vytisknout velikost písma V čem nám může pomoci bioochrana

Je to nemilý pocit bezmoci, když vypiplané rostlinky napadne škůdce a nenasytně se popásá na listech, vyžírá pupeny a v krátké době zlikviduje celý porost. Katastrofě můžete zabránit včasným zásahem.

Jak biologická ochrana funguje

Po chemických přípravcích většinou sáhneme ve chvíli, kdy je škůdce na rostlině pěkně zabydlen a začíná se množit. Někdy „chemie“ zabere, jindy zkoušíme i jiný přípravek, ale přesto je to marný boj. Na vině může být přemnožení škůdce, nevhodně zvolený přípravek a v krajním případě jeho špatně zvolená koncentrace.

Klepněte pro větší obrázek
Mšice? Vyzkoušejte sílu vosiček Aphidius colemani 

Podobným starostem se vyhneme biologickou ochranou rostlin, kterou ale musíme udělat v pravou chvíli. Ta nastane v okamžiku, kdy můžeme škůdce nabídnout jako potravu jinému živočichovi. I v přírodě probíhá podobný proces (například ptáci se živí hmyzem, ježci ponravami) – a právě na principu predátorství je založena biologická ochrana rostlin.  

Oko za oko, zub za zub

Obávanými škůdci azalek, rododendronů, primulek a jiných okrasných rostlin jsou brouci lalokonosci. Okusují listy, larvy ožírají kořínky a poškozují kořenový krček rostlin. Při silnějším napadení rostliny zasychají a hynou.

Účinnou biologickou ochranou jsou larvy parazitické hlístice rodu Heterorhabditis. Ty se čile pohybují v půdě, čichem vyhledají lalokonosce a usídlí se v jeho těle. Během dvou dnů je lalokonosec mrtev, ale larvy hlístice v jeho těle dokončí svůj vývoj a dále se zde množí. Když uvážíme, že jedna samice naklade kolem patnácti set vajíček a z nich se vylíhnou hlístice, jež napadají další hostitele, je takto ošetřená plocha chráněna před lalokonosci celou vegetační dobu.  

Podobný život vede i jiná parazitická hlístice Phasmarhabditis (Nemaslug), účinkující proti slimákům. Aplikace parazitických hlístic je velmi snadná. Provádí se buď na jaře, od konce dubna do začátku června, nebo na podzim, od poloviny září do poloviny října. Hlístice se dodávají v malé tubě, která se ponoří do zálivkové vody, a tímto roztokem se půda zalije. Na plochu sto metrů čtverečních budete potřebovat dávku padesáti milionů hlístic.  

Hladovec, který zachrání úrodu

Proti sviluškám, vlnovníkům a hálčivcům na ovocných stromech pomůže užitečný roztoč Typhlodromus pyri. Je stále při chuti, proto se mu říká dravý. Účinkuje proti přezimujícím škůdcům v prosinci až únoru, kdy se po stromech rozvěsí plstěné pásky s „naočkovanou“ populací dravých roztočů.

Klepněte pro větší obrázek
Příkladem dravého roztoče je i Phytoseiulus persimilis

Pro letní aplikaci v červenci vám bude v balíčku dodán společně s letorosty révy – aktivní roztoči tak mají po dobu transportu dostatek potravy, poté si ji najdou na napadených stromech.  

Jak bojovat proti záškodníkům

Biopreparáty zahrnují řadu fungicidů, insekticidů a užitečných predátorů. Základem úspěchu likvidace škůdce je vědět, o který druh se jedná, a pak se můžeme rozhodnout, čím a jak proti němu zasáhneme.

Pro predátory je důležitá i doba jejich nasazení. Někteří potřebují okamžitou potravu, aby se dále rozmnožili a škůdce ničili, jiní si na něho „počkají“. Než objednáme predátora, měli bychom rovněž vědět, jak velkou plochu potřebujeme ošetřit.

Aplikace je většinou velmi snadná; zvládneme ji podle přiloženého popisu, který je součástí balení. Jediné, s čím je třeba počítat, je termín dodávky. Predátoři na poště bez potravy nepřežijí, proto si zásilku převezměte včas, jinak zbytečně vyhodíte peníze.  

Třásněnky třeste se!

Ve skleníku nejčastěji rostliny napadají mšice, svilušky, molice a třásněnky. Třásněnky nejenže ničí rostliny vysáváním, ale jsou také přenašeči mnoha virových chorob. Navíc jsou velmi velmi odolné proti insekticidům.

Nasazení dravého roztoče Amblyseius cucumeris proti třásněnkám je vhodné na začátku sezony, v době, kdy se třásněnky ještě nerozmnožily v masovém měřítku. Tento dravý roztoč je totiž schopen na rostlinách přežít i bez přítomnosti třásněnek. Navíc se snáší i s jinými predátory, proto je možná kombinace i s jiným druhem.

Papriky, rajčata a okurky často trpí mšicemi. Na ně platí parazitická vosička Aphidius colemani, která je účinná na mšici broskvoňovou, řešetlákovou a bavlníkovou. Na molice nasadíme druh vosičky Encarsia formosa a proti sviluškám ve skleníku či fóliáku dravého roztoče Phytoseiulus persimilis.  

Po postřiku klidně sklízejte

Výhodou biopřípravků je, že nejsou jedovaté či toxicky nebezpečné jak pro rostliny, tak ani pro člověka. Ochranná lhůta je naprosto nulová, takže sklízet lze kdykoli po ošetření rostlin. Pro zvýšení účinnosti můžeme biopreparáty použít v kombinaci s bioagens (predátory) a pro doplnění ochrany vyvěsit lepové desky.

Klepněte pro větší obrázek
Encarsia formosa si poradí s molicemi 

Nevýhodná je poměrně krátká účinnost některých biopreparátů a u predátorů citlivost vůči některým chemickým přípravkům na ochranu rostlin. V návodu k dodávaným predátorům je však vždy upozornění, jaké přípravky jsou pro ně nebezpečné. Jediné, co zahrádkáře od nákupu biopreparátů dosud zrazuje, je v poměru k chemickým přípravkům jejich cena.

Získat biopřípravky a predátory lze buď v distribuční síti zahradnických potřeb, nebo na uvedených kontaktech: http://www.agrobio.cz, http://www.krtekcentrum.cz, http://www.biocont.cz  

Biopřípravky proti chorobám a škůdcům

Biool: jeho základní složku tvoří řepkový olej. Přípravek je určen k hubení molic, mšic a mandelinky.

Biobit XL: přípravek, jehož účinnou látkou je bakterie Bacillus thuringiensis, ssp. kurstaki. Hubí housenky motýlů napadající zeleninu, polní plodiny, ovocné dřeviny, révu vinnou a okrasné rostliny.

Klepněte pro větší obrázek
Amblyseius cucumeris vám pomůže od třásněnek

Nejvyšší účinek má na housenky nejmladších vývojových stádií. Podmínkou dobré účinnosti je intenzivní žír housenek a dokonalé pokrytí listové plochy postřikovou kapalinou. Nepůsobí na dospělce ani na jiné škůdce.

Ibefungin: obsahuje jednu miliardu bakterií Bacillus subtilis v mililitru přípravku. Účinkuje proti plísni šedé ve vinicích a houbovým chorobám na okrasných dřevinách.

Bioton: obsahuje řepkový olej a lecitin. Tento fungicid působí proti padlí a plísním. 

PřípravekŠkůdceBaleníCena
Ekologické preparáty
Bioanhoubové choroby, padlí na angreštu, okurkách, rajčatech200 ml82 Kč
Bioformatoxlikvidace mravenců200 g50 Kč
Bioolmšice, molice, puklice, svilušky a třásněnky200 ml77 Kč
Biotonhoubové choroby, padlí na angreštu, okurkách, rajčatech200 ml77 Kč
Mikrobiální preparáty
Biobit XLhousenky motýlů, obaleč jablečný100 ml83 Kč
Predátoři - Bioagens
Amblyseius cucumerisdravý roztoč proti třásněnkám5000 ks194 Kč
Aphidius colemaniparazitická vosička proti mšicím100 ks165 Kč
Encarsia formosaparazitická vosička proti molicím200 ks150 Kč
Heterorhabditis sp.parazitická hlístice proti larvám lalokonosců5 000 000 ks142 Kč
Phasmarhabditis hermaphroditaparazitické hlístice proti slimákům12 000 000 ks410 Kč
Phytoseiulus persimilisdravý roztoč proti sviluškám100 ks150 Kč
Typhlodromus pyridravý roztoč proti škůdcům na ovocných dřevinách a révě1500 ks280 Kč
Ostatní prostředky bioochrany
Chemstopnevysychavé lepidlo na hmyz250 ml86 Kč
Lepové pásypíďalky, mravenci a mšice na ovocných stromech2 m51 Kč
Feromonový lapačmonitoring a částečný odchyt obaleče jablečného1 sada143 Kč
Feromonový lapačmonitoring a částečný odchyt obaleče švestkového1 sada165 Kč
Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kaki: Jak je pěstovat a jak je jíst

Kaki: Jak je pěstovat a jak je jíst

Zářivě oranžové plody někteří milují, jiní je nemusí. Výrazně sladká chuť se projeví až u přezrálých plodů, které však v obchodech nedostanete. Příznivci hurmi kaki si je však mohou vypěstovat i doma.

13.  2.  2018 |
Jak vypadá bršlice. Plevel, který zahrádkáři nenávidí a vegetariáni milují

Jak vypadá bršlice. Plevel, který zahrádkáři …

Každý zahrádkář zná tento úporný plevel a nejeden s ním bojuje celá léta. Lze se bršlice zbavit a je opravdu tak nebezpečná, jak se obecně tvrdí?

18.  2.  2018 |
Voděnka – nenáročná pokojovka, která si zaslouží pozornost

Voděnka – nenáročná pokojovka, která si zaslo…

Kdysi patřila k běžné květinové výzdobě oken městských činžáků, venkovských stavení a nechyběla ani v kancelářích. Většinou se o ni nikdo moc nestaral, a přece rostla jako z vody. Inu, voděnka.

11.  2.  2018 |
Jak si vypěstovat vlastní papriky? Je čas zasít semínka

Jak si vypěstovat vlastní papriky? Je čas zas…

I když venkovní teplota stále padá pod nulu a za okny často poletuje sníh, je právě teď v únoru nejvhodnější doba na to pustit se do pěstování téhle chutné zeleniny. Poradíme vám, jak si vlastní sazeničky vypěstovat ze semínek.

6.  2.  2018 |
Jak levně a rychle vyčistit stříbro

Jak levně a rychle vyčistit stříbro

Pokud jste si, stejně jako já, oblíbili spíše stříbro než zlato, všimli jste si už určitě, že tyto řetízky, náramky a prstýnky po čase nevypadají tak pěkně, jako když byly nové. Zmatní a začnou černat. Pokud ale víte jak na to, můžete je doma snadno vyčistit a původní lesk jim rychle vrátit. Všechno, co k tomu budete potřebovat, najdete doma.

9.  2.  2018 |