vytisknout velikost písma Ptačí krmítko pověste v říjnu. Jaké vybrat a čím ptáky nasytit?

Zanedlouho přijde zima, náročné období pro ptáky: ani ne tak svým chladem jako nedostatkem potravy. Budou pak potřebovat lidskou pomoc. Jaké krmítko zvolit, kdy a kam ho umístit a čím ho naplnit?

Krmítka představují nejrozšířenější způsob přikrmování ptáků. Aby opravdu dobře sloužila, musí být správně umístěna a splňovat určité parametry. Co si pohlídat a jakých chyb se vyvarovat?

Poznejte ptáky, kteří navštěvují vaše krmítko

Poznejte ptáky, kteří navštěvují vaše krmítko

Kam umístit krmítko, kdy nejpozději ho zavěsit

Krmítko umístěte nejlépe na jih či východ a do závětří. Je potřeba myslet i na bezpečí opeřenců a mít krmítko ve vzdálenosti alespoň dvou metrů od nejbližšího stromu, abyste zabránili potenciálnímu útoku koček, pro které představují ptáci velkou výzvu.

Ideální čas pro zavěšení krmítka je druhá polovina října, nejpozději však začátek listopadu. Hned ho naplňte krmivem, aby si na ně ptáci zvykli ještě před příchodem sněhu.

S jeho množstvím to zatím nepřehánějte, jelikož za teplejších dnů a za slabého mrazu mohou například sýkorky ulovit ještě hodně hmyzu. A už proto si naši pomoc zaslouží.

Jak se v zimě postarat o ptáky na zahradě

Jak se v zimě postarat o ptáky na zahradě

Jaké krmítko vybrat a na co dát pozor

Je jen na vás, jakou velikost a tvar zvolíte, stejně jako druh materiálu, z něhož jsou vyrobena. Na trhu se objevují výrobky ze dřeva, plechu, plastových hmot, oceli i ze skla, jejich cena se pohybuje od sta do tisíců korun – dražší krmítka jsou spíše estetickým doplňkem zahrady. Důležité však je vyhnout se ostrým hranám, drátům či vyčnívajícím šroubům a hřebíkům, které by mohly ptáky zranit.

Aby na krmivo nepadal sníh, musí mít krmítko dostatečně velikou stříšku. Máte-li větší zahradu, nejvhodnější volbou je takzvané besídkové krmítko: prostorné krmítko umístěné na kůlu, které má nad prostorem sloužícím k vlastnímu krmení zmiňovanou velikou střechu.

Místo, na němž je strava umístěna, by mělo mít zvýšený okraj, aby nic zbytečně nepadalo ven. Dalším typem jsou krmítka ve tvaru domečku či budky, která mohou být samosypná. Nemusíte do nich tak často přidávat krmivo, tudíž se hodí hlavně do míst, kam nechodíte každý den (zahrada u chaty, les).

Ptačí budky: kde je získat, kam je umístit a jak o ně pečovat

Ptačí budky: kde je získat, kam je umístit a jak o ně pečovat

Co dát ptáčkům do krmítka?

Dříve než krmítko umístíte ven, naplňte je vhodnou krmnou směsí. Na kousky nakrájejte nesolený hovězí či skopový lůj, rozpusťte ho a přidejte různé olejnaté plody a semínka.  

Ornitologové doporučují například slunečnici, řepku, jádra vlašských, lískových nebo burských oříšků (nesolených!). Směs poté nalejte do krmítka a nechte ztuhnout. Otvory ve dřevě naplňte nejdříve z jedné, po ztuhnutí i z druhé strany.

Krmivo, které ptáčkům nasypete, musí být dobré a nezávadné. V žádném případě krmítko neslouží jako odkladiště zbytků z kuchyně! Zažívací trakt ptáků funguje jinak než u lidí.

Opeřencům bez obav nabídněte olejnatá semena (slunečnice, mák, řepka a také ořechy), sádlo či lůj, zrní, zadinu (semena různých plevelů zbylá po vymlácení obilí) a také různé plody (jablka, bezinky, jeřabiny, ptačí zob). Můžete se s nimi rozdělit i o tvaroh, ovesné vločky, strouhanou zeleninu nebo ovoce.

Jak vyrobit lojovou kouli pro sýkorky a další ptáčky

Jak vyrobit lojovou kouli pro sýkorky a další ptáčky

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeříkový sirup

Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeřík…

Nepropásněte krátkou dobu, kdy kvete šeřík, a nasbírejte si jeho vonné květy. Poradíme vám, jak je uchovat a pochutnat si na nich: Připravte si šeříkový sirup nebo léčivý šeříkový čaj. Sirup využijete i při přípravě sladkých dobrot.

11.  5.  2023 |
Lenka Chvostová
Krok za krokemDIYVýrobaZajímavostiRecepty
Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak je vyrobit jednoduše a levně?

Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak…

Bydlíte v bytě, ale k dispozici máte balkon, lodžii či terasu? I na tomto prostoru může stát pařeniště, skleník či fóliovník, díky nimž získáte vlastní zeleninu a podaří se vám snadněji vypěstovat i teplomilnější druhy rostlin. V první řadě záleží na velikosti místa, ale podstatný je i nápad.

16.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
FóliovníkBalkonDIYPěstování