vytisknout velikost písma Velikonoce doma: Tipy, co dělat, abyste si letošní svátky jara užili

Na tradiční pomlázku letos zapomeňte, přesto si můžete Velikonoce užít – sbírejte s dětmi vajíčka schovaná po domě nebo na zahradě, vydejte se hledat poklady nebo si upečte či uvařte dobrotu, o které dlouho sníte. I Velikonoce doma mohou být skvělé.

Velikonoce znamenají přivítání jara a pro mnohé jde také o nejvýznamnější svátky roku. A i v případě, že nejste věřící, pravděpodobně jde o jedny z mála svátků, které se u vás doma za normálních okolností slaví. Jenomže letošní jaro rozhodně normální není, a na klasické oslavy Velikonoc tak můžeme zapomenout. Žádná pomlázka, návštěvy příbuzných ani posezení s přáteli se konat nemohou, a tak je třeba vymyslet pro rodinu jinou zábavu.

Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou nejlepší texty pro SMS i klasická velikonoční přání

Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou nejlepší texty pro SMS i klasická velikonoční přání

Prostor pro tradice

I když koledníci na pomlázku nemohou, není důvod se všech velikonočních zvyků vzdát. Můžete si například s dětmi nabarvit vajíčka. Zvolte tentokrát způsob našich babiček a obarvěte vajíčka přírodní cestou. Užijete si s dětmi napínavé chvíle, až budete zjišťovat, jaká barva se vám nakonec povede. Mezi tradiční barvy velikonočních vajec patří červená, hnědá, žlutá, zelená a černá.

Barvíme vajíčka přírodními materiály: Co dělat, aby chytla cibule, červená řepa či kurkuma

Barvíme vajíčka přírodními materiály: Co dělat, aby chytla cibule, červená řepa či kurkuma

Červenou barvu získáte ze slupek červené cibule, hnědou pak ze žluté cibule. Jarní tráva a kopřivy obarví vajíčka na zeleno, o žlutou se postará kari nebo kurkuma. Aby byla barva sytá, je potřeba v ní vejce vařit i dvacet minut, pro ustálení barvy přidejte tři lžíce octa.

Jak vyrobit velikonoční vejce z korálků: Návody pro začátečníky i pokročilé

Jak vyrobit velikonoční vejce z korálků: Návody pro začátečníky i pokročilé

Upleťte pomlázku

Tatínkové mohou (možná poprvé) zkusit uplést vlastnoruční pomlázku a přizvat děti. I v karanténní době je možné vypravit se na vrbové proutky, které najdete podél velkých řek i menších potůčků. Sice s ní nepůjdete na koledu, ale i tak vám vlastnoruční pomlázka udělá radost.

Videonávod: Jak se plete pomlázka

Videonávod: Jak se plete pomlázka

Hledání pokladů

Mezi importované zvyky patří hledání velikonočních vajíček, které schoval velikonoční zajíček. Ten nadílku schová po domě nebo po zahradě večer před tím a děti jdou hledat hned po probuzení. I když zvyk pochází z USA, můžete ho letos vyzkoušet místo tradiční pomlázky. Děti jistě ocení nadílku místo koledy, a když budete při schovávání nápadití, vydrží jim zábava na velkou část dopoledne. Pokud nemáte zahradu, můžete nadílku schovat v bytě nebo i někde v přírodě, prostě vyjeďte na louku, do lesa.

Jak vyfouknout vajíčko co nejrychleji, bez námahy a jen jednou dírkou

Jak vyfouknout vajíčko co nejrychleji, bez námahy a jen jednou dírkou


K českým Velikonocům pak patří tradice hledání pokladů. Na Velký pátek se země otvírá a na krátkou dobu vydá poklady, které jsou v ní ukryté. Poklad označovalo světýlko, kvetoucí nebo zářící kapradí, otvor ve skále, ze kterého vycházela záře. Starou tradici lze využít jako základ pro moderní dobrodružství pro děti. Určitě máte někde v okolí les, louku nebo skálu, kam můžete jít hledat (předem připravený) poklad.

Znáte velikonoční tradice? Tady najdete ty nejznámější

Až půjdete na procházku, nezapomeňte vzít plátěný pytlík nebo košík na kopřivy. Jejich sílu využijete nejen při barvení vajíček nazeleno, ale také při pečení nádivky.

Recept na nádivku najdete ZDE

50 netradičních způsobů, jak letos ozdobit velikonoční vajíčka

50 netradičních způsobů, jak letos ozdobit velikonoční vajíčka

Přitáhněte děti k pečení

Ano, krize kolem droždí je známá a štěstí má ten, kdo se předzásobil. Ale péct velikonoční dobroty se dá i bez kvasnic. I klasický mazanec lze upéct bez droždí, o kynutí se postará kypřicí prášek a vlhkost dodá tvaroh nebo jogurt. Na velikonoční stůl patří beránek. Recept je jednoduchý, surovin potřebujete jen pár a za chvíli máte hotovo. Upéct můžete i něco slaného, například z přinesených kopřiv bude skvělá nádivka.

Ale je vlastně jedno, co upečete. Děti přípravu těsta obecně mají moc rády, práce s měkkým a poddajným materiálem, který lze tvarovat, pomáhá uvolňovat psychiku. Rezignujte na dokonalý výsledek a nechte děti, ať se něco naučí a vyzkouší si samy.

Tady najdete recept na mazanec bez droždí.

Krok za krokem: Vyrobte si netradiční velikonoční dekoraci

Krok za krokem: Vyrobte si netradiční velikonoční dekoraci

Vyzdobte byt

Při tvorbě velikonočních dekorací si také můžete užít spoustu zábavy. Opět může být základem procházka do jarního lesa, kde nasbíráte přírodniny, z nichž můžete doma tvořit věnec, květinovou vazbu, suchou vazbu.

K dalšímu tvoření můžete využít věci, které najdete doma – modelínu, přízi, samotvrdnoucí hmotu. Vytvořit můžete zajíčky, vajíčka, jarní motivy... Velikonočními dekoracemi však můžete jen začít, svou fantazii ale vůbec nemusíte svazovat a uvidíte, kam vás představivost dovede.

Velikonoční dekorace: Inspirujte se těmi nejkrásnějšími

Velikonoční dekorace: Inspirujte se těmi nejkrásnějšími

Skvělým relaxem pak může být malování. Ať už v plenéru, nebo doma. Vezměte barvy, plátna, skicáky nebo obyčejné pastelky a omalovánky pro dospělé a ponořte se do kouzelného světa barev. Malovat umí každý a skvěle to uleví přetížené hlavě.

Jak složit ubrousek na velikonoční tabuli? Naučíme vás to!

Jak složit ubrousek na velikonoční tabuli? Naučíme vás to!

Věnujte čas rodině

Po měsíci, kdy jsou zavřené školy, už nápady, jak děti zabavit, dochází. Zvlášť když jsou potomci větší a jejich nároky na zábavu vysoké. Není však třeba vymýšlet speciální velikonoční program, důležité je, aby vám společně bylo dobře. Klidně udělejte velký filmový den, nakupte pochoutky a lehněte si před televizi nebo si zahrajte oblíbenou společenskou hru, hry na playstationu nebo využijte pěkného počasí a vyrazte na velkou procházku či za sportem.

Co vyrobit z plat od vajíček? Věnec, housenku nebo slepičku. Inspirujte se!

Co vyrobit z plat od vajíček? Věnec, housenku nebo slepičku. Inspirujte se!

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Za dvě hodiny 700 křemenáčů osikových. Takový úlovek se povedl tento týden dvěma kamarádům na Benešovsku. Je jasné, že houby už zase rostou jak o život, i když samozřejmě ne úplně všude. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky?

10.  9.  2020 |
Mátový sirup osvěží, ale také léčí. Udělejte jej zastudena, ať nezničíte účinné látky

Mátový sirup osvěží, ale také léčí. Udělejte …

Máta je tradiční bylinkou v českých zahrádkách, její pěstování je jednoduché a chuť výborná. Máte ještě pár týdnů, než zvadne a zaschne, tak si z ní udělejte skvělý sirup.

27.  9.  2020 |
Šípkový sirup za studena, s medem i klasicky. Vyberte si ze tří receptů

Šípkový sirup za studena, s medem i klasicky.…

Šípkový sirup je medicína, kterou znaly a využívaly už generace před námi. Přidejte se k nim a vyzkoušejte chuť plodů, které příznivě působí na organismus dětí i dospělých. Bez éček a dalších umělých přísad se obejde náš recept na šípkový sirup.

19.  9.  2020 |
Jak správně jíst exotický kaktusový fík? A návod na pěstování

Jak správně jíst exotický kaktusový fík? A ná…

Má šťavnatou dužinu, lahodnou, mírně nakyslou, osvěžující chuť. Vzdáleně připomíná fík, jde ale o plod opuncie. Pokud jste ho ještě neochutnali, o hodně jste přišli. Poradíme vám nejen, jak kaktusové fíky jíst a správně připravit, ale i jak opuncii pěstovat.

23.  9.  2020 |
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořčáky. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

9.  9.  2020 |