6
Fotogalerie

Vánoční stromečky trochu jinak

Je mnoho způsobů, jak vnést do vánočních tradic něco nového, čím můžeme naše blízké překvapit a potěšit zároveň. Stačí, když klasický vánoční stromeček zkrášlíme netradičními ozdobami, které si sami vyrobíme.

Můžeme zaměstnat dětskou fantazii a uspokojit alespoň trochu nedočkavost těch nejmenších. Anebo se naopak lze tradičního stromku vzdát, i když ne zas tak úplně.  

Koho budeme strojit  

Pokud nechceme, aby hlavní ozdobou Vánoc byl uřezaný jehličnan a umělý stromek se nám příčí, máme několik možností.

buxus.jpg
Buxus může vypadat podle vašeho přání: není těžké vykouzlit tvar koule, kuželu, vejce, cibule, spirály, ale i různých postav 

Malý stromeček pěstovaný v květináči, který po Vánocích umístíme venku. Může to být i méně tradiční jehličnan jako například jalovec, smrček ‘Conica’, ale i některý stálezelený listnáč, jako je buxus či myrta.  

Ozdobme strom rostoucí přímo v zahradě

Ideálním „dvojitým“ řešením je využití přerostlého jehličnanu v zahradě. Zkrátíme-li strom o dlouhou špičku se třemi a více patry, dokonale nahradí stromeček, a my tak nemusíme vůbec uvažovat o jeho poražení, aby neclonil sluníčku. Neměli bychom zapomenout řez na stromku ošetřit – například štěpařským voskem.

vánoční jehličnan.jpg
Ozdobený stromek dodá zahradě kouzelnou atmsféru  

Stromeček zdobený sušenými květy  

Zcela přírodní stromeček vytvoříme za pomoci sušených rostlin, listů a lýka. Z drobnějších sušených květů (růžičky a jejich poupata, mimózy, statice, slaměnky, nevěstin závoj…) a například lístků břečťanu i cesmíny uděláme malé kytičky, které převážeme mašličkou z přírodního lýka (i barveného), jíž kytičku přichytíme k větvičce stromku. Použít samozřejmě můžeme i klasický drátěný háček.

Kytičky by měly být vícebarevné, z různých druhů, aby byl stromek zajímavější. Jako malé sněhové koule se budou na stromečku vyjímat chomáčky bavlny, které odlámeme od stonku a zavěsíme pomocí háčku nebo lýka.

suché květy.jpg
Usušené květy růží můžete použít ke zdobení samostatně i dohromady s jinými rostlinami 

Lýkem ještě dozdobíme stromek stejně, jako bychom použili třepení – andělské vlasy. Kytičky můžeme také za pomoci tavné pistole nebo aranžovací hmoty zasadit do malých květináčků, jež pomocí oušek z lýka pověsíme na stromek.

Doplnit je lze voskovými ozdobami, které vykrájíme formičkami na cukroví z plástve včelího vosku.

Sušenými květy nebo směsí takzvaného potpouri můžeme také naplnit skleněné baňky, ampulky, zkumavky nebo dvoudílné koule, které opět pomocí lýka nebo ozdobných mašliček připevníme na stromek.  

Stromeček s živými květy  

Malé květináčky, obaly na květináčky nebo skleněné baňky naplníme zvlhčenou aranžovací hmotou, do které zapícháme drobnější řezané květiny na zkrácených stoncích (hyacinty, narcisky, růžičky…).

stromek s živými květy.jpg
Bílá lilie jako symbol čistoty a nevinnosti se k Vánocům hodí 

Můžeme je také zastrčit do speciálních ampulek naplněných vodou. Ty pak umístíme do květináčků či jiných neprůhledných obalů. K dozdobení můžeme opět použít lýko nebo v případě skleněných baněk například korálkové řetězy.  

Japonský stromeček  

I když má země vycházejícího slunce odlišnou kulturu, přesto si do moderních domácností našly cestu různé evropské zvyky.

Vánoční stromeček po japonském způsobu je ozdoben miniaturními lampiónky, barevnými dřevěnými ptáčky a hlavně nesmí chybět nejtradičnější ozdoby - skládačky origami. A ty dnes rády skládají děti po celém světě.

origami.jpg
Stromek ozdobený skládačkami origami překvapí všechny návštěvy  

Mexický stromeček  

Mexiko je zemí barev, a tak ani stromeček nebude nijak umírněný patron, vyzdobený v jednom barevném tónu. Podobně jako látky a koberce hýří kombinací zářivých barev.

Ozdoby tvoří papírové kouličky z několika různobarevných papírů, barevná peříčka, různobarevné chomáčky z třepení či vlny a ozdoby ve tvaru kosočtverců, připomínající miniaturní papírové draky, které si jednoduše vyrobíme omotáváním barevných bavlnek kolem dvou krátkých špejlí složených do kříže. Střídáním barevných bavlnek se vytváří různé varianty kosočtvercového vzoru.  

Vánoční stromek jako iluze  

Jako stromeček se tváří do tvaru kužele seřezaná aranžovací hmota, do které jsme zapíchali drobné jehličnaté větvičky, nebo kterou jsme pokryli mechem. Náhradou mohou být jedlové, borové nebo smrkové větve, které umístíme do vázy nebo svážeme do tvaru stromku.  

Na drát stočený do spirály, která je v dolní části širší a ke špičce se zužuje, takže tvarem připomíná jehličnan, můžeme vyvázat nejen živý břečťan nebo jinou zajímavě olistěnou popínavku, ale třeba zelený nebo bílý chlupatý vánoční řetěz.  

zlatý strom.jpg
A takto vypadá kovový stromek z rukou profesionála 

Místo skutečného stromečku můžeme vytvořit jeho iluzi například pomocí ovocné mísy, stupňovitě vyskládané do tvaru stromku – z ovoce a zelených větviček nebo zdobných listů.  

I ti nejméně šikovní zvládnou rozmístit na servírovací etažérku skleněné koule a doplnit je mašlí nebo vánočním řetězem.

Doporučujeme

Články odjinud