vytisknout velikost písma Venkovní osvětlení: víc možností

I po setmění dnes často využíváme venkovní prostory v blízkosti domu stejně jako přes den a je proto potřebné zvolit to správné osvětlení na vše, co chceme vidět.
Venkovní osvětlení: víc možností

To co je pro instalaci venkovního osvětlení nejzásadnější je jeho výběr a určení. Pro užití v exteriéru vždy sáhněte po světlech vyrobených pro venkovní použití, která splňují bezpečnostní předpisy. Venkovní osvětlení je konstruováno tak, aby vydrželo i velkou nepřízeň počasí a nehrozí u nich nebezpečí zásahu elektrickým proudem. Nikdy proto nepoužívejte pro osvětlení exteriéru světla určená pro vnitřek domu nebo bytu. Kromě solárních svítidel, která nevyžadují elektroinstalaci je vždy dobré využít specializovaného elektrikáře, který má certifikát pro provádění venkovní instalace. Nabídka venkovních světel je už dnes velmi pestrá a ceny jsou podobné jako u interiérových světel, snad jen o něco vyšší, začínají ve stovkách korun a stoupají úměrně kvalitě provedení nebo originalitě designu.

Bezpečí za tmy

Hlavním důvodem proč potřebujeme světlo v okolí domu, bytu nebo firmy je naše bezpečnost. Chceme vidět všude tam, kde se i za tmy pohybujeme, kde jsou krizová místa, především schody, příjezdy, cestičky a nesmíme zapomenout i na nástrahy v podobě nízkých větví stromů nebo třeba sloupků a trámů. Zásadní je ovšem osvětlení u vstupů a vjezdů nejen k domu, ale například i k bytu, který má venkovní vstup, na terasu, nebo k parkovacímu stání. Ne všude se najde veřejné osvětlení a hledání klíčů potmě nebaví nikoho. Nehledě na vlastní bezpečí, kdy se v nepřehledné tmě můžete stát obětí přepadení spíše než na dobře osvětleném místě.

Světla se senzorem

Pro všechny vstupy, vjezdy nebo třeba i místa, kde často přecházíme, je vhodné pořídit světlo s čidlem. Díky takovému světlu máte komfort dobře osvětleného prostoru kdykoliv ho zrovna potřebujete. Většina světel se senzorem má běžný dosah kolem 20 m, ale není problém nastavit si vyhovující vzdálenost. To platí například pokud je osvětlovaný prostor blízko místa, kde je frekventovaný pohyb. Možná to bude zpočátku nezvyk a nečekané rozsvěcení světla před domem vás bude zneklidňovat, ale určitě je lepší nechat se občas vyplašit kočkou než aby vám někdo posprejoval vrata od garáže. Díky senzoru vás tak světlo vždy upozorní, že se v blízkosti vašeho obydlí někdo pohybuje a případné vetřelce nebo zvědavce určitě alespoň částečně odradí.

Osvětlená zahrada a terasa nebo balkón

Pokud rádi žijete společenským životem nebo si i jen tak soukromě rádi posedíte večer venku, oceníte užitečnost i efektivnost venkovních světel dvojnásob. Vy i vaši hosté budou rádi vidět nejen na toho, s kým sedí u stolu, ale v případě večírků i na to, co jedí nebo pijí. Je také důležité promyslet si, kam všude se za tmy často chodí.Může to být cestička k zahradnímu jezírku, ale stejně tak je jistě praktické osvětlit cestu na toaletu nebo pro dřevo na oheň. Světla se senzorem se vám osvědčí na průchozích místech, kde není stabilní noční svícení nutné, ale potřebujete mít světlo rychle, bez hledání vypínače.

Pokud rádi jen tak sedíte ve tmě a pozorujete okolí, můžete si skvěle vyhrát s instalací venkovních reflektorů, které vám pomůžou krásná místa ve vaší zahradě zdůraznit i v noci. Nasvětlit lze téměř vše, stromy, keře, vodní prvky nebo celá zajímavá zákoutí.

Možnosti a typy osvětlení

Dva hlavní předpoklady, podle kterých venkovní světlo vybíráme, jsou účelovost a efektivnost. Na některá místa je nutné přímé osvětlení, jinde postačí světla nepřímá, jejich rozlišení je v intenzitě světla a jeho rozptylu. Jiné světlo budete potřebovat ke vstupním dveřím a jiné k nasvětlení zahradní pěšinky. Variant provedení venkovních svítidel je na trhu poměrně dost, vybrat se dá od nejobyčejnějšíchaž po technologicky a designově vyšperkované kousky.

Nejčastěji používaným typem světla pro osvětlení u domu jsou světla nástěnná a méně častěji i stropní. Jejich použití je nejlepší u dveří nebo podél stěny domu, kde se často chodí. Zde se také nejčastěji využívají světla se senzorem. Stropní svítidla užijeme třeba na stropě altánu nebo pergoly. Reflektory jsou pak nejvhodnější pro nasvícení konkrétních míst, u domu se může jednat třeba o plácek na petanque nebo kuželky, u firem je často jejich úkolem pohlídat různé objekty. Obyčejné reflektory pro venkovní použití pak pořídíte už od stokoruny. Pro pěšiny a cesty je nejlepší systém nízkých lamp nebo vestavěných světelných dlaždic, které nemusí vydávat tak intenzivní a přesně zamířené světlo, ale svým rozptýleným mírným osvětlením poskytují dostatek komfortu pro bezpečný pohyb. Výjimkou nejsou světla zabudovaná přímo jako navigace v nájezdech a příjezdových cestách, která vydrží zátěž automobilu. Takováto zemní světla stojí i pět tisíc korun. Hitem poslední doby jsou solární venkovní svítidla. Jejich instalace nevyžaduje žádné elektrické rozvody a pro běžné osvětlení kolem domu nebo na terase jsou dostačující. Většina z těchto svítidel už má LED diody a tudíž i téměř neomezenou životnost.

LED technologie

Průlomem pro osvětlování exteriérů je už zmíněná LED technologie. Bílé osvětlení s lehce namodralým nádechem je dnes hojně využíváno především pro své malé náklady na spotřebu. Podstatou LED technologie jsou velmi malé zvláštní diody, které dokáží maximum elektrické energie přeměnit ve světlo. Udává se, že až 90%, ve srovnání s běžnou žárovkou, která na světlo využije jen 3-6% dodávané energie, protože zbytek je teplo, potřebné k rozžhavení vlákna, a to je zjevný rozdíl. Výhody LED osvětlení jsou nejen nepatrná spotřeba, ale i větší úhel svítivosti a to dokonce i při velmi malé velikosti světla. Mezi další klady patří dlouhá životnost a také snadné připojení na elektronické ovládání. Pořizovací ceny jsou relativně vyšší, malé LED světlo pořídíte od tisíce korun výše, větší světla a systémy se pohybují v řádech tisíců korun, ale jejich úsporný provoz náklady vynahradí. 

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak si vyrobit zimně laděný svícen ze zavařovačky

Jak si vyrobit zimně laděný svícen ze zavařov…

Chcete si pořídit netradiční dekoraci, která navodí tu správnou atmosféru a všichni hosté ji navíc budou obdivovat? Pak se pusťte do výroby zimního svícnu ze zavařovací sklenice.

7.  11.  2018 |
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Mysleli jste si, že vzhledem k suchému létu a dlouhodobě nadprůměrným teplotám už letos houby možná vůbec neporostou? Pak asi budete překvapeni. V posledních dnech nosí houbaři domů plné košíky. Zjistili jsme pro vás, kde aktuálně houby rostou a jaké.

12.  10.  2018 |
Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Sezóna chřipek a nachlazení je v plném proudu. Rýmě a kašli unikne jen málokdo z nás. Není ale nutné vše řešit jen prášky a předraženými přípravky z lékárny. Nepříjemné příznaky pomůže zmírnit třeba rýmovník. Máme pro vás návod, jak si z něj doma vyrobit sirup a mast.

27.  1.  2018 |
Chcete dobré kyselé zelí? Naložte si je!

Chcete dobré kyselé zelí? Naložte si je!

Vepřo-knedlo-zelo nebo zelňačka, která spraví chuť po probdělé noci – máte rádi tyto pokrmy? Tak víte, že dobré kyselé zelí je jejich základ. A nejlepší zelí je domácí. Naložte si ho tedy podle následujících rad.

5.  9.  2018 |
Co s muškáty přes zimu? Začněte to řešit už v polovině září

Co s muškáty přes zimu? Začněte to řešit už v…

Muškáty neboli pelargonie a jejich zazimování řeší snad každý, kdo má balkonové rostliny. Jak postupovat, na co si dát pozor a co dělat, pokud rostlinu během „zimního spánku“ napadnou škůdci? Poradí nám zkušená pěstitelka Miloslava Valinová.

12.  9.  2018 | | 2 N/A