Skladujte jen brambory suché a v dobré kvalitě
Ke skladování se nejvíce hodí pozdní odrůdy brambor, ale i rané a velmi rané brambory vydrží déle, pokud budou uloženy ve vhodných podmínkách. Brambory ukládejte do nádob suché a neponičené, jinak začnou brzy hnít. Uskladněné hlízy pravidelně kontrolujte a zbavujte se případných nahnilých kousků.
Prostory k uložení brambor by měly být čisté, tmavé a chladné, se stálou teplotou, která ale není moc nízká, ideálně kolem 5 stupňů Celsia. Nabízí se tedy zejména sklepy a garáže. Místnost by měla být dobře větratelná.
Jak sázet brambory? Podívejte se na video:
Důležitý je i přístup čerstvého vzduchu, protože z brambor se odpařuje vlhkost. Ta by se v nevětraném prostoru mohla usazovat na samotných bramborách i na zdech, v důsledku čehož by pak vše mohlo začít plesnivět.
Bedýnky a přepravky jsou nejlepší: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
Z výše uvedeného důvodu jsou ke skladování brambor naprosto nevhodné neprodyšné pytle či lednička. Naopak jutové pytle, dřevěné nebo plastové bedýnky a přepravky bývají ideální.
Plastové přepravky seženete levněji a snadněji je očistíte před dalším použitím, lze je snadno dezinfikovat i omýt. Jsou dobře stohovatelné. Plast ale časem degraduje, praská, a tak bude po nějakém čase třeba koupit nové.
Další možností jsou dřevěné přepravky. Ty mohou být i několik desítek centimetrů vysoké, brambory by v nich ale měly být uložené do maximální možné výšky 80 centimetrů. V dřevěných bednách lze uložit větší množství brambor naráz. Dřevo bedýnek je neošetřené, bez impregnace a lakování, pokud je před použitím chcete nalakovat, aby déle vydržely, je třeba použít zdravotně nezávadný lak. Pak ale budou sloužit dlouhé roky a vy se o ně nebudete muset téměř starat.
Variantou jsou i jutové pytle, které jsou levné a pro skladování brambor dostačující. Dlouho ale nevydrží a nedají se stohovat, tedy nehodí se k uskladnění většího množství brambor, pokud nemáte obrovský sklep.
Poslední možností jsou speciální třívrstvé pytle, které se vyrábějí v Česku. Pojmou až 10 kilo brambor, jejich kouzlo tkví v kmínovém pytlíku, který brání vyklíčení hlíz. Pytlík je naplněný přírodní silicí z českého kmínu, jež vydrží až 5 měsíců. Po této době je potřeba náplň vyměnit.