vytisknout velikost písma Vinylové dlaždice promění starou podlahu v novou. Jak je nalepit

Starou dlažbu v koupelně, kuchyni či třeba předsíni už není třeba složitě rekonstruovat. Samolepicí vinylové dlaždice nabízí dostatek vzorů, jejich aplikace je jednoduchá a následná údržba velmi snadná.

Dlažba je oblíbeným materiálem v interiérech, protože se snadno udržuje, nevadí jí vlhkost a je poměrně trvalá. I kvalitně položené dlaždice se však časem opotřebují – spára zašedne a zašpiní se, na dlaždičkách se objeví praskliny a odštípnuté růžky… Nebo se majitelům okouká vzor. Zkrátka jednoho dne přijde čas podlahu renovovat.

Bez jakékoliv úpravy lze na starou dlažbu položit novou dlažbu, ale v tomto případě často vzniká problém v oblasti dveří, protože dvě dlažby nad sebou jsou už poměrně vysoké a dveře nemusí jít otevírat. Řešením mohou být vinylové dlaždice, které lze položit přímo na stávající podlahu, ale přitom jsou vysoké jen pár milimetrů a úroveň podlahy se zvedne pouze neznatelně.

Vinyl je také na rozdíl od keramických a kamenných dlaždic protiskluzový a teplejší na dotek, což oceníte při vylézání ze sprchového koutu. Samolepky ale nejsou vhodné na podlahové vytápění, teplo lepidlo uvolňuje.

Mramorový obklad dodá koupelně luxusní vzhled. Je lepší pravý kámen, nebo imitace kamene?

Mramorový obklad dodá koupelně luxusní vzhled. Je lepší pravý kámen, nebo imitace kamene?

Nepodceňujte přípravu

Samotné lepení vinylových dlaždic je jednoduché, je ovšem třeba si vše dopředu připravit a důkladně očistit povrch starých dlaždic. Rozmístění jednotlivých dlaždic promyslete dopředu, případně si na starou podlahu nakreslete značky, které budou ukazovat začátek vzoru. Samolepky na starou dlažbu je třeba rozmístit tak, aby nevznikly spáry.

Povrch staré dlažby je třeba očistit od všech hrubých nečistot, zaschlých a zatvrdlých fleků. Nejlepší je zakleknout na kolena a houbičkou na nádobí každou jednotlivou dlaždici omýt. Po zaschnutí ještě povrch důkladně odmastěte, jinak se samolepky začnou časem odlupovat. K odmaštění poslouží ocet, technický benzín, ředidlo či alkohol.

Jak správně udržovat a čistit plovoucí podlahu

Jak správně udržovat a čistit plovoucí podlahu

Samotné lepení

Na samotné lepení budete kromě samolepek potřebovat pravítko, tužku, nůžky a řezák na úpravu jednotlivých kusů, bavlněný hadřík a tapetovací špachtli.

Ze samolepky odstraníte folii a aplikujete ji na povrch. Samolepicí podlahové čtverce začněte lepit zprostředka místnosti. Další čtverce k sobě pořádně napasujte, aby nevznikaly spáry. Tapetovací špachtlí či jen bavlněným hadříkem samolepku uhlaďte. Pozor na přílišné roztahování samolepky, časem by se smrskla a mezi jednotlivými nalepenými dlaždicemi by se vytvořily spáry. Protože teplo lepidlo uvolňuje, pokud se spletete, můžete nálepku pohodlně sundat z podložky tak, že ji zahřejete fénem.

Jak vzkřísit starou dlažbu: Obnovit, nebo opravit?

Jak vzkřísit starou dlažbu: Obnovit, nebo opravit?

Údržba je jednoduchá

Nalepená podlaha nepotřebuje dlouho odpočívat, je pochozí v podstatě okamžitě. Jen před vytíráním doporučujeme ještě den, dva počkat, aby lepidlo zaschlo skutečně důkladně.

Podlahu stačí jednou za pár dní setřít vlhkým mopem. S běžnými denními nečistotami si poradí klasický univerzální čisticí prostředek nebo speciální prostředek určený pro vinylové a PVC podlahy. Samolepkám neublíží ani přípravky na bázi octa a kyseliny citronové.

Pravidelným úklidem podlahy zabráníte tomu, že dlaždice ztratí lesk. Určitě se vyhněte prostředkům s rozpouštědly, čisticím krémům a práškům. Rozhodně nepoužívejte parní čističe.

Jak obložit prostor za kuchyňskou linkou? Inspirujte se v galerii

Jak obložit prostor za kuchyňskou linkou? Inspirujte se v galerii

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby