vytisknout velikost písma Voňavá a nenáročná meduňka je tajným lékem proti stresu

Meduňka lékařská je nenápadná bylina podobná mátě, které se ale vyplatí věnovat pozornost kvůli jejím léčivým účinkům. Krásně voní a uklidňuje.

Meduňku lékařskou, latinsky Melissa officinalis, lze pěstovat velmi snadno. Chová se totiž jako plevel, takže pokud ji někde zasadíte, už se o ni nemusíte vůbec starat. Nejraději má neutrální, propustnou půdu a polostinné stanoviště. Přes léto ji můžete jednou za 14 dní přihnojit. Až na podzim uschne, ostříhejte ji. Kořeny bez problémů přezimují a na jaře znovu obrazí. V chladnějších oblastech je můžete přehrnout mulčovací kůrou či listím.

Máta: voní nejen po mentolu, ale i zázvoru či čokoládě. Jak ji pěstovat?

Máta: voní nejen po mentolu, ale i zázvoru či čokoládě. Jak ji pěstovat?

Nať sbíráme před rozkvětem

Meduňka kvete drobnými, nenápadnými, bílými květy, takže jako okrasná rostlina není příliš vhodná. Ještě před rozkvětem je čas sklidit nať. Vyberte si chladnější, suché odpoledne a nejlépe kolem 14. hodiny bylinu ostříhejte. Nať seřízněte asi 10 centimetrů nad zemí, brzy znovu obrazí.

Bylinky a rostliny, které odpuzují komáry: Funguje levandule, vratič i afrikán

Bylinky a rostliny, které odpuzují komáry: Funguje levandule, vratič i afrikán

Meduňku lze užívat čerstvou i sušenou. Sušit ji je nejlepší přirozeným teplem v suché a vzdušné místnosti, a to buď rozloženou v jedné vrstvě, nebo zavěšenou ve svazcích. Při pomalém sušení hnědne, je tedy lepší ji sušit rychle. Samozřejmě lze použít i sušičku či troubu.

Výborná bylina proti stresu

Léčivé vlastnosti meduňky jsou známé již od starověku, už tehdy byla ceněna pro své uklidňující účinky na organismus. Působí nejen na nervovou soustavu a psychiku, ale harmonizuje orgány celého těla poškozené vlivem stresu. Uvolňuje totiž křečové stažení, které se v těle vlivem stresu tvoří. Také zklidňuje bušení srdce, harmonizuje i dýchací a zažívací orgány. Pomáhá i při problémech s trávením, protože zklidňuje žaludek, a to i při těhotenství. Díky celkovému zklidňujícímu účinku působí lépe než leckterý uspávací prostředek z lékárny.

Nejlepší je čaj

Z meduňky si připravte čaj, použít můžete čerstvé i sušené lístky. Čaj je neškodný, vhodný ke každodennímu používání. Můžete ho podávat s medem. Pít ho mohou těhotné i děti.

Z léčivky je dále možné vyrobit tinkturu, víno či takzvaný karmelitánský líh. Skvělý a v poslední době oblíbený je meduňkový sirup. Ten můžete připravovat za studena i za tepla, každý je jiný, v první variantě je ale určitě více účinných látek. Připravte ho stejně jako sirup mátový, na nějž najdete recept zde: 

Mátový sirup osvěží, ale také léčí. Udělejte jej zastudena, ať nezničíte účinné látky

Mátový sirup osvěží, ale také léčí. Udělejte jej zastudena, ať nezničíte účinné látky

Meduňku lze používat i zevně. Udělejte si z ní třeba koupel. Rozdrcené listy či tinktura se nanáší na čelo a spánky, kde pomáhají při bolestech hlavy a migrénách. Také lze použít k léčbě oparu.

Jak vyrobit meduňkové víno

Jak vyrobit meduňkové víno

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a zda není nemocný

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a …

Stejně jako lidé i psi spí v různých polohách. Někteří spí nejčastěji na boku, jiní v klubíčku a další zase na zádech s tlapami ve vzduchu. Vypozoruje-li jejich páníček jejich nejoblíbenější polohu, může se toho o svém chlupatém příteli hodně naučit.

2.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Pes
Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sklízet zeleninu?

Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sk…

Máte pocit, že je v srpnu na sázení zeleniny pozdě? Omyl. Když zasejete nyní, budete mít čerstvou zeleninu z vlastní zahrádky až do prvních mrazíků.

5.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Zelenina
Zavřeniny nejsou zavařeniny. Vyzkoušejte je, ovoce zůstane plné vitaminů

Zavřeniny nejsou zavařeniny. Vyzkoušejte je, …

Máte na zahradě hromadu ovoce, ale marmelád a kompotů už je plná spíž a vám už se nechce nic dělat? Vyzkoušejte zavřeniny.

14.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Zavřeniny
Plata od vajec nevyhazujte! Společně s dětmi z nich vyrobte krásné papírové dekorace

Plata od vajec nevyhazujte! Společně s dětmi …

Také se vám doma postupně hromadí prázdná plata od vajíček? S trochou kreativity z nich společně s dětmi vyrobíte pěkné dekorace. Potřebujete pouze nůžky, barvy a lepidlo!

13.  8.  2022 |
Kateřina Martínková
Vejce
Jak zpracovat rajčata a papriky

Jak zpracovat rajčata a papriky

Rajčat a paprik se někdy urodí tolik, že je v čerstvém stavu nestačíte zkonzumovat. Jak je můžete zpracovat nebo uskladnit, aby vydržely co nejdéle? Usušte je, zamrazte nebo je skliďte ještě zelené a uložte do přepravek. Jak na to?

9.  8.  2022 |
Alena Menclová
Užitečná zahradaÚrodaRecepty