vytisknout velikost písma Volba stínění z dekoračních látek

Pokud si představíme záclonu téměř průhlednou a záclonu tmavou a neprůhlednou, snadno si představíme, jak to asi dopadne v interiéru, když si zvolíme jednu z nich. Co ale hlavně ovlivní výsledek?
Volba stínění z dekoračních látek

Nepopíráme, že volba materiálu je dominantním prvkem realizace interiéru. Lze ale na podobnou „příčku“ dosadit i volbu stínícího systému, protože se velice často stává, že zákazník přijde do ochodu (nebo za designérem) s jasnou představou. Například s přáním nechat si vyrobit římské rolety, nebo japonské stěny. V ideálním případě, nebo v případě, že zákazník narazil „pouze“ na obchodníka, dostane na výběr z materiálů a po krátké domluvě může po nějakém čase obdivovat novu japonskou stěnu v obývacím pokoji.

Problematika oslunění a osvětlení

Na dekorace se lze ale dívat i jako tlumení venkovního světla a v takovém případě stojí za to přemýšlet. Interiéry jsou různé co do dispozice, okenních otvorů a orientaci ke světovým stranám. Dokonce se liší i nároky svých uživatelů a proto nelze napsat, která varianta stínění je ta správná. Lze ale napsat, která varianta má jaký vliv na oslunění a osvětlení.

Pokud tedy řešíme v tomto článku stínění z dekoračních materiálů, mluvíme o těchto typech:

  • Záclony a závěsy
  • Japonské stěny
  • Římské rolety
  • Záclonové žaluzie

Ovlivnění průchodu světla systémem:

  • Volbou materiál dekorační látky
  • Volbou Konstrukce systému

Jak již bylo zmíněno v předcházejících odstavcích, je výběr materiálu zcela jistě dominantním prvkem ovlivňujícím výsledné oslunění a osvětlení v interiéru, které by pro mnoho laiků vystačilo k tomu, aby byly s tímto článkem víceméně spokojeni, ale nelze se nezmínit o případech, kdy toto nestačí!

Příkladem může být jednak „zamilovanost“ zákazníka do určitého materiálu záclony, nebo dekorační látky čemuž můžeme říkat „soft – výběr“ neboli výběr dle přání zákazníka, anebo naopak designér chápe problém, který by daný výběr způsobil a snaží se zákazníka přesvědčit, že zvolený materiál by byl v interiéru kontraproduktivní. Tedy jde o tzv. „hard – výběr“.

Řešení problému a třídění systémů

Pokud si představíme jednoduchou bílou záclonu o standardní propustnosti světla a dáme jí do okna napnutou a poté zmuchlanou, jistě významně ovlivníme světelný tok do interiéru. Stejné se děje, pokud záclonu, nebo dekorační látku napneme do rovných panelů japonských stěn anebo na profil římské rolety, kde při plném zatažení netvoří materiál žádné záhyby.Více bude stínit záclona při klasickém nařasení 1:2, kdy je zvlnění materiálem vytvořeno větší stínění. Nejméně průchozí pro světlo je proto záclonové žaluzie, která má spotřebu materiálu na 1 metr v poměru 1:3,7 a ktomu po stranách každého zvlnění plastové lamely. Tento systém i přes svou nezpochybnitelnou eleganci vytváří největší „vlastní stínění“.

Pokud tedy srovnáme stínící systémy dle jejich konstrukčního stínění při použití stejného materiálu, bude srovnání následující:

  • Nejméně stínící - Římské rolety a japonské stěny
  • Středně stínící - Záclony a závěsy
  • Nejvíce stínící - Záclonové žaluzie

Použití v praxi

Ppřijde zákazník do Styltexu a zamiluje se do záclony, která je spíše hustší a tmavší a rád by si pořídil záclonovu žaluzii, přičemž má poměrně tmavý byt. Designér zákazníkovi nabídne buď při stejném materiálu volbu japonské stěny, nebo římské rolety, anebo světlejší materiál a volbu systému jaký zákazník požaduje. Pokud zákazník dá na rady odborníka, s největší pravděpodobností uspokojí své nároky v interiéru.

(Zdroj: Záclona.cz)

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vydrží vám až do další sklizně

Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vyd…

Máte doma sklizené ořechy a přemýšlíte, co s nimi udělat? Uložte je způsobem, jakým to dělaly naše babičky. Jen tak budete mít jistotu, že vám nežluknou ani nezplesniví. Prozradíme vám, jak zajistit, aby stále chutnaly jako čerstvé.

9.  11.  2019 |
Trendy v obkladech do koupelny i do kuchyně: Nadvládu šedé rozbíjí mozaika i patchwork

Trendy v obkladech do koupelny i do kuchyně: …

Obklady se v domácnosti nemění příliš často, jejich vzhled je tak třeba vybírat skutečně důkladně. Co nás v obchodech aktuálně zaujalo?

6.  11.  2019 |
Připravte si domácí pickles, je to dobrota plná vitaminů. Recept pro začátečníky

Připravte si domácí pickles, je to dobrota pl…

Jestli vám zbylo pár posledních vlastnoručně vypěstovaných kousků zeleniny a vy už nevíte, jak je zpracovat, vyzkoušejte pickles. Kvašená zelenina vám během zimních dnů dodá pořádnou dávku vitaminů. Využít můžete květák, zelí, mrkev, červenou řepu, prostě cokoliv.

5.  11.  2019 |
Kouzelné Vánoce v retro stylu: Podívejte se na ty nejkrásnější ozdoby

Kouzelné Vánoce v retro stylu: Podívejte se n…

Retro styl je zpět. A to nejen v bytovém designu. Do módy se vrátily i tradiční vánoční ozdoby, které si pamatujete z dětství. Našli jsme pro vás ty nejkrásnější. Inspirujte se ve fotogalerii a podívejte se, za kolik se nové retro ozdoby dají sehnat.

12.  11.  2019 |
Čerimoja: Seznamte se s nejlahodnějším ovocem světa. Jak ho správně jíst a pěstovat?

Čerimoja: Seznamte se s nejlahodnějším ovocem…

Že jste ji ještě neochutnali? Pak to určitě udělejte! Cherimoya anona neboli také čerimoja totiž chutná skutečně božsky. Prozradíme vám, jakou v obchodě vybrat i jak ji jíst. A navíc si z jejích semen můžete vypěstovat vlastní sazenice.

16.  11.  2019 |