Jak ozdobit stromeček pro zvířátka?
Dobrůtek, kterými můžete zvířata tímto způsobem obdarovat, je spousta. Obyvatelé lesa uvítají oříšky vlašské i lískové, žaludy, bukvice, kaštany, šišky, šípky, jeřabiny, slunečnicová či dýňová semínka, obilné klasy nebo klidně jen zrní, kukuřici a podobně.
Sáhnout můžete také pro uskladněná jablka a hrušky. Ze zeleniny pak pro osvědčenou mrkev, ale také celer a kedluben. Zajíci nepohrdnou ani košťálem od zelí či kapusty.
Pokud nic z těchto dobrot nemáte k dispozici, třeba už jen proto, že bydlíte ve městě a nejbližší možný stromeček, který můžete ozdobit, je ten v parku, lze využít běžné kuchyňské zásoby nebo něco nakoupit přímo ve specializovaném obchodu s chovatelskými potřebami.
Z domácích zdrojů bude nejsnáze dostupná zelenina jako například mrkev a z ovoce především jablka. V mnoha domácnostech se najdou oblíbené pšeničné a ovesné vločky, dále mák či rýže.
V chovatelských potřebách můžete zakoupit lojové koule a tyčinky s lisovanými semínky, různé zrní a semínka – například lněné, které je bohaté na v zimě tolik potřebný tuk.
I jedlé ozdoby mohou být krásné. Jak na to?
Aby měla i zvířata vánoční stromeček jaksepatří, pohrajte si s přírodními materiály a vyrobte z nich slušivé ozdoby. Určitě tím zabavíte své ratolesti alespoň na jedno sváteční odpoledne.
Jablíčka či hrušky můžete použít vcelku, jen jim ke stopce navažte provázek, jímž je připevníte k větvičce. Lze je také nakrájet na silnější plátky a opět buď opatřit provázkem na zavěšení, nebo je pospojovat delším provázkem do řetězu. Stejný postup se hodí i pro mrkev, celer nebo kedluben.
Oříšky, šišky a další plody převažte provázkem a přichyťte je jím k větvím stromečku. S drobnými plody už to bude v současnosti horší, protože stačily seschnout a na navlékání už budou příliš tvrdé.
Výhodnější bude nasypat je do krmítek zhotovených třeba z tykviček nebo kokosových ořechů. Jak takové krmítko vyrobit? Do tykvičky udělejte z boku ostrým nožem dostatečně velký otvor a vyberte dužninu i se semínky. Můžete jí také odříznout vršek a vnitřek vydlabat horem.
Na kokos budete potřebovat pilku na železo. Tou odřízněte čtvrtinu ořechu a zbytek potom vydlabejte. Přírodní krmítko opatřete dostatečně pevným provázkem, nasypte do něj semínka a máte další ozdobu hotovou.
Jak udělat lojovou kouli?
Podaří-li se vám sehnat pravý lůj, nařežte z něho třícentimetrové pásky a provázkem je zavěste k větvím nebo si z něho podomácku vyrobte koule. Ty uděláte tak, že lůj opatrně za mírnější teploty rozpustíte v hrnci (pro lepší chuť i výživnost ještě přimíchejte různá semínka), a až bude rozpuštěný, hrnec odstavíte ze sporáku.
Když začne lůj tuhnout, vytvarujte z něho koule, obalte je síťkou (například od brambor) a na obou koncích ji pevně převažte: Na jednom konci nechte provázek delší, abyste jím mohli kouli přivázat ke stromečku. Za pár korun také můžete už hotové lojové koule koupit v chovatelských potřebách.
Co lesním zvířatům nedávat?
V žádném případě na stromeček ale nezavěšujte rohlíky, čerstvý chleba a další pečivo z kynutého těsta, syrové a vařené brambory, solená a kořeněná jídla, obilné klasy či jiné přírodniny zakoupené na ozdobu v květinářství (mohou být nalakované či jinak chemicky ošetřené).
Jaký stromeček a jak zdobit
Kromě tradičního jehličnanu není problém ozdobit i jakýkoliv jiný stromek v zahradě, na poli, v lese nebo v parku, podstatné je vědět, pro koho je určen. V městském prostředí to budou především ptáčci, takže pro jejich bezpečí při krmení vyberte stromek s vyšším kmínkem, kam za nimi nevyskočí psi, a ozdoby věšte na konce slabších větví, které neunesou mlsnou kočku.
Na zahradě tomu bude obdobně, ale pokud víte, že k zájemcům o vaše sváteční menu patří i zajíci, vyberte hustý pichlavý jehličnan s nižšími větvemi a ty dolní ponechte pro nadílku právě ušatcům. Nic nebrání tomu, abyste jim dobroty volně položili jako dárečky pod stromečkem.
Ve volné přírodě postupujte tak, že dolní větve budou patřit zajícům, ty o něco výš srnkám a jiné vysoké zvěři a nejvýš si pro nadílku vylétnou ptáčci či vyšplhají hlodavci, veverky a další šikovní šplhavci. Kromě jehličnanu můžete ozdobit i opadaný listnáč nebo třeba jen malý keřík, prostě to, co je po ruce.