vytisknout velikost písma Vlhkost v bytě způsobuje plísně: Když větrání nepomáhá, pořiďte odvlhčovač

Když je vlhkost v interiéru příliš vysoká, poznáte to. Vše je na omak takové vlhké, vzduch divně zapáchá a navíc se objevují plísně. V nezdravém prostředí vznikají nemoci, naštěstí jde problém snadno odstranit.

Doporučená relativní vlhkost v bytě by se měla pohybovat mezi 40 a 60 procenty. Ani nižší, ani vyšší vlhkost není zdravá. Zatímco v prvním případě se vysušují sliznice a trpí dýchací cesty, které jsou náchylnější k onemocnění, ve druhém případě hrozí zejména růst plísní či množení roztočů, oboje opět poškozuje zdraví. Plíseň může mít za následek vznik astmatu, alergie, respiračních problémů, bolestí hlavy či nachlazení.

Plíseň v bytě – jak se jí zbavit a proč je nebezpečná

Plíseň v bytě – jak se jí zbavit a proč je nebezpečná

Vysoká vlhkost vzduchu se objevuje zejména ve starších domech, může být ale i v novostavbách, které nejsou dobře postavené. Problém často zhoršují plastová okna, jejichž hlavním úkolem je udržet teplo v místnosti, ale pokud dostatečně nevětráte, rázem se může vlhkost v bytě zvýšit. Nejčastěji se vysoká vlhkost objevuje v koupelnách a kuchyních, ale potrápit může celý byt.

Plíseň v květináči: Kde se bere a jak se jí zbavit

Plíseň v květináči: Kde se bere a jak se jí zbavit

Větrejte, topte a pak zase větrejte

Prvním signálem, že je v bytě příliš vlhko, mohou být často orosená okna. Vlhkost v ovzduší pak ověří vlhkoměr umístěný v místnosti. Pokud se vám okna zamlžují, či dokonce po nich stéká voda, první pomocí je použití hadru, kterým vodu setřete.

Další pomocí je větrání – to by mělo probíhat pravidelně, alespoň dvakrát denně a poměrně intenzivně. Je dobré, když můžete udělat průvan. Vybírejte si dny, kdy budete větrat – venku by měla být nižší vlhkost než v interiéru, ne naopak. V koupelně pomůže nainstalovaný ventilátor, v kuchyni pak digestoř. Oba přístroje ale dosáhnou nejlepších výsledků, budou-li mít vývod mimo bytovou jednotku.

Inspirace pro malé koupelny. Prostor zvětší světlé obklady a minimum nábytku

Inspirace pro malé koupelny. Prostor zvětší světlé obklady a minimum nábytku

Odborníci doporučují zhruba jednou týdně místnost uzavřít, vytopit a pak pořádně vyvětrat. Říká se tomu teplotní šok.

Nejefektivnější je odvlhčovač

Někdy ale větrání nepomůže, protože problém je v konstrukci budovy, kterou nemůžete okamžitě ovlivnit. V takovém případě sáhněte po odvlhčovačích, které fungují tak, že nasávají vlhkost ze vzduchu, kterou kondenzují na vodu. Na tu slouží obvykle nějaká nádobka, kterou je třeba pravidelně vylévat. Výkonnost přístroje záleží na tom, kolik vzduchu dokáže během 24 hodin prohnat svými útrobami.

14 rostlin do kanceláře, které prospějí vašemu zdraví

14 rostlin do kanceláře, které prospějí vašemu zdraví

Při rozhodování o tom, jaký přístroj si pořídit, berte ohled nejen na cenu, ale také na další důležité parametry. Zajímejte se, pro jak velké prostory, je přístroj určený, jak velkou má nádržku na zkondenzovanou vodu, jak je hlučný, jaký má odvlhčovací výkon. Ten se udává v množství zkondenzované vody za den.

Přístroje mají i různé vychytané funkce – mohou být kombinované s čističku vzduchu, ionizátorem, nebo třeba mít režim na sušení prádla.

V menších prostorech využijete i odvlhčovač na bázi absorbování vlhkosti. Ať už jde o tablety, gely nebo jiné možnosti, přístroje mají výrazně nižší účinnost, a tak se hodí jen do velmi malých prostor, například skříní. Náplň je také často na jedno použití, takže jejich využívání může být ve finále dražší než elektrický přístroj.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari