vytisknout velikost písma Valentýn nebo MDŽ?

Co je pro Čechy přitažlivější? Valentýn, nebo Mezinárodní den žen? Floristka hodnotí, jak jsme tento svátek vnímali, když se k nám v devadesátých letech dostal, a jak na něj nahlížíme nyní. V čem se liší přístup žen a mužů?

Pro pořádek si zopakujme, jak tradice oslav dne svatého Valentýna vznikla. Ve třetím století našeho letopočtu žil prý v Římě kněz jménem Valentýn.

Tehdejší vládce Claudius II. zakazoval svým vojákům, aby se ženili. Důvod byl prostý: obával se, že budou chtít zůstat doma u svých rodin.

Valentýn však tajně milence oddával, a tak byl zajat, mučen a 14. února roku 270 popraven. Později ho církev prohlásila za svatého a den jeho úmrtí se stal svátkem zamilovaných.

Klepněte pro větší obrázek
Základem je dobrý nápad: neočekáváné spojení růží a jablek vykouzlí příjemnou atmosféru

Aspoň jednou v roce trocha volnosti

V některých zemích má svatý Valentýn více než stoletou tradici. Velmi populární byl například v prudérní viktoriánské Anglii. Proč právě tehdy a tam?

Veřejné vyznání lásky bylo něco zhola nemožného, 14. únor byl ale čestnou výjimkou: svobodní chlapci a děvčata se směli překvapit anonymními dárky, dopisy a básněmi. Je vám asi jasné, že této příležitosti se zkrátka muselo využít!

Valentýn u nás okem floristky

Tradice Valentýna u nás chybí, na druhou stranu se s ním nějakým způsobem sžíváme už hezkých pár let. Zdá se, že někteří lidé nadšeně přijali valentýnský svátek za svůj, jiní ho až demonstrativně odmítají a zbytek jej bez povšimnutí přechází.

Vzhledem k tomu, že typickým valentýnovským dárkem je květina, poprosili jsme o odpovědi na pár otázek floristku Violu Zeithamlovou, jejíž aranžmá (nejen valentýnská) si můžete prohlédnout na stránkách Obchod kvítím.

Klepněte pro větší obrázek
Jak rostliny působí na člověka: cítíte něhu, kterou kytice vyzařuje?

Mohla byste ze svého pohledu srovnat, jak jsme tento svátek vnímali v době, kdy k nám přišel, a jak ho vnímáme nyní? Vidíte nějaký posun v přístupu zákazníků, změnu?

V devadesátých letech se svatý Valentýn stal rychle velice populární. Vzpomínám si, že květiny i dárky chodili kupovat muži všech věkových kategorií.

Oproti tomu na Mezinárodní den žen, který se tehdy ještě nedávno slavíval, přišla do květinářství jen hrstka odvážných, z nichž někteří si dokonce nechávali rostlinu zabalit tak, aby nebyla vidět.

Klepněte pro větší obrázek
Přírodní motouz doplňuje barevně vyvážené aranžmá

V posledních letech se – především u starší generace – situace obrátila. Muži argumentují tím, že není důvod Valentýna slavit, když je to svátek z USA k nám importovaný, nepůvodní. Čím dál častěji se podobné odůvodnění ozývá také od mladší generace.

Stačí podívat se 14. února na televizní zprávy – téměř jistě narazíte na reportáž, respektive anketu, týkající se tohoto svátku. Většinou v ní převládají negativní názory. 

Mluvíte o argumentech mužů. Liší se v tomto ohledu přístup Češek a Čechů?

Dámy by docela určitě květinu nebo nějaký dárek dostaly „navzdory USA“ rády. Často kupují nějakou maličkost (třeba i sladkost) nejen svému muži, ale i dětem.

Docela určitě se vážou květiny menší, jednodušší než před deseti lety. Poslední dva roky byl obchodně zajímavější Mezinárodní den žen – říkám si, že to možná souvisí i s politickou situací, kdy počet lidí volících levici roste. 

Klepněte pro větší obrázek
Tuhle kytici karafiátů jste mu přinesli jen tak náhodou... Uvěří vám?

Když člověk přemýšlí o valentýnském dárku, napadnou ho jako první asi květiny. Jsou nějaké, o kterých bychom mohli říct, že se pro tuto příležitost hodí více než jiné, ať už se to týká druhu, barvy, typu vazby, toho, zda jsou řezané či v květináči?

Typickou valentýnskou květinou je rudá růže. V poslední době je žádaná především v jednodušších vazbách složených z jednoho nebo tří květů. Možná tento vývoj souvisí i s cenou: cena růží před čtrnáctým únorem totiž výrazně vzroste.

Je to způsobeno tím, že většina růží se dováží z Holandska, a protože jiné evropské národy slaví Valentýna rozhodně důkladněji než my, je po těchto rostlinách poptávka.

Jak by měla vypadat valentýnská dekorace, kterou bychom si chtěli vyzdobit obydlí? Existuje vůbec něco takového? Jsou obecná pravidla na její tvorbu?

U nás bohužel do speciálních dekorací téměř nikdo moc neinvestuje. Místo nich většinou poslouží darovaná květina, případně svíčka s motivy srdíček. Mé květinářství je na vesnici s tisícovkou obyvatel, takže ve větších městech může být situace odlišná. Myslím, že svou roli v postoji mužů hrají také média.

Hlavně televize ukazuje květináře jako zlatokopy, kteří mají Valentýn za den obrovské tržby – a proč k jejich bohatství přispívat? Snad nejsem moc negativní, ale to jsou mé čtrnáctileté zkušenosti v oboru.

Klepněte pro větší obrázek
Ne, není to lustr, je to jako lustr: tohle umí šikovně naaranžovaná Rosa, Bupleurum a Gypsophila

Jak jste na tom vy?

A co vy, čtenáři, jaký je váš postoj ke svatému Valentýnu? Přiznávám, že jsem dřív patřila spíš k jeho odpůrcům, ale v posledních letech se na to dívám jinak. Říkám si, že každá příležitost, kdy udělat radost obdarovanému a tím pádem vlastně i sobě, se hodí.

Nechte za sebe mluvit květinu 

Pokud máte podobný názor, asi budete za pár dnů přemýšlet, jakou květinu letos vybrat. Ano, existují i jiné dárky, ale jsme na AbeceděZahrady! Máme pro vás několik nápadů: stačí se jen rozhodnout, co květinou chcete vyjádřit.

Vášeň? Romantiku, něhu, jemnost? Nebo je vaším cílem někomu naznačit, že se vám líbí, ale tak nějak decentně, s humorem, pokud možno originálně a bez tlačení na pilu?

Valentýn vášnivý

Pojí vás s vaší partnerkou nebo partnerem vášnivá láska? Vášeň si bezesporu žádá rudou barvu, která na člověka působí dráždivě. 

Může mít podobu klasické rudé růže (Rosa), odvěkého symbolu lásky, ale třeba také rudého karafiátu (Dianthus), něžné anemonky (Anemone) nebo velmi moderní anturie (Anthurium).

Klepněte pro větší obrázek
Tahle barva, to je síla

Muži uvítají spíš pokojovou rostlinu. Postavte proto svému milému do ložnice hrnkovou anturii s rudými květy. Máte tak naději, že kdykoliv se na ni podívá, zaplane vášnivou touhou po vás…

Valentýn romantický

Přerostl váš vztah po určité době v něžné a pevné pouto? Nebo je váš protějšek ztělesněním mládí a nevinnosti? Zvolte růžovou! Růžová se snoubí s jemností, něhou, ženskostí a romantikou.

Klepněte pro větší obrázek
Pár květů (Vanda, Tulipa, Astrantia, Rosa) na ledu s příjemným pitím: nálada zaručena

Z velké škály růžových květin můžete opět zvolit růži, nebo třeba tulipán (Tulipa) či eustomu (Eustoma). Z pokojových rostlin jsou vhodné orchideje Cymbidium nebo Phalaenopsis. Okvětní lístky třeba zapůsobí jako inspirace k něžným dotekům. 

Klepněte pro větší obrázek
Co máte v srdci?

Valentýn vtipný

Líbí se vám vaše blízká kamarádka nebo kamarád? Máte pocit, že váš vztah přerůstá v něco hlubšího, ale nejste si jistí, jestli i ten druhý cítí totéž, co vy? Překvapte ho na Valentýna vtipným květinovým dárkem.

Naznačíte mu tak své city, ale zároveň ho neuvedete do trapných rozpaků. Volte pestré kombinace barev, mezi kterými nebudou chybět oranžová a žlutá, barvy, jež vyvolávají radost.

Klepněte pro větší obrázek
Gerbery a tulipány doplňují motýlci: jaro je skoro tu!

Do veselé kytice můžete použít například gerbery (Gerbera), chryzantémy (Chrysanthemum), pryskyřníky (Ranunculus) nebo tulipány (Tulipa). Nezapomeňte na vtipné doplňky, například v podobě různých plastových taštiček a váziček.

Klepněte pro větší obrázek
Anthurium, Craspedia, Gerbera, Chrysanthemum: tenhle vtípek se vydařil

Z pokojových rostlin skvěle poslouží Kalanchoe nebo hrnková chryzantéma. Nejrůznější veselé ozdoby pak můžete zapíchnout přímo do zeminy v květináči.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Nejkrásnější jarní věnce na dveře. Inspirujte se!

Nejkrásnější jarní věnce na dveře. Inspirujte…

Pokud na vašich vchodových dveřích ještě stále visí vánoční věnec, je nejvyšší čas vyměnit ho za jarní. Rozkvetlá dekorace vchod nejen hezky ozdobí, ale při každém odchodu a příchodu domů vám zlepší náladu. Podívejte se pro inspiraci do naší velké fotogalerie, kde najdete více než padesát těch nejkrásnějších věnců z celého světa.

10.  3.  2018 |
Předpěstujte si rajčata, papriky a okurky. Ušetříte a budete mít silné sazenice

Předpěstujte si rajčata, papriky a okurky. Uš…

Nedáte dopustit na zeleninu z vlastní sklizně, ale sazenice pořizujete na trhu nebo v zahradnictví? Zkuste letos udělat změnu. Sadbu si předpěstujte. Nejenže vás to vyjde podstatně levněji, ale zároveň budete mít kvalitní a silné sazeničky.

14.  3.  2018 |
Jak uložit knížky? Podívejte se na kreativní knihovny z celého světa

Jak uložit knížky? Podívejte se na kreativní …

Pokud stejně jako já nedokážete plně ocenit elektronickou čtečku a preferujete stále papírovou klasiku, určitě často řešíte, jak knihy uložit. Ať už máte stovky knih či jen pár kousků, našli jsme pro vás ty nejzajímavější nápady a tipy, kam s nimi. Inspirujte se v naší fotogalerii.

21.  2.  2018 |
Vypěstujte si vlastní goji neboli kustovnici čínskou

Vypěstujte si vlastní goji neboli kustovnici …

Goji je již několik století neoddělitelnou součástí tradiční čínské medicíny. U nás se drobné plody podobné brusinkám začínají prosazovat jako přírodní antioxidant, který vás zbaví nejrůznějších neduhů.

8.  3.  2018 |
Pozoruhodná ačokča – okurka bolivijských indiánů. Jak ji pěstovat?

Pozoruhodná ačokča – okurka bolivijských indi…

Ačokča je zajímavá zelenina, která se ve světě pěstuje již po tisíciletí, jen u nás je stále opomíjena.

11.  3.  2018 |