vytisknout velikost písma Větrání pro hygienu i úspory

Jednou ze základních podmínek zdravého a kvalitního bydlení je čerstvý vzduch. Jeho výměna je ale spojena i s možností značných energetických ztrát.
Větrání pro hygienu i úspory

Jak tedy spojit vysoké požadavky na kvalitu vzduchu s ekonomikou provozu domu? Současné technologie a pokrok v uvažování o stavbách nabízí řadu možností. Cestou, jak zajistit přívod čerstvého vzduchu do interiéru, je větrání, které však lze provádět s maximální energetickou šetrností, ale i zcela nehospodárně.

Správné větrání :

  • zamezuje tvorbě plísní
  • pečuje o zdravé klima bytu
  • snižuje náklady na topení

Problémy s „obyčejným“ větráním

Nejběžnější způsob větrání – prosté otevírání oken – je sice nejjednodušší a také němá žádné pořizovací náklady, nese ale také řadu nevýhod. Může jej provádět fyzicky pouze obyvatel bytu, takže nemůže být řeči o jeho regulaci v době nepřítomnosti. V zimním období se kromě znečištěného vzduchu vypouští ven nezanedbatelné množství tepla. Tento způsob větrání v centrech měst nebo v blízkosti rušných komunikací může do bytu zanést spíše nečistoty a smog.

Volba systému

Špatné nebo chybějící větrání způsobuje zdraví škodlivé klima prostoru značně narušující kvalitu života našeho domova. Naopak správné větrání šetří energie a udržuje pěkné životní prostředí, protože čerstvý a suchý vzduch se ohřívá několikrát rychleji než vlhký. Jaký systém větrání tedy zvolit, aby byl co možná nejvhodnější, a to jak z hlediska pořizovacích, tak i provozních nákladů? Otázka energetické výhodnosti totiž bude s růstem cen energií stále aktuálnější.

Pro obytné domy existují kromě přímého větrání okny dva základní větrací systémy:

  • podtlakový větrací systém, který můžeme rozdělit do dvou podkategorií: na základní a centrální
  • rovnotlaké větrání se zpětným získáváním tepla (rekuperace)

V případě podtlakového větracího systému jde o přirozený přívod čerstvého vzduchu s nuceným odvodem odpadního vzduchu. Venkovní vzduch vstupuje do bytu přes zavřená okna a vstupní dveře vlivem podtlaku, který je vyvolán buď centrálním nebo individuálním podtlakovým systémem.

Základní větrání se skládá z ventilátorů umístěných v koupelnách, WC a kuchyňské digestoře, které zabezpečují odvod znečištěného vzduchu vně budovy. V případě podtlakového větracího systému s centrálním větráním je odvod znečištěného vzduchu zabezpečen střešním ventilátorem ovládaným buď samostatným regulátorem nebo regulačním prvkem zabudovaným v kuchyňské digestoři.

Nároky utěsněné stavby

Vzhledem k tomu, že moderní okenní technologie zajišťují téměř dokonalou těsnost okenních otvorů, nebyl by tento systém funkční. Nová okna s vícestupňovým těsněním po obvodu a zateplení obvodových stěn v podstatě vyloučí přirozenou výměnu vzduchu infiltrací. Proto se pro přivádění vzduchu do místností aplikují přívodní prvky – ventilátory – umístěné v obvodovém plášti budovy (nad okny, v blízkosti radiátoů…), které jsou např. vybaveny filtry a je možné regulovat množství vzduchu, které přivádějí.

Funkčně vyhoví pouze takové radiální ventilátory, které jsou vybaveny tzv. základním větracím stupněm, který umožňuje trvalý provoz v energeticky úsporné nízkozátěžové oblasti. Při využívání konkrétních prostor (např. WC) se přepnou na vyšší stupeň a zajistí intenzivní odvětrání.

Rekuperace s plným komfortem

Rekuperace řeší problém šetření energií a přitom splňuje v interiéru nejvyšší hygienické nároky na kvalitu vzduchu. Jde o zpětné získávání tepla ze znečištěného vzduchu, který je odváděn ven z obytných prostor. Přiváděný vzduch se ve speciálním zařízení předehřívá tímto teplým odpadním vzduchem. Ten tedy není bez užitku odveden otevřeným oknem ven, ale v rekuperačním výměníku odevzdá většinu svého tepla přiváděnému vzduchu.

Rovnotlaké větrání

Výše zmíněné rovnotlaké větrání se realizuje systémy s nuceným přívodem i odvodem vzduchu. Umožňují efektivní filtraci, tepelnou úpravu vzduchu a řízenou distribuci vzduchu do jednotlivých místností s požadovanými obrazy proudění. Zpravidla se jedná o systémy s distribucí vzduchu potrubím a jednotka bývá vybavena výměníkem pro recyklaci tepla. Distribuce vzduchu je založena na stejném principu jako u systémů podtlakových, tj. upravený vzduch se přivádí do místností obytných a odvádí se z hygienického zázemí a kuchyně.

Hlavně pro hospodárné stavby

Rekuperační systémy se spíše než do starých budov, u nichž jsou velké problémy s těsností obvodového pláště a tedy zamezením úniku teplého vzduchu jinými cestami než větráním, hodí do moderních nízkoenergetických nebo pasivních domů nebo bytů. V případě použití rekuperačních zařízení ve starší zástavbě – např. v panelových domech – je nejprve třeba zajistit těsnost zejména okenních otvorů.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Kupte si adventní svícen místo věnce, vydrží vám roky. Jaký, kde a za kolik?

Kupte si adventní svícen místo věnce, vydrží …

Zapalování svíček během adventních nedělí je krásný zvyk, který předznamenává blížící se Vánoce a který vytvoří doma tu pravou vánoční atmosféru. Pokud vás neoslovují adventní věnce nebo nemáte čas je vyrábět a nechcete každý rok kupovat nový, pořiďte si adventní svícen. Kde ho koupit a za kolik?

26.  11.  2021 |
Lucie Kořistová
Advent
Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte si ho za pár korun!

Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte…

Letos začíná advent 28. listopadu, tedy za týden. S ním přichází i čas zapálit první svíčku na adventním věnci. Pokud ho ještě nemáte, nepanikařte. Vyrobit si ho můžete i rychle a levně, jen z toho, co máte doma. Pro inspiraci pro vás máme více než padesát fotek.

20.  11.  2021 |
Lenka Chvostová
Adventní věnecVánoce 2017VěnecDIYDekoraceVýrobaInteriérVánoce
Znáte drátovec? Tato rostlina bude krásná v bytě i na zahradě, skvěle ladí k vřesu

Znáte drátovec? Tato rostlina bude krásná v b…

Má maličké stříbrné lístečky, zhruba jen půl centimetru velké, a rozvětvené stonky. To vše v bílo stříbrné barvě, takže rostlina připomíná hodně zamotaný drát. Svým originálním vzhledem tak vytvoří luxusní dekoraci doma i na zahradě.

21.  11.  2021 |
Lucie Kořistová
Drátovec
Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svátků. Jak se vám líbí?

Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svát…

Jsou roztomilí, vousatí, s obrovským bambulatým nosem a čepicí naraženou přes oči. Kdo alespoň jednoho nemá letos doma, jako by snad ani nebyl. Tyhle malé roztomilé vánoční postavičky, které si oblíbily nejen děti, ale i dospělí, totiž rozzáří vaše Vánoce! Inspiraci najdete ve fotogalerii.

21.  11.  2021 |
Lenka Chvostová
Vánoční skřítekVánoční dekoraceVánoce
Plíseň v květináči: Kde se bere a jak se jí zbavit

Plíseň v květináči: Kde se bere a jak se jí z…

Našli jste v květináči plíseň a nevíte si teď rady, co s ní? Vysvětlíme vám, jakými způsoby se jí můžete zbavit a především, co dělat do budoucna preventivně, aby se opět nerozšířila.

20.  11.  2021 |
Kateřina Hradová
Pěstování