vytisknout velikost písma V březnu začínáme hnojit zahradu. Nezapomeňte na trávník, česnek i keře

Mnoho zahrádkářů stále zápasí s otázkami, co hnojit, čím a v jakém množství dát rostlinám ten správný poměr živin. Poradíme, co rostlinám prospívá i jak hnojit a ušetřit.

Je organické hnojivo lepší než umělé?

Rostlinám je to v podstatě jedno, jestli dostávají živiny z organického nebo umělého hnojiva. Kořeny totiž dokáží přijmout hnojivo pouze ve formě určité chemické sloučeniny a vezmou si z něho jen to, co skutečně potřebují. Přesto je rozdíl, zda hnojíte organickým, nebo uměle vyrobeným minerálním hnojivem.

Pokud výhradně používáte minerální, tedy umělá hnojiva, ničíte půdu na své zahradě! A to tím, že jí nedoplňujete humus, tedy zbytky rostlin. Když se používá hnůj, je jeho součástí vždy i sláma, tedy opět zbytek rostliny.

Naopak z minerálních hnojiv zůstávají v půdě i balastní látky, tedy takové, které rostlina nevyužije a jejich koncentrace se zvyšuje a půdě škodí. V dlouhodobém horizontu pak dochází k takzvanému zasolení půdy, které se projeví ulehnutím půdy a sníženou úrodností.

Jaké je správné řešení? Výhodou organického hnojiva je, že s živinami se do půdy dostanou i mikroorganizmy, které v ní žijí. Minerální hnojiva jsou zase vyráběna pro konkrétní druhy rostlin a plně pokrývají jejich potřebu výživy. Minerální hnojení má svůj smysl, pokud chcete rostlině dodat mnoho živin relativně rychle. Nejlepší způsob, jak dodat rostlinám živiny a udržet půdu ve správné kondici, je kombinovat hnojení organickými i minerálními hnojivy.

Nevíte, kam s bioodpadem? Pořiďte si vermikompostér

Nevíte, kam s bioodpadem? Pořiďte si vermikompostér

Zeleninu hnojíme podle náročnosti druhů

Míra hnojení závisí hlavně na nárocích rostlin na výživu. Nejvíce živin potřebují košťáloviny a plodové zeleniny, pór, celer a brambory, střední nároky pak mají kořenové a salátové zeleniny, brokolice a rané kedlubny. Nejmenší potřebu živin mají luskoviny a cibulové zeleniny a většina bylinek.

A pamatujme, že zelí, cibuli a mrkev bychom neměli pěstovat na záhonech čerstvě pohnojených hnojem, ale počkáme až na další rok. Vyhneme se riziku, kdy hnůj často přitahuje mouchy, jejichž larvy napadají rostliny a ničí úrodu.

Kolik hnojiva je potřeba?

Dávky hnojiv podle náročnosti zelenin na výživu jsou orientační a v dávce na metr čtvereční. Jedná se o základní jarní hnojení, tedy pro přímý výsev či výsadbu.

  • Nejvíce náročné zeleniny:  4 až 6 litrů kompostu, dusík doplníme dávkou 150 g  a draslík asi 100 g hlinito-hořečnatého hnojiva.
  • Středně náročné zeleniny: 2 až 4 litry kompostu, dusík doplníme dávkou 120 g a draslík cca 70 g hlinito-hořečnatého hnojiva.
  • Nejméně náročné zeleniny: 1 až 2 litry kompostu, dusík (doplníme dávkou 70 g a draslík 35 g hlinito-hořečnatého hnojiva.
Lze využít k hnojení zahrady obsah septiku?

Lze využít k hnojení zahrady obsah septiku?

A co česnek – hnojit, nebo nehnojit?

V žádném případě na záhon s česnekem, ať vysazený na podzim či na jaře, nepatří čerstvý hnůj, ale pouze kompost na podzim a na jaře minerální hnojivo. Podpoříme tím růst, jeho typickou vůni a chuť. Poprvé s hnojením česneku začneme, když nám z půdy vyčnívá přibližně 10cm rostlina. Celkem hnojíme dvakrát až třikrát během růstu, a to síranem draselným a dusičnanem vápenatým. Česnek nesnáší chlór a opatrně musíme i s dusičnatými hnojivy.  Naposled při objevení květního stvolu.

Trávník na jaře potřebuje vzpruhu

Nejdříve trávník pěkně učešeme na jaro, shrabeme listí, případně provedeme vertikutaci. Pokud se v druhé polovině března teplota ustálí okolo 10 °C, je čas začít s přihnojováním trávníku dusíkatým hnojivem, které posiluje a podporuje růst travních stébel.

Jak správně hnojit trávník

Jak správně hnojit trávník

Okrasné keře a ovocné stromy

S hnojením okrasných keřů  se začíná v březnu. U vzrostlých keřů se dávka kombinovaného hnojiva pohybuje kolem 50 gramů minerálního hnojiva na metr čtvereční (nebo 3 litry kompostu na m2). U menších keřů, jako jsou například růže, stačí dávka pouze 30 gramů umělého hnojiva nebo 1,5 litru kompostu.

I když ovocné stromy využijí živiny hlavně na začátku až uprostřed června, s hnojením začínáme již v dubnu. Optimální dávka kombinovaného hnojiva je 150 až 170 g na metr čtvereční a rok. Pro jarní hnojení tedy počítejme s třetinou z celkového množství. 

Stálezelené rostliny potřebují první dávku živin až v květnu. Pro malé jehličnany stačí asi 35 g kombinovaného hnojiva na metr čtvereční a rok.

Biologické hnojení: moderní trend zdravé zahrady

Biologické hnojení: moderní trend zdravé zahrady

Hodně hnojiva neznamená velkou úrodu

Plýtvat organickým materiálem či penězi za umělá hnojiva je zbytečné. Proto trvalky, keře i stromy hnojte každý zvlášť. Celoplošně hnojiva aplikujte pouze tam, kam budete vysévat zeleninu a letničky.

Hnojiva od zvířat: od trusu slepičího přes sloní až po netopýří

Hnojiva od zvířat: od trusu slepičího přes sloní až po netopýří

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada
Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak je využít na maximum!

Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak …

Jak využít prostory garáže? Kromě zahradního nářadí v ní uskladníte hromady dalších věcí, například sportovní náčiní či potraviny, které se vyplatí nakupovat ve velkém. Jak vše zorganizovat, aby v garáži nepanoval nepořádek? Prohledali jsme Pinterest a našli ta nejlepší úložná řešení pro každého.

21.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
GarážÚložné prostory