadnými, bílými květy, takže jako okrasná rostlina není příliš vhodná. Ještě před rozkvětem je čas sklidit nať. Vyberte si chladnější, suché odpoledne a nejlépe kolem 14. hodiny bylinu ostříhejte. Nať seřízněte asi 10 centimetrů nad zemí, brzy znovu obrazí.

Bylinky a rostliny, které odpuzují komáry: Funguje levandule, vratič i afrikán

Bylinky a rostliny, které odpuzují komáry: Funguje levandule, vratič i afrikán

Meduňku lze užívat čerstvou i sušenou. Sušit ji je nejlepší přirozeným teplem v suché a vzdušné místnosti, a to buď rozloženou v jedné vrstvě, nebo zavěšenou ve svazcích. Při pomalém sušení hnědne, je tedy lepší ji sušit rychle. Samozřejmě lze použít i sušičku či troubu.

Výborná bylina proti stresu

Léčivé vlastnosti meduňky jsou známé již od starověku, už tehdy byla ceněna pro své uklidňující účinky na organismus. Působí nejen na nervovou soustavu a psychiku, ale harmonizuje orgány celého těla poškozené vlivem stresu. Uvolňuje totiž křečové stažení, které se v těle vlivem stresu tvoří. Také zklidňuje bušení srdce, harmonizuje i dýchací a zažívací orgány. Pomáhá i při problémech s trávením, protože zklidňuje žaludek, a to i při těhotenství. Díky celkovému zklidňujícímu účinku působí lépe než leckterý uspávací prostředek z lékárny.

Nejlepší je čaj

Z meduňky si připravte čaj, použít můžete čerstvé i sušené lístky. Čaj je neškodný, vhodný ke každodennímu používání. Můžete ho podávat s medem. Pít ho mohou těhotné i děti.

Z léčivky je dále možné vyrobit tinkturu, víno či takzvaný karmelitánský líh. Skvělý a v poslední době oblíbený je meduňkový sirup. Ten můžete připravovat za studena i za tepla, každý je jiný, v první variantě je ale určitě více účinných látek. Připravte ho stejně jako sirup mátový, na nějž najdete recept zde: 

Mátový sirup osvěží, ale také léčí. Udělejte jej zastudena, ať nezničíte účinné látky

Mátový sirup osvěží, ale také léčí. Udělejte jej zastudena, ať nezničíte účinné látky

Meduňku lze používat i zevně. Udělejte si z ní třeba koupel. Rozdrcené listy či tinktura se nanáší na čelo a spánky, kde pomáhají při bolestech hlavy a migrénách. Také lze použít k léčbě oparu.

Jak vyrobit meduňkové víno

Jak vyrobit meduňkové víno

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Dvacet triků, jak vizuálně zvětšit pokoj: Tyto nápady vám pomůžou

Dvacet triků, jak vizuálně zvětšit pokoj: Tyt…

Bydlíte v malém bytě a potřebujete, aby vypadal větší? Není třeba se hned stěhovat, s chytrými nápady dokážete prostor proměnit k nepoznání – bude působit otevřeněji a přívětivěji.

1.  10.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Malý byt