Dřeviny k dekoracím lze sklízet celoročně, uřízněte je ale šetrně, protože jinak by se mohly znehodnotit. Opatrně postupujte u jehličnanů, většina má horší schopnost regenerace než listnaté dřeviny. Krátké větvičky zaštipujte na povrchu, větší řežte hlouběji, aby řez zakryly okolní větve.
Stálezelené keře jsou na aranžmá ideální. Které to jsou?
Stálezelené keře mají oproti opadavým výhodu, že jsou k dispozici neustále a ve vazbě vydrží déle svěží. Jehličnany působí v aranžmá poněkud strnule, proto se kromě dušičkové výzdoby a Vánoc prakticky nevyužívají. Když doplníte jehličnany listnatými dřevinami, bude vazba působit živěji.
K tomuto účelu se výborně hodí zelené i panašované kultivary cesmíny, mahonie, břečťanu, bobkovišně, buxusu, brslenu nebo dřišťálů, z méně známých keřů například tlustoblizník Canbyův (Pachystigma canbyi) a pernetie zašpičatělá (Pernettya mucronata). Nesklízejte je zmrzlé, protože jinak jsou rostliny křehké a snadno se jim ulomí listy.
Dekorace z větviček mohou být i barevné
Opadavé kvetoucí keře jsou i v zimě zdrojem zajímavých doplňků pro aranžování. Dekorativní jsou například větvičky se suchými plody ibišku (Hibiscus syriacus), třezalky (Hypericum inodorum) či tavoly kalinolisté (Physocarpus opulifolius). Větvičky vrby pokroucené (Salix x erythroflexuosa) jsou typické spíše pro velikonoční dekorace, ale jejich využití je všestranné.
Zajímavé dekorace získáte, když barevné větvičky svídy nastříháte na stejnou délku, asi deset centimetrů, a svážete do svazečků. Cornus stolonifera 'Flaviramea' má větvičky žluté a Cornus alba červené, jejich kombinace působí velmi efektně.
Přírodní doplňky pro aranžování jsou rozmanité. Běžně dosažitelné bývají ořechy, kaštany, bukvice, šišky, mech, okrasné trávy, sušené ovoce, koření, koupit si můžete surovinu nebo hotové doplňky ze sisalu, lýka, slámy i proutí.
Květinové aranžmá vyrobíte snadno a levně. Jak na to?
Pro naše aranžmá jsme vybrali jako ústřední květinu brambořík, ale hezká by byla také vánoční hvězda. Dále potřebujete aranžovací hmotu určenou pro čerstvé rostliny, koupíte ji asi za třicet pět korun v květinářství. Zbytek materiálu poskytla zahrada.
Květinu umístěte do keramické nebo porcelánové misky o trochu větší, než je květináč. Po obvodu rozmístěte kusy aranžovací hmoty, zalejte je a nechte zvolna nasáknout. Během svátků misku občas zalejte tak, aby byla hmota stále vlhká, ale květina nebyla přemokřená.
Do připravené aranžovací hmoty zapichujte větvičky tak, aby brambořík ve středu působil dominantně. Nezapomeňte je před instalací seříznout šikmým řezem, budou lépe přijímat vodu a déle vydrží. Aranžmá by mělo zcela zakrýt aranžovací hmotu.
Po vytvoření zeleného základu doplňte dle vkusu připravené přírodní ozdoby. Nesnažte se za každou cenu umístit vše, co jste si připravili, a hlavně nepoužívejte přírodniny symetricky. Právě asymetrie vytváří přírodní dojem.
Aranžovací hmotu můžete využít opakovaně, během svátků nebo i po nich lze aranžmá různě měnit nebo obnovovat podle nálady, dokud se hmota zcela nerozpadne nebo vám nedojde inspirace.