vytisknout velikost písma Vinylové dlaždice promění starou podlahu v novou. Jak je nalepit

Starou dlažbu v koupelně, kuchyni či třeba předsíni už není třeba složitě rekonstruovat. Samolepicí vinylové dlaždice nabízí dostatek vzorů, jejich aplikace je jednoduchá a následná údržba velmi snadná.

Dlažba je oblíbeným materiálem v interiérech, protože se snadno udržuje, nevadí jí vlhkost a je poměrně trvalá. I kvalitně položené dlaždice se však časem opotřebují – spára zašedne a zašpiní se, na dlaždičkách se objeví praskliny a odštípnuté růžky… Nebo se majitelům okouká vzor. Zkrátka jednoho dne přijde čas podlahu renovovat.

Bez jakékoliv úpravy lze na starou dlažbu položit novou dlažbu, ale v tomto případě často vzniká problém v oblasti dveří, protože dvě dlažby nad sebou jsou už poměrně vysoké a dveře nemusí jít otevírat. Řešením mohou být vinylové dlaždice, které lze položit přímo na stávající podlahu, ale přitom jsou vysoké jen pár milimetrů a úroveň podlahy se zvedne pouze neznatelně.

Vinyl je také na rozdíl od keramických a kamenných dlaždic protiskluzový a teplejší na dotek, což oceníte při vylézání ze sprchového koutu. Samolepky ale nejsou vhodné na podlahové vytápění, teplo lepidlo uvolňuje.

Mramorový obklad dodá koupelně luxusní vzhled. Je lepší pravý kámen, nebo imitace kamene?

Mramorový obklad dodá koupelně luxusní vzhled. Je lepší pravý kámen, nebo imitace kamene?

Nepodceňujte přípravu

Samotné lepení vinylových dlaždic je jednoduché, je ovšem třeba si vše dopředu připravit a důkladně očistit povrch starých dlaždic. Rozmístění jednotlivých dlaždic promyslete dopředu, případně si na starou podlahu nakreslete značky, které budou ukazovat začátek vzoru. Samolepky na starou dlažbu je třeba rozmístit tak, aby nevznikly spáry.

Povrch staré dlažby je třeba očistit od všech hrubých nečistot, zaschlých a zatvrdlých fleků. Nejlepší je zakleknout na kolena a houbičkou na nádobí každou jednotlivou dlaždici omýt. Po zaschnutí ještě povrch důkladně odmastěte, jinak se samolepky začnou časem odlupovat. K odmaštění poslouží ocet, technický benzín, ředidlo či alkohol.

Jak správně udržovat a čistit plovoucí podlahu

Jak správně udržovat a čistit plovoucí podlahu

Samotné lepení

Na samotné lepení budete kromě samolepek potřebovat pravítko, tužku, nůžky a řezák na úpravu jednotlivých kusů, bavlněný hadřík a tapetovací špachtli.

Ze samolepky odstraníte folii a aplikujete ji na povrch. Samolepicí podlahové čtverce začněte lepit zprostředka místnosti. Další čtverce k sobě pořádně napasujte, aby nevznikaly spáry. Tapetovací špachtlí či jen bavlněným hadříkem samolepku uhlaďte. Pozor na přílišné roztahování samolepky, časem by se smrskla a mezi jednotlivými nalepenými dlaždicemi by se vytvořily spáry. Protože teplo lepidlo uvolňuje, pokud se spletete, můžete nálepku pohodlně sundat z podložky tak, že ji zahřejete fénem.

Jak vzkřísit starou dlažbu: Obnovit, nebo opravit?

Jak vzkřísit starou dlažbu: Obnovit, nebo opravit?

Údržba je jednoduchá

Nalepená podlaha nepotřebuje dlouho odpočívat, je pochozí v podstatě okamžitě. Jen před vytíráním doporučujeme ještě den, dva počkat, aby lepidlo zaschlo skutečně důkladně.

Podlahu stačí jednou za pár dní setřít vlhkým mopem. S běžnými denními nečistotami si poradí klasický univerzální čisticí prostředek nebo speciální prostředek určený pro vinylové a PVC podlahy. Samolepkám neublíží ani přípravky na bázi octa a kyseliny citronové.

Pravidelným úklidem podlahy zabráníte tomu, že dlaždice ztratí lesk. Určitě se vyhněte prostředkům s rozpouštědly, čisticím krémům a práškům. Rozhodně nepoužívejte parní čističe.

Jak obložit prostor za kuchyňskou linkou? Inspirujte se v galerii

Jak obložit prostor za kuchyňskou linkou? Inspirujte se v galerii

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese najdete houby krásné jako obrázek, ale verdikt zkušeného houbaře zničí vaše nadšení? Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a celá smaženice bude zkažená. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

13.  9.  2022 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro vás 30+ nápadů na dekorace i umělecká díla

Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro…

Vytvořte si z obyčejných kamínků, které jste si přivezli od moře, originální kousky, které ozvláštní vaši domácnost, ale třeba i zahradu. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější nápady.

23.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Dekorace
10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a ušetřit za topení

10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a uš…

V době, kdy ceny plynu a elektřiny vylétly na historická maxima, je nejvyšší čas zamyslet se nad tím, zda se ve vaší domácnosti netopí tak trochu „pánubohu do oken“. Zateplení fasády už zřejmě letos nestihnete, přesto existují chytrá řešení, která vám pomohou topit méně.

25.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Bydlení
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Houbařské žně konečně začaly. Nadprůměrně deštivé počasí a konec vysokých teplot houbám opravdu svědčí. Některé oblasti v České republice jsou zárukou, že byste si odnést plný koš. A ne jeden. Ale i teď se najde řada míst, odkud z lesa můžete odejít s prázdnou nebo jen s pár kousky na dně košíku. Kde tedy rostou houby teď? Kam vyrazit na houby na přelomu léta a podzimu? Kde vás v Česku čekají pravidelně nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

3.  9.  2022 |
Lenka Chvostová
10 rostlin, které rozzáří podzimní zahradu, a přitom jsou nenáročné na pěstování

10 rostlin, které rozzáří podzimní zahradu, a…

Se zkracujícími se dny a deštivým počasím vypadá podzimní zahrada po slunečném létě smutně. Jiskru jí spolehlivě dodají rostliny, které svou barevností upoutají na první pohled. Vybrali jsem pro vás 10 druhů, které by ve vaší výsadbě neměly chybět! Tyto podzimní rostliny navíc ozdobí nejen zahradu, ale i venkovní květináče nebo truhlíky.

17.  9.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasné rostliny