vytisknout velikost písma Velikonoční trhy 2023: Praha, Brno, Drážďany a další města. Výběr toho nejlepšího!

Chcete nasát velikonoční atmosféru, nakoupit si pestré jarní dekorace a kraslice pro koledníky? Nebo byste se rádi naučili plést pomlázku či upéct beránka? Pak byste si určitě ani letos neměli nechat ujít tradiční velikonoční trhy. Zmapovali jsme pro vás situaci a našli ty nejzajímavější akce v Praze, Brně, Plzni, Olomouci a Drážďanech.

Po vánočních patří velikonoční trhy k těm nejoblíbenějším. Sehnat na nich můžete pomlázky, kraslice, řehtačky, různé velikonoční dekorace, na některých dokonce i typické velikonoční pochoutky, jako jsou velikonoční mazance či beránci všech možných velikostí. Na některých se dokonce můžete blíže seznámit s různými zvyky, obyčeji a tradicemi.

Kam na nejhezčí velikonoční trhy? Podívejte se na video:

Velikonoční trhy v Praze

V Praze se samozřejmě koná akcí nejvíc. V historickém centru si tradiční velikonoční trhy můžete užít hned na pěti místech, další akce se jako každý rok odehrají na pražském Andělu a nově také na Mariánském náměstí. Ve stylově dekorovaných prodejních stáncích nabídnou výrobci, řemeslníci a prodejci typické velikonoční zboží, jarní dárky a gastronomické speciality. Malí i velcí návštěvníci si zároveň mohou vyzkoušet práci lidových řemeslníků. Přijeďte si užít svátky jara do Prahy!

KDE: Staroměstské náměstí, Praha 1 – Staré Město
KDY:
25. 3. – 16. 4.
OTEVÍRACÍ DOBA: Stánky 10.00–22.00 | Občerstvení 10.00–24.00 | Program na pódiu 16.00–19.00

Mezi nejpřitažlivější velikonoční trhy patří ty na Staroměstském náměstí, kde vás letos bude čekat 100 bohatě stylově dekorovaných prodejních stánků s typickým velikonočním zbožím, jarními dárky a specialitami. Každý den se návštěvníci mohou těšit také na pestrý program probíhající na přilehlém pódiu – vystoupení folklorních souborů, ale i divadelní představení. Přímo na tržišti budou předvádět své umění pletači pomlázek, malíři kraslic, mistři kováři a další řemeslníci. Na své si přijdou i milovníci dobrého jídla. Děti se v dílničce budou moci naučit plést pomlázku nebo se dozvědět něco o velikonočních tradicích. Chybět nebude ani symbol jara – dekorovaný velikonoční strom, kterým je typická bříza. Pod ní si v odpoledních hodinách můžete užít kulturní program. Vystoupí zde profesionální i amatérské pěvecké či taneční soubory a národopisná a folklorní seskupení z různých koutů České republiky i zahraničí. Velmi oblíbenými a vyhledávanými prvky jsou i 3D dekorace a fotokoutky. Více informací najdete ZDE.

 
Velikonoční dekorace: Inspirujte se těmi nejkrásnějšími

Velikonoční dekorace: Inspirujte se těmi nejkrásnějšími

KDE: Pražský hrad, náměstí U svatého Jiří, Praha 1 – Hradčany
KDY:
20. 3. – 16. 4.
OTEVÍRACÍ DOBA: pondělí–čtvrtek 10.00–18.00 | pátek–neděle 10.00–19.00

Trhy na Pražském hradě sice nejsou velké a nemají příliš dlouhou tradici, zato se ale konají na opravdu krásném místě v samém srdci Pražského hradu. Ať už půjdete po starých zámeckých schodech nebo z Hradčanského náměstí, nemůžete je minout. Na letošních 5. Velikonočních trzích na Pražském hradě bude pro návštěvníky každý den připraveno předvádění z některých tradičních řemesel: kovář, dráteník, malování kraslic, pletení pomlázek, předení ovčí vlny na kolovrátku. Ve stylově dekorovaných prodejních stáncích ze dřeva nabídnou výrobci, řemeslníci a prodejci typické velikonoční zboží, jarní dárky a gastronomické speciality.

Více informací najdete ZDE.

Ty nejkrásnější velikonoční věnce, které na svých dveřích rozhodně musíte mít

Ty nejkrásnější velikonoční věnce, které na svých dveřích rozhodně musíte mít

KDE: náměstí Míru, Praha 2 – Vinohrady
KDY:
25. 3. – 10. 4.
OTEVÍRACÍ DOBA: pondělí–neděle 10.00–19.00

Pro jarní inspiraci si můžete přijít i na náměstí Míru, kde mají velikonoční trhy rozkládající se před kostelem svaté Ludmily dlouholetou tradici. Ve více než 30 z celkových 50 stánků na vás čeká široká nabídka tradičního velikonočního zboží, jakým jsou sváteční velikonoční vazby, dekorace, malovaná vajíčka, pomlázky, dřevěné kraslice, vyšívané ubrusy či dřevěné hračky, výrobky z cínu nebo výrobky uměleckých řemesel. Kromě něj mohou návštěvníci ochutnat a zakoupit i tradiční velikonoční pečivo, jako jsou mazance, jidáše, beránci. Ve zbylých prodejních stáncích se pak můžete těšit na různé dobroty, jako je tradiční občerstvení, palačinky, trdelník, vína, mošty, zdobené perníčky, sýrové a uzenářské delikatesy, medové produkty, polévky a jídla na grilu. Pořídit zde budete moci i zahradnické produkty, řezané květiny a sazenice. Chybět samozřejmě nebudou ani různé workshopy pro děti i dospělé, jako je například pletení pomlázek, vyrábění velikonočních dekorací a zdobení velikonočních vajíček. Velmi oblíbený je také workshop, na němž si upečete tradičního velikonočního beránka.

Více informací najdete ZDE.

Krok za krokem: Jak vyrobit velikonoční věnec

Krok za krokem: Jak vyrobit velikonoční věnec

KDE: Václavské náměstí, Praha 1 – Nové Město
KDY:
25. 3. – 16. 4.
OTEVÍRACÍ DOBA: Stánky 10.00–22.00 | Občerstvení 10.00–24.00

Spolu s těmi na Staroměstském náměstí patří tyto trhy k nejpopulárnějším v celé zemi. Konají se hned na dvou místech Václavského náměstí pod taktovkou dvou různých organizátorů. V dolní části náměstí jako každoročně, i letos návštěvníci v desítkách prodejních stánků najdou zajímavý sortiment řemeslných výrobků – ručně malované kraslice, velikonoční zajíčky a kuřátka, pomlázky, velikonoční pečivo – mazance, jidáše, beránky, velikonoční dekorace, svíčky, dřevěné hračky, výrobky z proutí. Těšit se můžete také na bohatý doprovodný program a hudební produkci různých žánrů. Menší trhy čítající asi 15 stánků pak najdete v horní části Václavského náměstí kousek od „koně“.

Více informací najdete ZDE.

Jak vyrobit provázkovou kraslici s čokoládovými vajíčky uvnitř

Jak vyrobit provázkovou kraslici s čokoládovými vajíčky uvnitř

KDE: náměstí Republiky, Praha 1 – Staré Město
KDY: 6.–28. 4.

OTEVÍRACÍ DOBA: Stánky 10.00–22.00 | Občerstvení 10.00–24.00

Na náměstí Republiky před obchodním centrem Palladium mají Pražané i turisté už poněkolikáté příležitost nasát jarní atmosféru díky velikonoční výzdobě a třicítce prodejních stánků s tradičním zbožím, jako jsou ručně malované kraslice, velikonoční zajíčci a kuřátka, pomlázky, velikonoční dekorace, svíčky, rukodělné výrobky, dřevěné hračky či výrobky z proutí. Chybět ale samozřejmě nemohou ani různé pochutiny. Pochutnáte si na oblíbených perníčcích, palačinkách, boršči, českých klobásách, plněných knedlících, bramborácích či pražených mandlích. Na zahřátí pak pořadatelé připravili několik druhů voňavých punčů.

Více informací najdete ZDE.

Tři jednoduché a vtipné tipy na velikonoční dekoraci: Zajíček, věnec i hnízdo

Tři jednoduché a vtipné tipy na velikonoční dekoraci: Zajíček, věnec i hnízdo

KDE: pěší zóna Anděl, Praha 5Smíchov
KDY: 19. 3. – 9. 4.
OTEVÍRACÍ DOBA: 10.00–22.00

Pokud se budete pohybovat na Smíchově, zajděte se podívat na pěší zónu u stanice metra Anděl, kde ve stáncích naleznete široký výběr velikonočního zboží: velikonoční pomlázky, dekorace, osení, obtisky, dekorace a barvy na vajíčka, kraslice, výrobky s velikonoční tematikou ze dřeva, proutí, slámy, kůže či kamene, ubrusy a prostírání s velikonočními motivy, figurky zajíčků, beránků, vajíček, perníky, marcipán s velikonoční tematikou, ale i další vyšívané, háčkované, paličkované výrobky, ozdoby ze sušených květin a dřeva, keramiku užitkovou i okrasnou, ručně vyráběné šperky – ruční výroba. Chybět samozřejmě nebude ani občerstvení a nápoje.

KDE: Mariánské náměstí, Praha 1 – Staré Město
KDY: 31. 3. – 16. 4.
OTEVÍRACÍ DOBA: 10.00–18.00

Po loňské úspěšné premiéře se letos opět pod záštitou Magistrátu hlavního města Prahy koná akce s názvem Velikonoce na Mariánském. Prostor náměstí ozdobí strom s velikonočními motivy a tradiční májka. Nebudou chybět ani symboly Velikonoc – vejce. A ne ledajaká – obří a dokonce dvě. Poslouží totiž všem zájemcům o netradiční foto jako fotobudky. Návštěvníci budou moci nakupovat v pěti stáncích, v nichž najdou typický velikonoční sortiment jako pomlázky, kraslice, keramiku – vše originální výrobky z chráněných dílen, příspěvkových a neziskových organizací i pražských středních odborných škol. Zkrátka nepřijdou ani milovníci květin a připraveny budou i velikonoční dobroty. A stejně jako v loňském roce bude součástí Velikonoc na Mariánském náměstí doprovodný program, který se bude odehrávat na zastřešeném pódiu ve dnech 31.3. od 11.00 do 18.00 a 1. a 2. 4. od 14.00 do 18.00.

Více informací najdete ZDE.

Vysejte velikonoční osení, teď je nejvyšší čas

Vysejte velikonoční osení, teď je nejvyšší čas

Knížecí Velikonoce na Křivoklátě

KDE: hrad Křivoklát 
KDY: 7.–9. 4.
O
TEVÍRACÍ DOBA: 10.00–16.00

I letos během velikonočních svátků otevře hrad Křivoklát své brány, aby uvítal své návštěvníky ve svátečním duchu. Knížecí Velikonoce nabídnou návštěvníkům pestrý program. Jako tradičně si budete moci prohlédnout širokou nabídku zboží na velikonočním jarmarku, ochutnat mnoho dobrot a užít si celodenní program na 1. nádvoří. Velikonoční jarmark, program pro děti i dospělé a prohlídky hradních interiérů budou hlavními body celé akce. O zábavu se postará kejklíř Vojta Vrtek, Komedianti na káře, Gábina a Katka. O hudební část se postará Lidová muzika Frgál (v pátek a v sobotu) a lidová muzika Osmikráska (v neděli). Programem vás provede Pavel Šebek. V pondělí 10. dubna zavládne klidnější atmosféra, můžete přijít na prohlídku a ještě si nakoupit.
Vstupné na akci je 140 Kč. Při zakoupení vstupenky na prohlídku hradu je vstup na křivoklátský velikonoční jarmark zdarma.

Jak vyrobit velikonoční vejce z korálků: Návody pro začátečníky i pokročilé

Jak vyrobit velikonoční vejce z korálků: Návody pro začátečníky i pokročilé

Velikonoční trhy v Plzni

KDE: náměstí Republiky, Plzeň
KDY:
30. 3. – 10. 4.

I v západočeské metropoli se můžete těšit na pravou velikonoční atmosféru. Ochutnejte trdelník, velikonoční nádivku, medovinu nebo nějaký kousek z širokého výběru sýrů a klobás. Náměstí obklopí malované kraslice a ručně pletené pomlázky plné pentlí, to si nesmíte nechat ujít. Velikonoční trhy doplní tradiční řemesla a lidové tradice. Nakoukněte pod ruce šikovným řemeslníkům a podívejte se, jak se plete pomlázka nebo malují kraslice, jak se vyrábějí svíčky nebo jak kovář tvoří umělecká díla. Kromě toho se můžete těšit na bohatý každodenní doprovodný program na velkém pódiu. Velikonoční náladu si tak vychutnáte za poslechu hudebních skupin, zpěváků či při pohledu na taneční vystoupení.

Více informací najdete ZDE.

Nejkrásnější velikonoční dekorace do dvou stovek. Inspirujte se!

Nejkrásnější velikonoční dekorace do dvou stovek. Inspirujte se!

Velikonoční trhy v Brně

KDE: náměstí Svobody, Brno
KDY: 31. 3. – 9. 4.

Přijďte se naladit na velikonoční notu na již dvanáctý ročník Velikonočních slavností na brněnské náměstí Svobody. Na jarních trzích na vás čeká na 38 stánků nejrozmanitějšího sortimentu – především s velikonoční tematikou, jeden stánek je vyhrazen pro prezentaci neziskového sektoru. Vybírat můžete z proutěného zboží, pomlázek, keramiky, šperků, dekoračních výrobků či velikonočních kraslic a dalších výrobků. Těšit se můžete také na bohaté občerstvení i vinařské výrobky. Součástí letošního programu bude opět také kulturní doprovodný program plný tance a zpěvu, který zajistí folklorní soubory a cimbálové muziky. A pro malé i velké se o víkendu chystají oblíbené rukodělné dílny.

Více informací najdete ZDE.

Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou nejlepší texty pro SMS i klasická velikonoční přání

Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou nejlepší texty pro SMS i klasická velikonoční přání

Velikonoční trhy v Olomouci

KDE: Horní náměstí, Olomouc
KDY: 1.–
9. 4.

Na své si během velikonočních oslav přijdou jak malí, tak velcí. Děti se mohou těšit na pletení pomlázek a barvení vajíček v dětských dílničkách, dospělí zase mohou navštívit jarmark s bohatou nabídkou řemeslných výrobků, dekorací, šperků či výrobků autorské tvorby. Součástí oslav bude samozřejmě také prodej tradičního velikonočního pečiva a oblíbených regionálních specialit. Stánky budou otevřené každý všední den od 11 do 19 hodin, o víkendu už od 10 hodin dopoledne. Dětská tvořivá dílnička bude v provozu každý všední den po 14. hodině, o víkendu pak po celý den v době provozu stánků. Kromě cimbálové muziky, tradičního tvoření i velikonočních dobrot samozřejmě nemůže chybět ani výzdoba. Náměstí bude zdobit květinová výzdoba od Výstaviště Flora, slaměná zvířátka a velikonoční dekorace s moderními prvky – součástí náměstí bude totiž velikonoční fotokoutek. Už tradičně uvidíte na Horním náměstí „Kraslici od srdce“, kterou Olomouci v roce 2017 věnovala chorvatská velvyslankyně Ines Trohová.

Jak vyrobit provázkovou kraslici s čokoládovými vajíčky uvnitř

Jak vyrobit provázkovou kraslici s čokoládovými vajíčky uvnitř

Velikonoční trhy na zámku Sychrov

KDE: zámek Sychrov
KDY: 1.–2. 4. 
O
TEVÍRACÍ DOBA: 9.00–16.00

Tradiční sychrovské trhy jsou léty prověřenou a vítanou kulturní akcí spojenou s ukázkami řemesel, prodejem tradičního zboží a bohatým programem pro děti i dospělé. V areálu zámku najdou návštěvníci více jak sto stánků s řemeslnými výrobky, regionálními i specifickými potravinami, občerstvením, jako jsou klobásky, teplé sýry, buchty, koláče, bramboráky a samozřejmě s výrobky vztahujícími se ke svátkům jara – věnce, pomlázky, kraslice, jarní dekorace, ale také svíčky s jarním motivem, mýdla a další, v nabídce nechybí také ručně šité, pletené či ručně zdobené oblečení, medy, čaje, keramika. Velikonoční trhy jsou obohaceny i kulturním programem. Vystoupí kapela „Pouličníci“ i loutkové divadlo „Teátr“ Pavla Šmída. V sobotu se návštěvníci mohou těšit na folklorní soubor Horal. V tento den bude také zpřístupněn zámecký park, který láká k procházce. Otevřen je samozřejmě také zámek s velikonoční výzdobou (samostatné vstupné).

Na trhy v areálu zámku se platí jednotné vstupné 50 Kč, děti do 5 let mají vstup zdarma.

Jak vyfouknout vajíčko co nejrychleji, bez námahy a jen jednou dírkou

Jak vyfouknout vajíčko co nejrychleji, bez námahy a jen jednou dírkou

Znojemské velikonoce

KDE: Horní a Masarykovo nám., Znojmo
KDY: 1.–​9. 4.

Velikonoční trhy s kulturním programem v historickém centru Znojma jsou už každoroční tradicí. Kromě řemeslných stánků a stánků s občerstvením nebudou chybět ani řemeslné dílny, ve kterých si budete moct uplést pomlázku, namalovat vajíčko, vyrobit zajíce ze slámy nebo složit zkoušku velikonočního koledníka. Na dospělé zase čeká doprovodný program s celou řadou kapel. Kromě toho jsou svátky jara ve vyhledávané vinařské destinaci již dvanáct let spojeny s hledáním vajíček ve spletitých chodbách znojemského podzemí. Na Bílou sobotu 8. dubna budou návštěvníci moci absolvovat prohlídku se zkráceným historickým výkladem, na kterou navazuje u dětí populární hledání vajíček. Na konci podzemního bloudění čeká každého účastníka odměna. Vstupné je jednotné 45 Kč. Prohlídky budou probíhat od 10.00 do 12.30 a od 13.30 do 16.30 v půlhodinových intervalech. Symbolicky k Velikonocům patří také beránek a ovečky, které si budete moct prohlédnout v ohradě na Masarykově náměstí. Součástí trhů je také výstava drobného zvířectva a oblíbená soutěž o králičí hop.

Více informací najdete ZDE.

Velikonoční trhy v Drážďanech

Vypravit se můžete také do Drážďan, které jsou vzdálené jen necelých 50 kilometrů od českých hranic. Možná i to je důvod, proč se stále častěji stávají cílem turistů z Česka. Velikonoční atmosféru si tam můžete vychutnat hned na dvou místech. Tím prvním jsou tradiční velikonoční trhy pod širým nebem v centru města, druhým pak populární jarní veletrh Drážďanské Velikonoce.

KDE: náměstí Altmarkt, Drážďany
KDY:
1.94.

Krásné jarní trhy v samém srdci Drážďan určitě stojí za návštěvu. Své zboží tam letos ve stáncích bude nabízet více než 110 obchodníků. Přibližně v polovině stánků najdete typické velikonoční dekorace, jako jsou kraslice všech možných barev, králíčci, proutěné výrobky a další dekorace všech možných tvarů, materiálů a velikostí. I sortiment ve zbylých stáncích bude opravdu pestrý, od čerstvého chleba a pečiva, regionální zeleniny a ovoce až po med od včelařů či sazeničky od zahradníků. Atmosféru na náměstí doplní stánky s občerstvením a sklenku vína či pivo si bude možné vychutnat vsedě na lavicích. Připravena je i zábava pro děti, které se mohou projet na ruském kole, kolotoči nebo dětské železnici.

KDE: výstaviště Messe Dresden, Messering 6, Drážďany
KDY:
30. 3. – 2. 4.
OTEVÍRACÍ DOBA: 10.00–18.00

Veletrh Dresdner Ostern letos otevře své brány již po sedmadvacáté a návštěvníci tu mohou pod jednou střechou získat nejen užitečné rady, ale i nakoupit spoustu nezbytných věcí pro novou sezonu. Na výstavišti bude zastoupeno více než 270 vystavovatelů, kteří kromě jarních dekorací předvedou pestrou škálu nabídek pro zahrádkáře od pěstování okrasných květin a léčivých bylin, až po kultivaci ovoce a zeleniny. Chybět nebudou ani hospodářská zvířata a ukázka řemesel. Díky rozmanitosti je veletrh zážitkem zahradnických nadšenců všech věkový kategorií, kteří se mohou dozvědět zajímavá fakta, ochutnat zdravé přírodní produkty nebo si něco vyrobit. V rámci jarního veletrhu se koná také jedna z největších a nejkrásnějších mezinárodních výstav orchidejí v Evropě. Pěstitelé ze čtyř kontinentů vytvoří fascinující přehlídku 20 000 rostlin a 100 000 květů. Návštěva tohoto veletrhu je skutečně nezapomenutelným zážitkem.
Na veletrh se platí vstupné, základní plná částka je 10 euro, snížené vstupné 8,50 euro a za děti od 7 do 14 let zaplatíte 5 euro, rodinná vstupenka vás pak vyjde na 21 euro, pokud jde pouze jeden dospělý s dětmi, stojí vstupenka 13 euro.

Jak složit ubrousek na velikonoční tabuli? Naučíme vás to!

Jak složit ubrousek na velikonoční tabuli? Naučíme vás to!

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušetřit? Přehled míst v celé ČR

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušet…

Milujete čerstvé jahody? Pokud člověk nemá zahradu a nechce jahody kupovat v obchodě, nabízí se samosběr jahod. Přinášíme vám přehled míst v jednotlivých krajích České republiky, kde si můžete nasbírat jahody. Situace k 2. červnu 2023.

2.  6.  2023 |
Lenka Chvostová
JahodyDrobné ovoce
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
Suchý potok vnese do zahrady iluzi proudící vody: Galerie nápadů, jak ho zbudovat

Suchý potok vnese do zahrady iluzi proudící v…

Zatoužili jste alespoň někdy po potoku, který bude protékat vaší zahradou, jenže vám chybí zdroj vody? Řešení existuje, vsaďte na suchý potok! Jak takový originální zahradní prvek vypadá, jak se vytváří a nač si dát pozor? Inspirujte se v galerii nejzajímavějších fotek vybraných z Pinterestu.

2.  6.  2023 |
Kateřina Hradová
Suchý potok
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada