Finové, kteří mají saunování jako národní sport, tvrdí, že pobyt ve venkovní sauně je zdraví prospěšný hned dvojnásob. Teplo vytopené sauny působí na tělo, krásný výhled ven pak na psychiku. Máte-li zahradu, pořiďte si venkovní saunu.
Přínosy pravidelného saunování na lidské tělo jsou dobře známé a s rozvojem moderních technologií se pro mnoho lidí staly dostupné domácí sauny. Pokud ale máte zahradu, uvažujte o venkovní sauně, protože se během saunování můžete kochat pohledem do okolí a svůj zážitek tak umocnit.
Výhodou je, že sauna umístěná venku nezmenšuje podlahovou plochu obytných místností. Dalším plusem je, že při pořizování venkovní sauny jste limitování jen vlastní peněženkou. Venku nemusíte řešit nějaký ten centimetr, a tak můžete vybírat skutečně podle toho, jaká sauna se vám líbí.
Soukromí je potřeba
Nejdůležitější při pořizování venkovní sauny tak je vhodné místo – například prostor, který nabízí volnost a rozhled do okolí. Myslete také na dostatečné soukromí. Přece jen člověk se saunuje nahý a po horké sauně si často dopřává i studenou koupel – v takové chvíli nikdo nechce vystavovat své tělo zvědavým sousedům.
Saunu umístěte do blízkosti bazénu či koupacího jezírka, pokud nic takového nemáte, můžete přikoupit koupací sud. Ochlazení studenou vodou totiž násobí pozitivní působení saunování.
Venkovní sauna vs. saunový domek
Mezi venkovní saunou a saunovým domkem je rozdíl v konstrukci. Venkovní sauna je vlastně upravená sauna do interiéru, má ale zateplené stěny a střechu. Je určená pro maximálně 4 osoby a rozměry stavby jsou většinou typizované.
Saunový domek je postavený jako dřevostavba. Jeho výstavba je tedy složitější a má pevnější konstrukci. Je častěji budovaný na míru, a je tedy možné jej postavit i pro větší počet osob. Často má též odpočívárnu, do níž je možné umístit další relaxační prvky, jako je lehátko či vířivka.
Nejoblíbenější sauny
Až se zima zeptá, co jsi dělal v létě
Na saunování v zimě je třeba myslet už v létě. Saunu na míru totiž trvá postavit několik měsíců. Navíc dřevostavby je třeba realizovat za pěkného počasí, na podzim a v zimě stavbu komplikuje nepříznivé počasí – deště, vlhko, či dokonce mrazy.
Nepříznivé počasí je nepřítelem i v případě, že kupujete stavbu hotovou. Většinou je totiž vhodné položit domek na nějakou základovou desku či do základových patek a i to se v dešti a chladu vylévá špatně. K místu budoucí sauny je také třeba přivést elektřinu, pro případnou ochlazovací sprchu pak přívod vody.
Při výběru dejte pozor, zda má vaše vysněná sauna v ceně zahrnutá saunová kamna, nebo je budete muset pořídit zvlášť. Jejich cena je několik desítek tisíc korun, celá realizace by se tak výrazně prodražila.