vytisknout velikost písma Vinobraní 2018: Která byste si neměli nechat ujít?

Milujete dobré víno a burčák? Ochutnali byste rádi vinný mok od různých českých a moravských vinařů a ještě se při tom pobavili? Pak byste si určitě neměli nechat ujít vinobraní, která se vždy v září konají. Zmapovali jsme pro vás situaci po celé republice a našli ta nejzajímavější.
Vinobraní 2018: Která byste si neměli nechat ujít?

Podívejte se, kdy a kde všude se vinobraní budou letos konat, kolik dáte za vstup, jaká vína a delikatesy ochutnáte a na co všechno se ještě můžete těšit. 

MORAVA: VINOBRANÍ PLNÉ FOLKLÓRU I STŘEDOVĚKU

Na Moravě se vinobraní v průběhu září koná téměř v každé vinařské obci. Každé je trochu jiné a něčím zvláštní. Vždy si ale můžete být jisti, že dostanete jen to nejlepší, protože pro vinaře je to hlavní událost roku a chtějí se předvést v tom nejlepším světle.

Znojemské vinobraní

KDY: 14.–16. září 2018
KDE: Znojmo
Vstupné: permanentka v předprodeji 350 Kč, na místě 390 Kč, jednodenní 270–290 Kč, děti do 15 let zdarma

Znojemské historické vinobraní každoročně přiláká desetitisíce návštěvníků, kteří sem přijíždějí nejen za vínem a burčákem, ale také za výborným kulturním programem, ve kterém nesmí chybět průvod krále Jana Lucemburského s chotí a dvořany čítající na 550 účinkujících postav. Dále se můžete těšit na rytířské turnaje a turnaje na koních, středověká tržiště s ukázkami řemesel, vojenské ležení, uličku chudiny, středověkou krčmu, bohatý kulturní program různých žánrů na dvanácti scénách v centru města Znojma, ale také program pro děti či klidové zóny. Nebudou chybět nepřeberná nabídka vín a burčáku a poznávací ochutnávky vín.

Pro více informací běžte na vinobraní Znojmo.

Burčák: co byste o něm měli vědět ještě před nákupem

Burčák: co byste o něm měli vědět ještě před nákupem

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek

KDY: 7. září 2018 13:00 – 9. září 2018 20:00
KDE: Uherské Hradiště
Vstupné: zdarma

Dějištěm slavností jsou historické památky královského města Uherského Hradiště, právem nazývaného slováckou metropolí. Historické jádro města se tak již od roku 2003 pravidelně začátkem září proměňuje v jedno velké pódium, na němž se představují desítky folklorních souborů, cimbálových muzik i dechových kapel a společně s ochutnávkou vín, burčáku a regionálních gurmánských specialit vytvářejí nezapomenutelný zážitek pro desetitisíce návštěvníků.

Pro více informací běžte na vinobraní Uherské hradiště

Pálavské vinobraní

KDY: 7. září 2018 – 9. září 2018
KDE: Mikulov
Vstupné: denní vstupné na místě 250–400 Kč, víkendová permanentka 650 Kč (v předprodeji 600 Kč)

Pálavské vinobraní (a jeho 71. ročník) zůstává věrné vínu ve všech jeho podobách. Užijte si příjemné tři dny, kdy Mikulovem procházejí historické průvody, centrum města se promění v historickou tržnici a na řadě míst se konají ochutnávky vín a burčáku. Součástí programu jsou koncerty hvězd české i slovenské hudební scény, stánky s vínem, burčákem a gastronomickými specialitami nebo nedělní výstup na Svatý kopeček. Program nezapomíná ani na děti, pro něž je připravena řada her, pohádek, soutěží a atrakcí.

Pro více informací běžte na vinobraní Mikulov

Slovník správného vinohradníka

Slovník správného vinohradníka

Valtické vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů

KDY: 22. září 2018 8:30–13:00
KDE: areál Château Valtice
Vstupné: zdarma

Valtické Retro vinobraní je jedinečná akce, snad i jediná svého druhu u nás. Vše začíná hned ráno, kdy se členové soutěžních družstev v retro brigádnickém stylu 60. let vydají na vinici v otevřených vozech tažených traktorem za zpěvu budovatelských písní a posilněni burčákem. Po několika zahřívacích kolech a stylové svačině na kýblech se mistrovství rozjede naplno. Soutěží 25členné týmy na řádcích, které se losují, aby soutěž byla co nejobjektivnější, na sběr hroznů má každé družstvo 15 minut. Bude pokořen loňský rekord? Při vinobraní a samotném sběru hroznů si užijete spoustu zábavy, ochutnáte čerstvý burčák, nadlábnete se chlebem se škvarkovou pomazánkou a kdo bude poctivě sbírat, tak dostane na oběd poctivý guláš s chlebem přímo ze závodní jídelny. Uvolněte se a užijte si to.

Pro více informací běžte na vinobraní Valtice. 

Strážnické vinobraní

KDY: 8. září 2018 10:00–23:00
KDE: Strážnice, Náměstí Svobody a centrum města
Vstupné: zdarma

Také ve Strážnici jsou slavnosti ve znamení vína a folkloru. Těšit se můžete na průvod, košt vín a burčáků a podobně. V otevřených víchách, ve kterých se prezentují se svými víny a burčáky vinaři Strážnicka, hrají cimbálové muziky. Součástí akce je bohatý kulturní program – folklorní vystoupení strážnických souborů i vesnických skupin, akce pro děti, jarmark výrobků lidových tvůrců.

Pro více informací běžte na vinobraní Strážnice.

Jak vyrobit domácí šípkové víno bez přidaných kvasinek

Jak vyrobit domácí šípkové víno bez přidaných kvasinek

Drnholecké vinobraní

KDY: 22.–23. září 2018
KDE: náměstí Svobody a vinařské uličky Husova, Agátí a Wolkerova – Drnholec
Vstupné: zdarma

Drnholecké vinobraní s dvaceti otevřenými sklepy pořádají místní nadšenci. Těšit se můžete na historický průvod s knížetem a kněžnou, dětské folklorní soubory z okolí a místní Jarabáček, cimbálovou muziku, šermíře a další atrakce. Na programu budou i soutěže, jako je tipování na prase o prase, a další. Dále uvidíte scénické zpracování vinařského zvyku Otevírání hory. Večer se pak můžete pobavit na zábavě v místním kulturním domě.

Pro další informace sledujte vinobraní Drnholec.

PRAHA: VINOBRANÍ NABÍDNE I PERLIVÉ NOVINKY 

I v hlavním městě je vinobraní největší a nejočekávanější vinařský svátek. Ochutnáte to nejlepší z pražských vinic, ale samozřejmě nejen z těch, a těšit se můžete na bohatý program pro dospělé i děti. 

Trojské vinobraní – Vinobraní sv. Kláry

KDY: 15.–16. září 2018 vždy od 11 do 19 hod.
KDE: historická vinice sv. Kláry s jedinečným výhledem na panoráma Prahy
Vstupné: dospělí 200 Kč, děti 0–5 let zdarma, děti 6–15 let 70 Kč, prohlídky expozice vína s průvodcem 350 Kč

Po oba víkendové dny se představí vinařská produkce jak místní, tak i dalších vinařství z Čech a Moravy. Pít se budou vína z Vinařství Vondrák, Vinařství Konečný, Vinařství Maděřič, Pavel Binder a mnohých dalších. Chybět nebude ani burčák a letošní novinka – perlivá vína vyrobená z hroznů sklizených na vinici sv. Kláry.

Pro více informací běžte na vinobraní Troja.

Jak porozumět jazyku vinařů

Jak porozumět jazyku vinařů

Vinobraní na Pražském hradě

KDY: 15.–16. září 2018
KDE: Pražský hrad
Vstupné: program v Královské zahradě zdarma, ochutnávka vín v Míčovně Pražského hradu za poplatek

Na 13. ročníku Vinobraní na Pražském hradě se můžete těšit na čerstvou hroznovou šťávu právě vylisovanou na replice historického ručního lisu, pravý moravský burčák, degustaci vín v Míčovně Pražského hradu, prodejní ochutnávku kvalitních českých potravin značek Klasa a Regionální potravina. V rámci Vinobraní na Pražském hradě si na své přijdou i rodiny s dětmi, připravena pro ně bude naučná interaktivní soutěž s expozicí Příběh Pražského hradu a také vystoupení šermířské skupiny.

Pro více informací běžte na vinobraní Pražský hrad. 

Vinobraní na Grébovce

KDY: 21.–22. září 2018
KDE: Pavilon Grébovka, Havlíčkovy sady 2188, Praha 2
Vstupné: zdarma

Jednou z obnovených vinic, kde můžete ochutnat víno přímo uprostřed místa, kde vinná réva zrála, je vinohrad Grébovka na strmých svazích Nuselského údolí. Právě tady, v blízkých Havlíčkových sadech a na náměstí Míru, se koná již 12. ročník Vinobraní na Grébovce. Letos se ponese v duchu oslav 100 let české státnosti a zábavnou formou návštěvníkům připomene významné osobnosti Prahy 2, které se zapsaly do československé historie uplynulých 100 let. Chybět nebudou ani ukázky dobových řemesel, stylové občerstvení a samozřejmě degustace vybraných vín. Vyvrcholením hudební části programu se stanou koncerty zpěvaček Anny K. a Tonyi Graves. 

Více informací najdete na vinobraní Grébovka.

Jak doma vyrobit ovocné víno

Jak doma vyrobit ovocné víno

STŘEDNÍ ČECHY: VINOBRANÍ I DOŽÍNKY

Také ve Středočeském kraji bude program tak bohatý, že nebudete vědět, kam dřív. Těšit se můžete nejen na vinobraní, ale i dožínky, kdy zemědělci z okolí i návštěvníci slavností společně oslaví konec zemědělského roku. 

Mělnické vinobraní

KDY: 14. září 2018 od 14 hod. – 16. září 2018 do 18 hod.
KDE: Mělník
Vstupné: třídenní vstupné 200 Kč, denní vstupné 120 Kč, děti do výšky 140 cm zdarma

Mělnické vinobraní je nejstarší a zároveň jedna z největších slavností tohoto typu v celé republice. Letos už to bude neuvěřitelný 80. ročník. Široký program, který letos akcentuje nejen 100. výročí vzniku republiky, ale také kulaté výročí konání samotné slavnosti, jistě uspokojí fanoušky všech uměleckých žánrů, historie, trhů nebo výtvarných dílen pro děti. Vedle jarmarku, stánků s burčákem a gastronomickými specialitami lze v ulicích historického centra narazit na flašinetáře, sokolníka či pouliční umělce připomínající dobu první republiky. Pro degustaci kvalitních vín cechu českých vinařů je vyčleněna klidová zóna na radničním dvoře, kde si návštěvníci budou moci oddychnout od shonu slavností. Návštěvníci mohou využít zvýhodněné vstupné do mělnického zámku nebo si projít podzemí. Tři hudební scény opět žánrově pokrývají celé spektrum, od folkloru a dechovky přes cimbálovku, dixik a velký swingový bigband, mainstreamový pop, rock až po moderní žánry typu hip hop.

Více informací najdete na vinobraní Mělník.

Jak na to: výsadba révy vinné

Jak na to: výsadba révy vinné

Karlštejnské vinobraní

KDY: 29.–30. září 2018
KDE: obec a hrad Karlštejn
Vstupné: 200 Kč na oba dny, 100 Kč neděle, děti do 15 let a návštěvníci v kostýmech zdarma

Historická slavnost vína bude tradičně za přítomnosti císaře římského a krále českého Karla IV. a jeho dvora. Návštěvníky čekají ochutnávky vín a kulinářských specialit a bohatý program z doby středověku, který potěší malé i velké diváky. Na nádvoří hradu i v podhradí se rozezvučí pištci, trubači a hudebníci, rozjedou se rytířská klání, roztančí se tanečnice a bude se slavit vinobraní. Užijete si také gotickou módní přehlídku, můžete se naučit historické tance a pobavit se při vystoupení polykačů ohně, fakírů, šermířů a dvorních mágů.

Více informací najdete na vinobraní Karlštejn.

Dožínky a vinobraní na zámku Kačina

KDY: 8. září 2018
KDE: Chotkovské vinice na zámku Kačina, Svatý Mikuláš, okr. Kutná Hora
Vstupné: základní vstupné v předprodeji 150 Kč, rodinné vstupné v předprodeji 300 Kč – na místě bude cena vstupenek vyšší

Muzeum českého venkova ve spolupráci s Vinnými sklepy Kutná Hora pořádají 7. ročník vinobraní panenské sklizně na zámku Kačina. Zazní troubené fanfáry i koncerty populárních interpretů, na programu budou soutěž o poznání odrůdy vína, burčákové hody, mnoho dobrého jídla a samozřejmě vína, řemeslné trhy, prohlídky zámku a mnoho dalšího. K vidění budou i domácí zvířata a zemědělské stroje. Na vinobraní totiž proběhnou také oslavy konce zemědělského roku – dožínky.

Více informací najdete na vinobraní Kačina.

Recepty z bezinek: Jak připravit likér, víno, džem a další dobroty

Recepty z bezinek: Jak připravit likér, víno, džem a další dobroty

VÝCHODNÍ ČECHY: BURČÁK ZDARMA

V tom nejlepším světle se předvedou i pořadatelé vinařských slavností ve východních Čechách. Těšit se můžete nejen na ochutnávky vín a specialit, ale i zajímavé kulturní zážitky – třeba prohlídku jedinečného Hospitalu Kuks.

Vinobraní na Kuksu

KDY: 8. září 2018 9:00–19:00 hod.
KDE: zámek Kuks
Vstupné: základní vstupné v předprodeji 200 Kč, děti do 150 cm zdarma – cena vstupenek na místě 250 Kč

Dvanáctý ročník Vinobraní na Kuksu zaručuje všem návštěvníkům výjimečný kulturní a gastronomický zážitek. Připraveny jsou skvělé ochutnávky vín, občerstvení snoubící se s vínem, jarmark nebývalého rozsahu a doprovodný kulturní program pro dospělé i pro děti. V ceně vstupného je sklenka vína zdarma a prohlídka Hospitalu Kuks, kterou je třeba si objednat na pokladnách Hospitalu na konkrétní čas. Určitě si ji nenechejte ujít. Hospital je jedinečný a kromě jiného se tu seznámíte s unikátní expozicí Českého farmaceutického muzea. Pokud byste si chtěli během dne od ruchu a veselí trochu odpočinout, stačí si udělat vycházku k nedalekému Braunovu betlému, který patří ke špičce barokního sochařství.

Více informací najdete na vinobraní Kuks.

Kunětické vinobraní

KDY: 15. září 2018
KDE: hrad Kunětická hora a podhradí
Vstupné: základní vstupné v předprodeji 180 Kč, snížené 150 Kč, rodinné 300 Kč, děti do 6 let zdarma – cena vstupenek na místě bude vyšší

Během 6. ročníku kunětického vinobraní se můžete procházet celým areálem hradu a přitom degustovat vybrané české, moravské i zahraniční vína, burčák a staročeské speciality.  Burčák se bude dokonce nalévat i zdarma (jeho množství je samozřejmě omezené). Také vás čeká spousta hudby, spatříte ukázky řemesel a připraven je i bohatý doprovodný program pro děti.

Více informací najdete na vinobraní Kunětická hora.

Vyzkoušejte recepty na netradiční svařák skvělé chuti

Vyzkoušejte recepty na netradiční svařák skvělé chuti

SLAVNOSTI VÍNA V SEVERNÍ ČECHÁCH: DĚTI S SEBOU

Na vinobraní v severních Čechách vezměte děti určitě s sebou. Zatímco budete degustovat, mohou se povozit na některé z pouťových atrakcí. Jejich pozornosti neuniknou určitě ani projížďky na koních nebo loutkové divadlo. 

Roudnické vinobraní

KDY: 8. září 2018 10:30–23:30 hod.
KDE: zámecký areál Roudnice nad Labem
Vstupné: základní cena v předprodeji 140 Kč, snížená cena 80 Kč – na místě bude cena vstupenek vyšší

V hlavní zóně vinobraní se můžete těšit na širokou nabídku vín a burčáku a především bohatý program po celý den. Oficiální zahájení s příchodem průvodu praotce Čecha připomene návštěvníkům a hostům, že se vinobraní odehrává pod památnou horou Říp. Pestrý program je připraven i pro děti. Nebudou chybět šermířská vystoupení, projížďky na koních ani loutková představení v podání oblíbeného Sváťova dividla. V celém areálu budou desítky pouťových atrakcí.

Více informací najdete na vinobraní Roudnice.

Litoměřické vinobraní

KDY: 14.–15. září 2018
KDE: v centru města Litoměřice
Vstupné: zdarma

Již tradiční a největší oslava vína a burčáku na severu Čech má podobu velké městské slavnosti. Historickou scénu v centru Litoměřic zaplní rytířské souboje, ukázky katovského řemesla, ohňové kejkle, tanec, hospodské zpěvy a půtky, palné zbraně a draví ptáci. Připraveny jsou i ohňostroj, pouťové atrakce, program pro děti plný her a soutěž o nejlahodnější burčák. Samozřejmostí jsou ochutnávky vín a dalších výrobků od vinařů z celého regionu.

Více informací najdete na vinobraní Litoměřice.

Recenze: Encyklopedie révy vinné

Recenze: Encyklopedie révy vinné

Žernosecké vinobraní

KDY: 21.–22. září 2018
KDE: Velké Žernoseky
Vstupné: dospělí 100 Kč, snížená cena 50 Kč, děti zdarma

Vinobraní má v obci Velké Žernoseky tradici už od konce 2. světové války a s malými přestávkami se koná dodnes. Jako každý rok je na programu průvod v čele s žernoseckým Bakchusem, králem a královnou, dražení obrovitých hroznů, večerní zábava a finální ohňostroj u přívozu.

Více informací najdete na vinobraní Žernoseky

VINAŘSKÉ SLAVNOSTI V ZÁPADNÍCH ČECHÁCH

Ochutnejte kadaňské víno, které bylo proslulé už za Karla IV, prohlédněte si františkánský klášter a až si užijete vinobraní, určitě si projděte i celé městečko Kadaň. 

Svatováclavské vinobraní v Kadani

KDY: 29. září 2018
KDE: františkánský klášter v Kadani
Vstupné: základní 30 Kč, snížené a rodinné zdarma

Vinobraní se koná v nádherném františkánském klášteru z druhé poloviny 15. století, který je neuvěřitelně zachovalou kulturní památkou. Kolem něj se rozkládá krásná klášterní zahrada s bylinkovými záhony, velkými travnatými plochami i vinicí, jež byla roku 1998 obnovena, aby tak navázala na proslulost kadaňského vína z dob Karla IV. K dostání budou burčák, vinný mošt i kadaňské víno. Kromě výstavy věnované vinařství na Kadaňsku či slavnostního otevírání „Hory“ uvidíte také ukázkové zpracování vinné révy.

Více informací najdete na vinobraní Kadaň.

Žumen: ozdobná réva od protinožců

Žumen: ozdobná réva od protinožců

 

 

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vyzkoušejte naše recepty

Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vy…

Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce. Jak ho v lese bezpečně poznat a odlišit ho od konvalinky? Jak ho pěstovat na zahradě? A co si z něj uvařit?

13.  3.  2019 |
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač exotický, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny – na trhu se objevil jen před pár lety, ale rychle si vydobyl své místo na slunci.

24.  10.  2018 |
Jak vypadá bršlice. Plevel, který zahrádkáři nenávidí a vegetariáni milují

Jak vypadá bršlice. Plevel, který zahrádkáři …

Každý zahrádkář zná tento úporný plevel a nejeden s ním bojuje celá léta. Lze se bršlice zbavit a je opravdu tak nebezpečná, jak se obecně tvrdí?

12.  3.  2019 |
I balkon v paneláku můžete proměnit v zahradu: Kde a za kolik koupit truhlíky?

I balkon v paneláku můžete proměnit v zahradu…

Také každé jaro a léto litujete, že nebydlíte v rodinném domku, ale máte k dispozici jen malý balkon? Nevadí, i tak si můžete vytvořit krásnou zahrádku. Inspirujte se nabídkou truhlíků a květináčů z obchodů. Samozřejmě je můžete umístit i na terasu nebo do zahrady.

15.  3.  2019 |
Jak ostříhat levanduli, aby byla příští rok obsypaná květy

Jak ostříhat levanduli, aby byla příští rok o…

Právě teď je ten pravý čas. Levandule odkvétá a správný řez ovlivní nejen její tvar a vzhled, ale i to, kolik květů a v jaké kvalitě bude napřesrok mít.

17.  7.  2018 |