Jakmile totiž lístky přerostou, začnou se ohýbat a už to není ono. Co ale s takovým osením udělat? Zužitkujte ho!
Konec zimy a příchod jara s sebou často přináší pocity únavy či deprese, proti nimž odborníci doporučují bojovat mimo jiné zdravou výživou a zvýšeným příjmem ovoce a zeleniny (připomeňme si, že standardní doporučená denní dávka jsou dvě až čtyři porce ovoce a tři až pět porcí zeleniny).

Ječmen ani jiné rostliny by při zpracování neměly vůbec přijít do styku s kovem, protože ten ničí některé zdravé látky v nich obsažené
Dopřejte svému tělu to, co potřebuje
Vzrostlé osení je škoda vyhodit, když se dá využít coby ideální zdroj látek, které zvyšují obranyschopnost organizmu a jeho schopnost bojovat s civilizačními chorobami. Nejlépe se pro tyto účely hodí mladý ječmen, příznivě působící také při překyselení žaludku, nespavosti a migréně.
Videonávod: Jak si vysít osení s dětmi. Více ZDE
V současnosti je hodně oblíbený a prodává se za nemalé peníze ve formě prášku (míchá se s vodou), protože velké množství chlorofylu, vitaminů, kvalitních bílkovin, minerálních látek, esenciálních aminokyselin a antioxidantů, které obsahuje, představuje doslova elixír zdraví – například chlorofyl má protizánětlivé a dezinfekční účinky, urychluje hojení ran a zlepšuje přenos kyslíku, čímž zvyšuje výkon orgánů a brání vzniku infekcí.

Zeleninové, ovocné i bylinkové nápoje, ve světě známé pod pojmem smoothies, se dají kombinovat, ale i tady platí, že v jednoduchosti je síla
Syrové šťávy jako elixír zdraví
Jak takový elixír z osení získat? Stačí, když lístky ostříháte a zpracujete v odšťavňovači nebo v mixéru (v tom případě k nim přidejte asi skleničku vody). Šťávu, kterou získáte (zhruba 0,5 až 1 decilitr), vypijte samostatně nebo dolijte vodou do množství půl litru. Chuť ječmene bohužel není nic moc, takže pokud budete chtít, nápoj si zkuste vylepšit přidáním například ananasové nebo mrkvové šťávy na úkor vody.
Zajistěte si celoroční zdroj ječmene
Nemusíte být majitelem pole, stačí i obyčejný truhlík naplněný zeminou nebo jen miska, kam nasypete osivo ječmene. Za deset dní bude v příznivých podmínkách vzrostlé tak akorát pro sklizeň, kterou je možné za nějakou dobu opakovat. Postupným výsevem si tak zajistíte pravidelný zdroj pro přípravu vitaminového nápoje.

Zelená barva, ale různé zdroje: okurek s celerem, kiwi, brokolice
Nepočítejte, že jediná ochutnávka s vámi udělá zázraky. Aby se projevily kýžené účinky, je vhodné pít jeden nápoj denně, a to po dobu minimálně tří měsíců. Po absolvování takovéto jarní detoxikační kúry si teprve můžete vyhodnotit, jak se cítíte, a podle toho se rozhodnout, zda budete pokračovat dál. Jeden měsíc je málo, organizmus se teprve začíná čistit, což může zapříčinit přechodné zhoršení stavu.
Najděte si nejoblíbenější chuť
K přípravě takovýchto nápojů se jako základ dají použít i bylinky, které pěstujete na zahradě nebo rostou volně v přírodě, například vojtěška, jetel, polníček, špenát, kopřiva, sedmikrásky, jitrocel, pampeliška, řebříček, kostival, kontryhel a další – dají se různě kombinovat.

Rozmanité barvy tekutin přilákají i děti: také pro ně jsou tyto nápoje vhodné
I v tomto případě platí, že rostliny je třeba sbírat pouze na čistých místech. Nápoje nedochucujte ani citronem, ani medem či cukrem a konzumujte je pokud možno hned. V ledničce vydrží maximálně do dalšího dne, okysličování výrazně redukuje kvalitu.
Foto: Shutterstock, Profimedia