vytisknout velikost písma Velikonoční trhy: Praha, Brno, Drážďany a další města. Výběr toho nejlepšího!

Chcete nasát velikonoční atmosféru, nakoupit si pestré jarní dekorace a kraslice pro koledníky? Nebo byste se rádi naučili plést pomlázku? Pak byste si určitě neměli nechat ujít tradiční velikonoční trhy. Zmapovali jsme pro vás situaci a našli ty nejzajímavější v Praze, Brně, Plzni, Olomouci a Drážďanech.
Velikonoční trhy: Praha, Brno, Drážďany a další města. Výběr toho nejlepšího! | istock

Po vánočních patří velikonoční trhy k těm nejoblíbenějším. Sehnat na nich můžete pomlázky, kraslice, řehtačky, různé velikonoční dekorace, na některých dokonce i typické velikonoční pochoutky, jako jsou velikonoční mazance či beránci všech možných velikostí. Na některých se dokonce můžete blíže seznámit s různými zvyky, obyčeji a tradicemi.

Velikonoční dekorace: Inspirujte se těmi nejkrásnějšími

Velikonoční dekorace: Inspirujte se těmi nejkrásnějšími

Velikonoční trhy v Praze

V Praze se samozřejmě koná akcí nejvíc. V historickém centru si tradiční velikonoční trhy můžete užít hned na pěti místech, další akce se jako každý rok odehrají na pražském Výstavišti nebo třeba v Toulcově dvoře. Ve stylově dekorovaných prodejních stáncích nabídnou výrobci, řemeslníci a prodejci typické velikonoční zboží, jarní dárky a gastronomické speciality. Malí i velcí návštěvníci si zároveň mohou vyzkoušet práci lidových řemeslníků. Přijeďte si užít svátky jara do Prahy!

KDE: Pražský hrad, náměstí U svatého Jiří, Praha 1 – Hradčany
KDY: 5. 4. – 5. 5.

Na 4. Velikonočních trzích na Pražském hradě bude pro návštěvníky každý den připraveno předvádění z některých tradičních řemesel: kovář, dráteník, malování kraslic, pletení pomlázek, předení ovčí vlny na kolovrátku. Součástí je i zajímavý doprovodný program.

Více informací najdete ZDE.

KDE: Staroměstské náměstí, Praha 1 – Staré Město
KDY: 6. 4. – 28. 4.

Mezi nejpřitažlivější velikonoční trhy patří ty na Staroměstském náměstí, kde vás letos bude čekat 100 bohatě stylově dekorovaných prodejních stánků s typickým velikonočním zbožím, jarními dárky a specialitami. Každý den se návštěvníci mohou těšit také na pestrý program probíhající na přilehlém pódiu – vystoupení folklórních souborů, ale i divadelní představení. Přímo na tržišti budou předvádět své umění pletači pomlázek, malíři kraslic, mistři kováři a další řemeslníci. Na své si přijdou i milovníci dobrého jídla. Děti se v dílničce budou moci naučit plést pomlázku nebo se dovědět něco o velikonočních tradicích. Chybět nebude ani symbol jara – dekorovaný velikonoční strom, kterým je typická bříza. Velmi oblíbenými a vyhledávanými prvky jsou i 3D dekorace a fotokoutky.

Více informací najdete ZDE.

Videonávod: Jak se plete pomlázka

Videonávod: Jak se plete pomlázka

KDE: náměstí Republiky, Praha 1 – Staré Město
KDY: 6. 4. – 28. 4.

Na náměstí Republiky mají Pražané i turisté příležitost nasát jarní atmosféru díky třicítce nově vytvořených prodejních stánků s tradičními rukodělnými výrobky a pochutinami. Na zahřátí pořadatelé připravili několik druhů punčů. Ochutnat můžete také originální jarní pečené brambory, perníčky, pečená lízátka i pokrmy z grilu. 

KDE: náměstí Míru, Praha 2 – Vinohrady
KDY: 6. 4. – 22. 4.

Pro jarní inspiraci si můžete přijít i na náměstí Míru, kde vás čeká široká nabídka tradičního velikonočního zboží – ručně malované kraslice, velikonoční zajíčci a kuřátka, pomlázky, velikonoční pečivo – mazance, jidáše, beránci, velikonoční dekorace, svíčky a další. Letos přivítá návštěvníky na 40 prodejních stánků s ryze velikonočním prodejním sortimentem, jakým jsou sváteční velikonoční vazby, dekorace, malovaná vajíčka, pomlázky, dřevěné kraslice, výrobky z cínu nebo výrobky uměleckých řemesel. Nebudou chybět ani zahradnické produkty, řezané květiny a sazenice, tradiční občerstvení, palačinky, trdelník, vína, mošty, velikonoční pečivo, zdobené perníčky, čerstvé ovoce v čokoládě, sýrové a uzenářské delikatesy, medové produkty, speciality staročeské kuchyně, polévky a jídla na grilu. Poznáte i slovenské rezance, párance a harule. Své místo zde najde i řada neziskových organizací a chráněných dílen. Chybět nebude hudební zábavný program pro děti i dospělé.

Více informací najdete ZDE.

KDE: Václavské náměstí, Praha 1 – Nové Město
KDY: 6. 4. – 28. 4.

Spolu s těmi na Staroměstském náměstí patří tyto trhy k největším v celé zemi. Na Václavském náměstí se mohou návštěvníci těšit na desítky prodejních domků s tradičním velikonočním zbožím, situovaných v dolní části. Součástí bude také bohatý doprovodný program. Návštěvníci trhů se budou moci seznámit s lidovými zvyky a tradicemi.

Více informací najdete ZDE.

KDE: Výstaviště Praha Holešovice, Praha 7 – Holešovice
KDY: 22. 3. – 24. 3.

Přijďte si na Výstaviště nakoupit jarní výzdobu a ochutnat skvělé občerstvení. Kromě stánků s velikonočními vazbami a dekoracemi nebudou chybět ani potřeby pro zahrádkáře, připravena je také poradna pro pěstitele a spousta zajímavých workshopů. Čekají na vás různé druhy zboží včetně sadby na nadcházející sezónu, řezané i vázané květiny, hrnkové květiny, truhlíky, velikonoční výzdoba, farmářské produkty a výrobky, velikonoční pečivo i cukroví, marmelády, sirupy apod. Těšit se můžete na rozmanité a kvalitní produkty od lokálních pěstitelů a malých podnikatelů. Velkou část nabídky bude tvořit občerstvení přímo na místě tak, aby tvořilo příjemnou atmosféru.

Vysejte velikonoční osení, teď je nejvyšší čas

Vysejte velikonoční osení, teď je nejvyšší čas

KDE: Toulcův dvůr, Kubatova 32/1, Praha 10 – Hostivař
KDY: 13. 4
.

Tradiční jarní setkání s přírodou, tradicemi, řemesly a řemeslníky. Budete mít možnost si v připravených dílničkách vyrobit píšťalku, pomlázku, řehtačku nebo jiný předmět vztahující se k jaru, potěšit se s lidmi, kteří předvádí stará řemesla, nakoupit drobné dárečky, shlédnout pohádku, zazpívat jarní písničky, ochutnat velikonoční pokrmy… a na konec společně vynést Moranu a zpátky přinést jaro. Tento starodávný zvyk se uskuteční v 16:15 hod. Součástí jarmarku jsou bohatý kulturní program a tvořivé dílničky pro děti.

Poznámka: Na jarmark se platí vstupné: dospělí 80 Kč, děti od 4 let, studenti a důchodci 40 Kč, rodinné vstupné: 1 dospělý a 2 děti 130 Kč, 2 dospělí a 2 děti 210 Kč

Více informací najdete ZDE.

Velikonoční trhy v Brně

KDE: náměstí Svobody, Brno
KDY: 12.–
21. dubna

Přijďte se naladit na velikonoční notu na desátý ročník Velikonočních slavností na brněnské náměstí Svobody. Na jarních trzích na vás čeká na 43 stánků nejrozmanitějšího sortimentu – především s velikonoční tématikou. Vybírat můžete z proutěného zboží, pomlázek, keramiky, šperků, dekoračních výrobků či velikonočních kraslic a dalších výrobků. Těšit se můžete také na bohaté občerstvení i vinařské výrobky. Součástí letošního programu bude opět i bohatý doprovodný program plný tance a zpěvu, který zajistí folklórní soubory, cimbálové muziky. A pro malé i velké se chystají oblíbené rukodělné dílny.

Více informací najdete ZDE.

Nejkrásnější velikonoční dekorace do dvou stovek. Inspirujte se!

Nejkrásnější velikonoční dekorace do dvou stovek. Inspirujte se!

Velikonoční trhy v Plzni

KDE: náměstí Republiky, Plzeň
KDY: 11. 4. –
 22. 4. 2019

Můžete se těšit na pravou velikonoční atmosféru. Ochutnejte trdelník, velikonoční nádivku, medovinu nebo nějaký kousek z širokého výběru sýrů a klobás. Náměstí obklopí malované kraslice a ručně pletené pomlázky plné pentlí, to si nesmíte nechat ujít. Velikonoční trhy doplní tradiční řemesla a lidové tradice. Podívejte se, jak se plete pomlázka nebo malují kraslice, jak se vyrábí svíčky nebo jak kovář tvoří umělecká díla.

Více informací najdete ZDE.

Velikonoční trhy v Olomouci

KDE: Horní náměstí, Olomouc
KDY: 15.–​21. dubna 2019 10:00–​15:30 hod.

Navštivte 4. ročník oslav velikonočních svátků, na kterém vás čeká nejen nedělní velikonoční řemeslný jarmark, ale i hanácký folklór. Můžete se podívat, jak se pletou pomlázky, malují kraslice, budete mít možnost ochutnat místní pivo Chomout, lokální víno či zakoupit některý z tradičních hanáckých produktů. Čas si můžete zpestřit pásmem hanáckých zvyků, písní a tanců. Pro děti zde bude tvůrčí dílna, kde si pod vedením zkušených instruktorek budou moci vytvořit dárek s velikonoční tematikou pro pondělní koledníky či jen tak pro radost. Atmosféru svátků jara na náměstí dokreslí i živá kuřátka a králíčci.

Více informací najdete ZDE.

Jak vyrobit provázkovou kraslici s čokoládovými vajíčky uvnitř

Jak vyrobit provázkovou kraslici s čokoládovými vajíčky uvnitř

Velikonoční trhy v Drážďanech

Vypravit se můžete také do Drážďan, které jsou vzdálené jen necelých 50 kilometrů od českých hranic. Možná i to je důvod, proč se stále častěji stávají cílem turistů z Česka. Jednou z oblíbených akcí je také veletrh Drážďanské Velikonoce.

KDE: výstaviště Messe Dresden, Messering 6, Drážďany
KDY: 28.–31. března

Veletrh Dresdner Ostern letos otevře své brány již po šestadvacáté a návštěvníci tu mohou pod jednou střechou získat nejen užitečné rady, ale i nakoupit spoustu nezbytných věcí pro novou sezonu. Na výstavišti bude zastoupeno na 350 vystavovatelů, kteří předvedou pestrou škálu nabídek pro zahrádkáře od pěstování okrasných květin a léčivých bylin až po kultivaci ovoce a zeleniny. Chybět nebudou ani hospodářská zvířata a ukázka řemesel. Díky rozmanitosti je veletrh zážitkem zahradnických nadšenců všech věkový kategorií, kteří se mohou dozvědět zajímavá fakta, ochutnat zdravé přírodní produkty nebo si něco vyrobit. V rámci jarního veletrhu se koná také jedna z největších a nejkrásnějších mezinárodních výstav orchidejí v Evropě. Pěstitelé ze čtyř kontinentů vytvoří fascinující přehlídku 20 000 rostlin a 100 000 květů.

Více informací najdete ZDE.

Krok za krokem: Jak vyrobit velikonoční věnec

Krok za krokem: Jak vyrobit velikonoční věnec

Jak složit ubrousek na velikonoční tabuli? Naučíme vás to!

Jak složit ubrousek na velikonoční tabuli? Naučíme vás to!

 

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak pěstovat muškáty ze semínek, aby se krásně rozrostly

Jak pěstovat muškáty ze semínek, aby se krásn…

Pelargonie si můžete vypěstovat i ze semínek. Silné, husté rostliny, obsypané desítkami květů mohou zdobit vaše okna a balkony, když si je sami vypěstujete. Právě teď v půlce ledna je ten pravý čas.

15.  1.  2020 |
Trendy bydlení v roce 2020: In jsou dvoubarevné kuchyně, zemité barvy, samet i kov

Trendy bydlení v roce 2020: In jsou dvoubarev…

I váš byt může do nového roku vykročit v novém kabátě. Máme pro vás několik interiérových trendů, s nimiž rozhodně nešlápnete vedle nejen v roce 2020, ale ani v celém následujícím desetiletí.

10.  1.  2020 |
Moderní židle do každé domácnosti. Z těchto 40 modelů si vybere každý

Moderní židle do každé domácnosti. Z těchto 4…

Chcete oživit domácnost, a tak uvažujete třeba o nákupu jídelních židlí? Než využijete široké nabídky obchodů, zamyslete se, jaké židle vlastně domů potřebujete. Inspiraci najdete v galerii v úvodu článku.

17.  1.  2020 |
Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.

7.  12.  2019 |
Jak pozvat přírodu domů: Tipy na květinové obrazy i hodiny z mechu

Jak pozvat přírodu domů: Tipy na květinové ob…

Když nemůžete do lesa, může les přijít k vám. Pořiďte si domů, kde trávíme většinu života, kus přírody, její krásy a harmonie.

12.  1.  2020 |