Aronie vydrží na stromech do prvních mrazíků. Foto: iStock

Aronie vydrží na stromech do prvních mrazíků. | Foto: iStock

Aronie se skvěle doplňuje s jablky a švestkami. Foto: Archiv autora

Aronie se skvěle doplňuje s jablky a švestkami. | Foto: Archiv autora

Větši ovoce nakrájejte na kostičky, bobule jen přisypte. Foto: Archiv autora

Větši ovoce nakrájejte na kostičky, bobule jen přisypte. | Foto: Archiv autora

Upečenou směs nalijte do skleničky. Foto: iStock

Upečenou směs nalijte do skleničky. | Foto: iStock

Pak stačí jen ovoce smíchat s teplou vodou. Foto: iStock

Pak stačí jen ovoce smíchat s teplou vodou. | Foto: iStock

Aronie se skvěle doplňuje s jablky a švestkami. Foto: Archiv autora
Větši ovoce nakrájejte na kostičky, bobule jen přisypte. Foto: Archiv autora
Upečenou směs nalijte do skleničky. Foto: iStock
Pak stačí jen ovoce smíchat s teplou vodou. Foto: iStock
5
Fotogalerie

Uschovejte si zdraví do skleničky a udělejte si pečený čaj z aronie. RECEPT

Plody aronie jsou plné vitaminů a minerálních látek a mají mnoho zdravotních benefitů. Nejlepší je jíst je syrové, pokud vám ale vadí jejich trpkost, upečte si z nich třeba čaj. Poradíme vám jak.

Aronie sice dozrává na konci léta nebo v září, pokud ale plody zakryjete třeba starou záclonou, aby je neoklovali ptáci, mohou na stromě zůstat až do prvních mrazíků. Má to rozhodně důvod – když bobule přezrají, jejich chuť je pak méně trpká. Stejně je ale tříslovitá natolik, že jen málokdo si pochutná na syrových, neupravených plodech, pro mnoho lidí budou stravitelnější, pokud je tepelně zpracují a přidají k nim cukr.

Černé bobule můžete proměnit v sirup, marmeládu nebo třeba pečený čaj. Ten lze dělat pouze z aronie nebo k ní přidat další ovoce, nejlépe pak to, které ještě také najdete v přírodě, jako jsou švestky a jablka.

Suroviny

1 kilo ovoce – například 0,5 kila aronie, 0,25 kila jablek a 0,25 kila švestek

400 gramů cukru

0,05 litru tmavého rumu (může být i jiný alkohol – tuzemák, slivovice, koňak)

hřebíček

skořice

badyán

Kromě výše uvedeného ovoce můžete použít téměř jakékoliv jiné. Skvělé jsou citrusy, použít lze i zamrazené ovoce z léta, třeba rybíz či borůvky. Zpracovat můžete i klasické černé jeřabiny či rakytník.

Postup

Švestky vypeckujeme a nakrájíme na malé kostičky, z jablek vykrájíme jadřince a také nakrájíme. Aronii je třeba otrhat ze stopek. Ovoce nasypeme do pekáčku a zasypeme cukrem. Podlijeme panákem alkoholu, pokud jste se rozhodli ho vynechat, je třeba přidat trochu vody, aby se ovoce nepřipeklo, než pustí šťávu. Nakonec přidáme všechno koření a dobře promícháme.

Troubu zahřejeme zhruba na 180–200 stupňů a pečeme zhruba 30 minut. Během pečení občas promícháme a zkontrolujeme, zda se ovoce odspodu nepřipaluje. Směs je hotová, když se šťáva zredukuje a lehce karamelizuje.

Hotovou směs plníme ještě horkou do čistých a zahřátých sklenic a otočíme dnem vzhůru. Pokud chcete čaj delší dobu skladovat, doporučujeme sterilizovat.

Lahodný nápoj získáte, když do jednoho hrnku teplé vody vmícháte jednu až dvě lžičky pečeného čaje. Je to také skvělý jedlý dárek, kterým můžete potěšit kamarádky i rodinu.

Doporučujeme

Články odjinud