Zvažujete, zda vybudovat studnu? Investice se vrátí do několika let, výhodné je zvládnout to do 1. 7. | Foto: iStock

Foto: iStock

Zvažujete, zda vybudovat studnu? Investice se vrátí do několika let, výhodné je zvládnout to do 1. 7.

Děsí vás faktury za vodné a stočné? Snažíte se šeřit, kde můžete, ale výsledná částka k zaplacení je stále vyšší a vyšší? Řešením pro vás může být vlastní studna. Najděte si proutkaře nebo hydrogeologa a pusťte se do práce. Poradíme vám, jak studnu založit, na jaké úřady zajít a kolik vás to celé bude stát.

Výhody a nevýhody vlastní studny

Mít na svém pozemku vlastní studnu skýtá mnoho výhod. Pokud nepočítáte vstupní náklady související se založením studny, získáváte zdroj pitné nebo užitkové vody, za který nemusíte do budoucna nic platit. Studniční voda neobsahuje žádný chlór, na rozdíl od té z městského vodovodního řádu. A pokud se o svou studnu dobře staráte, získáváte kvalitní a chutnou vodu bohatou na minerály a stopové prvky.

Nic není ale tak růžové, jak se může zdát. Být vlastníkem studny má také své stinné stránky. Pořizovací cena studny je často hodně vysoká. Některé zdroje uvádí informaci, že se vám vynaložené náklady za vybudování studny mohou vrátit až po 10 letech. Samozřejmě zde ale hraje velkou roli hloubka studny a způsob jejího založení. O studnu se musíte pravidelně starat, kontrolovat ji a čistit. Podobné pravidlo se týká také okolí studny. A nakonec nesmíte zapomenout na fakt, že v budoucnosti může studna vyschnout nebo může dojít k jejímu zakalení.

Má smysl dělat studnu? Vyplatí se to?

Vždy záleží na mnoha faktorech, které mohou vaše rozhodnutí ohledně pořízení vlastní studny zvrátit nebo naopak posílit. Jedná se např. o pořizovací náklady, hloubku studny, její umístění a kvalitu získané vody. Podle odborníků v posledních letech dochází k úbytku podzemních vod, proto je namístě zjistit, jaká je ve vaší lokalitě současná situace. Hodně nápomocný může být průzkumný vrt, díky kterému získáte informace o vydatnosti a kvalitě vodního zdroje. Za tento vrt již ale zaplatíte odborné firmě několik desítek tisíc korun a potřebujete pro něj souhlas od vodoprávního úřadu.

Mezi lety 2022 a 2023 se průměrná cena vody zvýšila o 17 % a s dalším zdražením se počítá i v následujících letech.

Všeobecně lze ale říci, že kvůli rostoucí ceně vody v České republice se založení studny stále častěji jejím vlastníkům vyplatí. Mezi lety 2022 a 2023 se průměrná cena vody zvýšila o 17 % a s dalším zdražením se počítá i v následujících letech.

Vrtaná vs. kopaná studna

Pokud sami nedokážete posoudit, jaký druh studny je pro vás vhodný, poradí vám hydrogeolog nebo odborná firma.

Proč vrtanou studnu?

  • Její hloubení probíhá vrtem do potřebné délky.
  • Jedná se o rychlé založení studny. Vrt je dokončen během 1–2 dnů.
  • Pomocí speciálních prostředků lze zjistit informace o skladbě vrtané zeminy a techniku vrtání je možné změnit tak, aby v budoucnu nedošlo k destrukci studny.
  • Vrt je většinou o průměru 150–260 mm. Odvíjí se od průměru použité trubky v zemi.
  • Zdroj vody je často velmi kvalitní a voda může být používána jako pitná.
  • Díky hloubce vrtu bude získaná voda minimálně nebo spíše vůbec zatížená škodlivými látkami.
  • Pravděpodobnost jejího vyschnutí je nižší než u kopané studny.

Co obnáší kopaná studna

  • Jedná se o velmi časově náročnou variantu, kvůli čemuž se často také velmi navyšují náklady.
  • Při kopání je potřeba zajistit odvoz zeminy.
  • Nejvhodnějším způsobem kopání je hloubení s pomocí speciálního bagru.
  • Studna se musí stabilizovat buď postupným zděním, nebo betonovými skružemi, většinou o průměru 1 metr.
  • Tento druh studny nabízí spotřebitelům vydatnější zdroj vody, než je u vrtané studny.
  • Díky nutnému plastovému či betonovému poklopu se studna lépe kontroluje a čistí.
  • Častěji dochází k náhlému znečištění vody např. po bouřce, ale také případnému vyschnutí studny či snížení trvalé hladiny vody.

Jak vybudovat studnu?

Pokud budete mít štěstí, můžete si se stavbou studny poradit sami. Je však nutné, abyste se ke zdroji vody dostali už ve hloubce 3 metrů. V takovém případě si studnu vykopete a založíte svépomocí. Žádná povolení a vyjádření úřadů či sousedů nejsou potřebné. Bohužel ze statistik vyplývá, že takových studní je minimum.

S největší pravděpodobností tedy budete muset jít tou složitější cestou. Počítejte s tím, že celý proces založení studny vám bude trvat 12–20 měsíců. Dříve to bohužel kvůli potřebným vyjádřením od všech úřadů zřejmě nestihnete.

V první fázi si musíte zajistit návrh studny od hydrogeologa. Ten vám poradí, kde na pozemku vodu máte, jak je vodní pramen silný, do jaké hloubky je ideální se dostat a provede kontrolu jiné podzemní vody. Stanoví také technologii hloubení studny, vzhled studny, její konstrukci a celkové náklady na zbudování studny. Vyloučí nežádoucí odběr vody z okolních studní a případné škodlivé faktory v okolí jako např. septiky, skládky odpadu či chemické závody, které by mohly mít vliv na kvalitu vody. Součástí této fáze může být také průzkumný vrt. Než však na svůj pozemek hydrogeologa pustíte, musíte mít souhlas z vodoprávního úřadu. Této ohlašovací povinnosti se můžete vyhnout, pokud vám s nalezením pramenu vody pomůže proutkař. V tomto případě žádné povolení nepotřebujete.  

Jakmile máte hydrogeologický návrh a případný vrt hotov, je potřeba navštívit ještě několik úřadů:

  • Každá studna je vodním dílem, a pro čerpání vody je tedy potřebný souhlas vodoprávního úřadu: 254/2001 Sb., Zákon o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon).
  • Dle stavebního zákona č. 183/2006 Sb. musíte navštívit stavební úřad, aby vydal územní rozhodnutí o umístění studny a stavební povolení.
  • Jestliže je studna hlubší než 30 metrů, potřebujete také povolení od Báňského a také Krajského úřadu.
  • Budete-li studnu vrtat, musíte zkušební vrt oznámit obci nejméně 15 dnů před zahájením prací.

Jak legalizovat studnu?

Když máte v ruce všechna povolení, lze začít s fyzickým založením studny. U vrtané studny je to otázka několika dnů. Kopaná studna vám samozřejmě bude trvat déle. Po dokončení všech prací, musíte požádat o vydání kolaudačního souhlasu nebo oznámíte vodoprávnímu úřadu, že jste stavbu začali využívat. Zároveň si musíte obstarat také rozbor kvality studniční vody. Než získáte vyjádření všech úřadů, nesmíte ze studny čerpat žádnou vodu. Užívání nepovolených studní kontroluje Česká inspekce životního prostředí. Neoprávněné nakládání s vodním zdrojem je vysoce pokutováno.    

Než získáte vyjádření všech úřadů, nesmíte ze studny čerpat žádnou vodu.

Kolik stojí vybudovat studnu?

Náklady na pořízení vlastní studny jsou velmi individuální a vstupuje do nich mnoho faktorů. Pokud se obrátíte na specializovanou firmu, která vám studnu nejenom vyhloubí, ale vyřídí za vás také všechny pochůzky po úřadech a nutné tiskopisy, dostanete se na cenu kolem 100 až 150 tisíc korun. Při výběru vhodné firmy se v tomto případě nesoustřeďte jen a pouze na cenu. Spíše se zajímejte o jejich zkušenosti a reference. Svépomocí můžete samozřejmě na zřízení studny částečně ušetřit.

Od 1. července 2024 se založení studny prodraží

Stavební povolení, které pro vybudování studny musíte získat, bude od července letošního roku výrazně zdraženo. Na místo 300 Kč zaplatíte nyní za stejný úkon úřadu 10 000 Kč. Důvodem je navýšení správních poplatků ve všech kategoriích staveb. Ke zdražení také částečně přispěla inflace a fakt, že se tyto poplatky již dlouhou dobu nezdražovaly. Nově dojde také ke zdražení stavebního povolení např. na dům, garáž či chatu.

Doporučujeme

Články odjinud