vytisknout velikost písma Urodilo se švestek, že nevíte, co s nimi? Zkuste švestková povidla v troubě a bez míchání

Receptů na švestková povidla je mnoho a možná máte ten nejlepší od babičky. Ale pokud ne, máme pro vás jeden, který určitě stojí za vyzkoušení.

Švestky mají v kuchyni všestranné využití. Určitě si pochutnáte na čerstvých, právě utržených ze stromu, můžete je sušit, přidávat do koláčů, omáček či k masu. Když je ale švestek nadúroda, knedlíky a buchty už nemůžete ani vidět, je čas zbylé švestky zpracovat do povidel. Však také povidla neodmyslitelně patří k českému venkovu, kde se vařila již v 16. století.

Bývala to společenská událost. Širší rodiny nebo i celé obce se sešly u toho, kdo vlastnil speciální povidlový kotel s míchadlem. Nejdříve bylo třeba nanosit švestky, kterých byly desítky kilogramů, a všechno to ovoce bylo třeba vypeckovat. Určitě minimálně na Moravě se během práce popíjela slivovička, povídalo se a žertovalo ale v každé vesnici.

Švestka: jakou odrůdu si vybrat

Švestka: jakou odrůdu si vybrat

Když byla část ovoce vypeckovaná, zatopilo se pod kotlem a do něj se nasypaly švestky. Ty se přisypávaly postupně, aby „míchač“ svou práci s míchadlem vůbec zvládl. Povidla se vařila klidně několik dní a nocí a u kotle se postupně všichni střídali. Nejsilnější muži míchali nakonec, kdy byla práce nejtěžší. Povidla se vařila bez přidání cukru, a až úplně ztmavla a byla nejsladší. Pro mnoho rodin pak byla v zimě zdrojem cukru a energie. Užívala se i jako platidlo.

Recepty z bezinek: Jak připravit likér, víno, džem a další dobroty

Recepty z bezinek: Jak připravit likér, víno, džem a další dobroty

Lehce, rychle, chutně

Vaření povidel už není tak náročná práce a i postup se změnil. Lidé přidávají cukr, a dokonce ocet, který zabraňuje připalování. V domácích podmínkách a v malém množství je zvládnete připravit i v troubě, bez míchání a téměř bez práce. Pojďme na to.

Potřebujete:

dvě kila švestek

300–500 gramů cukru

2 lžíce octa

rum nebo jiný alkohol, funguje třeba koňak

3 tlučené hřebíčky

půl lžičky až lžičku skořice

přidat můžete i další koření, třeba kardamom či badyán (nebo lze koření zcela vynechat)

A pak taky

vyvařené sklenice s víčkem

pekáček s vyšším okrajem

pečicí papír

mixér

Recept na chutney z mirabelek nebo špendlíků. Skvěle se hodí pod maso i k zelenině

Recept na chutney z mirabelek nebo špendlíků. Skvěle se hodí pod maso i k zelenině

Zapněte troubu naplno

Než se pustíte do švestek, zapněte troubu na 250 °C. Švestky omyjte a vypeckujte. Namočte pečicí papír a mokrou stranou jej nalepte do pekáčku tak, aby dobře přiléhal. Dovnitř dejte švestky a zakápněte dvěma lžícemi octa. Pekáček putuje do rozpálené trouby, mřížka by měla být spíše ve spodní části.

Pečte 25–30 minut, vyndejte a rovnoměrně navrch nasypte polovinu cukru. Rozhodně nemíchejte a dejte zpět do trouby!

Pečte dalších 25–30 minut. Stále nemíchejte. Přidejte druhou polovinu cukru a pečte dalších 40 minut, přičemž teplotu můžete lehce snížit. Asi na 230 °C.

Po uplynutí této doby už mohou být povidla upečená. Poznáte je tak, že po dni pekáčku přejedete vařečkou, za kterou by měla zůstat brázda. Pokud tomu tak není, vraťte povidla do trouby a dál pečte, klidně snižte teplotu na 200 °C a pečlivě hlídejte.

Pět nejlepších receptů z cukety naslano i nasladko

Pět nejlepších receptů z cukety naslano i nasladko

Hotová povidla přesuňte do mísy, dochuťte rumem a kořením a umixujte do vámi požadované konzistence. Někdo je má rád zcela hladké, jiný zase dává přednost větším kusům.

Nakonec nandejte do nahřátých skleniček, povidla můžete ještě zakápnout rumem proti plesnivění. Ze 2 kil švestek budete mít zhruba 3 až 4 menší skleničky. Není to moc, ovoce se opravdu hodně zredukuje. Proto se určitě vyplatí udělat várek více.

Hrušková povidla z trouby. Snadná cesta, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla z trouby. Snadná cesta, jak uchovat sladkost ovoce

Recept na rychlý domácí kečup bez zavařování. Za pár korun, bez chemie

Recept na rychlý domácí kečup bez zavařování. Za pár korun, bez chemie

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i poskytne soukromí. Jak ji vybrat?

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i po…

Jak slunce postupně nabírá na intenzitě, začínáme vyhledávat stín. Na balkoně či terase nám pomohou zástěny, které lze instalovat z různých stran. Díky nim se navíc odcloníte od nežádoucích pohledů a získáte nenahraditelný pocit soukromí na čerstvém vzduchu. Na trhu jsou zástěny ratanové, dřevěné, bambusové i plastové. Jak vybrat?

1.  5.  2021 |
Kateřina Hradová
Domácnost
Barevné okrasné kopřivy rozzáří byt i zahradu. Jak je pěstovat

Barevné okrasné kopřivy rozzáří byt i zahradu…

Pestré listy, jimiž se okrasné kopřivy, zvané také barevné či africké kopřivy, pyšní, upoutají vaši pozornost, ať už je spatříte za oknem bytu nebo venku jako nádobové či záhonové rostliny. Přičteme-li k tomu nenáročnost pěstování a snadné množení, je jasné, proč se těší takové oblibě.

24.  4.  2021 |
Kateřina Hradová
Zahrada
15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petunie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

3.  3.  2021 |
Irena Forejtová
Balkon
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |
Petra Nachtmanová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny
Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvalitu a množství úrody

Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvali…

Pokud vám nechutnají kupované brambory a máte k dispozici dostatečný prostor na zahradě či na poli, vypěstujte si je sami. Poradíme vám, jak sázet brambory, abyste se dočkali bohaté úrody.

7.  4.  2021 |
Jaromír MalichLenka Chvostová
Brambory