vytisknout velikost písma Velikonoční trhy 2020: Praha, Brno, Drážďany a další města. Výběr toho nejlepšího!

Akce jsou bohužel samozřejmě zrušeny, takže se tak akorát můžeme podívat, kam bychom bývali mohli za normálních okolností vyrazit: Zmapovali jsme pro vás situaci a našli ty nejzajímavější v Praze, Brně, Plzni, Olomouci a Drážďanech.
istock
Velikonoční trhy 2020: Praha, Brno, Drážďany a další města. Výběr toho nejlepšího! | istock

Po vánočních patří velikonoční trhy k těm nejoblíbenějším. Sehnat na nich můžete pomlázky, kraslice, řehtačky, různé velikonoční dekorace, na některých dokonce i typické velikonoční pochoutky, jako jsou velikonoční mazance či beránci všech možných velikostí. Na některých se dokonce můžete blíže seznámit s různými zvyky, obyčeji a tradicemi.

Velikonoční dekorace: Inspirujte se těmi nejkrásnějšími

Velikonoční dekorace: Inspirujte se těmi nejkrásnějšími

Velikonoční trhy v Praze

V Praze se samozřejmě koná akcí nejvíc. V historickém centru si tradiční velikonoční trhy můžete užít hned na pěti místech, další akce se jako každý rok odehrají na pražském Výstavišti nebo třeba v Toulcově dvoře. Ve stylově dekorovaných prodejních stáncích nabídnou výrobci, řemeslníci a prodejci typické velikonoční zboží, jarní dárky a gastronomické speciality. Malí i velcí návštěvníci si zároveň mohou vyzkoušet práci lidových řemeslníků. Přijeďte si užít svátky jara do Prahy!

KDE: Václavské náměstí, Praha 1 – Nové Město
KDY: 28. 3. – 19. 4.

Spolu s těmi na Staroměstském náměstí patří tyto trhy k největším v celé zemi. Vzhledem k rekonstrukci na Václavském náměstí se letos ale tržiště přesune do dolní části náměstí v okolí Můstku. Návštěvníci se mohou těšit na desítky prodejních domků s tradičním velikonočním zbožím, jako jsou ručně malované kraslice, velikonoční zajíčci a kuřátka, pomlázky, velikonoční pečivo – mazance, jidáše, beránky, velikonoční dekorace, svíčky, ruční práce, dřevěné hračky, výrobky z proutí a další. Součástí bude také doprovodný hudební program různých žánrů. Návštěvníci trhů zde najdou i oblíbené fotokoutky a budou se moci seznámit s lidovými zvyky a tradicemi. O víkendech a velikonočních svátcích nebudou chybět animační programy, během nichž se vždy od 16 do 18 hodin budou moci návštěvníci zapojit do tanců a vystoupení.

Více informací najdete ZDE.

KDE: Staroměstské náměstí, Praha 1 – Staré Město
KDY: 28. 3. – 19. 4.

Velikonoční trhy na historickém Staroměstském náměstí patří mezi ty nejpřitažlivější. Ve více než stovce bohatě stylově dekorovaných prodejních stánků budou výrobci, řemeslníci a prodejci nabízet typické velikonoční zboží, jarní dárky a speciality. Každý den se návštěvníci mohou těšit také na pestrý program probíhající na přilehlém pódiu – vystoupení lidových a folklórních souborů, které představí tradiční lidové písně, tance a zvyky, ale i divadelní představení. Přímo na tržišti budou předvádět své umění pletači pomlázek, malíři kraslic, mistři kováři a další řemeslníci. Pro dětské návštěvníky budou připraveny pravidelné tématické dětské dílničky. Chybět nebude ani symbol jara – velikonočně nazdobený strom, kterým je typická bříza. Velmi oblíbenými a vyhledávanými prvky jsou i 3D dekorace a tématické fotokoutky, kde si malí i velcí návštěvníci mohou pořídit originální selfie. Nezaměnitelné kouzlo Velikonočních svátků vytváří i gastronomické speciality. Velikonoční trhy proto nabídnou, kromě tradičního sortimentu jídel a nápojů, i celou řadu specialit a novinek. Na grilech a pánvích zavoní grilované klobásy, špízy, steaky, plněné bagety, pečené selské brambory, domácí sýry, halušky, pannini, tousty a mnoho dalších dobrot. Sortiment pochoutek obohatí i ryze velikonoční speciality – beránci, zdobené perníčky, sladké cukrovinky a další.

Více informací najdete ZDE.

Krok za krokem: Jak vyrobit velikonoční věnec

Krok za krokem: Jak vyrobit velikonoční věnec

KDE: náměstí Republiky, Praha 1 – Staré Město
KDY: 28. 3. – 19. 4.

Na náměstí Republiky mají Pražané i turisté příležitost nasát jarní atmosféru díky třicítce vytvořených prodejních stánků s tradičními rukodělnými výrobky, dárkovými předměty se zaměřením na lidová a tradiční řemesla, chybět nebudou ani pochutiny. Na zahřátí pořadatelé připravili několik druhů punčů. Ochutnat můžete také originální jarní pečené brambory. Ve stáncích bude možné zakoupit také perníčky, pečená lízátka, horké a studené nápoje i pokrmy z grilu.

KDE: náměstí Míru, Praha 2 – Vinohrady
KDY: 6. 3. – 13. 4.

Pro jarní inspiraci si můžete přijít i na náměstí Míru, kde vás čeká široká nabídka tradičního velikonočního zboží – ručně malované kraslice, velikonoční zajíčci a kuřátka, pomlázky, velikonoční pečivo – mazance, jidáše, beránci, velikonoční dekorace, svíčky a další. Přivítá vás řada prodejních stánků s ryze velikonočním prodejním sortimentem, jakým jsou sváteční velikonoční vazby, dekorace, malovaná vajíčka, pomlázky, dřevěné kraslice, výrobky z cínu nebo výrobky uměleckých řemesel. Nebudou chybět ani zahradnické produkty, řezané květiny a sazenice, tradiční občerstvení, palačinky, trdelník, vína, mošty, velikonoční pečivo, zdobené perníčky, čerstvé ovoce v čokoládě, sýrové a uzenářské delikatesy, medové produkty, speciality staročeské kuchyně, polévky a jídla na grilu. Chybět nebude hudební zábavný program pro děti i dospělé. Děti se navíc mohou těšit na zábavné tvůrčí aktivity – malování velikonočních vajíček, vyrábění dekorací, pečení beránků a pletení pomlázek.

Více informací najdete ZDE.

KDE: Pražský hrad, náměstí U svatého Jiří, Praha 1 – Hradčany
KDY: 28. 3. – 27. 4.

Na 5. velikonočních trzích na Pražském hradě bude pro návštěvníky každý den připraveno předvádění některých tradičních řemesel: kovář, dráteník, malování kraslic, pletení pomlázek, předení ovčí vlny na kolovrátku, štípání holubiček ze dřeva, výroba vitráží, výroba kožených výrobků, výroba krasohledů. Ve stylově dekorovaných dřevěných prodejních stáncích nabídnou výrobci, řemeslníci a prodejci typické velikonoční zboží, jarní dárky a gastronomické speciality. O víkendech se pak můžete těšit na doprovodný program, kde se představí folklorní soubory v tradičních krojích.

Více informací najdete ZDE.

KDE: Jiřák, Náplavka, Praha
KDY: 19.–20. 4.

V pátek a v sobotu proběhnou oslavy Velikonoc na Jiřáku. Těšit se můžete na velikonoční farmářské trhy. Hlavní součástí oslav bude program pro děti – ukázka řemesel a dětské dílny, pletení pomlázek a malování vajíček. Takže si i městský kluk může odnést vlastnoručně upletenou pomlázku na pondělní koledu. Program pro děti doplní malování na obličej a balónkový mág. Trhy se v pátek konají od 14:00 do 18:00 hodin a v sobotu od 10:00 do 13:00 hodin. Součástí sobotního programu bude také koncert Ibyho Popa.

Sobotní oslavy na Náplavce 20. 4. 2019 se konají od 8:00 do 14:00 hodin pod přiléhavým názvem "Velikonoce na Náplavce". K dostání zde budou mazance, beránci nebo velikonoční perníčky a taky vajíčka od slepic z volného chovu a osení, pomlázky, kraslice a dekorace – velikonoční sortiment. Farma Kojetín bude mít také pastevní selečí a jehněčí maso, u farmy Rudolec a Liška si zase můžete koupit vyzrálé hovězí. Kdo vynechává maso, tak má na Náplavce také spoustu možností – úžasný hummus, samosu na stánku Gustus, mlsat můžete u Damodary dortíky od VeveRaw a zkusit můžete také nové Avocado Street Bistro. Mezi 11. a 13. hodinou velikonočně zahraje Café Baret.

KDE: pěší zóna Anděl, Praha 5  Smíchov
KDY: 30. 3. – 22. 4.

Trhy nabídnou široký výběr velikonočního zboží, jako jsou velikonoční pomlázky, dekorace, ozdoby ze sušených květin a dřeva, dekorace a barvy na vajíčka, kraslice, ubrusy, prostírání s velikonočními motivy, vyšívané, háčkované, paličkované výrobky, keramiku i šperky.

Vysejte velikonoční osení, teď je nejvyšší čas

Vysejte velikonoční osení, teď je nejvyšší čas

Knížecí Velikonoce na Křivoklátě

KDE: hrad Křivoklát, Křivoklát
KDY: 19.–21. 4.

Knížecí Velikonoce na Křivoklátě nabídnou návštěvníkům pestrý program. Jako tradičně si budete moci prohlédnout širokou nabídku zboží na velikonočním jarmarku, ochutnat mnoho dobrot a užít si celodenní program na I. nádvoří. O hudební a taneční prvek se postarají folklórní soubory a kapela Klamovka. Děti zabaví divadlo eMILLIon či písničky Gábiny a Katky. Nebude chybět kejklíř Vojta Vrtek nebo Křivoklátský flašinetář. V sobotu 20. 4. a v neděli 21. 4. 2019 ve 13 hodin přijede na hrad kníže Fürstenberg s chotí a dětmi (v podání zaměstnanců správy hradu). Máte také jedinečnou možnost přijet na hrad parním vlakem.

Více informací najdete ZDE.

Velikonoční trhy v Plzni

KDE: náměstí Republiky, Plzeň
KDY: 1. 4. – 12. 4.

Můžete se těšit na pravou velikonoční atmosféru. Ochutnejte trdelník, velikonoční nádivku, medovinu nebo nějaký kousek z širokého výběru sýrů a klobás. Náměstí obklopí malované kraslice a ručně pletené pomlázky plné pentlí, to si nesmíte nechat ujít. Velikonoční trhy doplní tradiční řemesla a lidové tradice. Podívejte se, jak se plete pomlázka nebo malují kraslice, jak se vyrábí svíčky nebo jak kovář tvoří umělecká díla.

Více informací najdete ZDE.

Nejkrásnější velikonoční dekorace do dvou stovek. Inspirujte se!

Nejkrásnější velikonoční dekorace do dvou stovek. Inspirujte se!

Velikonoční trhy v Brně

KDE: náměstí Svobody, Brno
KDY: 3.–12. 4.

Přijďte se naladit na velikonoční notu na jedenáctý ročník velikonočních slavností na brněnském náměstí Svobody. Na jarních trzích na vás čeká na 40 stánků nejrozmanitějšího sortimentu – především s velikonoční tématikou. Vybírat můžete z proutěného zboží, pomlázek, keramiky, šperků, dekoračních výrobků či velikonočních kraslic a dalších výrobků. Těšit se můžete také na bohaté občerstvení i vinařské výrobky. Součástí letošního programu bude opět i bohatý doprovodný program plný tance a zpěvu, který zajistí folklórní soubory, cimbálové muziky. A pro malé i velké se chystají oblíbené rukodělné dílny.

Více informací najdete ZDE.

Velikonoční trhy v Olomouci

KDE: Horní náměstí, Olomouc
KDY: 6.–​12. 4.

Navštivte 5. ročník oslav velikonočních svátků, na kterém vás čeká nejen nedělní velikonoční řemeslný jarmark, ale i hanácký folklór. Můžete se podívat, jak se pletou pomlázky, malují kraslice, budete mít možnost ochutnat speciální zelené pivo, lokální víno či zakoupit některý z tradičních hanáckých produktů. Čas si můžete zpestřit pásmem hanáckých zvyků, písní a tanců. Pro děti zde bude tvůrčí dílna, kde si pod vedením zkušených instruktorek budou moci vytvořit dárek s velikonoční tematikou pro pondělní koledníky či jen tak pro radost. Atmosféru svátků jara na náměstí dokreslí i živá kuřátka a králíčci.

Více informací najdete ZDE.

Jak vyrobit provázkovou kraslici s čokoládovými vajíčky uvnitř

Jak vyrobit provázkovou kraslici s čokoládovými vajíčky uvnitř

Velikonoční trhy na zámku Sychrov

KDE: zámek Sychrov
KDY: 4. 4. od 9:00 hod. – ​5. 4. do 16:00 hod.

Tradiční trhy spojené s ukázkami řemesel, prodejem tradičního zboží a bohatým programem pro děti i dospělé. Nechybí ani velikonoční program s folklórními soubory Krkonošský Horal a Horačky.

Poznámka: Na trhy v areálu zámku se platí vstupné: dospělí 50 Kč, děti 3–15 let 30 Kč.

Znojemské velikonoce

KDE: Horní a Masarykovo nám., Znojmo
KDY: 4.–​12. 4.

Velikonoční trhy s kulturním programem v historickém centru Znojma jsou už každoroční tradicí. Kromě řemeslných stánků a stánků s občerstvením nebude chybět ani dětmi oblíbená velikonoční ohrada se slaměnými zvířátky a projížďky jarně nazdobeným vláčkem. Těšit se děti mohou i na dílničky, kde si vyrobí velikonoční dekorace. Na dospělé zase čeká doprovodný program s celou řadou kapel a také gastronomická show. Za zmínku stojí i speciální prohlídky podzemí. Na ulici Obrokova pak bude velikonoční výzdoba.

Více informací najdete ZDE.

Velikonoční trhy v Drážďanech

Vypravit se můžete také do Drážďan, které jsou vzdálené jen necelých 50 kilometrů od českých hranic. Možná i to je důvod, proč se stále častěji stávají cílem turistů z Česka. Jednou z oblíbených akcí je také veletrh Drážďanské Velikonoce.

KDE: výstaviště Messe Dresden, Messering 6, Drážďany
KDY: 2.–5. 4.

Veletrh Dresdner Ostern letos otevře své brány již po sedmadvacáté a návštěvníci tu mohou pod jednou střechou získat nejen užitečné rady, ale i nakoupit spoustu nezbytných věcí pro novou sezonu. Na výstavišti bude zastoupeno na 350 vystavovatelů, kteří předvedou pestrou škálu nabídek pro zahrádkáře od pěstování okrasných květin a léčivých bylin až po kultivaci ovoce a zeleniny. Chybět nebudou ani hospodářská zvířata a ukázka řemesel. V rámci jarního veletrhu se koná také jedna z největších a nejkrásnějších mezinárodních výstav orchidejí v Evropě. Pěstitelé ze čtyř kontinentů vytvoří fascinující přehlídku 20 000 rostlin a 100 000 květů.

Více informací najdete ZDE.

Jak složit ubrousek na velikonoční tabuli? Naučíme vás to!

Jak složit ubrousek na velikonoční tabuli? Naučíme vás to!

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

včera | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče