vytisknout velikost písma Úspory energie v rodinném domě

I když nestavíme zrovna energeticky pasivní dům, má smysl uvažovat o omezení energetických ztrát bydlení. Musíme se ale v problematice zorientovat.
Úspory energie v rodinném domě

V době, kdy na čele trendů figurují pasivní domy, které uchovávání tepla dovádějí k takové dokonalosti, že v nich ani není nutný klasický topný systém, by se mohlo zdát, že přemýšlení o úsporách energie v běžném domě není příliš důležité. Stále budeme protápět (i jinak spotřebovávat) násobky energie, kterou spotřebuje dokonalý pasivní dům. Lámat hůl nad vylepšováním ekonomiky provozu běžných domů ale není na místě. I pro ně totiž platí, že nejlevnější energie je ta, která se vůbec nespotřebuje.

Aby teplo zůstalo doma

Pro každého, kdo přistoupí k řešení energetických úspor v rodinném domě, je největším úkolem, od nějž se odvíjí většina opatření, otázka udržení tepla v domě, tedy otázka izolací a celkového tepelného režimu. Zvláště u starších domů, které byly stavěny bez uvažování o spotřebě a ceně energií, to může být problém. Také opotřebování stavby a jejích součástí (okna, dveře, izolace…) může ztráty tepla podstatně ovlivnit.

Izolujeme zvenčí…

Největší podíl na tepelných ztrátách domu, má únik tepelné energie přes zdi. Proto se snažíme tomuto jevu stavět co nejvíce překážek – izolujeme stěny. Izolace lze umístit jak ze strany exteriéru, tak zevnitř domu. Z hlediska techniky provádění tohoto opatření je výhodnější zateplovat budovu zvenčí – jde o menší zásah do vnitřního provozu a také je možné snáze dodržet kvalitu technologického postupu. Vnějším zateplením zdí zvýšíme akumulační schopnost domu, odstraníme tepelné mosty v konstrukci. Při tomto postupu ale musíme počítat s určitým navýšením výdajů, protože bude zapotřebí lešení a izolace se musí překrýt novou fasádou.

…nebo zevnitř

Pokud nechceme dům „oblékat“ zvenčí, můžeme tepelný režim řešit pomocí izolací použitých na vnitřní zdi. Tady nás neomezuje potřeba rychlé realizace ani se nemusí čekat na příznivé počasí. Musíme se ale smířit s omezením komfortu v obytném prostoru během prací. Vnitřní zateplování s sebou ale nese i jiné nevýhody. Vnitřní izolace nezabrání promrzání vnějšího zdiva, může znamenat snížení jeho akumulační schopnosti a v neposlední řadě nám zmenší obytný prostor.

Materiály, které se nejčastěji používají k izolaci stěn, můžeme rozdělit na dva typy – polystyren nebo minerální vata. O tom, který z nich bude aplikován, by měl rozhodnout odborník, který také bude stát za celým návrhem izolace.

Výpočet tepelných ztrát budovy

Při otázkách, jaký výkon zdroje vytápění zvolit a jak dimenzovat zateplení domu, je vhodné zpracovat audit tepelných ztrát domu. Základem pro efektivní a ekonomické vytápění je volba optimálního výkonu zdroje tepla. který se stanovuje z výpočtu tepelných ztrát objektu. Stanovení výkonu zdroje na základě výpočtu tepelných ztrát domu v hodnotě několika tisíc korun může ušetřit nemalé investiční a provozní náklady.

Nenechme se oklamat! Prodejce topného zařízení může v zájmu vlastního vyššího zisku doporučit zařízení s vyšším výkonem, než je ve skutečnosti potřeba. Před tím chrání výpočet tepelných ztrát nezávislým odborníkem. Na základě výpočtu tepelných ztrát lze také určit vhodnou tloušťku zateplení domu a vypočíst roční úspory energie, kterých lze tímto zateplením dosáhnout.

Zdroj: I-ekis

I okna mohou znamenat riziko

Všechny investice do izolace zdí ale mohou zůstat bez účinku, pokud nezabráníme, aby teplo z interiéru unikalo jinými cestami. Nejčastějším problémem jsou stará, netěsnící okna, popřípadě okna bez dostatečných tepelně izolačních vlastností. Při výměně nevhodných oken se nevyplatí šetřit, náklady na dokonalejší výplně okenních otvorů se sice mohou vracet pomalu, není to ale nic proti tomu, když se okno stane příčinou trvalých energetických ztrát.

Úplná výměna oken není vždy nutná, v některých případech je možné starší zachovalá okna jen repasovat.

Místo větrání rekuperace

Teplo ale nemusí vždy unikat „nechtěně netěsnými okny. K provozu obytného domu patří samozřejmě nutnost výměny vzduchu, a tedy i větrání. To ale zvlášť v zimním období, kdy je velký teplotní rozdíl mezi exteriérem vnitřkem domu, může znamenat poměrně velké tepelné ztráty. Nejefektivnějším řešením je v současnosti rekuperace tepla. V jejím rámci je do obytných prostor přiváděn vzduch zvenčí přes vzduchotechnické zařízení, které má v sobě zabudován filtr, takže čerstvý vzduch přicházející do domu je naprosto čistý. Tepelně úsporný efekt rekuperace spočívá v tom, že znečištěný vnitřní vzduch – předtím než je odveden z domu – v zařízení předá své teplo chladnému vnějšímu. Lze tak dosáhnout až 90% účinnosti.

Webové cesty k řešením

Současná informační společnost nabízí poměrně široké možnosti, jak se v potřebné problematice zorientovat. Jen na českém internetu existuje řada bezplatných poraden a diskuzních fór, kde lze načerpat nové informace, získat rady odborníků a porovnat zkušenosti s dalšími lidmi, kteří řeší podobné problémy.

www.tzb-info.cz – portál zaměřený na technická zařízení budov, vytápění, větrání a klimatizaci, obnovitelnou energii, stavbu a energie a elektrotechniku; odborné články, obsáhlé diskuze
www.i-ekis.cz – internetové konzultační a informační středisko České energetické agentury, možnost zadat on-line dotaz týkající se obnovitelných zdrojů nebo prohlížet archiv dotazů
www.ekowatt.cz – energetické konzultační a informační středisko poskytuje veřejnosti bezplatné poradenství v oblasti energetických úspor a obnovitelných zdrojů energie.
www.energetika.cz – databáze firem zabývajících se obnovitelnými zdroji energie
www.louisa.cz – program pro zpracování energetického průkazu vyhlášky 291/2001 Sb.i jako kritika této vyhlášky, program disponuje širokou databází (přes 500) používaných stavebních konstrukcí
Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.

7.  12.  2019 |
Čas na barborky! Jak to udělat, aby vykvetly, a co vlastně symbolizují?

Čas na barborky! Jak to udělat, aby vykvetly,…

Se svátkem Barbory, který připadá na čtvrtý prosinec, je spojen starý lidový zvyk. Pokud si svobodná dívka v tento den natrhá větvičky třešní nebo višní a ty jí na Štědrý den rozkvetou, dotyčná se do roka vdá.

2.  12.  2019 |
Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na stromeček ze škrobu a jedlé sody

Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na strom…

Hmota, které se říká studený porcelán, je lehká, tvárná, skvěle vypadá, a co je nejdůležitější, připravíte ji doma za pár korun. Vyzkoušejte to! Vyrobte si z ní třeba nové vánoční ozdoby. Našli jsme pro vás návod na jejich výrobu.

27.  11.  2019 |
Jak pěstovat vánoční kaktus, aby za rok opět vykvetl?

Jak pěstovat vánoční kaktus, aby za rok opět …

Kvetoucí vánoční kaktus je právě teď ozdobou mnoha domácností. Co myslíte, přežije u vás do příštích Vánoc? Nemáte-li s jeho pěstováním zkušenosti, přečtěte si, jak o něj pečovat tak, aby za rok opět vykvetl.

10.  12.  2019 |
Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svátků. Jak se vám líbí?

Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svát…

Jsou roztomilí, vousatí, s obrovským bambulatým nosem a čepicí naraženou přes oči. Kdo alespoň jednoho nemá letos doma, jako by snad ani nebyl. Tyhle malé roztomilé vánoční postavičky, které si oblíbily nejen děti, ale i dospělí, totiž rozzáří vaše Vánoce! Inspiraci najdete ve fotogalerii.

21.  11.  2019 |