Velikonoce znamenají přivítání jara a pro mnohé jde také o nejvýznamnější svátky roku. A i v případě, že nejste věřící, pravděpodobně jde o jedny z mála svátků, které se u vás doma za normálních okolností slaví. Jenomže letošní jaro rozhodně normální není, a na klasické oslavy Velikonoc tak můžeme zapomenout. Žádná pomlázka, návštěvy příbuzných ani posezení s přáteli se konat nemohou, a tak je třeba vymyslet pro rodinu jinou zábavu.
Podivejte se na video, jak si s dětmi vyrobit velikonočního zajíčka:
Prostor pro tradice
I když koledníci na pomlázku nemohou, není důvod se všech velikonočních zvyků vzdát. Můžete si například s dětmi nabarvit vajíčka. Zvolte tentokrát způsob našich babiček a obarvěte vajíčka přírodní cestou. Užijete si s dětmi napínavé chvíle, až budete zjišťovat, jaká barva se vám nakonec povede. Mezi tradiční barvy velikonočních vajec patří červená, hnědá, žlutá, zelená a černá.
Červenou barvu získáte ze slupek červené cibule, hnědou pak ze žluté cibule. Jarní tráva a kopřivy obarví vajíčka na zeleno, o žlutou se postará kari nebo kurkuma. Aby byla barva sytá, je potřeba v ní vejce vařit i dvacet minut, pro ustálení barvy přidejte tři lžíce octa.
Upleťte pomlázku
Tatínkové mohou (možná poprvé) zkusit uplést vlastnoruční pomlázku a přizvat děti. I v karanténní době je možné vypravit se na vrbové proutky, které najdete podél velkých řek i menších potůčků. Sice s ní nepůjdete na koledu, ale i tak vám vlastnoruční pomlázka udělá radost.
Hledání pokladů
Mezi importované zvyky patří hledání velikonočních vajíček, které schoval velikonoční zajíček. Ten nadílku schová po domě nebo po zahradě večer před tím a děti jdou hledat hned po probuzení. I když zvyk pochází z USA, můžete ho letos vyzkoušet místo tradiční pomlázky. Děti jistě ocení nadílku místo koledy, a když budete při schovávání nápadití, vydrží jim zábava na velkou část dopoledne. Pokud nemáte zahradu, můžete nadílku schovat v bytě nebo i někde v přírodě, prostě vyjeďte na louku, do lesa.
K českým Velikonocům pak patří tradice hledání pokladů. Na
Velký pátek se země otvírá a na krátkou dobu vydá poklady, které jsou v ní ukryté. Poklad označovalo světýlko, kvetoucí nebo zářící kapradí, otvor ve skále, ze kterého vycházela záře. Starou tradici lze využít jako základ pro moderní dobrodružství pro děti. Určitě máte někde v okolí les, louku nebo skálu, kam můžete jít hledat (předem připravený) poklad.
Znáte velikonoční tradice? Tady najdete ty nejznámější
Až půjdete na procházku, nezapomeňte vzít plátěný pytlík nebo košík na kopřivy. Jejich sílu využijete nejen při barvení vajíček nazeleno, ale také při pečení nádivky.
Recept na nádivku najdete ZDE
Přitáhněte děti k pečení
Ano, krize kolem droždí je známá a štěstí má ten, kdo se předzásobil. Ale péct velikonoční dobroty se dá i bez kvasnic. I klasický mazanec lze upéct bez droždí, o kynutí se postará kypřicí prášek a vlhkost dodá tvaroh nebo jogurt. Na velikonoční stůl patří beránek. Recept je jednoduchý, surovin potřebujete jen pár a za chvíli máte hotovo. Upéct můžete i něco slaného, například z přinesených kopřiv bude skvělá nádivka.
Ale je vlastně jedno, co upečete. Děti přípravu těsta obecně mají moc rády, práce s měkkým a poddajným materiálem, který lze tvarovat, pomáhá uvolňovat psychiku. Rezignujte na dokonalý výsledek a nechte děti, ať se něco naučí a vyzkouší si samy.
Tady najdete recept na mazanec bez droždí.
Vyzdobte byt
Při tvorbě velikonočních dekorací si také můžete užít spoustu zábavy. Opět může být základem procházka do jarního lesa, kde nasbíráte přírodniny, z nichž můžete doma tvořit věnec, květinovou vazbu, suchou vazbu.
K dalšímu tvoření můžete využít věci, které najdete doma – modelínu, přízi, samotvrdnoucí hmotu. Vytvořit můžete zajíčky, vajíčka, jarní motivy... Velikonočními dekoracemi však můžete jen začít, svou fantazii ale vůbec nemusíte svazovat a uvidíte, kam vás představivost dovede.
Skvělým relaxem pak může být malování. Ať už v plenéru, nebo doma. Vezměte barvy, plátna, skicáky nebo obyčejné pastelky a omalovánky pro dospělé a ponořte se do kouzelného světa barev. Malovat umí každý a skvěle to uleví přetížené hlavě.
Věnujte čas rodině
Po měsíci, kdy jsou zavřené školy, už nápady, jak děti zabavit, dochází. Zvlášť když jsou potomci větší a jejich nároky na zábavu vysoké. Není však třeba vymýšlet speciální velikonoční program, důležité je, aby vám společně bylo dobře. Klidně udělejte velký filmový den, nakupte pochoutky a lehněte si před televizi nebo si zahrajte oblíbenou společenskou hru, hry na playstationu nebo využijte pěkného počasí a vyrazte na velkou procházku či za sportem.