vytisknout velikost písma V čem a kde skladovat brambory: Klady a zápory bedýnek, přepravek a pytlů

Jak zajistit, aby brambory vydržely v dobrém stavu dlouho uskladněné? Krom výběru vhodné odrůdy jim musíte zajistit patřičné podmínky. Vyjma chladu, temna a přístupu čerstvého vzduchu je podstatné, v čem brambory skladujete. Jsou lepší plastové přepravky, dřevěné bedýnky nebo pytle na brambory?

Skladujte jen brambory suché a v dobré kvalitě

Ke skladování se nejvíce hodí pozdní odrůdy brambor, ale i rané a velmi rané brambory vydrží déle, pokud budou uloženy ve vhodných podmínkách. Brambory ukládejte do nádob suché a neponičené, jinak začnou brzy hnít. Uskladněné hlízy pravidelně kontrolujte a zbavujte se případných nahnilých kousků. 

Prostory k uložení brambor by měly být čisté, tmavé a chladné, se stálou teplotou, která ale není moc nízká, ideálně kolem 5 stupňů Celsia. Nabízí se tedy zejména sklepy a garáže. Místnost by měla být dobře větratelná. 

Jak sázet brambory? Podívejte se na video:

Důležitý je i přístup čerstvého vzduchu, protože z brambor se odpařuje vlhkost. Ta by se v nevětraném prostoru mohla usazovat na samotných bramborách i na zdech, v důsledku čehož by pak vše mohlo začít plesnivět. 

Bedýnky a přepravky jsou nejlepší: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Z výše uvedeného důvodu jsou ke skladování brambor naprosto nevhodné neprodyšné pytle či lednička. Naopak jutové pytle, dřevěné nebo plastové bedýnky a přepravky bývají ideální. 

Plastové přepravky seženete levněji a snadněji je očistíte před dalším použitím, lze je snadno dezinfikovat i omýt. Jsou dobře stohovatelné. Plast ale časem degraduje, praská, a tak bude po nějakém čase třeba koupit nové. 

Správné skladování zabrání plýtvání. Brambory uložte v chladu, suchu a temnu

Správné skladování zabrání plýtvání. Brambory uložte v chladu, suchu a temnu

Další možností jsou dřevěné přepravky. Ty mohou být i několik desítek centimetrů vysoké, brambory by v nich ale měly být uložené do maximální možné výšky 80 centimetrů. V dřevěných bednách lze uložit větší množství brambor naráz. Dřevo bedýnek je neošetřené, bez impregnace a lakování, pokud je před použitím chcete nalakovat, aby déle vydržely, je třeba použít zdravotně nezávadný lak. Pak ale budou sloužit dlouhé roky a vy se o ně nebudete muset téměř starat.

Variantou jsou i jutové pytle, které jsou levné a pro skladování brambor dostačující. Dlouho ale nevydrží a nedají se stohovat, tedy nehodí se k uskladnění většího množství brambor, pokud nemáte obrovský sklep. 

Poslední možností jsou speciální třívrstvé pytle, které se vyrábějí v Česku. Pojmou až 10 kilo brambor, jejich kouzlo tkví v kmínovém pytlíku, který brání vyklíčení hlíz. Pytlík je naplněný přírodní silicí z českého kmínu, jež vydrží až 5 měsíců. Po této době je potřeba náplň vyměnit. 

Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvalitu a množství úrody

Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvalitu a množství úrody

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
KachnyDrůbežChov slepic
Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov či chatka. Inspirujte se!

Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov č…

Bydlení v maringotce či jiném malém prostoru naučí člověka rozpoznat, co z věcí opravdu potřebuje. Pokochejte se, jak krásně a útulně to může vypadat! Pokud koketujete s myšlenkou minimalismu, vyzkoušejte se třeba jen na pár dní zabydlet v maringotce, abyste zjistili, jestli je to pro vás to pravé.

10.  3.  2023 |
Kateřina Hradová
Maringotka
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika