vytisknout velikost písma Valentýn vs. MDŽ: Co je pro Čechy přitažlivější?

Co je pro Čechy přitažlivější? Valentýn, nebo Mezinárodní den žen? Floristka hodnotí, jak jsme tento svátek vnímali, když se k nám v devadesátých letech dostal, a jak na něj nahlížíme nyní. V čem se liší přístup žen a mužů?

Pro pořádek si zopakujme, jak tradice oslav dne svatého Valentýna vznikla. Ve třetím století našeho letopočtu žil prý v Římě kněz jménem Valentýn.

Tehdejší vládce Claudius II. zakazoval svým vojákům, aby se ženili. Důvod byl prostý: obával se, že budou chtít zůstat doma u svých rodin.

Valentýn však tajně milence oddával, a tak byl zajat, mučen a 14. února roku 270 popraven. Později ho církev prohlásila za svatého a den jeho úmrtí se stal svátkem zamilovaných.

Klepněte pro větší obrázek
Základem je dobrý nápad: neočekáváné spojení růží a jablek vykouzlí příjemnou atmosféru

Aspoň jednou v roce trocha volnosti

V některých zemích má svatý Valentýn více než stoletou tradici. Velmi populární byl například v prudérní viktoriánské Anglii. Proč právě tehdy a tam?

Veřejné vyznání lásky bylo něco zhola nemožného, 14. únor byl ale čestnou výjimkou: svobodní chlapci a děvčata se směli překvapit anonymními dárky, dopisy a básněmi. Je vám asi jasné, že této příležitosti se zkrátka muselo využít!

Valentýn u nás okem floristky

Tradice Valentýna u nás chybí, na druhou stranu se s ním nějakým způsobem sžíváme už hezkých pár let. Zdá se, že někteří lidé nadšeně přijali valentýnský svátek za svůj, jiní ho až demonstrativně odmítají a zbytek jej bez povšimnutí přechází.

Vzhledem k tomu, že typickým valentýnovským dárkem je květina, poprosili jsme o odpovědi na pár otázek floristku Violu Zeithamlovou, jejíž aranžmá (nejen valentýnská) si můžete prohlédnout na stránkách Obchod kvítím.

Klepněte pro větší obrázek
Jak rostliny působí na člověka: cítíte něhu, kterou kytice vyzařuje?

Mohla byste ze svého pohledu srovnat, jak jsme tento svátek vnímali v době, kdy k nám přišel, a jak ho vnímáme nyní? Vidíte nějaký posun v přístupu zákazníků, změnu?

V devadesátých letech se svatý Valentýn stal rychle velice populární. Vzpomínám si, že květiny i dárky chodili kupovat muži všech věkových kategorií.

Oproti tomu na Mezinárodní den žen, který se tehdy ještě nedávno slavíval, přišla do květinářství jen hrstka odvážných, z nichž někteří si dokonce nechávali rostlinu zabalit tak, aby nebyla vidět.

Klepněte pro větší obrázek
Přírodní motouz doplňuje barevně vyvážené aranžmá

V posledních letech se – především u starší generace – situace obrátila. Muži argumentují tím, že není důvod Valentýna slavit, když je to svátek z USA k nám importovaný, nepůvodní. Čím dál častěji se podobné odůvodnění ozývá také od mladší generace.

Stačí podívat se 14. února na televizní zprávy – téměř jistě narazíte na reportáž, respektive anketu, týkající se tohoto svátku. Většinou v ní převládají negativní názory. 

Mluvíte o argumentech mužů. Liší se v tomto ohledu přístup Češek a Čechů?

Dámy by docela určitě květinu nebo nějaký dárek dostaly „navzdory USA“ rády. Často kupují nějakou maličkost (třeba i sladkost) nejen svému muži, ale i dětem.

Docela určitě se vážou květiny menší, jednodušší než před deseti lety. Poslední dva roky byl obchodně zajímavější Mezinárodní den žen – říkám si, že to možná souvisí i s politickou situací, kdy počet lidí volících levici roste. 

Klepněte pro větší obrázek
Tuhle kytici karafiátů jste mu přinesli jen tak náhodou... Uvěří vám?

Když člověk přemýšlí o valentýnském dárku, napadnou ho jako první asi květiny. Jsou nějaké, o kterých bychom mohli říct, že se pro tuto příležitost hodí více než jiné, ať už se to týká druhu, barvy, typu vazby, toho, zda jsou řezané či v květináči?

Typickou valentýnskou květinou je rudá růže. V poslední době je žádaná především v jednodušších vazbách složených z jednoho nebo tří květů. Možná tento vývoj souvisí i s cenou: cena růží před čtrnáctým únorem totiž výrazně vzroste.

Je to způsobeno tím, že většina růží se dováží z Holandska, a protože jiné evropské národy slaví Valentýna rozhodně důkladněji než my, je po těchto rostlinách poptávka.

Jak by měla vypadat valentýnská dekorace, kterou bychom si chtěli vyzdobit obydlí? Existuje vůbec něco takového? Jsou obecná pravidla na její tvorbu?

U nás bohužel do speciálních dekorací téměř nikdo moc neinvestuje. Místo nich většinou poslouží darovaná květina, případně svíčka s motivy srdíček. Mé květinářství je na vesnici s tisícovkou obyvatel, takže ve větších městech může být situace odlišná. Myslím, že svou roli v postoji mužů hrají také média.

Hlavně televize ukazuje květináře jako zlatokopy, kteří mají Valentýn za den obrovské tržby – a proč k jejich bohatství přispívat? Snad nejsem moc negativní, ale to jsou mé čtrnáctileté zkušenosti v oboru.

Klepněte pro větší obrázek
Ne, není to lustr, je to jako lustr: tohle umí šikovně naaranžovaná Rosa, Bupleurum a Gypsophila

Jak jste na tom vy?

A co vy, čtenáři, jaký je váš postoj ke svatému Valentýnu? Přiznávám, že jsem dřív patřila spíš k jeho odpůrcům, ale v posledních letech se na to dívám jinak. Říkám si, že každá příležitost, kdy udělat radost obdarovanému a tím pádem vlastně i sobě, se hodí.

Nechte za sebe mluvit květinu 

Pokud máte podobný názor, asi budete za pár dnů přemýšlet, jakou květinu letos vybrat. Ano, existují i jiné dárky, ale jsme na AbeceděZahrady! Máme pro vás několik nápadů: stačí se jen rozhodnout, co květinou chcete vyjádřit.

Vášeň? Romantiku, něhu, jemnost? Nebo je vaším cílem někomu naznačit, že se vám líbí, ale tak nějak decentně, s humorem, pokud možno originálně a bez tlačení na pilu?

Valentýn vášnivý

Pojí vás s vaší partnerkou nebo partnerem vášnivá láska? Vášeň si bezesporu žádá rudou barvu, která na člověka působí dráždivě. 

Může mít podobu klasické rudé růže (Rosa), odvěkého symbolu lásky, ale třeba také rudého karafiátu (Dianthus), něžné anemonky (Anemone) nebo velmi moderní anturie (Anthurium).

Klepněte pro větší obrázek
Tahle barva, to je síla

Muži uvítají spíš pokojovou rostlinu. Postavte proto svému milému do ložnice hrnkovou anturii s rudými květy. Máte tak naději, že kdykoliv se na ni podívá, zaplane vášnivou touhou po vás…

Valentýn romantický

Přerostl váš vztah po určité době v něžné a pevné pouto? Nebo je váš protějšek ztělesněním mládí a nevinnosti? Zvolte růžovou! Růžová se snoubí s jemností, něhou, ženskostí a romantikou.

Klepněte pro větší obrázek
Pár květů (Vanda, Tulipa, Astrantia, Rosa) na ledu s příjemným pitím: nálada zaručena

Z velké škály růžových květin můžete opět zvolit růži, nebo třeba tulipán (Tulipa) či eustomu (Eustoma). Z pokojových rostlin jsou vhodné orchideje Cymbidium nebo Phalaenopsis. Okvětní lístky třeba zapůsobí jako inspirace k něžným dotekům. 

Klepněte pro větší obrázek
Co máte v srdci?

Valentýn vtipný

Líbí se vám vaše blízká kamarádka nebo kamarád? Máte pocit, že váš vztah přerůstá v něco hlubšího, ale nejste si jistí, jestli i ten druhý cítí totéž, co vy? Překvapte ho na Valentýna vtipným květinovým dárkem.

Naznačíte mu tak své city, ale zároveň ho neuvedete do trapných rozpaků. Volte pestré kombinace barev, mezi kterými nebudou chybět oranžová a žlutá, barvy, jež vyvolávají radost.

Klepněte pro větší obrázek
Gerbery a tulipány doplňují motýlci: jaro je skoro tu!

Do veselé kytice můžete použít například gerbery (Gerbera), chryzantémy (Chrysanthemum), pryskyřníky (Ranunculus) nebo tulipány (Tulipa). Nezapomeňte na vtipné doplňky, například v podobě různých plastových taštiček a váziček.

Klepněte pro větší obrázek
Anthurium, Craspedia, Gerbera, Chrysanthemum: tenhle vtípek se vydařil

Z pokojových rostlin skvěle poslouží Kalanchoe nebo hrnková chryzantéma. Nejrůznější veselé ozdoby pak můžete zapíchnout přímo do zeminy v květináči.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak a čím ohraničit záhony v zahradě? Inspirujte se v galerii!

Jak a čím ohraničit záhony v zahradě? Inspiru…

Lemy záhonů patří k tradičním prvkům zahradního designu. Pomáhají tvarovat záhony, brání dešti vyplavovat z nich zeminu, oddělují cestičky od trávníků. Tradičními materiály pro lemy jsou dřevo, beton, kámen nebo cihla, ale zapojíte-li fantazii, můžete záhony obroubit i skleněnými láhvemi či zbytky talířů.

29.  3.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
LemyZáhon
Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
KachnyDrůbežChov slepic
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Vysejte velikonoční osení, teď je nejvyšší čas

Vysejte velikonoční osení, teď je nejvyšší ča…

Abyste to do Velikonoc v klidu stihli, je ideální čas pustit se do pěstování osení. Klasické osení totiž potřebuje zhruba 10 dní. Ozdobená miska se svěží zelenou travičkou k svátkům jara rozhodně patří. Poradíme vám, co a jak vysít, aby vám osení vzešlo včas.

28.  3.  2023 |
Lenka Chvostová
OseníVelikonoceDekoraceInteriérPěstování
Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou nejlepší texty pro SMS i klasická velikonoční přání

Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou ne…

Vánoce a Velikonoce jsou dva okamžiky v roce, kdy ještě posíláme pohledy s přáním. I když mnohem více si už dnes na své blízké vzpomeneme esemeskou. Co pořád dokola psát? Tady jsou vtipná, milá, hravá přání. Je jen na vás, které z nich pošlete. Z naší nabídky si vybere každý. Najdete je níže v článku.

včera |
Lucie Kořistová
Velikonoce