vytisknout velikost písma Velkokvětý ibišek a jeho sourozenci

Hitem letošních květinových výstav byl velkokvětý ibišek. Patříte-li k těm, kteří podlehli kouzlu nejen jeho, ale všech venkovních ibišků, měli byste vědět, jak je pěstovat, abyste se dočkali nádherných květů.
Velkokvětý nebo také americký či bahenní ibišek (Hibiscus moscheutos) je v českých zahradách novinkou, s níž zatím povětšinou nemají naši zahrádkáři ani zahradníci dlouholeté zkušenosti.

Klepněte pro větší obrázek
Na letošních výstavách byly velkokvěté ibišky vyhledávaným sortimentem

Snadno se tak přihodí, že narazíte na „odborníka“, jehož rady převedené do praxe mohou vašemu novému přírůstku spíše uškodit. Proto buďte při nákupu i poradách obezřetní a mějte na paměti, že se jedná o rostlinu z teplých oblastí, jež přeci jen potřebuje chráněné umístění a určitou zimní ochranu, které je lépe více než méně.

Pozdrav z Havaje

Už podle druhového označení „americký“ je zřejmé, odkud k nám tento nápadný krasavec přicestoval. Původní druhy pocházejí z Havajských ostrovů, ale najdete je například i na ostrovech v Karibiku.

Dosahují zde několikametrové výšky a často tvoří husté živé ploty, v nichž jsou jako v gigantickém zeleném náhrdelníku zasazeny červené květy coby drahé kameny. Moderní kultivary nejrůznějších barev s ještě většími květy, dosahujícími až přes dvacet centimetrů v průměru, mají domov v jižních částech Severní Ameriky, kam byly dovezeny původní druhy.

Klepněte pro větší obrázek
Květy jsou větší než vaše dlaně

Seznamte se

Velkokvětý ibišek patří mezi vytrvalé byliny z rodu slézovitých. Zahradnictví, specializující se na pěstování těchto rostlin, nabízejí mnoho různých kultivarů co se velikosti samotných rostlin i barev květů týče. Květy, vykvétající na dřevitých stoncích, mohou být buď jednobarevné, nebo s takzvaným barevným okem.

Paleta je široká: od bílé přes růžovou až po červenohnědou. Z květů se při dobré péči budete moci těšit od počátku prázdnin až do příchodu prvních mrazů, tedy zhruba do října.

Klepněte pro větší obrázek
Hibiscus moscheutos 'Sumpfeibisch'

Zakrslá forma dosahuje výšky kolem půl metru, v teplejších oblastech se však může vytáhnout až do výšky přes tři čtvrtě metru. Květy jsou o něco málo drobnější, v průměry mají mezi patnácti až dvaceti centimetry.

Střední forma drží výšku kolem jednoho metru a květy mají průměr dvacet i více centimetrů. Vysoké exempláře dosahují o půl metru výše, při dobrých podmínkách ale klidně dosáhnou až sto osmdesáti centimetrů. Tomu odpovídá i velikost květů s průměrem bezmála tři desítky centimetrů.

Jak vybrat vhodné stanoviště

Třebaže velkokvětý ibišek patří mezi venkovní rostliny, které se zpravidla vysazují do volné půdy, může vás těšit i v dostatečně velké nádobě na terase nebo v zimní zahradě. Při tomto způsobu pěstování často dosahuje ještě větších květů.

Klepněte pro větší obrázek
Pozor na přezimování

Nesmíte však zapomenout na omezený přísun živin, takže rostlinu musíte pravidelně přihnojovat a podle potřeby přesazovat. Před nasazením na květ je vhodné ji dvakrát měsíčně přihnojovat hnojivem s vyšším obsahem dusíku a fosforu a po odkvětu použít hnojiva s vyšším obsahem draslíku, podporující vyzrávání dřeva. To ibišku pomůže lépe se připravit na přezimování.

Co potřebuje vždy, je slunné stanoviště s lehčí, dobře propustnou a dostatečně humózní půdou. Pokud bude mít před dotěrným větrem krytá záda, bude prosperovat ještě lépe.

Přezimování nemusí být problém

Ve volné půdě přezimuje velkokvětý ibišek bez újmy jen do určitých stupňů pod nulou. Do kolika přesně však nelze stoprocentně uvést, neboť v tom se názory a zkušenosti jednotlivých pěstitelů a zahradníků různí. Protože se však jedná o rostlinu pocházející z teplých krajin, bude lepší, když ji před zimou dobře zabezpečíte. Heslo zní: „Raději více než méně.“

Na výběr máte dva způsoby. Pokud pěstujete ibišek v nádobě, přeneste ho před příchodem mrazů do chladné světlé místnosti, kde teplota nevyšplhá nad deset stupňů Celsia.

Klepněte pro větší obrázek
Kombinace více barev jsou působivé

Obdobně můžete zazimovat nepříliš rozrostlý ibišek ze zahrady, když ho na zimu přesadíte do velkého květináče minimálně o třiceti centimetrech v průměru (rozměr závisí na velikosti kořenového balu).

Pokud budete chtít ponechat rostlinu přes zimu ve volné půdě, musíte provést následující: s příchodem prvních mrazíků ji seřízněte nebo sestřihněte asi do výšky deseti až dvaceti centimetrů, protože nadzemní část by v zimě stejně s největší pravděpodobností namrzla. Nebojte se, na jaře zase vesele obrazí a brzy nabude své běžné výšky.

V oblastech, kde nejsou silné mrazy, vystačí ibišek s menší přikrývkou. Nicméně počasí je vrtkavé a jak známo, každý kraj jiný mrav, počasí nevyjímaje, takže nedejte na řeči o otužilosti a věnujte přikrývce maximální pozornost.

Pan Jezbera ze Zahradnického atelieru Patio Romántico (www.patio-romantico.com) potvrzuje, že s pěstováním velkokvětých ibišků u nás zatím nejsou velké zkušenosti a že čas teprve ukáže, kde a za jakých podmínek se jim bude opravdu dařit.

„Zatím lze říci, že rostlina mírné zimy přežije bez úhony, popřípadě s menším či větším poškozením nadzemní části, která v následujícím roce znovu vyraší. V případě silných mrazů (minus patnáct a více stupňů Celsia) vymrzá i v kořenech, není-li na zimu zakryta důkladnou vrstvou mulče.“

Klepněte pro větší obrázek
Bílá barva květů působí čistě a jemně

Podle odborníků ze Zahradnictví Chovanec se jako ochrana osvědčuje také zakrytí seříznutých lodyh textilní tkaninou, a to v několika vrstvách, následné nakopčení listí a jako závěrečná pojistka ještě překrytí obou vrstev chvojím.

Na jaře, po jistém konci všech mrazíků – zhruba koncem dubna – odstraňte ochranné vrstvy a rostlinu přihnojte vhodným hnojivem, aby bohatě nasadila na květ.

Kde jsou velkokvěté ibišky k dostání

Velkokvěté ibišky si můžete zakoupit na zahrádkářských výstavách, ale také si je lze objednat přes internet – kontaktujte například Zahradnictví Chovanec www.chovanec.cz – cena jedné sazenice je sto padesát korun či Zahradnictví Lebiš www.lebis.cz.

Další venkovní ibišky

Ibišků je známo několik set druhů, ale v zahradách či bytech se pěstuje jen několik druhů. K nejznámějším venkovním patří ibišek syrský (Hibiscus syriacus) pocházející původně z Číny a Indie.

Klepněte pro větší obrázek
Ibišek syrský se stal v České republice obyvatelem většiny zahrad

Je to středně velký, opadavý keř se vzpřímeným a poněkud subtilním a neuspořádaným vzrůstem, v dospělosti dosahuje výšky kolem dvou až tří metrů. Listy se tvarově podobají chryzantémám a květní kalich v různých barvách je velmi podobný jako u ibišku bytového, takzvané čínské růže.

U některých vyšlechtěných kultivarů má květ uprostřed ještě zakrnělé okvětní plátky, které ho činí plným, a tím zajímavějším. Květy, dosahující až devět centimetrů v průměru, mají různé barvy, k nejběžnějším patří varieta H. syriacus ‘Marina‘ s modrofialovým květem s tmavým okem. K dostání jsou variety s bílými, růžovými či fialovými květy, které mohou být jednoduché či plné a na keři se objevují podle druhu od července do září.

Klepněte pro větší obrázek
Modrá barva připomene moře

Co si „Syřan“ žádá

Jednotlivé variety se co do podmínek liší, některé syrské ibišky si libují na slunném stanovišti, jiné přijmou s povděkem částečné přistínění. Podobně jako velkokvěté ibišky potřebují i tyto místo chráněné před větrem a lehčí, propustnou, humózní půdu.

Proti mrazům jsou odolnější a s přibývajícím věkem se stále otužují. Stačí, když ke kořenům před příchodem zimy přihrnete rašelinu a ještě přidáte pokrývku z chvojí. Nadzemní část zůstává nezakrytá, přesto jen málokdy namrzá.

Klepněte pro větší obrázek
Nezapomínejte na pravidelné hnojení

Na jaře před začátkem rašení je možné ibišek mírně tvarovat seříznutím vrcholových výhonů, ale nečekejte, že z něj vytvoříte nějako pravidelnou a hustou kreaci. Hodí se více jako solitéra nebo do přírodních živých plotů.

Znáte ibišek trojdílný?

Klepněte pro větší obrázek
Ibišek trojdílný patří k spíše neznámým druhům

Jednoletou bylinu zvanou ibišek trojdílný (Hibiscus trionum), kterou lze občas objevit i u nás ve volné přírodě, především na jižní Moravě, můžete pěstovat jako zajímavou rostlinu i v zahradě. Je nízkého vzrůstu (od deseti do padesáti centimetrů), má vzpřímenou lodyhu s bohatým větvením a delší větve dostávají poléhavou formu.

Klepněte pro větší obrázek
Počkejte si na semena

Květ je nejčastěji bílý nebo sírově žlutý s tmavě fialovým středem a objevuje se na rostlině od července do září. Plodem jsou tobolky se semeny, jimiž se přirozeně rozmnožuje, takže byste nové exempláře měli objevit na zahrádce i v následujícím roce. I ibišek trojdílný má rád lehčí, dobře propustnou půdu, není už tolik náročný na obsah humusu. Slunné a teplé stanoviště je nezbytností.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si na něm můžete už za měsíc

Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si…

Také tak milujete kysané zelí? Kromě toho, že je chutné, je doslova nabité vitamíny a minerály. A i když se dá koupit v každém obchodě, nad to domácí není. Naložte si ho podle našeho návodu a už nikdy nebudete chtít jiné.

5.  10.  2019 |
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Mysleli jste si, že letos už houby možná vůbec neporostou? Pak budete překvapeni. V posledních dnech z některých lokalit konečně nosí houbaři domů plné košíky. Zjistili jsme pro vás, kde aktuálně houby rostou a jaké. Mrkněte se v galerii nejen na poslední úlovky ze srpna 2019.

16.  8.  2019 |
Poslední sklizeň rajčat: I zelené plody můžete zpracovat

Poslední sklizeň rajčat: I zelené plody můžet…

Začínající podzim s sebou přináší sklizeň plodové zeleniny. Rajčata zrají, ale ne všechna stihnou dozrát venku – co s nimi? Nevěšte hlavu, není třeba je vyhazovat. Nazmar nemusí přijít nic z toho, co jste vypěstovali.

1.  10.  2019 |
Minimalistická výzva na vlastní kůži: Za měsíc jsem vyhodila 465 věcí. Jak to šlo?

Minimalistická výzva na vlastní kůži: Za měsí…

Máte pocit, že váš domov přetéká věcmi? Seberte odvahu a začněte vyhazovat. Tak jako já. Žiju se svou rodinou na padesáti metrech čtverečních a v jednu chvíli jsem si řekla dost. Jak mi šlo zbavit se osobních pokladů a co bylo nejtěžší?

6.  10.  2019 |
Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Sezóna chřipek a nachlazení je v plném proudu. Rýmě a kašli unikne jen málokdo z nás. Není ale nutné vše řešit jen prášky a předraženými přípravky z lékárny. Nepříjemné příznaky pomůže zmírnit třeba rýmovník. Máme pro vás návod, jak si z něj doma vyrobit sirup a mast.

22.  1.  2019 |