vytisknout velikost písma Vánoční rostliny: která u vás přežije?

Rostlin chápaných jako symbol Vánoc je dost. Podle podmínek, které jim můžete nabídnout, vyberte ty, jež ve vaší domácnosti mají šanci přežít svátky tyto i následující. A nejjednodušší řešení? Vánoční atmosféru vykouzlí větvičky.

Víte, že na Vánoce budete doma pobývat spíš jen sporadicky a na péči o rostliny nenajdete moc času? Nepatříte k úspěšným pěstitelům?

V tom případě si jako dekoraci svého obydlí pro období svátků zvolte větvičky. Některé se dokonce obejdou bez vody i jakékoliv vaší péče, stačí je pověsit třeba na zeď, kde vydrží až do Silvestra.

Barborky to jistí

Určitě znáte dávný zvyk spojený se svátkem svaté Barbory. Právě tehdy svobodná děvčata řežou proutky z ovocných stromů a čekají, zda jim doma do Štědrého dne rozkvetou. Pokud ano, znamená to, že do roka je čeká svatba.

Svátek připomíná památku Barbory, dcery obchodníka z Malé Asie, která za svoji křesťanskou víru zaplatila životem. Cestou na popravu prý do ruky vzala větvičku, jež potom uprostřed zimy vykvetla.

Klepněte pro větší obrázek
Větvičky zlatice vykvetou poměrně brzy, takže jste-li ve skluzu, nastříhejte si právě je

Nemusíte nutně patřit ke svobodným dívkám, abyste si domů nějakou tu větvičku pořídili, a nemusíte se ani držet zvyku, že tradiční barborka je z ovocného stromu, trhaná jen a pouze 4. prosince. Klidně si udělejte pugét z větviček pocházejících z okrasných keřů.

Ke květům se hodí zeleň jehličnanů i listnáčů

Doplnit se dají větvičkami listnáčů, například kaštanu, břízy nebo modřínu. Rozhodně přidejte i voňavé jehličí, může být jedno- i vícedruhové. Svěží zeleň mladých lístků spolu s tmavým jehličím a kvetoucími barborkami výborně ladí. Chcete-li, aranžmá dekorujte vánočními ozdobami.

Těsně před tím, než je naaranžujete do důkladně umyté vázy s čistou vodou, seřízněte větvičky tak, aby řez, vedený asi dva centimetry nad řezem původním, byl hladký a co nejdelší – tímto postupem rostlinám zajistíte možnost přijímat vodu.

Část větviček, která bude ponořená do vody, zbavte olistění, abyste předešli jejich zahnívání. Vodu vyměňujte co nejčastěji a nezapomeňte při té příležitosti pokaždé vyčistit i vázu. Chcete-li si ušetřit práci, přidejte do vody kyselinu citronovou (stačí 0,5 gramu na litr) nebo trošku dezinfekčního prostředku. Zamezíte tak mikroorganizmům v jejich množení a vodu budete moci čistit méně často.

Plody cesmíny zdobí, ale pozor, jsou jedovaté

K českým Vánocům se postupně přidává i cesmína, neboť počet jejích pěstitelů u nás se rok od roku zvyšuje. Je to okrasný keř vhodný zvláště pro živý plot, a protože má ostnaté listy, zaručeně ochrání váš pozemek před vstupem nezvané návštěvy.

Samičí rostliny nesou plody – nejznámější jsou červené, ale mohou být i černé nebo modré. Aby však keř zaplodil, je nutné vysadit samčí i samičí rostlinu. Nemusí být těsně vedle sebe, mezi nimi může být vzdálenost až dvacet metrů.

Klepněte pro větší obrázek
Cesmíny se dožívají až tří set let

Větvičky cesmíny neztratí sušením ani svoji barvu, ani plody. Použít je můžete jako součást adventního věnce nebo do vázy místo květin. Patří k těm druhům, které lze jen doma někde pověsit a dál se o ně nestarat.

O pěstování cesmíny, jejích jednotlivých druzích včetně cesmíny paraguayské, z jejíhož listí se připravuje nápoj zvaný maté, se dočtete v článku Cesmína: krásná, ale jedovatá.

Jmelí stačí zavěsit do prostoru: podle tradice se pod ním musíte políbit

Podobnou schopnost má i jmelí. Pokud je nenajdete spadené na zem při procházce v lese, pořídíte je u stánku. Vybírat můžete hned z několika variant: jmelí v přírodní zelené barvě, nastříkané barvou zlatou, stříbrnou či bílou.

Klepněte pro větší obrázek
Vikingové věřili v magické síly jmelí, které podle nich dokázalo křísit mrtvé

Jmelí bílé je zajímavá rostlina. Tento stálezelený vytrvalý keřík je poloparazitem; sám si zajišťuje fotosyntézu a hostitelskou rostlinu, na níž žije, využívá jako přívod vody a minerálních látek. Jmelí roste na stromech listnatých i jehličnatých (rozlišujeme jmelí bílé listnáčové neboli pravé, jmelí bílé jedlové a jmelí bílé borovicové), dokonce i samo na sobě.

Když vykvetou cibuloviny

Kvetoucí hvězdníky a rychlené hyacinty patří mezi vánoční stálice. Hyacinty provoní vaše obydlí a svými sytými barvami do něj vnesou optimizmus. Víte, jak poznáte barvu ještě nerozvinutého květu? Jednoduše, podle cibulky. Její barva totiž odpovídá barvě budoucích květů – bílá pokvete bíle, načervenalá červeně a modrá modře.

  • Chtěli byste si vyzkoušet rychlení nějaké té cibuloviny? K letošním Vánocům to už nestihnete, ale do svatého Valentýna ano. Návod najdete v článku Rychlené cibuloviny: hyacinty.
Klepněte pro větší obrázek
Při aranžování rostlin se snažte vymýšlet nové variace

Pro hvězdníky jsou typické jejich obrovské cibule, jež mají obvod větší než třicet centimetrů. Vykvétají třemi, vzácně i čtyřmi květními stonky, přičemž n a každém se objeví až sedm či osm jednoduchých či plnokvětých květů v barvách od bílé přes červenou a růžovou až po světle žlutou, zelenou a jejich kombinace.

Vánoční kaktus nepotřebuje komplikované rychlení

Mnoho lidí žije v představě, že o kaktusy se není potřeba vůbec starat. Omyl! Kaktusy vaši péči potřebují, což samozřejmě platí i o vánočním kaktusu, epifytu z deštných brazilských pralesů, který je náročnější na vláhu a nemá rád stanoviště na přímém slunci. Pokud mu neposkytnete správné podmínky, nepočítejte, že o svátcích vykvete.

Klepněte pro větší obrázek
Vánoční kaktus bohatě pokvete, když mu dopřejete letnění

Bramboříky nejsou pro pěstitele přelévače

Vánoce bez bramboříků si leckdo neumí představit. Jenže často jejich květy a vůbec zdravý celkový vzhled vydrží jen chvíli. Postupně sledujete, jak se jejich listy svěšují a rostlina začíná hnít. Ve většině případů bývá na vině příliš vysoká teplota s přemírou zálivky (často přímo na listy a hlízu).

  • Abyste takovému neslavnému konci svého bramboříku předešli, přečtěte si článek Bramboříky, motýli zimy. Dozvíte se v něm nejen o vhodné péči o tuto rostlinu, ale také rady týkající se jejího nákupu.

Klepněte pro větší obrázek
Bramboříkům se výborně daří mezi dvojitými okny

Opravdu víte, jakou barvou kvete vánoční hvězda?

Která rostlina má v názvu nadcházející svátky? Ano, je to vánoční hvězda, stálice, která ale umí stále překvapovat svým zbarvením – to podle toho, jaký kultivar se podaří nově vyšlechtit. Vybírat si tak můžete od tradiční červené přes růžovou a krémovou až k vícebarevným formám s melírovanými listeny.

Klepněte pro větší obrázek
Jednoduchá, ale působivá dekorace: k rostlině v květináči přidejte vánoční ozdoby

Poinsettie, jak zní její další název, který byl odvozen od jména francouzského diplomata Joela Poinsetta, jenž rostlinu přivezl do Evropy roku 1799), se většinou kupuje právě na zimní svátky, často přímo jako dárek, a po jejich uplynutí ji lidé vyhazují.

Je to ovšem škoda, protože při troše snahy ji dokážete zachovat i do dalšího roku. Vždyť v Mexiku, odkud pochází, roste jako velký keř, tedy trvalka!

  • O něco složitější už je ovlivnění doby jejího kvetení, které závisí na dodržení čtyřtýdenního krátkého dne. Jak postupovat, vám poradí článek Jak se pěstuje vánoční hvězda.

Pro úplnost zopakujme, že to, co na vánoční hvězdě v různých barvách obdivujeme, jsou listeny. Nenápadných žlutozelených květů si na první pohled možná ani nevšimnete, ale při bližším prozkoumání je uvidíte. Na rostlině se objevují v tu samou dobu jako barevné listeny.

Rarita mezi vánočními rostlinami: růže z Jericha

Nejexotičtějším vánočním druhem je růže z Jericha, která patří mezi vranečkovité rostliny. Nejdříve vypadá jako suchý chomáček, ale dopřejete-li jí pár kapek vody, probudí se k životu a zazelená se. K úspěšnému pěstování je potřeba zajistit jí stejný koloběh, jaký má v přírodě.

Klepněte pro větší obrázek
Období deště: vraneček ožívá

V domácích podmínkách musíte střídat simulované období sucha, které běžně přežívá schoulená do klubíčka, s umístěním rostliny v nádobě s vodou coby napodobení deště, po němž se stonky začnou zelenat a vraneček se opět probudí k životu.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Za dvě hodiny 700 křemenáčů osikových. Takový úlovek se povedl tento týden dvěma kamarádům na Benešovsku. Je jasné, že houby už zase rostou jak o život, i když samozřejmě ne úplně všude. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky?

10.  9.  2020 |
Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si na něm můžete už za měsíc

Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si…

Také tak milujete kysané zelí? Kromě toho, že je chutné, je doslova nabité vitamíny a minerály. A i když se dá koupit v každém obchodě, nad to domácí není. Naložte si ho podle našeho návodu a už nikdy nebudete chtít jiné.

6.  10.  2020 |
Dekorace na hrob: Vyrobte si dušičkovou výzdobu

Dekorace na hrob: Vyrobte si dušičkovou výzdo…

Zavzpomínejte na své zesnulé blízké, navštivte jejich hrob, ozdobte ho a zapalte svíčku. Dekorace na hrob nemusí být drahá. Dušičkovou výzdobu můžete snadno vyrobit doma. Nápady najdete v naší galerii.

23.  10.  2020 |
Nejkrásnější podzimní věnce na dveře. Který byste si vybrali?

Nejkrásnější podzimní věnce na dveře. Který b…

Nemusíte čekat až na předvánoční čas. Právě teď si můžete ozdobit dveře věncem s podzimní tématikou, který vás potěší při každém příchodu domů. Inspiraci najdete v galerii.

21.  10.  2020 |
Jak sušit šípky v sušičce, troubě a na slunci. Plus tipy na správné skladování

Jak sušit šípky v sušičce, troubě a na slunci…

Pokud se poohlížíte po nějakém přírodním produktu na podporu imunity, je šípek tou pravou trefou do černého, protože obsahuje obrovské množství blahodárných látek. Poradíme vám, jak šípky správně sušit, ať už v sušičce, v troubě nebo na slunci, a jak je uchovávat, aby vydržely co nejdéle.

10.  10.  2020 |