vytisknout velikost písma Větrolam na zahradu: Vysaďte si ochranu před větrem

Krásná zahrada, kde chcete pobývat, ovšem s jedním negativem: silným větrem, který dokáže potrápit v kteroukoliv roční dobu. Je to váš případ? Ukážeme vám, jak může pomoci větrolam a z čeho jej vysadit.

Tento článek se zaměřuje na větrolamy použitelné na zahradách, s jejichž pomocí se dá vytvořit příjemnější mikroklima. Jak by měly vypadat? Bylo by chybou domnívat se, že svůj pozemek ochráníte před větrem pevnou, nepropustnou zdí, ať už kamennou, cihlovou, betonovou nebo dřevěnou. Přímo za ní sice vznikne závětrná zóna, ale na zbylé části zahrady se budou vytvářet větrné víry. Mnohem prospěšnější je vytvořit větrolam prostupnější, ideálně z rostlinného materiálu, který vítr zmírní a rozdrobí.

Polopropustný větrolam účinkuje nejlépe. Jak ho vytvořit?

Za nejúčinnější je považován tzv. větrolam polopropustný, který vytvoříte kombinací stromového a keřového patra – to by mělo být vyvinuté v menší míře a ani koruny stromů by neměly být příliš zapojené. Cílem tedy není vysadit co nejhustější porost, ale takový, který bude vítr částečně obtékat a současně jím prostoupí, přičemž ale polopropustná překážka zabrání vzniku velké turbulence. Takovýto systém pak funguje tak, že rychlost větru dosahuje své původní velikosti až po větší vzdálenosti.

Podzim: Čas pro zakládání živých plotů

Podzim: Čas pro zakládání živých plotů

Jaké druhy stromů a keřů zvolit

U velké části zahrad bude třeba vzhledem k jejich rozměrům vybírat mezi stromy menšího a středního vzrůstu. Jejich přidanou hodnotou mohou být plody, které dávají. Patří sem například myrobalán, rakytník, hlošina, jeřáb jedlý sladkoplodý, mišpule, dřín, hloh velkoplodý, muchovník či hlošina.

Některé z výše uvedených druhů můžete zapěstovat i jako keře určené do keřového patra, například lísku, muchovník, dřín nebo hlošinu, doplnit je lze některou z dužnoplodých růží, černým bezem, moruší, brslenem, čimišníkem, šeříkem, ptačím zobem, tavolníkem, komulí, kalinou, vajgélií a mnoha dalšími. Můžete mít patro jen z keřů užitkových nebo jen okrasných či zkombinovat obojí dohromady.

Pokud vám toto šířka zahrady neumožní, zvolte coby základ místo menších stromů řadu vyšších keřů a před ni vysaďte menší keře, ať už okrasné, či užitkové, jako je rybíz, aronie, josta, zimolez, ostružiník, maliník nebo angrešt. Je třeba počítat s tím, že méně vzrůstné keře nepokryjí tak velký prostor ochrany před větrem jako vyšší stromy, ale v menších zahradách i toto většinou stačí. Proti větru pomůže i samotná řada keřů, ale pokud jich bude více, větrolam se stane účinnějším.

Okrasné keře, které sucho nezničí

Okrasné keře, které sucho nezničí

Pravidla výsadby

Pokud se rozhodnete větrolam vysázet, nejvhodnějším obdobím je podzim, případně brzké jaro. Podstatnou roli hraje nejen kvalita výsadbového materiálu, ale i příprava půdy. Je třeba zpracovat ji do hloubky a dobře vyhnojit. Po výsadbě nezapomeňte na pravidelnou zálivku a vhodný mulč, který jednak ochrání sazenice před zaplevelením, ale také před mrazem.

Výsadba stromů

Výsadba stromů

Nepropustný větrolam: Proč není ideální?

Na první pohled by se mohlo zdát, že ideální ochranou proti větru bude co nejhustší živý plot. Takovému větrolamu se říká nepropustný. Krom stromů zahrnuje i keřové patro. Jedná se o velmi hustou výsadbu tvořící dohromady pás zeleně, který musí vítr obtéct. Jeho rychlost se tím sice výrazně sníží, ale jen na krátkou vzdálenost. K nevýhodám takového větrolamu patří i hromadění navátin uvnitř pásu, vysoké teploty na závětrné straně během léta a nebezpečí vzniku vírů. Velmi hustý a zapojený stříhaný živý plot doplněný hustě vysazeným stromovým patrem tak nebude coby větrolam pro zahrádkáře ideální, jak bychom si mohli myslet.

Tři okrasné keře, které udělají parádu, přitom plodí výborné ovoce

Tři okrasné keře, které udělají parádu, přitom plodí výborné ovoce

Větrolam propustný: Výhody a nevýhody

Asi znáte klasické aleje podlé cest, ochranu před větrem, ale hlavně sněhovými závějemi. To jsou tzv. větrolamy propustné. Ty jsou složené z jedné nebo i dvou řad vysokých stromů, a sice z odolných lesních druhů či vysokých ovocných stromů (vysokokmeny). Jejich finální výška tak může dosahovat až k deseti metrům. Velmi dobré ukotvení mají druhy jako jeřáb, habr, dub, javor, borovice, lípa, jilm, ořešák nebo olše, které koření do hloubky, a proto se umísťují do středu ochranných pásů. Méně hluboko kotvící kořenový systém má topol, jasan nebo bříza. Keřové patro v tomto typu větrolamu úplně chybí, v důsledku čehož pak v kmenovém prostoru vzniká riziko vzniku tryskového efektu. Proti silnému větru takový propustný větrolam poskytuje jen malou ochranu, kladem je naopak jeho pozitivní vliv na rovnoměrné ukládání sněhu na pozemcích v okolí. Pro ochranu zahrady  ho tedy také nevyužijete.  

Jak pěstovat nenáročné keře s jedlými plody

Jak pěstovat nenáročné keře s jedlými plody

 

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Inspirujte se! Úžasné rekonstrukce bytů v paneláku

Inspirujte se! Úžasné rekonstrukce bytů v pan…

Napadlo by vás, že tyhle fotky pocházejí z bytů v panelových domech? Nás tedy vůbec. Je vidět, že šikovnou rekonstrukcí lze ze standardizovaných bytů získat moderní domov, který bude vyhovovat potřebám svých obyvatel. Prohlédněte si v galerii v úvodu článku zdařilé rekonstrukce panelových bytů.

19.  9.  2021 |
Lucie Kořistová
Interiér roku
Nejlepší houbařské lokality v Česku: Kde vždy rostou?

Nejlepší houbařské lokality v Česku: Kde vždy…

Je to k vzteku, když slyšíte, jak rostou houby, a pak se vrátíte z lesa s prázdnou. Kam vyrazit?

5.  9.  2021 |
Markéta Žídková
Houby
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Díky vydatným dešťům, které v posledních dnech zalily Česko, a také příznivým teplotám, houby znovu pomalu začínají růst, i když samozřejmě zdaleka ne všude. Podle mykologů a meteorologů se ale v nadcházejícím období babího léta můžeme těšit na pořádnou nadílku. Počasí zkrátka bude houbařům přát. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

1.  9.  2021 |
Lenka Chvostová
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

28.  7.  2021 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Připravte si domácí pickles, je to dobrota plná vitaminů. Recept pro začátečníky

Připravte si domácí pickles, je to dobrota pl…

Jestli vám zbylo pár posledních vlastnoručně vypěstovaných kousků zeleniny a vy už nevíte, jak je zpracovat, vyzkoušejte pickles. Kvašená zelenina vám během zimních dnů dodá pořádnou dávku vitaminů. Využít můžete květák, zelí, mrkev, červenou řepu, prostě cokoliv.

20.  9.  2021 |
Lucie Kořistová
Domácnost