Chystáte se sázet či přesazovat nádobové rostliny? A jak jste na tom s květináči a truhlíky? Pokud některé z nich vlivem povětrnostních podmínek i stáří už dosloužily, bude zapotřebí pořídit nové. Zjišťovali jsme, jaké výrobky se právě dají v obchodech sehnat a za kolik. Podívejte se do naší fotogalerie venkovních i interiérových květináčů a vybírejte.
Květináče nepatří jenom do interiéru, své místo mají i na zahradě, terase, balkoně, kolem vstupních prostor a cestiček napříč zahradou, za oknem. Zkrátka všude tam, kde chceme mít květiny, keříky či stromky, ale z nějakého důvodu je nemůžeme nebo nechceme zasadit přímo do země. Ať už proto, že je tam dlažba, nebo proto, že nám vyhovuje možnost přesouvat je podle libosti.
Jak vybírat truhlíky a květináče pro rostliny? Podívejte se na video, kde odborník radí, jaké jsou možnosti.
Jak vybrat správný truhlík a květináč? Základem je odolnost!
Při výběru nových truhlíků a květináčů určených ven je třeba si ale uvědomit, že zdaleka ne všechny jsou vhodné. Budou totiž muset čelit ostrým slunečním paprskům, větru i dešti. A některé dokonce i mrazu. Je proto důležité zaměřit se pouze na výrobky určené do venkovního prostředí, které jsou z odolných materiálů. Jen tak budete mít záruku, že se vám do léta nerozpadnou, neztratí tvar ani barvu a navíc odolají i mechanickému poškození.
Nemusíte mít ale vůbec obavy, že budete mít omezený výběr. Přesvědčili jsme se, že sehnat se dá skutečně cokoli, od klasických keramických nádob přes dřevěné, terakotové, ratanové až po ty z plastu, který odolá slunečnímu záření.
Zajímavý je materiál polystone, který se vyrábí z pryskyřice, kamenné moučky a sklolaminátu a připomíná přírodní kámen. Stále oblíbenější jsou i moderní materiály, například sklolaminát a hliníkolaminát, jejichž výhoda spočívá v tom, že jsou velmi pevné a odolné, zároveň ale lehké, takže se vám s nimi bude dobře manipulovat.
Zapomenout nesmíte na velikost, design a způsob závlahy
V první řadě se zaměřte na vzhled. Důležité je, kde bude nádoba s rostlinou stát. Pokud vlastníte dřevěnou chalupu, pátrejte spíše po květináčích a truhlících z přírodních materiálů, majitelé moderní novostavby by zase naopak měli sáhnout po designových výrobcích moderního vzhledu.
Hned potom si ujasněte, jak často budete mít možnost, čas a také chuť zasazené rostliny zalévat. Dnes už naštěstí můžete vybírat z obrovské škály samozavlažovacích květináčů i truhlíků, do nichž obvykle stačí dolévat vodu jen jednou týdně. Některé typy mají zásobník na čtyři až pět litrů vody. Rostliny si tak berou jen tolik vláhy, kolik potřebují.
Při výběru hraje důležitou roli i velikost. A to hned z několika důvodů. V první řadě by měl nový květináč nebo truhlík poskytnout dostatek místa rostlině či rostlinám, které do něj chcete zasadit. Vždy vybírejte květináč o několik málo centimetrů větší, než si myslíte, že potřebujete. Květině více prostoru jen prospěje a vás ušetří od příliš častého přesazování.
Květináče na terase, kolem domu či kdekoli jinde v zahradě by měly velikostí odpovídat místu, případně tomu, zda chceme atmosféru květináčem podtrhnout, či jenom doladit. Zajímavě bude vypadat jeden velký květináč, jinak bude působit skupinka menších květináčů. Při koupi truhlíků se držte rozměrů oken. Nikdy ale nezapomínejte, že květináč by neměl svým až příliš výrazným designem zastínit samotnou rostlinu.