vytisknout velikost písma Velikonoce doma: Tipy, co dělat, abyste si letošní svátky jara užili

Na tradiční pomlázku letos zapomeňte, přesto si můžete Velikonoce užít – sbírejte s dětmi vajíčka schovaná po domě nebo na zahradě, vydejte se hledat poklady nebo si upečte či uvařte dobrotu, o které dlouho sníte. I Velikonoce doma mohou být skvělé.

Velikonoce znamenají přivítání jara a pro mnohé jde také o nejvýznamnější svátky roku. A i v případě, že nejste věřící, pravděpodobně jde o jedny z mála svátků, které se u vás doma za normálních okolností slaví. Jenomže letošní jaro rozhodně normální není, a na klasické oslavy Velikonoc tak můžeme zapomenout. Žádná pomlázka, návštěvy příbuzných ani posezení s přáteli se konat nemohou, a tak je třeba vymyslet pro rodinu jinou zábavu.

Podivejte se na video, jak si s dětmi vyrobit velikonočního zajíčka: 

Prostor pro tradice

I když koledníci na pomlázku nemohou, není důvod se všech velikonočních zvyků vzdát. Můžete si například s dětmi nabarvit vajíčka. Zvolte tentokrát způsob našich babiček a obarvěte vajíčka přírodní cestou. Užijete si s dětmi napínavé chvíle, až budete zjišťovat, jaká barva se vám nakonec povede. Mezi tradiční barvy velikonočních vajec patří červená, hnědá, žlutá, zelená a černá.

Barvíme vajíčka přírodními materiály: Co dělat, aby chytla cibule, červená řepa či kurkuma

Barvíme vajíčka přírodními materiály: Co dělat, aby chytla cibule, červená řepa či kurkuma

Červenou barvu získáte ze slupek červené cibule, hnědou pak ze žluté cibule. Jarní tráva a kopřivy obarví vajíčka na zeleno, o žlutou se postará kari nebo kurkuma. Aby byla barva sytá, je potřeba v ní vejce vařit i dvacet minut, pro ustálení barvy přidejte tři lžíce octa.

Jak vyrobit velikonoční vejce z korálků: Návody pro začátečníky i pokročilé

Jak vyrobit velikonoční vejce z korálků: Návody pro začátečníky i pokročilé

Upleťte pomlázku

Tatínkové mohou (možná poprvé) zkusit uplést vlastnoruční pomlázku a přizvat děti. I v karanténní době je možné vypravit se na vrbové proutky, které najdete podél velkých řek i menších potůčků. Sice s ní nepůjdete na koledu, ale i tak vám vlastnoruční pomlázka udělá radost.

Videonávod: Jak se plete pomlázka

Videonávod: Jak se plete pomlázka

Hledání pokladů

Mezi importované zvyky patří hledání velikonočních vajíček, které schoval velikonoční zajíček. Ten nadílku schová po domě nebo po zahradě večer před tím a děti jdou hledat hned po probuzení. I když zvyk pochází z USA, můžete ho letos vyzkoušet místo tradiční pomlázky. Děti jistě ocení nadílku místo koledy, a když budete při schovávání nápadití, vydrží jim zábava na velkou část dopoledne. Pokud nemáte zahradu, můžete nadílku schovat v bytě nebo i někde v přírodě, prostě vyjeďte na louku, do lesa.

Jak vyfouknout vajíčko co nejrychleji, bez námahy a jen jednou dírkou

Jak vyfouknout vajíčko co nejrychleji, bez námahy a jen jednou dírkou


K českým Velikonocům pak patří tradice hledání pokladů. Na Velký pátek se země otvírá a na krátkou dobu vydá poklady, které jsou v ní ukryté. Poklad označovalo světýlko, kvetoucí nebo zářící kapradí, otvor ve skále, ze kterého vycházela záře. Starou tradici lze využít jako základ pro moderní dobrodružství pro děti. Určitě máte někde v okolí les, louku nebo skálu, kam můžete jít hledat (předem připravený) poklad.

Znáte velikonoční tradice? Tady najdete ty nejznámější

Až půjdete na procházku, nezapomeňte vzít plátěný pytlík nebo košík na kopřivy. Jejich sílu využijete nejen při barvení vajíček nazeleno, ale také při pečení nádivky.

Recept na nádivku najdete ZDE

50 netradičních způsobů, jak letos ozdobit velikonoční vajíčka

50 netradičních způsobů, jak letos ozdobit velikonoční vajíčka

Přitáhněte děti k pečení

Ano, krize kolem droždí je známá a štěstí má ten, kdo se předzásobil. Ale péct velikonoční dobroty se dá i bez kvasnic. I klasický mazanec lze upéct bez droždí, o kynutí se postará kypřicí prášek a vlhkost dodá tvaroh nebo jogurt. Na velikonoční stůl patří beránek. Recept je jednoduchý, surovin potřebujete jen pár a za chvíli máte hotovo. Upéct můžete i něco slaného, například z přinesených kopřiv bude skvělá nádivka.

Ale je vlastně jedno, co upečete. Děti přípravu těsta obecně mají moc rády, práce s měkkým a poddajným materiálem, který lze tvarovat, pomáhá uvolňovat psychiku. Rezignujte na dokonalý výsledek a nechte děti, ať se něco naučí a vyzkouší si samy.

Tady najdete recept na mazanec bez droždí.

Krok za krokem: Vyrobte si netradiční velikonoční dekoraci

Krok za krokem: Vyrobte si netradiční velikonoční dekoraci

Vyzdobte byt

Při tvorbě velikonočních dekorací si také můžete užít spoustu zábavy. Opět může být základem procházka do jarního lesa, kde nasbíráte přírodniny, z nichž můžete doma tvořit věnec, květinovou vazbu, suchou vazbu.

K dalšímu tvoření můžete využít věci, které najdete doma – modelínu, přízi, samotvrdnoucí hmotu. Vytvořit můžete zajíčky, vajíčka, jarní motivy... Velikonočními dekoracemi však můžete jen začít, svou fantazii ale vůbec nemusíte svazovat a uvidíte, kam vás představivost dovede.

Velikonoční dekorace: Inspirujte se těmi nejkrásnějšími

Velikonoční dekorace: Inspirujte se těmi nejkrásnějšími

Skvělým relaxem pak může být malování. Ať už v plenéru, nebo doma. Vezměte barvy, plátna, skicáky nebo obyčejné pastelky a omalovánky pro dospělé a ponořte se do kouzelného světa barev. Malovat umí každý a skvěle to uleví přetížené hlavě.

Jak složit ubrousek na velikonoční tabuli? Naučíme vás to!

Jak složit ubrousek na velikonoční tabuli? Naučíme vás to!

Věnujte čas rodině

Po měsíci, kdy jsou zavřené školy, už nápady, jak děti zabavit, dochází. Zvlášť když jsou potomci větší a jejich nároky na zábavu vysoké. Není však třeba vymýšlet speciální velikonoční program, důležité je, aby vám společně bylo dobře. Klidně udělejte velký filmový den, nakupte pochoutky a lehněte si před televizi nebo si zahrajte oblíbenou společenskou hru, hry na playstationu nebo využijte pěkného počasí a vyrazte na velkou procházku či za sportem.

Co vyrobit z plat od vajíček? Věnec, housenku nebo slepičku. Inspirujte se!

Co vyrobit z plat od vajíček? Věnec, housenku nebo slepičku. Inspirujte se!

Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou nejlepší texty pro SMS i klasická velikonoční přání

Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou nejlepší texty pro SMS i klasická velikonoční přání

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů jak na útulný balkon

Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů…

Balkon nemusí sloužit jen k věšení prádla. Chytře vybraný nábytek a vhodné doplňky promění těch pár čtverečních metrů v nejoblíbenější místo vašeho bytu. Nevěříte? Vybrali jsme pro vás ty nejlepší nápady z Pinterestu, tak se inspirujte k velké proměně a léto může začít.

7.  5.  2021 |
Lucie Kořistová
Balkon
15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petunie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

3.  3.  2021 |
Irena Forejtová
Balkon
Clona na balkon vás ochrání před sluncem i poskytne soukromí. Jak ji vybrat?

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i po…

Jak slunce postupně nabírá na intenzitě, začínáme vyhledávat stín. Na balkoně či terase nám pomohou zástěny, které lze instalovat z různých stran. Díky nim se navíc odcloníte od nežádoucích pohledů a získáte nenahraditelný pocit soukromí na čerstvém vzduchu. Na trhu jsou zástěny ratanové, dřevěné, bambusové i plastové. Jak vybrat?

1.  5.  2021 |
Kateřina Hradová
Domácnost
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |
Petra Nachtmanová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny
Jaké trvalky vybrat do stínu?

Jaké trvalky vybrat do stínu?

Stinná místa v blízkosti budov, často orientovaná severním směrem nebo nacházející se pod vyššími stromy, trápí leckterého zahrádkáře. Poradíme vám, kterým trvalkám se daří právě ve stínu nebo polostínu. Které spolehlivě porostou tam, kde se nedaří ani trávníku, které dát na záhon?

4.  5.  2021 |
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradyZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyPlánování a architekturaOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče