vytisknout velikost písma Vertikální záhony umožní pěstovat rostliny i bez vlastní zahrady. Jak na ně?

Nemáte vlastní zahradu, ale přesto si chcete vypěstovat nějakou zeleninu a dopřát si čerstvé bylinky? Vertikální zahradu si můžete postavit na balkoně i na dvoře činžovního domu.

Trendem moderní doby je vypěstovat si alespoň pár kusů domácí zeleniny a ovoce. Vždyť domácí, většinou bez chemie pěstované plody mají úplně jinou chuť, mnohem lépe voní a také jsou plné vitaminů a dalších důležitých látek, které ovoce z obchodů již dávno ztratilo. Ti, kdo mají u svého domu zahrádku, pravděpodobně už letos zasadili první semínka, ale čerstvé zeleniny se nemusí vzdávat ani ti, kdo mají jen obyčejný balkon a bydlí ve společném domě.

I na malé zahradě, terase či v předzahrádce můžete pěstovat ovoce a zeleninu. Jak na to?

I na malé zahradě, terase či v předzahrádce můžete pěstovat ovoce a zeleninu. Jak na to?

Pomocníkem, který umožní pěstovat větší množství rostlin na malé ploše, jsou vertikální konstrukce, které umožní vytvořit vertikální záhony. Používají se na fasády domů i jako ozdoba plotů. Je možné je dokonce nainstalovat na zeď do interiérů, aniž by zabíraly místo. (O tom ale bude některý z dalších článků).

Palety, petky i starou skříňku. Využít můžete skoro vše

Záhony mohou mít různou podobu – od prefabrikovaných stěn z plastu, až po vlastnoručně vyrobené záhony z palet. Pěstovat lze i v květináčích položených v několika vrstvách nad sebou, v systému propojených a dobře připravených trubek nebo v textilních kapsách pověšených na zdi či plotě. Naprosto jednoduchou vertikální zahradu získáte, když použijete starou skříňku se šuplíky. Stačí dřevo izolovat od substrátu, zařídit odtok vody a šuplíky různě pootvírat. Šikovný kutil si pak zvládne vyrobit zelenou stěnu i z rozříznutých plastových lahví.

Vertikální záhony z palet: Hodí se na balkón, terasu i ven

Vertikální záhony z palet: Hodí se na balkón, terasu i ven

Většinu systémů, které instalujete do exteriéru, zvládnete vyrobit sami. V galerii si můžete prohlédnout mnoho způsobů, jak lze rostliny vertikálně pěstovat. Nejdůležitější v případě vertikálního zahradničení je stabilizovat ve svislé poloze substrát, aby měly rostliny z čeho růst. Můžete využít například obyčejnou paletu. Tu vyložíte netkanou textilií a naplníte hutnějším substrátem. Vysaďte rostliny a paletu nechte ještě několik dní položenou, aby rostliny dobře zakořenily. Teprve poté uložte paletu do plánované polohy.

Chytré vertikální zahrádky mají i vlastní zavlažovací systém, který vodu distribuuje do jednotlivých pater a kapes. V každém případě však položte nádobu pod konstrukci, abyste zachytávali odkapávající vodu, kterou můžete opět využít k zalévání.

Co pěstovat na severním balkóně, aby kvetl od jara až do podzimu

Co pěstovat na severním balkóně, aby kvetl od jara až do podzimu

Zelenina a bylinky – nejlepší rostliny

Do exteriérových vertikálních zahrad se hodí téměř všechny druhy bylinek a také mnohé druhy zeleniny a ovoce. Určitě můžete zasadit veškeré druhy listové zeleniny, hrášek, rajčata. Z ovoce pak například jahody. Dobře vypadá, když rostliny zkombinujete tak, aby pokryly celý povrch, zároveň ale jednotlivé rostliny umístěte tak, aby každá měla dostatek světla a mohla plodit. Tedy například vyšší rostliny neumísťujte do spodních pater, aby nestínily rostlinám o patro výš.

Bylinky na balkon: Jaké jsou vhodné a jak je pěstovat

Bylinky na balkon: Jaké jsou vhodné a jak je pěstovat

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeříkový sirup

Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeřík…

Nepropásněte krátkou dobu, kdy kvete šeřík, a nasbírejte si jeho vonné květy. Poradíme vám, jak je uchovat a pochutnat si na nich: Připravte si šeříkový sirup nebo léčivý šeříkový čaj. Sirup využijete i při přípravě sladkých dobrot.

11.  5.  2023 |
Lenka Chvostová
Krok za krokemDIYVýrobaZajímavostiRecepty
Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak je vyrobit jednoduše a levně?

Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak…

Bydlíte v bytě, ale k dispozici máte balkon, lodžii či terasu? I na tomto prostoru může stát pařeniště, skleník či fóliovník, díky nimž získáte vlastní zeleninu a podaří se vám snadněji vypěstovat i teplomilnější druhy rostlin. V první řadě záleží na velikosti místa, ale podstatný je i nápad.

16.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
FóliovníkBalkonDIYPěstování