Víte, jaká okna a dveře jsou bezpečné?

Jeden z posledních průzkumů týkajících se vloupání hovoří jasně – průměrně zabezpečený byt zloděj otevře do pěti minut. Přitom za loňský rok Policie ČR eviduje více než padesát tisíc krádeží vloupáním. Nečekejte, až se zařadíte mezi statistická čísla, a raději si zabezpečte svá okna a vchodové dveře předem.

Mezi lidmi stále panuje řada mýtů týkajících se bezpečné domácnosti. „Nic drahého nemáme, co by nám kdo ukradl.“ Případně: „Přes den pohlídají sousedé a v noci jsme přece doma.“ Nebo: „Na okna přidáme bezpečnostní fólii, na dveře další zámky a máme hotovo.“ Jenže realita je poněkud jiná, navíc zloději jsou čím dál drzejší. Proto neškodí malé zamyšlení o bezpečnostních oknech a dveřích.

Ochrana oken

Začneme od těch nejjednodušších prvků ochrany – okna můžete dovybavit bezpečnostními fóliemi, venkovními roletami nebo žaluziemi a mřížemi.

Bezpečnostní fólie:

Aplikují se nejen na okna, ale i na další skleněné části, například balkonové dveře, jsou nenápadné, při rozbití střepy drží pohromadě, takže slouží i jako preventivní opatření proti řezným zraněním. Navíc zadržují většinu škodlivého UV záření a díky tomu zabraňují stárnutí interiéru.

Instalace_bezpecnostni_folie_Foto_zdroj_NEXT.jpg 
Aplikace bezpečnostní fólie (Foto: next)

Co je důležité? Bezpečnostní fólie by měla být certifikovaná, a přestože ji dokážete instalovat sami, raději si na to objednejte montážní firmu, která má příslušnou akreditaci a splňuje potřebné normy. Proč? Pokud by u vás došlo k násilnému vniknutí, pojišťovna může operovat tím, že bezpečnostní fólie nebyla odborně instalovaná. Více se dozvíte například na internetových stránkách České asociace dodavatelů okenních fólií.

Venkovní rolety a žaluzie:

I když je vnímáte více jako ochranu proti sluníčku, mohou sehrát určitou roli také z pohledu bezpečnosti. Předem se však informujte, zda například vámi vybraná roleta skutečně splňuje bezpečnostní parametry.

Mříže:

Mezi bezpečnostními doplňkovými prvky k oknům jde o dobrou volbu. Podle odborníků však musí být instalovaná přímo do zdi, našroubování na venkovní omítku nestačí. Rozlišujeme napevno instalované mříže nebo nůžkové, které se roztahují/ zatahují. Třetí skupina mříží rolovacích je využívána spíše v komerční sféře.

Bezpecnostni_mrize_foto_zdroj_NEXT.JPG 
Bezpečnostní mříže (Foto: Next)

Bezpečnostní prvky oken

Pokud nyní uvažujete o pořízení nových oken, zamyslete se nejen nad jejich estetickou stránkou nebo tím, kolik tepla vám ušetří, ale i nad otázkou bezpečí. „Bezpečnostní okna podobně jako kterákoli jiná okna tvoří prosklená část, usazená v okenním křídle, okenní rám a kování. A každá tato část se řadí do určité bezpečnostní třídy.

Obecně se rozlišují třídy WK1, WK2 a WK3, přičemž za optimální lze považovat kategorii WK2,“ vysvětluje Miroslav Culka z firmy Dafe-plast. Co je třeba vědět? Okno musí splňovat bezpečnostní kritéria jako celek – pokud například rám spadá do kategorie WK3, avšak kování do třídy WK2, pak se celé okno automaticky řadí do bezpečnostní třídy WK2 (bezpečnost se vždy určuje podle nejslabšího bodu okna).

Jak poznáte bezpečnostní sklo, kterému se lidově říká connex, odborně stratobel. Jde o vrstvené bezpečnostní sklo složené ze dvou dílů skla, mezi něž se vkládá jedna či více speciálních fólií. Například existují i bezpečnostní skla, která tvoří samotné sklo o šířce 4 mm, dále čtyři fólie (každá o průměru 0,38 mm, tedy všechny čtyři dohromady 1,52 mm) a opět sklo 4 mm, vše slepené do jednoho celku, který pak tvoří vnější izolační část skla. Ale variant umístění je více – může být součástí nejen dvojskla, ale i trojskla, z jedné strany, z obou stran…

Rám a kování

Zajímejte se o dostatečné vyztužení okenního rámu, důležité je použití kvalitních profilů, a u kování si všímejte počtu uzamykacích bodů. Ale nejprve malá odbočka – kování, které se „táhne“ po obvodu okenního křídla i rámu, patří mezi nejdůležitější součásti. Právě díky němu totiž s oknem manipulujete. Pokud je okno vybavené běžným kováním bez bezpečnostních bodů, zloděj ho vypáčí obyčejným šroubovákem už za několik vteřin.

Kdežto bezpečnostní kování má bezpečnostní čepy s otočnou hlavičkou připomínající hříbek. Při zavření čep „vjede“ do drážky bezpečnostního uzávěru (protikusu) a vytvoří pevný bod. Čím víc těchto čepů, tím hůř si s nimi zloděj poradí, a navíc s běžnými nástroji to nedokáže.

Kování vybavené bezpečnostními body by rovněž mělo být doplněno bezpečnostní klikou, a to s blokovacím tlačítkem nebo zámkem (uzamykatelná funguje i jako dětská pojistka). „Toto je i přímo dané všeobecně platnými požadavky na bezpečnost okna. Bezpečnostní klika pak může být vzhledově úplně stejná jako standardní, jen je v určité části širší a v té je integrován malý zámeček. Každé okno se tak zamyká samostatným klíčkem. A pokud má splnit parametry WK2 jako celku, nemůže být okno bez možnosti zamčení,“ připomíná Miroslav Culka.

Zkrátka okna s bezpečnostními body, avšak bez bezpečnostní kliky nejsou dostatečně chráněná. V praxi to má jen jeden háček: přestože z pohledu financí není bezpečnostní klika velkým zásahem do celého rozpočtu okna, přece jen uživatele poněkud omezuje – lidé chtějí větší pohodlí a okno obsluhovat co nejsnadněji, ne ho stále odemykat.

K dalším bezpečnostním prvkům patří čidla proti otevření, která reagují, jakmile se pohne okenní klika. Pokud si už pořizujete bezpečnostní okna, určitě na ně myslete. Napojují se na elektronický zabezpečovací systém, případně i na pult centralizované ochrany.

Ideálně zabezpečené okno

„Nejlépe zabezpečené bezpečnostní okno bude takové, které má zvenku ve zdi zabudovanou mříž, dále venkovní roletu, která splní potřebnou bezpečnostní třídu, a ještě bude vybavené čidlem napojeným na elektronický zabezpečovací systém,“ nabízí tip Miroslav Culka. Avšak i když nezvolíte toto řešení, byla by škoda držet se naopak druhého extrému – myslet si, že když si na obyčejné okno nalepíte bezpečnostní fólii, máte vystaráno. Nezapomeňte, že samotná fólie chrání sklo, nikoli okno jako celek.

Mrize_zdroj_foto_Next_(7).JPG 
Foto: Next

Račte vstoupit – bezpečně

Začněme opět bezpečnostními třídami. U vchodových dveří se jich rozlišuje celkem šest, přičemž nejvyšší dvě třídy patří do komerční a speciální sféry (například banky a podobně). Pro soukromé objekty se maximálně bezpečnými dveřmi stávají ty, které se řadí do 4. kategorie, přičemž pojišťovny uznávají jako bezpečnostní dveře od 3. třídy.

A teď se za vás zeptáme, jak laik pozná kvalitní bezpečnostní dveře? „Přestože v oblasti ochrany života, zdraví a majetku rodiny není na kompromisy místo, bohužel v této oblasti poznáte kvalitní výrobek teprve tehdy, když se něco neblahého stane,“ uvádí Ivan Pavlíček z firmy NEXT. A dodává, že kvalitní bezpečnostní dveře mají vždy tuhou kovovou konstrukci, s celoplošným krytím plechem, ocelovou kostrou a rozvorovým systémem.

Dveře jsou obvykle zajištěné v deseti až dvaceti bodech a vybavené kvalitní bezpečnostní vložkou odolnou proti odvrtání, vyhmatání planžetou, vibračním planžetám i metodě SG. Vlastní dveře se rovněž vybavují speciální ochranou vložky a zámku (zesiluje se speciálním kaleným železem).

Pojem relativity

Opusťme na chvíli samotné dveře a zastavme se u zárubní. Co myslíte, můžete si ponechat ty staré a osadit do nich nové bezpečnostní dveře? Obyčejné zárubně se staví na dveře o maximální váze do 40 kg, bezpečnostní dveře jsou těžší. Proto je třeba, aby specialista na místě posoudil stav vašich starších zárubní. A pokud vám nakonec doporučí zárubně nové, nevěste hlavu. Bezpečnostní zárubně mají dvoudílnou konstrukci, která zaručuje přesnější instalaci a navíc je takzvaně modulární, takže v budoucnu si můžete dveře jednoduše „upgradovat“ na nové modely, už bez stavebního zásahu.

Připomeňme si na závěr

Podobně jako u bezpečnostních oken i u bezpečnostních dveří platí, že všechny jejich části musí spadat do příslušné třídy, aby tak mohly být označené. Nejde tedy pouze o samotné dveře, certifikují se dveře se zárubní a příslušenstvím (kování, zámkové vložky…). Navíc se doporučuje pořizovat si kování a vložku o třídu výše, než jsou samotné dveře, protože vložka ovládá celé dveře a představuje nejčastější místo napadení.

Ale to stále neznamená, že by snad jedna část dveří byla důležitější než jiná. „Lidé si často myslí, že větší bezpečnosti dosáhnou, když si pořídí dveře s co největším počtem zamykacích bodů (čepů). Přitom počet zamykacích bodů je jeden z mnoha údajů, které celé bezpečnostní dveře kvalitativně zařazují do určité bezpečnostní kategorie. Neplatí, že čím více čepů, tím větší bezpečnost, tady opravdu záleží na všem – na celé konstrukci dveřního křídla i zárubně,“ uvádí Ivan Pavlíček.

Šikovné dveřní doplňky

Zatímco klíče se dají zkopírovat, případně lze použít ztracený či odcizený klíč, u čipů, bezkontaktních karet nebo čtečky otisků prstů je přístup omezený pouze povoleným uživatelům. Práva jednotlivých osob lze přidávat, měnit či mazat hned a s nulovými náklady.

Ctecka_otisku_prstu_zdroj_foto_Next_(1).jpg 
Čtečka otisků prstů (Foto: Next)

Ovšem chcete-li přesto zůstat u otevírání dveří klíčem, pak vězte, že získáte i speciální kartu, kterou se prokazujete, pokud byste potřebovali dodatečně vyrobit další klíče. Z tohoto pohledu je nejbezpečnější vložka EVVA.
Praktickou vychytávku pak představuje kamera v kukátku, která přenese nebo zaznamená obraz osoby za dveřmi na kteroukoli obrazovku v domě, nebo dokonce na váš telefon či počítač kdekoli na světě.

Ze starého okna bezpečnostní?

Přestože teoreticky lze i ze staršího okna, které máte už nějaký ten pátek, vytvořit bezpečnostní, podle odborníků se tak v praxi příliš neděje. V podstatě by to znam ena lo kompletní výměnu skla a kování.

Velikost okna – rozhoduje?

V žádném případě! To, co zvládne běžné kování, dokáže i bezpečnostní kování. Jediné, co byste si měli uvědomit, je hmotnost. Bezpečnostní okno je těžší než okno klasické, protože bezpečnostní zasklení více váží: 1 m2 běžného dvojskla má hmotnost 20 kg, 1 m2 bezpečnostního dvojskla váží 25 kg. A na tuto váhu musí být připravené především kování.

Výsledky průzkumu mezi vězni

Firma Jablotron provedla na konci roku 2012 originální průzkum – otázky ohledně zabezpečení našich domácností nepoložila běžným respondentům, ale zlodějům odsouzeným za vloupání a krádeže. Co zjistila? Průměrně zabezpečený byt otevře šikovný zloděj do pěti minut. A nejen to. Z dalších odpovědí například jasně vyplynulo, že zlodějům se nejlépe „vchází“ okny a že lidé stále podceňují tuto pro pachatele vloupání ideální cestu.

Kudy se zlodějům nejsnáze vniká do objektu?

  1. Okna (84 %)
  2. Sklep (74 %)
  3. Garáž (73 %)

Čeho se zloději nebojí?

  1. Sousedů ve vedlejším domě (80 %)
  2. Venkovních žaluzií (75 %)
  3. Fólií na oknech (71 %)

Způsob tipování objektů

  1. Tipy od známých
  2. Plná poštovní schránka
  3. Sledování zvyklostí obyvatel domu/bytu

Rovněž další výsledky průzkumu stojí za zmínku. Z běžně známých zabezpečovacích systémů jsou pro zloděje největší překážkou alarmy (70 %), bezpečnostní dveře typu NEXT (69 %) a bezpečnostní skla (63 %). Navíc už jen samotné označení, že objekt je napojený na pult centrální ochrany, odradí více než polovinu pachatelů.

Překvapivé pak ovšem může být zjištění, že zhruba polovina zlodějů by si vloupání rozmyslela kvůli hlídacímu psovi. Další zajímavý údaj vypovídá o tom, kdy se nezvaní hosté vypravují pro svůj lup – pokud je cílem rodinný dům, pak více než polovina zlodějů jde krást v noci, kdežto do bytu v panelovém domě se zhruba tři čtvrtiny dotazovaných delikventů vydají ve dne. Čím větším množstvím bezpečnostních prvků budou vaše okna a vstupní dveře vybavené, tím lépe.

Bezpečí na druhou

Když už si pořizujete bezpečnostní okna a dveře, pak určitě budete pokračovat dále a necháte si instalovat i potřebné prvky elektronického zabezpečovacího systému (EZS). A vše potom lze napojit na profesionální agenturu, která bude váš domov hlídat za vás. Navíc s pomocí EZS se dnes už řeší také ovládání takzvané inteligentní domácnosti, kdy si například doma zapínáte topení, klimatizaci, roztahování/stahování žaluzií a podobně – a přitom jste třeba ještě v práci.

Běžné versus bezpečnostní: v čem se liší?

Obyčejné vchodové dveře mají na rozdíl od certifikovaných bezpečnostních dveří 3. a 4. třídy řadu slabých míst.

Kde je najdete?

Plocha dveří:

Prorazit dřevovláknitou desku s papírovým jádrem lze během okamžiku a oplechování či jakékoli dodatečné úpravy problém neřeší. Tuhost dveřního křídla je daná jeho konstrukcí, kterou u obyčejných dveří většinou tvoří pouze obvodové latě. Dveře se dají snadno zlomit nebo ohnout.

Panty:

Nesou celou váhu dveří a jsou zpravidla jediným zabezpečením na pantové straně. Lze je snadno vypáčit, vylomit nebo vysadit. Kolíky proti vysazení částečně chrání právě jen proti tomuto úkonu, ale stejně jako panty jsou pouze přišroubované do obvodových latí.

Zárubně:

Slabý plech se dá při páčení snadno roztrhnout. Přídavné závory a zámky přišroubované do původních zárubní se rovněž lehce překonají.

Zámek:

Přenáší moment síly z vložky na zamykací místa a z běžných bytových dveří se jednoduše vylomí. Bezpečnostní kování namontované do obyčejných dveří pak paradoxně poslouží jako kvalitní opěra pro páčidlo.

Vložka:

Ovládá celé dveře a představuje nejčastější místo napadení. Dá se otevřít mechanickou nebo elektrickou planžetou, SG metodou, vytržením, rozlomením nebo odvrtáním. Vložky nižších kategorií zdolá zručný pachatel doslova za několik sekund.

Klíče:

Klíče nepatentovaných profilů vám snadno kdokoli okopíruje i bez bezpečnostní karty, například by stačilo, pokud si je od vás nepozorovaně vypůjčí na půl hodiny (v práci, v kavárně…). V případě vykradení okopírovaným klíčem nedostanete od pojišťovny ani korunu.

Možná si říkáte, že při troše dobré vůle by se přece jen našlo nějaké dodatečné řešení už stávajících dveří. Proč si odborník myslí opak? „Tyto částečné úpravy nemají z hlediska bezpečnosti prakticky žádný smysl a jsou jen vyhazováním peněz. Dokonce se dá říci, že jsou často kontraproduktivní. Při montáži závory nebo přídavného zámku se obvykle provrtávají obvodové latě dveří, a tak se zeslabí jediný pevnější prvek běžných bytových dveří.

Oplechování bez tuhého rámu rovněž neposkytne dobrý výsledek, protože ho lze velice snadno ohnout. Zloděj vybavený jednoduchým páčidlem najde slabé místo dveří během pár vteřin, proto je jediným řešením skutečně žádné slabé místo nevynechat,“ říká Ivan Pavlíček. Bezpečnostní klika se zámkem funguje i jako dětská pojistka proti nežádoucímu otevření okna dětmi Stále více zlodějů se nebojí vykrádat vaše příbytky v době, kdy v nich spíte.

Materiál dveří

Bezpečnostní dveře mají povrch vyrobený z masivního dřeva, mohou být dýhované nebo z vysokotlakého laminátu, s nerezovým obložením, prosklené bezpečnostním sklem, včetně okolních světlíků a podobně.


Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Doporučujeme

Články odjinud